061-080 www.aukcnidum.cz

 2. e-AUKCE

Váza broušená

sklo čiré, rubínová lazura, svisle uspořádaný geometrický brus, okraj zbroušený do obloučků, první polovina minulého století.

Výška 21 cm

300 Kč

Váza, okraj pravidelné oblouky

sklo čiré, bezbarvé, jantarová lazura. Tělo ve spodní části lehce projmuté, po celém obvodu pole s fasetami proložená jemným brusem hvězdic a mřížek. První polovina minulého století.

Výška 21 cm

300 Kč

Schrötter Rudolf (1887-?)

PERFORAL kruhová mísa

sklo čiré, bezbarvé, ručně lisované, okraje perforované. Návrh RUDOLF SCHRÖTTER, série PERFORAL z roku 1947, Rudolfova huť, Dubí u Teplic, podnik Inwald Praha.

Průměr 28 cm, výška 3,5 cm

350 Kč

Schrötter Rudolf

Sklářský výtvarník německé národnosti. Vyučil se kresličem, v letech 1904 - 1912 působil ve sklárně v Kolíně nad Rýnem, v letech 1912 - 1958 v Rudolfově huti, Dubí u Teplic, nejprve jako první návrhář, po druhé světové válce jako jediný návrhář až do roku 1955. V roce 1958 odešel do důchodu a vrátil se do Německa. Je považován za otce moderního československého lisovaného skla. Navrhl mimo jiné soubory Lord - přes 100 různých žlábkovaných předmětů, Pollax, Boule - okraje lemované kuličkami, Perforal, Barolac - se zvířecími nebo rostlinnými motivy. Podle jeho návrhu se od roku 1934 vyrábí sklenice Durit.

(3.4. 1887 Freital, Německo - ?)

Matura Adolf (1921-1979)

Jednoplamenný svícínek

sklo čiré, kouřově zelené. ADOLF MATURA, lisované sklo, číslo návrhu 13283 z roku 1970, Rudolfova huť.

Výška 8 cm

350 Kč

Svícínek byl vystaven na výstavě "České lisované sklo," Gottwaldov (Zlín) 1972, publikováno v doprovodném katalogu na straně 57.

Matura Adolf

Sklářský designér a výtvarník, brusič a rytec skla. Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u Karla Štipla. Zpočátku se věnoval sklu tvarovanému foukáním a broušením. Na přelomu 40/50. let spolupracoval s Ludvikou Smrčkovou při realizaci jejích návrhů rytého skla. V šedesátých letech spolupracoval s firmou MOSER. Od poloviny šedesátých let se zaměřil na sklo lisované. V Moravské galerii v Brně je zastoupen škálou lisovaného skla. Významně přispěl k rozvoji československého sklářského průmyslu. Byl funkcionářem Svazu československých výtvarných umělců, předsedou Výtvarné rady pro lisované a obalové sklo koncernu Sklo Union v Teplicích, předsedou výtvarně technické komise podniku Lustry n.p. v Kamenickém Šenově, působil ve výtvarné radě podniku Crystalex, dříve Borské sklo v Novém Boru.

(30. 3. 1921, Bystřice (Benešov) - 14. 1. 1979, Praha)

Váza - vysoká miska

sklo hutní, kouřově šedé, nepravidelný tvar. Čechy, 70. léta minulého století.

Výška 13 cm

300 Kč

Pohár s hraněnou patkou

sklo čiré, bezbarvé, jantarová lazura, hluboký geometrický brus. Čechy, první polovina minulého století.

Výška 11,5 cm

700 Kč

Váza se zvlněným okrajem

sklo silnostěnné, čiré, bezbarvé a medové. Tělo válcovité, rozevřené do zprohýbaného perforovaného lemu. Čechy, druhá polovina minulého století.

Výška 32 cm

2 500 Kč

EGERMANN Váza

sklo silnostěnné, tmavě růžové, plynule přecházející do žlutého. Zdobeno zatavenými bublinami a plastickými vlnovkami svisle po stranách. Vespod značeno EGERMANN. Egermann s.r.o., Nový Bor.

Výška 33 cm

2 900 Kč

Hloušek Rudolf (1909-1990)

Váza ART DECO

sklo modré, broušené, vespod signováno R. HLOUŠEK. První polovina minulého století, krásný sběratelský kus.

Výška 15 cm, průměr 14,5 cm

2 500 Kč

Hloušek Rudolf

Sklář, brusič skla, absolvent sklářské školy v Železném Brodě. V roce 1930 založil firmu zaměřenou na umělecké zpracování skla broušením, pískováním, rytím, leptáním. Firma produkovala také figurální lisované sklo. Výrobky dosahovaly vysoké kvality. Specialitou mezi nimi byly výrobky s reliéfními figurálními motivy.

Schrötter Rudolf ?

Vázička "Vlaštovky v letu"

sklo petrolejově modrozelené barvy, leštěné a matované, hluboký plastický dekor vlaštovek v letu, jemná secesní lazura. Patrně váza ze série Barolac, jejímž autorem byl Rudolf Schrötter, Rudolfova huť, sklárny Josepha Inwalda.

Výška 13 cm, průměr 13 cm

4 900 Kč

Vzácný kus v neobvyklé barvě, kvalitní sbírkový kus. Zajímavá práce vycházející z prací René Laliqua. Dle dostupných informací byl tento typ určen pro vývoz do Anglie a to pro obchodní dům John Jenkins & Sons, 30. - 40. léta minulého století.

Schrötter Rudolf

Velká kruhová dóza

sklo čiré, bezbarvé, víko zdobené barevným malovaným motivem stavení na břehu potoka, první polovina minulého století. Malba na několika místech poškozena, drobné oklepy na vnitřní hraně víka.

Výška 9 cm, průměr 16,5 cm

400 Kč

Mísa Elsa, Kriemhild, Isolde, Brunhild, Penta, Venus

sklo čiré, bezbarvé, po obvodu šest medailonů s barevným emailem ženských portrétů se jmenovkami, doplněno ruční malbou růžiček s lístky a zlacením, druhá polovina 19. století. Uprostřed malý kruhový otvor.

Výška 4,5 cm, průměr 29 cm

3 600 Kč

Mísa byla zřejmě součástí nástolce.

Grogovka na nožce

sklo čiré, bezbarvé, zdobené barevnými emaily. Květinový dekor a jemné zlacení, kruhová patka. První polovina minulého století. Zbytky setřeného textu.

Výška 14,5 cm

200 Kč

Grogovka na nožce

sklo s růžovým matováním a barevnými emaily, noha s kruhovou patkou sklo čiré, bezbarvé. Dekor fialky a konvalinky, první polovina minulého století. Drobounký oklep na vnější hraně.

Výška 14,5 cm

200 Kč

Grogovka na hraněné nožce

sklo lisované, čiré, bezbarvé. Reliéf s hrozny a listy vinné révy, při horním okraji široký zlacený pás. První polovina minulého století.

Výška 14 cm

150 Kč

Sklenice

sklo lisované, čiré, bezbarvé, zdobené plastickým motivem stylizované stužky, která tvoří po obvodu tři smyčky se zeleným středem, konec devatenáctého století. Zlatý pruh okolo okraje značně setřený.

Výška 10 cm

100 Kč

Grogovka na nízké nožce

sklo lisované, čiré, bezbarvé, při horním okraji široký zlacený pás. Patka hraněná, povrch kupy plastický - imitace brusu. V centrální části prázdná obdélníková ploška pro monogram. První polovina minulého století.

Výška 17 cm

100 Kč

Sklenice šestiboká

sklo čiré, bezbarvé. V centrální části je oválný medailon, okolo zlatý rostlinný ornament. Druhá polovina 19. století.

Výška 13 cm

350 Kč

Sklenice/ váza

sklo čiré, bezbarvé, hranované, druhá polovina minulého století.

Výška 15 cm

200 Kč

Dvě štíhlé vázičky

sklo čiré, bezbarvé. Tvar kužele postaveného špičkou na patce, okolo horního okraje drobný zoubkovitý brus. První polovina minulého století.

Výška 20 cm

200 Kč