2. e-AUKCE

Terina

porcelán glazovaný v barvě slonové kosti, dekor zlatá linka, ozdobné úchyty. Zelená tištěná značka PIRKEN HAMMER CZECHOSLOVAKIA AVIGNON, vytlačené číslo 3120. Březová, značka z období první republiky. Při horní vnitřní hraně oklep.

Výška 21 cm

400 Kč

Oválná předkládací mísa

porcelán glazovaný v barvě slonové kosti, dekor zlatá linka, ozdobné úchyty. Zelená tištěná značka PIRKEN HAMMER CZECHOSLOVAKIA AVIGNON, vytlačené číslo 3120. Březová, značka z období první republiky. Částečně setřené zlacení.

36,5 x 25,5 cm

300 Kč

Ježek Jaroslav (1923-2002)

BRIGITTA Kávová/čajová souprava pro pět osob

porcelán bíle glazovaný, návrh JAROSLAV JEŽEK 1962. Zelená tištěná značka BOHEMIA - MADE IN CZECHOSLOVAKIA, série BRIGITTA, model 153, Nová Role. Dekor tmavě modrá a zlatá linka. Nepatrný oklep na jednom šálku.

1x konvice, výška 17 cm,

1x mléčenka, výška 10 cm,

1x cukřenka, výška 9,5 cm,

5x šálek, výška 7 cm,

5x podšálek, průměr 15 cm

900 Kč

Ježek Jaroslav

Talířek ROSENTHAL

porcelán glazovaný v barvě slonové kosti, široká zlatá bordura s ornamentem, v centrální části zlatý a kobaltově modrý květinový dekor. Tištěná značka ELFENBEIN /R. koruna C./ROSENTHAL/KRONACH-GERMANY, značka z let 1938-1952.

Průměr 19 cm

150 Kč

Konvička ručně malovaná

porcelán bíle glazovaný, černé tvarované ucho a úchop na víčku. Dekor dva barevné pásy s malbou fialek, zlaté linky, pozlacená nálevka. Značeno ručně psaným D a číslem 42. Konec 19. stol. Víčko prasklé s oklepem, na těle konvičky nepatrné oklepy.

Výška 17,5 cm

100 Kč

Váza s malbou žánrových scén

porcelán glazovaný, ručně malovaný. Figurální malba v bílých pruzích, květinový dekor na tyrkysovém podkladě, pole vymezena zlaceným ornamentem. Vespod modrá značka a vtlačeně 190 nebo 19C. Německo, druhá polovina 19. století.

Výška 22 cm

5 000 Kč

Malba ve stylu Heleny Wolfsohn (1843-1878, v její práci pokračovala dcera se zetěm přibližně do devadesátých let.)

VÍDEŃ 7 talířů s reliéfní bordurou

porcelán bíle glazovaný, zvlněný okraj, barevná ruční malba. Na každém talíři modrá značka štítu - VÍDEŇ a ručně psané číslo (různí malíři). 18/19. století. Na velkém talíři oklep, dva oklepy a vlasová prasklina na menším talíři.

1x velký talíř, průměr 28 cm,

6x menší talíř, průměr 25 cm

6 000 Kč

Každý talíř opatřen závěsným systémem. Moravská galerie zařadila obdobné talíře (s bohatší malbou) do druhé poloviny 18. století.

KLÁŠTEREC Talíř servírovací

porcelán bíle glazovaný. Vespod vtlačená značka TK, Klášterec nad Ohří, vtlačená čísla a datace 1855. Zvlněný okraj lemovaný modrým ručně malovaným ornamentem.

Průměr 32 cm

600 Kč

Krásný sběratelský kus.

Mísa KOŠÍK

keramika bíle glazovaná, provedení ve tvaru pleteného košíku na čtyřech nožkách, neznačeno, 18. - 19. století. Stav odpovídá stáří a míře používání.

Výška 7,5 cm, délka 33 cm

4 500 Kč

Na servírování ovoce.

Mísa KOŠÍK

anglická kamenina, značeno vtlačeně WEDGWOOD W W. Napodobenina košíku pleteného z proutí. 19. století. Stav odpovídá stáří a míře používání.

30 x 26,5 cm

3 800 Kč

Oblíbený tzv. BASKETWEAVE PATTERN byl do výroby zavedený už ke konci 18. století.

Nádherný sběratelský a muzeální kus.

Dóza s víčkem ve tvaru srdce

biskvit bleděmodrý, značeno vtlačeně WEDGWOOD Made in ENGLAND. Bílý plastický figurální antický a florální dekor. 20. století.

Šířka 13,5 cm, hloubka 10 cm, výška 5,5 cm

1 600 Kč

Wedgwood - tradiční anglická značka, tato společnost založená v roce 1759 je považovaná za špičku ve svém oboru. Firmu založil Josiah Wedgwood (1730-1795) - "otec anglických hrnčířů".

Žardiniéra - DUBÍ u Teplic

majolika barevně glazovaná, vtlačená značka EICHWALD a vtlačené číslo 7800/5. Po obvodu reliéfní figurální motiv, oválný průřez, 4 nožky. První třetina minulého století.

Výška 9,5 cm, ovál 20 x 8 cm

900 Kč

Oválná mísa s obloučkovým okrajem

keramika, tištěná značka DITMAR URBACH Made in Czechoslovakia s T ve znaku, Teplice - Trnovany. Tělo žebrované, ozdobně tvarované úchyty, glazura krémová, uvnitř modrá a hnědá bordura. 20. léta minulého století. U okraje výrobní vada.

Ovál 32 x 18 cm, výška 8,5 cm

500 Kč

Dóza a tři konvičky různých velikostí

keramika, značeno vtlačeným DRESDEN a tištěným 381. Bílá glazura, jemný modrý geometrický dekor, na dóze nápis REIS. Efektně působí připojení uch na hranách úhlopříčně proti nálevkám kvadratických konviček. První polovina 20. století. Drobné oklepy.

Výška dózy 20 cm, výšky konviček 14 cm, 12,5 cm, 11 cm

500 Kč

Plastika "Ležící pejsek - šibal"

porcelán bíle glazovaný, ručně malovaný. Neznačeno, první polovina minulého století.

13 x 16 cm

700 Kč

Plastika "Sedící mopslík"

porcelán bíle glazovaný, ručně malované černé skvrny a obojek, vespod v azbuce rukou psané KUZNEC / G.A.K. / II. - KUZNĚCOV, Rusko, před rokem 1917. Muzeální kus.

Výška cca 17 cm

3 500 Kč

Samostatné G nebo A byly vedle řady dalších značek používané u Gardnera, samostatné K vedle dalších bylo na výrobcích Kuzněcova. (Viz Braunová, Kouzlo keramiky a porcelánu.)

G.A.K. může znamenat, že se jedná o výrobek moskevské porcelánky GARDNER (Verbilki u Moskvy), která byla v 1891 odkoupena Kuzněcovovou společností. Po říjnové revoluci Dmitrovský závod na výrobu porcelánu.

Dóza ve tvaru kraba

porcelán červeně glazovaný, ručně domalovávaný, tištěná značka PV made in Czechoslovakia 80033 a vtlačeně 1268, třicátá léta minulého století. Drobné retuše barevné úpravy povrchu.

Výška 10 cm, průměr 20 cm

3 500 Kč

Benda Břetislav (1897-1983)

Plastika "Toaleta"

pálená hlína, signováno na plintě B. BENDA, vespod vtlačeně JOSEF ZELENKA SMÍCHOV V LESÍČKU 92, první polovina minulého století. Několik nepatrných oklepů.

Výška 24 cm

1 500 Kč

Pochází z majetku herce Pavla Kříže.

Benda Břetislav

Sochař, studia na akademii u Myslbeka a Štursy, člen SVU Mánes, stříbrná medaile v Paříži, výstavy po celé Evropě, řada monografií, bohaté zastoupení v Národní galerii Praha, jeden z našich nejlepších sochařů 20. století.

(28.3.1897 Sepekov, část Líšnice, okres Písek - 19.8.1983 Praha)

IMPERIAL AMPHORA "Chlapec se snopem"

speciální keramika s tvrdostí na úrovni porcelánu. Působí jako dřevořezba, při poklepu zní jako kovová. Na plintě vtlačená značka IMPERIAL AMPHORA pod korunou, počátek minulého století.

Výška 20 cm

3 500 Kč

Světově proslulá specialita firmy AMPHORA. Sběratelsky vzácné.

IMPERIAL AMPHORA "Děvčátko se snopem"

Výška 19 cm

3 500 Kč