2. e-AUKCE

"Portrét mladé Japonky"

kresba tužkou, nesignováno, práce F. T. ŠIMONA. List s kresbou fixován na černém podkladu, obojí fixováno na šedém podkladu. Rámováno, pod sklem.

List cca 15,5 x 10 (24,5 x 24,5) cm

2 000 Kč

Podobné výtvarné rysy nese Japonská dívka, suchá jehla F.T.Šimona z roku 1928. Grafika je vedena v dodatcích k Seznamu grafických prací Františka Tavíka Šimona zpracovaném Arturem Novákem vedeno pod označením N1928AP1.

"Stojící mužský akt"

kresba tuší, vpravo dole pod signaturou je uvedeno "v Mnichově". Luxusní adjustace v koženém rámu od světově proslulého rámaře JAROSLAVA OLŠÁKA (1914-1995), paspartováno. Mimo kresbu drobný kaz papíru.

Ve výřezu 28,5 x 16,5 (46 x 33) cm

3 900 Kč

Přípis ukazuje na českého autora.

Švengsbír Jiří (1921-1983)

"Koráb, slunce, lyra a labutě"

kresba tuší, nesignováno, nedatováno, volný list.

33 x 24 cm

750 Kč

Švengsbír Jiří

Švengsbír Jiří Antonín

Grafik, rytec, ilustrátor, malíř, tvůrce ex libris. Vyučil se rytcem a kresličem map, dále studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v grafické speciálce u Antonína Strnadela. Člen Umělecké besedy, SČUG Hollar. Ryl a navrhoval poštovní známky, pracoval pro film, zobrazoval heraldické a domovní znaky. Vystavoval nejen v Praze, ale i v řadě malých měst - Hodonín, Nová Paka, Třebíč a vedle toho v Bruselu, Haagu, Varšavě, v Mexiku, Německu, Francii, Tunisu a v mnoha dalších státech, zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha, Harvard University v USA, Staatliche Galerie Moritzburg v Halle atd. Řada cen a vyznamenání.

(19.4.1921 Praha - 3.3.1983 Praha)

Bělocvětov Andrej (1923-1997)

"Hlava ženy"

kresba tužkou, signováno vlevo dole BĚLOCVĚTOV, nedatováno, výborná adjustace. Fixováno na podložce, rámováno, pod sklem.

37 x 23 (56,5 x 41) cm

1 300 Kč

Bělocvětov Andrej

Belotsvetov - Theakston

Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, původním jménem Belotsvetov - Theakston, studia na ruském gymnáziu v Praze u profesora Musatova, soukromě u Bakulina, po válce na pražské akademii u Vlastimila Rady, člen ČFVU a skupiny Máj, zastoupen v řadě galerií, včetně Národní galerie Praha, Středočeské galerii, GU Karlova Vary, GU Olomouc, řada výstav, představitel českého INFORMELU.

(8.10.1923 Praha - 19.4.1997 Praha)

Bělocvětov Andrej (1923-1997)

"Hlava"

štětcová malba tuší, signováno vpravo dole BĚLOCVĚTOV, datováno 1960, umělecká adjustace. Fixováno na podložce, rámováno, pod sklem.

21,5 x 14 (40,5 x 32,5) cm

1 500 Kč

Bělocvětov Andrej

Belotsvetov - Theakston

Bělocvětov Andrej (1923-1997)

"Ženská hlava v kloboučku"

kresba tužkou, modrý pastel, běloba, signováno vpravo nahoře BĚLOCVĚTOV, nedatováno. Typická práce šedesátých let, luxusní umělecká adjustace. Fixováno na podložce, rámováno, pod sklem.

30 x 22 (47,5 x 39) cm

1 800 Kč

Bělocvětov Andrej

Belotsvetov - Theakston

Pitrmann Alois (1911-1986)

"Leoš Janáček"

štětcová malba tuší, signováno dole uprostřed PITRMANN, datováno 1975, volný list.

33 x 24 cm

3 500 Kč

Pitrmann Alois

Malíř, grafik, historik umění. Studoval na Akademii v Praze u Loukoty a Obrovského, doktor práv, doktor filozofie. Zastoupen v Galerii hlavního města Prahy, AJG v Hluboké, GVU v Karlových Varech, v NG Praha, Státní galerii v Drážďanech, Budapešti a Mnichově, v Královské akademii umění v Kodani, v Musée de I' Art Wallon v Liege, Bibliobecal Nacional v Lisabonu, Tate Gallery v Londýně, Musée des Beaux Arts v Lyonu, Museo del Prado v Madridu, Bibliothégue National v Paříži, Museum voor Schöne v Ostende atd.

(21.8.1911 Louny - 23.5.1986 Praha)

Pitrmann Alois (1911-1986)

"Praha - Čertovka"

akvarel, signováno dole uprostřed PITRMANN, datováno 1980. Rámováno, pod sklem.

65 x 44 (69 x 48) cm

1 200 Kč

Pitrmann Alois

Malíř, grafik, historik umění. Studoval na Akademii v Praze u Loukoty a Obrovského, doktor práv, doktor filozofie. Zastoupen v Galerii hlavního města Prahy, AJG v Hluboké, GVU v Karlových Varech, v NG Praha, Státní galerii v Drážďanech, Budapešti a Mnichově,v Královské akademii umění v Kodani, v Musée de I' Art Wallon v Liege, Bibliobecal Nacional v Lisabonu, Tate Gallery v Londýně, Musée des Beaux Arts v Lyonu, Museo del Prado v Madridu, Bibliothégue National v Paříži, Museum voor Schöne v Ostende atd.

Bartoňková - Drábková Marie (1908-1993)

"Kostelík na kopci"

barevné pastely, signováno vpravo dole DRÁBKOVÁ. Rámováno, pod sklem, paspartováno.

Výřez 29,5 x 57 (50 x 75,5) cm

1 500 Kč

Obraz pochází ze soukromé sbírky, jejíž základ položil pan veterinární rada pro Jižní Moravu, dědeček současného majitele.

Bartoňková - Drábková Marie

Akademická sochařka, malířka, keramička, studium na UPŠ Praha u Josefa Mařatky a Karla Dvořáka, dále dvousemestrální studium v Paříži na École des Beaux Arts (Akademie výtvarných umění). Členka ČFVU, vystavovala svá sochařská i malířská díla.

(27.10.1908 Olomouc - 11.9.1993 Praha)

Nesázal Josef (1884-?)

"V horách"

akvarel, signováno vlevo dole NESÁZAL (Josef), první polovina minulého století, vzadu dedikace s datem 19. 12. 1931.

49 x 36 (67,5 x 53,5) cm.

3 500 Kč

Nesázal Josef

Malíř, studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, věnoval se krajinomalbě, námětově čerpal i z národopisných motivů Slovácka a Slovenska.

(11.4.1884 Nedašov, Zlín - ?)

"Zátiší s ovocem a kopretinami"

akvarel, signováno vpravo dole, neurčeno, minulé století. Rámováno, pod sklem, paspartováno.

Výřez 30 x 42 (55 x 65,5) cm

1 500 Kč

Milén Eduard (1891-1976)

"Učitel hry na klavír"

štětcová malba tuší a kvaš, signováno vpravo dole E. MILÉN. Levý dolní roh natržený. Rámováno, paspartováno, pod sklem.

Výřez 39 x 23 (53 x 36) cm

5 000 Kč

Milén Eduard

Müller Eduard - vlastním jménem

Malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, působil v Brně, v letech 1941 - 1945 profesor na škole umění ve Zlíně. Studia na UMPRUM v Praze u Dítěte a Schikanedera, dále na AVU v Praze ve speciální grafické škole u Švabinského. Člen KVU Aleš, SČVU, SČUG Hollar, řada výstav a zastoupení v českých a moravských galeriích.

(18.3.1891 Frýdštejn, Jablonec nad Nisou - 19.5.1976 Brno)

Krauer Josef (1927-1990)

"Figurální kompozice"

tempera, nesignováno, kolem roku 1950, volný list, nerámováno.

21 x 17,5 cm

1 500 Kč

Krauer Josef

Malíř, grafik, restaurátor, v letech 1948-1951 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, maloval kulisy a navrhoval kostýmy pro barrandovské ateliéry, přispíval do časopisu Mladý svět, věnoval se i literatuře a numerologii. Přátelil se s mnoha známými osobnostmi své doby, byl přítelem Jana Zrzavého, Hrabala, Boudníka. Jeho pozůstalost v devadesátých letech vzbudila pozornost a byla rozprodána především do zahraničí, zejména do Švýcarska, jeho práce zakoupily např. Galerie moderního umění v New Yorku, Bruselu, atd. Výstavu "Josef Krauer: Výběr z pozůstalosti" uspořádala galerie VLTAVÍN ve dnech 17.6.2003 - 13.6.2003.

Informace o autorovi jsou uvedeny v publikaci: SAJVERA, Bohuslav. Osobnosti Uhlířskojanovicka. Vyd. 1. Uhlířské Janovice: Město Uhlířské Janovice, 2006, s. 47.

(19.2.1927 Chmeliště, okr. Kutná Hora - 12.2.1990 Praha)

Krauer Josef (1927-1990)

"Studie tváří"

kresba tuší, nesignováno, na okrajích poznámky - Genesis - Maur, 2 ženy + 2 muži, žena + muž ... Adjustováno na podložce, rámováno.

25 x 40 (40,5 x 53,5) cm

9 000 Kč

Krauer Josef

Kadula Josef (1920-1985)

Tři studie ženského aktu

kresba, JOSEF KADULA nesignováno. Volné listy. Jeden list barevné pastely a fix, dva listy barevné pastelky. Drobná poškození - pokrčení apod.

Rozměry jednotlivých listů 62 x 43, 43 x 62, 50 x 40 cm

500 Kč

Kadula Josef

Skladatel, hudebník, grafik, malíř, studoval na SUPŠ v Brně u profesora E. Hrbka, F. Süssera a souběžně na FF UJEP u A. Kutala a V. Richtera dějiny umění, člen SČVU. Věnoval se užité grafice a malbě, plakátové tvorbě. V krajinomalbě zpočátku používal zjednodušené kubistické tvary.

(31. 12. 1920 Ostrava - 28. 9. 1985 Brno)

Kadula Josef (1920-1985)

2 studie ženy v modrošedé sukni

akvarel, oba signovány tužkou J. KADULA, datováno 1958. Volné listy.

Rozměry jednotlivých listů 45,5 x 33, 33 x 45,5 cm

500 Kč

Kadula Josef

Kadula Josef (1920-1985)

Žena pletoucí modrou šálu

olejová tempera na papíře, nesignováno, práce JOSEFA KADULY, druhá polovina minulého století. Volný list. Dle majitelky byla portrétovanou ženou autorova manželka Majka.

45 x 66 cm

600 Kč

Kadula Josef

Kadula Josef (1920-1985)

"Děvčátko v červené halence"

olejová tempera, nesignováno, práce JOSEFA KADULY. Volný list.

62,5 x 45 cm

600 Kč

Kadula Josef

"Jezdec před bránou"

kresba uhlem a pastelkou, běloba, signováno vpravo dole VLAST. RADA, datováno 1938. Kvalitní adjustace, rám, pasparta, sklo.

30 x 22,5 (54 x 44) cm

5 400 Kč

(5.4.1895 České Budějovice - 22.12.1962 Praha)

Effel Jean (1908-1982)

"Adam a Eva"

malba podložená papírem, scéna z filmu "Zrození světa". Mírné poškození malby na patě Adama a špičce Eviny nohy. Rámováno, adjustováno v paspartě.

Ve výřezu 22 x 20 (36 x 33) cm

2 000 Kč