061-080 www.aukcnidum.cz

Bevington Thomas

Mechový košíček - MOSS BASKET

porcelán, po obvodu plastický květinový dekor, ruční malba. Tištěná značka s textem BY ROYAL LETTERS PATENT THOMAS BEVINGTON, práce z let 1880 - 1891, drobné oklepy.

Výška 19 cm, šířka 26 cm

1 400 Kč

Bevington Thomas

Výrobce porcelánu a keramiky, Hanley, Staffordshire. Pocházel z široké rodiny podnikající v daném oboru. Thomas se specializoval na košíky, vázy a jiné dekorační předměty se speciální povrchovou úpravou nazvanou MOSS. Od roku 1880 měly jeho práce ve značce "Royal Letters Patent". V roce 1891 společnost přebral Ambrose Bevington, bratr.

porcelán, oválný tvar, okraj vyřezávaný, dno vymalované květy na černém podkladu. Vtlačená značka LOKET, první polovina 19. století.

31,3 x 22,5 cm, výška 6,5cm

1 200 Kč

Mísa na patce

porcelán, oválný tvar, vyřezávané okraje mísy i patky, zdobeno plastickými rozvilinami, zlacením a barevnými stylizovanými květy ve stylu ART DECO. Značeno ROSENTHAL SELB-BAVARIA, značka pro rok 1923.

Výška 10 cm, šířka 23 cm, délka 34 cm

800 Kč

Dóza s vysokým úchopem na víku

porcelán bíle glazovaný, kruhový průřez, barevný stylizovaný květinový dekor a zlacení, značeno tištěnou trojcípou korunou, první polovina minulého století, ART DECO.

Výška 18 cm, průměr 18 cm

1 500 Kč

Dvouuchý šálek na čokoládu a podšálek

porcelán ručně malovaný - květinový dekor a medailony s galantními figurálními motivy, značeno na šálku i podšálku modře pod polevou AR, 19. století, krásný sběratelský kus, na trhu ojedinělé. Dekor pravděpodobně dílna Heleny Wolfsohn, Dresden.

Výška šálku 8 cm, průměr 8 cm, průměr podšálku 13,5 cm.

2 400 Kč

Tvarovaný šálek a podšálek s galantními scénami

porcelán, ruční malba ve čtyřech sektorech - střídavě květinový motiv a figurální výjevy, zlacené bordury. Značeno na šálku i podšálku modře pod polevou znaky TX - POTSCHAPPEL. Po roce 1872, velmi dobrý stav. Dekor pravděpodobně dílna Heleny Wolfsohn.

Výška šálku 5,5 cm, průměr 8,5 cm, průměr podšálku 13,5 cm

2 400 Kč

Květinový motiv na červeném podkladu.

Výška šálku 5,5 cm, průměr 8,5 cm, průměr podšálku 13,5 cm.

2 400 Kč

Květinový motiv na modrém podkladu.

Šálek s podšálkem ručně malovaný

porcelán, bílá a zelená glazura, plastické bordury zlacené, květinový dekor. Značeno modrými zkříženými meči pod polevou - MÍŠEŇ, 19. století, na šálku rukou V. a 49, na podšálku 29. Velmi dobrý stav.

Výška šálku 7,5 cm, průměr 10 cm, průměr podšálku 15,5 cm.

2 400 Kč

Souprava dezertní, 7 ks

porcelán, modrý květinový dekor na bílé glazuře, zlaté kontury, vtlačená značka TK - Klášterec, značka pro roky 1830 -1895.

1x čtvercová mísa, 25 x 25, výška 6 cm,

6x talířek, průměr 19,5 cm

1 800 Kč

Sběratelská, muzeální i funkční položka.

Oválná miska - omáčník "Claude Monet Giverny"

fajáns, modrý tištěný rostlinný dekor, po stranách těla ozdobné úchyty, značeno tištěnou značkou DÉPOSÉ CREIL MONTEREAU JAPON, konec 19. století. Nepatrný oklep.

10 x 25 x 16 cm

900 Kč

Tento motiv navrhl impresionistický malíř Claude Monet pro svůj dům v Giverny. Monetův "japonský motiv" se i díky tehdejší fascinací orientem stal velmi populárním, Creil & Montereau jej používala na svých jídelních sadách až do počátku 20. století. Creil & Montereau byl první výrobce fajánse ve Francii, který začal používat metodu "print transfer" tedy přenos (tisk) motivů. Největší rozmach zažila firma ve druhé polovině 19. století.

Džbánek

porcelán bílý, ruční malba macešek, nápis ANTONIE a zlaté proužky, na vyšším válcovitém hrdle je uvedena míra 1 1/2 Litr. Počátek minulého století, velmi dobrý stav.

Výška 22 cm, průměr 16 cm, objem 1,5 l

900 Kč

Tichý Vladimír (*1926)

Dvojvázička nástěnná - tvar srdce

porcelán bíle glazovaný, jemný světle šedý svislý dekor, signováno vespod rukou VOLOĎA TICHÝ, datováno 1959. Pro ROYAL DUX navrhl koncem padesátých let, výroba v šedesátých letech.

Výška 24 cm

1 700 Kč

Tichý Vladimír

Designér, keramik. Studoval v Praze na Státní odborné škole keramické (1942-1946) a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (1948-1953) u Otto Eckerta. Spolu s dalšími výtvarníky (Bauch, Brychta, Filla atd.) vystavoval v Bruselu na EXPO 58.

(nar. 14. 9. 1926, Praha)

Váza válcovitá

porcelán, povrch plasticky zdobený nepravidelnými horizontálními vlnkami, zelená tištěná značka HUTSCHENREUTHER GERMANY, druhá polovina minulého století.

Výška 27,5 cm

800 Kč

Váza "kůra"

porcelán bíle glazovaný, po obvodu zdobený plastickým motivem inspirovaným kůrou stromů, značeno tištěnou značkou THOMAS GERMANY a vtlačenými čísly 714 24, 60.-70. léta 20. století.

Výška 24,5 cm

800 Kč

Pochází ze sbírky moderního designu.

Váza "Síť"

porcelán bíle glazovaný, zdobený bohatým zlatým dekorem, značeno zelenou tištěnou značkou H&Co SELB BAVARIA GERMANY, HEINRICH, sedmdesátá léta 20. století.

Výška 16 cm

800 Kč

Velká hranatá váza

keramika modře glazovaná, ve spodní části horizontální pruh reliéfního dekoru s rozpíjenými barevnými glazurami. Vespod značeno vytlačeně MADE IN GERMANY 341-25 (?). Německo po roce 1950, výborný stav.

Výška 26 cm, základna 10 x 10 cm

600 Kč

Pochází ze sbírky moderního designu 20. století.

Ježek Jaroslav (1923-2002)

Souprava mocca čtyřosobní

porcelán bílý, dekor šedofialová opalizující glazura a oboustranný květinový ornament. Tištěná speciální značka L KARLOVARSKÝ PORCELÁN - pro vývojový závod LESOV od roku 1958, návrh JAROSLAV JEŽEK.

konvice, výška 22 cm,

mléčenka, výška 11 cm,

cukřenka 9,5 cm,

4 x šálek s podšálkem, výška šálku 5,5 cm, průměr podšálku 11,5 cm

700 Kč

Ježek Jaroslav

Kávová souprava pro 6 osob

celkem 14 kusů, porcelán bílý, na víčkách a talířcích glazura ve světle zeleném odstínu. Po obvodu šálků a v horních částech konvice a cukřenky pásy černých čar. Značeno STARÁ ROLE CZECHOSLOVAKIA, tlačeně 2220, 60-tá léta 20. století.

1x konvice, 17,5 cm,

1x cukřenka, 8 cm,

6x šálek, 5 cm,

6x podšálek

800 Kč

Jídelní souprava 6 osobní - celkem 25 ks

porcelán, bohatý reliéf, květinový dekor, značeno CL s korunkou, série BERNADOTTE, Lesov u Karlových Varů.

1x mísa 32 cm,

1x mísa oválná 34 x 21,5 cm,

2x mísa hluboká - 24,5 a 26,5 cm,

1x terina výška 21,5 cm, průměr 23 cm,

1x omáčník,

1x slánka-pepř 2-dílná,

6x talíř hluboký 24 cm,

6x talíř mělký 26 cm,

6x talíř desertní 18 cm

1 200 Kč

Kávová souprava 6 osobní

1x kávová konvice s víčkem, výška 23,5 cm,

2x cukřenka, výška 12 cm,

6x šálek, výška cca 7 cm,

6x podšálek, průměr 7,5 cm

800 Kč