121-140 www.aukcnidum.cz

"Skála v moři"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole, datováno 1944, patrně Německo, ozdobný dobový rám.

30 x 40 (44 x 54) cm

2 000 Kč

Olexa Josef (1901-1983)

"Z Polabí"

olej na plátně, signováno vpravo dole OLEXA, vzadu na blind rámu tužkou jméno autora a název obrazu, kolem poloviny minulého století. V odpovídajícím dobovém rámu, reprezentativní celek.

51,5 x 67 (64 x 80) cm

9 000 Kč

Olexa Josef

malíř, grafik, restaurátor, pedagog, studia na akademii v Praze, žák Engelmüllera a Nejedlého, v roce 1925 získal Preislerovu cenu, v roce 1927 stipendium italské vlády.

(15.8.1901 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - 8.4.1983 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav)

"Chorvatsko, zátoka Nečujam na ostrově Šolta"

olej na tvrzené malířské lepence, signováno vpravo dole J. DRHA, vzadu autorský štítek a rukou psané informace o obraze s datací 1975, rám vyžaduje opravu.

42 x 60 (56 x 74) cm

3 600 Kč

Babraj Bořivoj (1920-1987)

"Na pláži v Chorvatsku"

olej na plátně, signováno vpravo dole B. BABRAJ, datováno 1983.

29 x 97 (39 x 107) cm

1 600 Kč

Babraj Bořivoj

Vystudovaný lékárník, narozen v Ostravě, malovat začal na nucených pracích v Německu. Bratr sochaře Konráda Babraje a otec známého ostravského výtvarníka Alexandra Babraje.

Grus Jaroslav (1891-1983)

"Léto na Berounce"

olej na lepence, signum nenalezeno, první polovina minulého století, rámováno, pod sklem. Malba v jednom místě na levé části obrazu je mírně poškozená.

35 x 48 (48 x 61) cm

5 600 Kč

Majitel obdržel k obrazu dopis s dedikací, avšak nepodařilo se mu jej nalézt.

Grus Jaroslav

(13.8.1891 Pardubice - 13.10.1983 Praha)

Kaplarčík

"Koupání v letní krajině"

olej na plátně, signováno vpravo dole KAPLARČÍK, špatně čitelná datace 1947 (?), dobový rám.

50 x 70 (61,5 x 82) cm

2 000 Kč

Bár Kašpar (?-?)

"Tulipány ve váze"

olej na plátně lepeném na malířské lepence, signováno vpravo dole BÁR K, nedatováno. Profilovaný rám.

39,5 x 29 (49 x 39,5) cm

1 200 Kč

Javůrek Milan (1924-1992)

"Jarní kytice"

olej na sololitu, signováno vlevo dole M. JAVŮREK, nedatováno, vzadu štítek Díla s razítkem ČFVU OSTRAVA.

56 x 46 (67 x 57) cm

2 400 Kč

Javůrek Milan

Malíř v Ostravě, základy malířství získal u Jana Obšila a svého otce Cyrila Javůrka, později studoval u Josefa Lubojackého. Člen ČFVU. Věnoval se krajinářské tvorbě, maloval Ostravsko, Valašsko a Jesenicko, maloval i v Jugoslávii, Francii a Balt. Vystavoval se Sdružením výtvarných umělců Jaroněk. O jeho životě a díle vznikl v roce 1987 dokument v Čs. Televizi Ostrava

(8.6.1924 Ostrava - 24.4.1992)

Parmová - Knězková Marie (1889-1976)

"Zátiší s karafiáty ve skleněné váze"

olej na plátně, signováno vlevo M. PARMOVÁ - KNĚZKOVÁ, datováno 1941, dobový rám zlaté barvy.

67 x 53 (78,5 x 64,5) cm

1 600 Kč

Parmová - Knězková Marie

Malířka, studovala soukromě malířskou školu Ferdinanda Engelmüllera v Praze, byla mimořádnou posluchačkou ČVUT v Praze, studovala u profesorů J. Loukoty, J. Obrovského a K. Krattnera na AVU v Praze, absolvovala studijní pobyt v Paříži u profesora Fr. Kupky, studovala na Akademii de la Grande Chaumiére. Malovala u moře v Normandii, v Paříži se zabývala také malbou na porcelán a výrobou loutek. Po studiích vedla výtvarné kroužky ve Frenštátě pod Radhoštěm, malovala portréty, valašské kroje a beskydskou krajinu.

(4.9.1889 Frenštát pod Radhoštěm - 30.4.1976 Odry)

Sedlík Petr (*1950)

"Kytička k svátku"

olej na plátně položeném na sololitu, signováno vpravo dole P. SEDLÍK, vzadu štítek Díla a část razítka ČFVU, kvalitní široký hnědý rám.

40,5 x 39 (51 x 49,5) cm

1 200 Kč

Sedlík Petr

Malíř, pedagog, studoval monumentální malbu u profesorů J. Coufala a A. Nováka na SUPŠ v Brně, pracoval jako propagační výtvarník v Domě kultury ROH Nové huti a v ústřední propagaci NHKG v Ostravě. Zabývá se především figurální malbou a portrétem. Ústředním tématem většiny jeho obrazů je žena. Pedagog Soukromé umělecké školy v Ostravě, zastoupen ve sbírkách GVU Ostrava, Komerční banky Ostrava a jinde.

(nar. 4. 6. 1950 v Ostravě)

Otipka Jindřich (1921-1986)

"Kytice ve váze"

olej na kartonu, signováno vlevo nahoře J. OTIPKA, datováno 1958, rámováno v ozdobné liště.

62,5 x 47 (70,5 x 55) cm

3 200 Kč

Otipka Jindřich

(3.4.1921 Neplachovice - 8.4.1986 Ostrava)

"Zátiší s bramboříkem a hlavou andílka"

olej na plátně lepeném na lepence, signováno dole uprostřed, nepřečteno, široký umělecký rám.

36,5 x 31,5 (56 x 51) cm

2 400 Kč

Javůrek Milan (1924-1992)

"Zátiší s melounem"

olej na tvrzené malířské lepence, signováno vpravo dole M. JAVŮREK, nedatováno, vzadu štítek Díla s oválným razítkem ČFVU.

45 x 60 (55 x 70) cm

2 400 Kč

Javůrek Milan

Javůrek Milan (1924-1992)

"Zátiší s ovocem"

olej na sololitu, signováno vlevo dole M. JAVŮREK, nedatováno, vzadu autorský štítek a razítko ČFVU OSTRAVA.

35 x 75 (45 x 85) cm

2 800 Kč

Javůrek Milan

Javůrek Milan (1924-1992)

"Zátiší se zeleným džbánem, dózou a ovocem na talíři"

olej na sololitu, signováno vpravo dole M. JAVŮREK. Profilovaný rám hnědé barvy lehce odřený.

56 x 39 (72 x 53,5) cm

2 800 Kč

Javůrek Milan

Špálová Benešová Milada (1884-1963)

"Cínie"

olej na plátně, signováno vpravo dole M. ŠPÁLOVÁ, nedatováno, vzadu autorský štítek.

40 x 30 (52 x 42,5) cm

7 000 Kč

Špálová Milada

Špálová Benešová Milada

Malířka, studovala na UMPRUM v Praze a na škole profesora W. Thora v Mnichově. Její vlastní tvorbu, převážně kubistických zátiší, ovlivnil švagr Václav Špála. Byla členkou Kruhu výtvarných umělkyň. V letech 1905-1916 pracovala pro umělecké družstvo Artěl v Praze. V letech 1919-1938 žila se svou rodinou na Podkarpatské Rusi. Je uváděna mezi malíři, kteří v meziválečném prvorepublikovém období na Podkarpatské Rusi působili. S Vojtěchem Erdélyim a Jozefem Bokšayem patřila ke špičce tamního uměleckého života. Malovala zátiší, zejména květiny, krajinné náměty čerpala z Podkarpatské Rusi, Českého ráje, Turnovska.

(30. 5. 1884 Beroun - 1. 12. 1963 Liberec)

nesignováno

"Slunečnice"

olej na malířské lepence, signum nenalezeno, kolem poloviny 20. století, kvalitní dobový rám.

42 x 59 (52,5 x 70) cm

2 800 Kč

"Kytice"

olej na tvrzené malířské desce, špachtle, signováno vpravo dole - nepřečteno, zajímavá moderní práce.

50,5 x 70 (53 x 72,5) cm

1 400 Kč

Berecz Július Ľudovít Eduard (1894-1951)

"Osada pod Kriváněm"

olej na plátně, signováno vpravo dole J. BERECZ, nedatováno, rámováno.

53 x 70 (65,5 x 82,5) cm

4 000 Kč

Berecz Július Ľudovít Eduard

Slovenský malíř. Studoval na uměleckoprůmyslové škole v Budapešti u prof. Simaie Orbána. V roce 1924 byl na stujním pobytu v Itálii. V letech 1927-46 působil v Komárně.
(28. 10. 1894 Komárno - 7. 10. 1951 Budapešť)

Kurzava Josef (1907-1984)

"Zasněžený přístav"

olej na tvrzené malířské desce, signováno vpravo dole J. KURZAVA, datováno 1938.

50 x 65 (63,5 x 79,5) cm

7 200 Kč

Kurzava Josef

Kurzawa Josef

Malíř, soukromá studia malby u V. Držkovice a V. Kristina, tvořil kvaše a olejomalby, vystavoval převážně v Ostravě, zastoupen ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě a ZŠ Jiřího z Poděbrad v Ostravě, známý malíř Beskyd a Valašska. Člen ostravského spolku KUNSTRING v meziválečném Československu.

(17.12.1907 Ostrava - 19.1.1984 Ostrava)