181-200 www.aukcnidum.cz

Nacke Carl (Karl) (1876-před 1931)

Plastika "Žena - Kolombína"

porcelán bíle glazovaný, ručně domalovávaný hnědou a černou barvou, značeno zelenou tištěnou značkou FRAUREUTH KUNSTABTEILUNG, vtlačeným číslem 4 a ručně psanými čísly 22/41 38, návrh Carl Nacke z roku 1919.

Výška 28 cm

7 800 Kč

V ARTPRICE je uvedena varianta Kolombíny od Nackeho prodaná na německé aukci v roce 2009 za 360 eur.

Plastika "Sedící dívka v modré toaletě"

porcelán barevně glazovaný, vespod vtlačené číslo 12, první polovina minulého století. Drobný restaurátorský zásah. Výrobní vady v glazuře.

Výška cca 23 cm

800 Kč

Plastika "Stojící anglický špringršpaněl"

porcelán barevně glazovaný, tištěná značka NEUDORF, druhá polovina minulého století.

Výška 16 x 22 cm

700 Kč

Plastika "Papoušek"

porcelán barevně glazovaný, tištěná značka a porcelánový růžový trojúhelníkový nálep ROYAL DUX, 70 - 80. léta minulého století.

Výška 18 cm

600 Kč

Ježek Jaroslav (1923-2002)

Plastika "Kačeny"

porcelán bílý, glazovaný, značeno ROYAL DUX, značka pro roky 1960-1972. Bruselský styl. Návrh Jaroslav Ježek.

11,5 x 11,5 cm, výška 18 cm

600 Kč

Ježek Jaroslav

Bradáček Jiří (1922-1984)

Plastika "Jeseter"

porcelán barevně glazovaný, ROYAL DUX, značeno vtlačeným číslem 415. Návrh Jiří Bradáček.

Výška 18 cm

400 Kč

Bradáček Jiří

Sochař, pedagog. Studoval v Praze na Keramické škole, pokračoval na Uměleckoprůmyslové škole (1939-1944) a na Akademii výtvarných umění (1945-194). Pro ROYAL DUX navrhoval drobné porcelánové plastiky. Jeho práce Žirafa a Televizní štáb byly zařazeny do expozice keramiky a porcelánu na EXPO 1958. Od roku 1967 byl docentem na Akademii výtvarných umění, vedl ateliér užitého sochařství.

(27. 6. 1922 Obříství, okres Mělník - 18. 7. 1984 Praha)

Plastika "Ležící pejsek - šibal"

porcelán bíle glazovaný, ručně malovaný. Neznačeno, první polovina minulého století.

13 x 16 cm

700 Kč

Plastika "Sedící mopslík"

porcelán bíle glazovaný, ručně malované černé skvrny a obojek, vespod v azbuce rukou psané KUZNEC / G.A.K. / II. - KUZNĚCOV, Rusko, před rokem 1917. Muzeální kus.

Výška cca 17 cm

3 500 Kč

Samostatné G nebo A byly vedle řady dalších značek používané u Gardnera, samostatné K vedle dalších bylo na výrobcích Kuzněcova. (Viz Braunová, Kouzlo keramiky a porcelánu.)

G.A.K. může znamenat, že se jedná o výrobek moskevské porcelánky GARDNER (Verbilki u Moskvy), která byla v 1891 odkoupena Kuzněcovovou společností. Po říjnové revoluci Dmitrovský závod na výrobu porcelánu.

Plastika "Zahradnice s košíky"

porcelán bíle glazovaný, zdobený barevnou ruční malbou a zlacením. Modrá tištěná značka VOLKSTEDT- RUDOLSTADT, vtlačené číslo 20 a modré R. Značka pro roky 1915 - 1934. Drobná poškození, schází několik lístků v košíku.

Výška cca 24,5 cm

3 600 Kč

Hummel Maria Innocentia (1909-1946)

Plastika "Děvčátko s kočkou - malá pomocnice"

porcelán barevně glazovaný, na podstavci signatura M.I. HUMMEL, vespod tištěně a vtlačeně koruna nad GW (Goebel William), značka firmy GOEBEL, OESLAU bei COBURG (Bavorsko), pro roky 1935-1937 (1935-1949 ?), dále vtlačené číslo modelu 133.

Výška 13 cm

1 200 Kč

První hummlovky byly vystaveny v roce 1935 na mezinárodní výstavě v Lipsku.

Hummel Maria Innocentia

Německá řádová sestra a malířka, autorka kreseb, podle nichž se vyráběly figurky značené M.I.Hummel u firmy PORZELLANFABRIK Oeslau u. Wilhelmsfeld, Německo. Studovala na Akademie der Bildenden Künste München. Po ukončení studia vstoupila do františkánského kláštera. Zde vznikaly její obrázky charakteristických dětských postaviček, které zařadila firma William Goebel do svého výrobního programu a které jsou v různých obměnách vyráběny dodnes.

(21.5.1909 Massing, Německo - 6.11.1946 Bad Saulgau, Německo)

Döbrich Albin (1872-1945)

Plastika "Octavián - Růžový kavalír"

porcelán bíle glazovaný, zdobený barevnou ruční malbou, návrh ALBIN DÖBRICH 1924, vespod tištěné značky modrá WIEN a červená AUGARTEN AUSTRIA a vtlačené číslo modelu 1500, druhá čtvrtina minulého století.

Výška 20 cm

1 900 Kč

Döbrich Albin

Rakouský výtvarník, byl profesorem na akademii ve Vídni, v letech 1924 - 1934 působil v porcelánce Augarten, byl autorem figur ze série "Španělská jízda".

(1872 Sonneberg - 1945 Wien, Rakousko)

Plastika "Dáma s vějířem"

biskvit - dekor 202, pastel 2, vespod tištěná značka a nálepka z růžové porcelánové hmoty ROYAL DUX, vtlačeně číslo série 139, dále čísla 47 49 vtlačeně a 47 tištěně, druhá polovina 20. století.

Výška 20 cm

1 900 Kč

Fritsch Waldemar (1909-1978)

Busta "Madona s dítětem"

porcelán barevně glazovaný, signováno W. FRITSCH, značeno tištěnou značkou PIRKENHAMMER, návrh 30. léta 20. století. Březová.

Výška 24 cm

2 000 Kč

Fritsch Waldemar

Byl především vynikající tvůrce porcelánových plastik, vedle toho též keramik, sochař a pedagog. Vyučil se točířem porcelánu v porcelánce Viktoria ve Staré Roli. V letech 1926–1929 vystudoval Státní odbornou školu pro průmysl porcelánový v Karlových Varech. V letech 1929–1934 pokračoval ve studiu na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde absolvoval v mistrovské třídě keramiky u Heleny Johnové. Ve třicátých létech vytvořil velkou kolekci porcelánových plastik ve stylu art deco. Náměty jsou často blízké náboženství a mystice, tvořil rovněž smyslové akty i zvířecí figury. Působil jako pedagog na keramických školách v Teplicích a v roce 1939 v Karlových Varech. Většinu svých porcelánových plastik realizoval na škole v Karlových Varech. Spolupracoval s několika místními porcelánkami. V letech 1938-1942 pracoval na velké Alegorii založení Karlových Varů. Rozměrná kompozice zůstala bohužel torzem. V době 2. světové války byl pronásledován, zatčen a uvězněn. I jako antifašista se rozhodl společně s rodiči vystěhovat v roce 1946 do Německa. Působil v bavorském Ansbachu, vytvořil několik významných plastik pro porcelánku Rosenthal v Selbu. Postupně se věnoval stále více volné sochařské tvorbě, zejména portrétní.

(23.3.1909 Stará Role, Karlovy Vary - 13.7.1978 Ansbach, Německo)

Fritsch Waldemar (1909-1978)

Busta "Madona s dítětem"

porcelán bílý, autor W. FRITSCH, značeno tištěnou značkou PIRKENHAMMER. Březová.

Výška 24 cm

2 000 Kč

Fritsch Waldemar

IMPERIAL AMPHORA "Chlapec se snopem"

speciální keramika s tvrdostí na úrovni porcelánu. Působí jako dřevořezba, při poklepu zní jako kovová. Na plintě vtlačená značka IMPERIAL AMPHORA pod korunou, počátek minulého století.

Výška 20 cm

3 500 Kč

Světově proslulá specialita firmy AMPHORA. Sběratelsky vzácné.

IMPERIAL AMPHORA "Děvčátko se snopem"

Výška 19 cm

3 500 Kč

Mocca souprava 4 osobní

porcelán bíle glazovaný, dekor zlaté linky, zelená tištěná značka BOŽÍČANY, kolem poloviny minulého století.

1x konvice - výška 18,5 cm,

1x mléčenka - 8,5 cm,

1x cukřenka - výška 9 cm,

4x šálek - výška 4 cm,

4x podšálek - průměr 10,5 cm.

700 Kč

MOCCA sada 6 osobní

porcelán, reliéfní tvar, zlacení a květinový dekor, tištěná značka JSK MADE IN CZECHOSLOVAKIA, Stružná (do roku 1949 Kysibl).

6x šálek, výška cca 5,5 cm

6x podšálek, průměr 12 cm

500 Kč

Souprava mísa a 4 mističky

porcelán bíle glazovaný, značeno tištěně PIRKENHAMMER Czechoslovakia, model AVIGNON, 20 - 30. léta 20. století, Březová. Zvlněný okraj se stříbrnou linkou. Celkem 5 kusů.

Miska výška 4,5 cm, průměr 17,5 cm,

4x mistička výška 2,5 cm, průměr 8,5 cm

500 Kč

Šestiosobní desertní souprava

porcelán, zlatý a červený dekor, vespod tištěný text HUTSCHENREUTHER Abt. Paul Müller Selb a symbol koruny, značka pro období 1928 - 1943, dále psaná čísla 1125 33. Vrcholné ART DECO, kvalitní a dekorativní, celkem 7 kusů.

1x větší odkládací miska, výška 3 cm, průměr 22 cm,

6x malá miska, průměr 11 cm

1 900 Kč