221-240 www.aukcnidum.cz

4 židle THONET

vespod fragment štítku, nepůvodní nátěr - místy setřený. Uvolněné spoje.

2 000 Kč

Dámský psací stůl se židlí

leštěná zadní strana, řada poškození dýhy - zejména od vlhkosti na jedné straně nadstavby (zřejmě zde byl umístěn květináč), jedna noha uvolněná. Na židli, která původně nepatřila ke stolu, chybí výplet v opěrce. Stůl může být umístěn v prostoru.

Výška stolu 78 cm, výška včetně nadstavby 98 cm, šířka 113 cm, hloubka 62,5 cm

4 000 Kč

Lustr šesti ramenný

mosazná konstrukce, šest skleněných stínidel nazlátlé barvy, uvnitř další stínítka mléčné barvy. Masivní provedení, reprezentativní práce z období první republiky.

Délka 90 cm, průměr 80 cm

3 400 Kč

Lustr je funkční, nutná revize elektroinstalace.

Ověskový secesní lustr

mosazný plech s tlačeným geometrickým dekorem, skleněné trubičky jako ověsky. Korpus sestává z plášťů centrálního šestibokého hranolu a tří hranolů postranních. Závěs je tvořen třemi řetězy z plechových destiček a spojovacích kroužků.

Délka 85 cm, šířka 42 cm

2 200 Kč

Lustr nebyl elektrifikovaný.

Lustr na třech ozdobných závěsných řetězech

korpus tvořen z kostního skla ve tvaru mísy, dekor ruční malbou lučních květů a zlacením, dole kovové zakončení. Ke korpusu je připevněno šest mosazných ramen s držáky svíček a skleněnými ověsky.

Délka 107 cm, průměr 50 cm

2 200 Kč

Lustr v podstatě nebyl elektrifikovaný, prostředkem je jen spuštěna jedna žárovka, do ramen elektřina nebyla zavedena.

Nutná revize elektroinstalace

Lustr Diamant typ L30

čtyř žárovkový, stínidlo černě lakovaný kov, tvar stylizovaného diamantu, zespodu čtvercové mléčné sklo, závěs jednoduchý tyčový. Vyrobila firma NAPAKO, Československo.

80 x 60 x 60 cm

5 400 Kč

Tato položka vystavena v brněnské prodejně.

Nutná revize elektroinstalace, za elektroinstalaci neručíme.

Historická pokojová kamna krbového typu STELLA

na tuhá paliva, bohatě zdobená v secesním stylu, povrch včetně desky pod kamna krytý zeleným smaltem, troje dvířka. Je potřeba opravit zajištění dvířek k popelníku a jedno slídové okénko u velkých prostředních dvířek.

Výška 72 cm, šířka 56 cm, hloubka 40 cm

28 000 Kč

Výrobce: L.F.B. (Les Fonderies Bruxelloises), Belgie, slévárna založena v roce 1920.

Technicky i umělecky dokonalá kamna vhodná do stylových i moderních interiérů. Oheň přes velká přední železná dvířka s osmi okénky vyplněnými slídou mihotavě ozařuje okolní prostor, pocit tepla se dostavuje už při pozorování ohně. Doposud se nepodařilo nahradit tento efekt rozvíjející fantazii a pocit tepla domova žádným jiným druhem topení.

Doporučujeme revizi respektive odbornou instalaci.

Historická americká kamna ve stylu ART DECO

na tuhá paliva, plášť vroubkovaný, krytý zeleným smaltem, značeno ORIGINAL FENOM na horních dvířkách i vpředu na mohutném štítku s číslem 5 a siluetou PELIKÁNA, kolem roku 1930. Hrany, dvířka a spodní část geometricky zdobené.

Výška 97 cm, šířka 32 cm, hloubka 42 cm

15 000 Kč

Výkonná robustní kamna, ozdoba jakéhokoliv interiéru. Podle starého reklamního letáku je výhřevnost u těchto kamen 175 m3. Kamna se vyráběla v různých velikostech, i pro vytápění sálů. Do prodeje uvedla česká firma TEMPER – J. PELIKÁN, PRAHA, Václavské náměstí 33 na podzim 1922. Technický popis je uveden na https://efektivniuspory.cz/kamna-americkeho-typu-pro-kazde-palivo/.

Historická útlá pokojová kamna - ozdoba andílci s růžemi

na tuhá paliva, korpus hnědý smalt, na stěnách mimořádně bohatý reliéfní figurální a rostlinný dekor. Na spodních dvířkách nápis FRANKE. Krásný sběratelský kus. Rakousko-Uhersko, konec 19. století.

Výška 88 cm, průřez kamen 24 x 20 cm, v horní rozšířené části 27 x 27 cm, ve spodní části (podstavec) 30 x 28 cm

12 000 Kč

Historická pokojová kamna PATENT METEOR

na tuhá paliva, litina, válcový korpus, zelený smalt s bílým secesním ornamentem, vpředu mohutný štítek s číslem 1485. Ozdobný litinový poklop zakrývá rozkládací plotnu - k vaření i přikládání. Porcelán úchopu horních dvířek je poškozený.

Výška 115 cm

15 000 Kč

Značka PATENT METEOR je umístěna na páce zabezpečující dvířka pro zapalování. Nad panelem s dvířkami se nachází reliéfně zpracovaná ochranná známka MORA výrobce MORAVIA Hlubučky. Výroba kamen začala koncem 19. století, značka METEOR se na trhu prosadila v roce 1902.

Historická kamna pokojová

na tuhá paliva, litina, tělo válcové. Na těle reliéfní značka se zkříženými kladívky nad FF 505, na dvířkách FERRUM, Frýdlant nad Ostravicí. Chybí regulační klapka do komína, šamot v pořádku.

Výška 72 cm

7 000 Kč

Bylo by vhodné přeleštit stříbrný nátěr černým leštidlem.

V roce 1852 byly ve Frýdlantu nad Ostravicí postaveny dvě kupolové pece pro výrobu litiny. Hutní výroba v tomto místě, s tradicí od 16. století, tak přešla na hromadnou výrobu litinového zboží. Litinovými kamny zásoboval Frýdlant nad Ostravicí země v celé Evropě. Vysoká poptávka po litinovém zboží, hlavně po kamnech, vyvolala potřebu zavedení formovacích strojů. V roce 1900 byla zastavením druhé vysoké pece ukončena hutní prvovýroba železa ve Frýdlantu nad Ostravicí vůbec. V roce 1913 byla založena Frýdlantská akciová společnost pro výrobu železného zboží - FERRUM, která si pronajala Frýdlantské železárny na dobu 50 let. K názvu FERRUM se podnik znovu vrátil v roce 1990 po osamostatnění ze státního podniku OSTROJ Opava.

Luxusní pokojová kamna s horní ozdobnou odklápěcí mříží

na tuhá paliva, korpus průřez elipsa, povrch včetně zdobných prvků krytý hlubokým hnědým smaltem, v plotně odklopná elipsovitá dvířka pro přikládání shora. Přední dvířka s průzory se sklem umožňují pozorovat hoření. Výborný stav.

Výška 69 cm, šířka 50 cm, hloubka 40 cm, plotýnka 29 x 20 cm

25 000 Kč

Kamna nebyla téměř používaná.

Jiroutek Jiří (1928-)

Komoda U-453 na čtyřech šikmých nožkách

přírodní mořený dub, osm zásuvek po čtyřech nad sebou, čela zásuvek v efektních barevných pruzích, návrh JIŘÍ JIROUTEK 1958 pro Interiér Praha, výroba v provozovně TŘESŤ podle normy TPJ-39-03-91/61-INT. Stav dobrý, včetně horní desky, pouze drobné oděrky

Délka 110 cm, výška 76 cm, hloubka 45 cm

6 400 Kč

Vysoce funkční úložný nábytek z šedesátých let.

- Vzadu papírový štítek výrobce. Štítek odkazuje na normu z roku 1961 a ceník z roku 1962. Vzadu rovněž velmi špatně čitelné razítko - čteme 1968.

- Zásuvky - postranice dřevěné, dno sololit.

- Čela zásuvek jsou tvořena z podélných černě lakovaných dřevěných úchytů a bílého či růžového lamina/umakartu, které tak vytvářejí velmi efektní střídající se pásy černé, bílé a růžové barvy.

- V horní části bočnic jsou 4 otvory pro případné uchycení nástavby (obytné stěny).

Obě komody mohou být přes drobné odlišnosti - jiná kresba dřeva na horní desce a rozdílná konstrukce vnitřních částí zásuvek - použity jako párové, rozměry jsou stejné. Velmi nadčasový design vznikl pod vlivem bruselského Expa 1958, v loňském roce oslavil 60-té jubileum od svého vzniku. U této příležitosti vyšel dne 25.12.2018 na serveru LIDOVKY.CZ rozhovor s Jiřím Jiroutkem s názvem "Nejkrásnější život ze všech lidí. Jiří Jiroutek se po právem stal ikonou českého designu.", V článku se píše mimo jiné o těchto komodách, které nabízíme v naší aukci: "Ikonou dnes může být cokoliv. Ale ikon v pravém smyslu slova je pomálu. Jednou takovou je bezesporu komoda U-453. V roce 1958 ji vymyslel Jiří Jiroutek (90). Stala se nejslavnějším kouskem ze série sektorového nábytku, který designér navrhl pro národní podnik Interiér Praha a který se vyráběl dvacet let. Letos komoda opět ožila díky značce Nanovo."

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/design/nejkrasnejsi-zivot-ze-vsech-lidi-jiri-jiroutek-se-po-pravem-stal-ikonou-ceskeho-designu.A181206_154444_ln-bydleni_ape

Nanovo se vrátilo k této komodě v limitované sérii.

Vysoce funkční a navíc žádaný nábytek z šedesátých let. Na výrobním štítku je uvedena cena 540 Kčs podle ceníku z roku 1962. V té době stála chalupa v Krkonoších cca 5 000 Kčs.

Jiroutek Jiří

Český nábytkář a interiérový designer. V roce 1947 nastoupil do firmy Michalík, po jejím znárodnění pracoval v podniku Interiér Praha. Později přijal nabídku přímo od Ingvara Kamprada, majitele firmy IKEA. Domů se vrátil po 3,5 letech, v Interiéru Praha mohl pracovat pouze jako řadový prodavač. Po zásahu Ingvara Kamprada dostal místo v oddělení zahraničního obchodu, kde navrhoval nábytek. Po revoluci 1989 založil vlastní ateliér.

(Narozen 30.1. 1928)

Jiroutek Jiří (1928-)

přírodní mořený dub, osm zásuvek po čtyřech nad sebou, čela zásuvek v efektních barevných pruzích, návrh JIŘÍ JIROUTEK 1958 pro Interiér Praha, výroba v provozovně TŘESŤ. Stav horní desky dobrý.

6 400 Kč

- Vzadu částečně utržený štítek, vzadu rovněž razítko, čteme 1968, zde rovněž uvedena cena 540 Kčs.

- Zásuvky dřevěné.

- Čela zásuvek jsou tvořena z podélných černě lakovaných dřevěných úchytů a bílého či růžového lamina, které tak vytvářejí velmi efektní střídající se pásy černé, bílé a růžové barvy.

- V horní části bočnic jsou 4 otvory pro případné uchycení nástavby (obytné stěny)

- Jedna bočnice má menší poškození v místě, kde byl zřejmě neodborně uchycen další díl nábytkové sestavy.

Jiroutek Jiří

(Narozen 30.1. 1928)

Židle s područkami

lakovaná buková překližka, chromovaná ocelová konstrukce, Čechy, od 30. let 20. stol., výroba firma Robert Slezák, Bystřice pod Hostýnem.

Výška cca 80 cm, sedák 42 x 40 cm

3 500 Kč

Sedák

Výška 46 cm, sedák 42 x 40 cm

3 000 Kč

Sedák

buková překližka, chromovaná ocelová konstrukce, Čechy, od 30. let 20. stol., výroba firma Robert Slezák, Bystřice pod Hostýnem.

Výška 46 cm, sedák 42 x 40 cm

3 000 Kč

Konferenční stolek

masivní chromované trubky, dole dva fixační hranoly - tmavě hnědě lakovaný kov, dvě odkládací plochy z kouřového skla, druhá polovina minulého století. Menší sklo má na jedné hraně drobný oklep.

Výška 42,5 cm, horní deska 40 x 40 cm

3 000 Kč

Skleník

ořechová dýha, soustružené nožky držící police, zadní strana zrcadlo, kolem poloviny 19. století.

173 x 105 x 41 cm

17 000 Kč

Sedací souprava - 4 křesla a lavice

dřevo bohatě vyřezávané a plasticky zdobené rostlinnými dekory a hlavičkami andílků na opěrkách, souprava v duchu neorenesance, druhá polovina 19. století. Potah je nutno vyměnit - je značně ušpiněn.

V sestavě 4 křesla: 80 x 43 x 43 cm, lavice: 80 x 144 x 43 cm

36 000 Kč