241-260 www.aukcnidum.cz

Hérink F. Hanuš (1889-1955)

"Podzimní nálada"

olej-tempera, signováno vlevo dole F. H. HÉRINK, datováno 1931. Kvalitní černo stříbrný rám, sklo vpravo dole prasklé.

50 x 63 (63 x 77) cm

1 600 Kč

Hérink F. Hanuš

Hérink Ferdinand Hanuš

Malíř krajinář, grafik, studium na Akademii výtvarných umění, Praha, ateliér Aloise Kalvody. Potom dva roky u profesora Schwaigera, na jehož vyzvání přišel do Vídně, kde se stal známým ilustrátorem v různých časopisech. Později ilustroval řadu časopisů v Praze. Postupně se stal významným krajinářem, žil v Přerově, maloval Vysočinu a Hanou, v roce 1927 přešel do Moravské Ostravy. Měl řadu výstav a ocenění, již v roce 1915 vystavoval ve slavném Hagenbundu ve Vídni, několikrát ve Zlínských salonech apod. Je zastoupen v Galerii výtvarného umění v Ostravě.

(30.5.1889 Smečno, Podřipsko, Kladno - 30.12.1955 Přerov)

TOP 241-260

Havelka

"Samota u vody"

olej - tempera, signováno vlevo dole HAVELKA, datováno 1946, zdobný rám francouzského typu vyžaduje drobnou restauraci, zaskleno.

30 x 44 (53 x 62,5) cm

1 000 Kč

TOP 241-260

Nerad Jožka (1901-?)

"Chalupy v zimě"

olej na plátně, signováno vpravo dole J. NERAD, nedatováno, kvalitní široký rám stříbrné barvy.

54 x 66 (66 x 78 ) cm

1 400 Kč

Nerad Jožka

Malíř krajinář a zahradní architekt, působil v Jemnici. Malířství se učil ve speciálce malíře profesora C.M. Thumy. Zpočátku projektoval práce k terénní architektuře, od roku 1929 se věnoval výhradně malířství.

(4. března 1901, Jemnice, okres Třebíč)

TOP 241-260

Velčovský Josef (*1945)

"Vysoké stromy"

akvarel, kvaš, signováno vpravo dole špatně čitelně VELČOVSKÝ JOS. Rám, ušpiněná pasparta, sklo.

Ve výřezu 38,5 x 56,5 (51 x 68) cm

2 000 Kč

Velčovský Josef

Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, sklář, keramik. Studoval ateliér monumentální malby u profesora K. Součka na AVU v Praze a u S.W. Heytera v Atelieru 13 v Paříži. Byl na stáži v Bretagni a Provenci, zastoupen v Národní galerii Praha a v dalších sbírkách, řada výstav u nás i v zahraničí, dlouhý výčet výstav v Lexiconu počínaje účastí na výstavách ve Francii v roce 1970 a individuální výstavou v Galerii mladých Mánes, Praha 1971. Poetický surrealista, navázal na tradice české imaginativní malby.

(nar. 7.10.1945 Václavovice u Frýdku-Místku)

TOP 241-260

Meca

"Den na vesnici"

olej na sololitu, signováno vpravo dole MECA, datováno 22.11.1949. Kvalitní dobový rám zlaté barvy.

44 x 55 (57 x 69) cm

2 200 Kč

TOP 241-260

Musil P.

"Horský potok"

olej na dřevě, signováno vpravo dole P. MUSIL, nedatováno. Dobový rám. Poškození malby silnějšího kmene, vypadáno několik kousků z vnitřní ozdobné lištovky.

40 x 50 (46 x 56) cm

1 800 Kč

TOP 241-260

Herot Bohumír (1914-1976)

"Zima v Beskydech"

olej na sololitu, signováno vpravo dole B. HEROT, kolem poloviny 20. století.

34 x 45 (45 x 56) cm

2 400 Kč

Herot Bohumír

Malíř z Frýdlantu nad Ostravicí, byl autodidaktem, ve třech letech ztratil sluch a řeč, v devatenácti letech se začal věnovat malířství.

(11.7.1914 Lubno - 18.6.1976 Lubno, Frýdlant nad Ostravicí)

TOP 241-260

Šrámek Josef (1893-1971)

"Vesnice v zimě"

olej na kartonu, signováno vlevo dole ŠRÁMEK, datováno 1969.

50 x 70 (58 x 78,5) cm

900 Kč

Šrámek Josef

Malíř krajinář, odborný učitel kreslení v Ostravě, žák Aloise Kalvody, později studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Vratislava Hugo Brunnera a Josefa Schussera a na akademii v Praze u Otakara Nejedlého a Karla Špillara, uskutečnil studijní cesty do Jugoslávie a Itálie, delší dobu pobýval ve Francii, člen MSVU, v Lexiconu výčet výstav, zastoupen v Národní galerii, Galerii výtvarného umění v Ostravě, významný ostravský malíř.

(6.1.1893 Ostrava - 16.2.1971 Ostrava)

TOP 241-260

Procházka Oldřich (1903-1961)

"Zátiší s jahodami"

olej na kartonu, signováno O. PROCHÁZKA, datováno 1957, velmi dobrá komorní práce.

25 x 34 (35 x 43) cm

2 600 Kč

Procházka Oldřich

Malíř, malbu studoval soukromě u Františka Hlavici, žil ve Vsetíně a později v Jeseníku.

(23.1.1903 Prostějov - 1961)

TOP 241-260

Veržakovský Karel (1924-1963)

"Zátiší s chlebem a houskami"

olej na plátně, signováno vpravo nahoře K. VERŽAKOVSKÝ, datováno 1952.

55,5 x 65 (64,5 x 74,5) cm

5 000 Kč

Veržakovský Karel

Malíř, sochař, žil a tvořil v Praze, studium na pražské akademii u profesora Obrovského. Vynikající moderní malíř druhé třetiny minulého století, věnoval se surrealisticky a abstraktně laděné malbě. Řada výstav a zastoupení v galeriích, v posledních letech realizovány samostatné výstavy v Galerii Paidea, Praha 1994 a Galerii Růžový kopeček, Cheb 1995

(4.11.1924 Tyvrov, Ukrajina - 1963)

TOP 241-260

"Stavení v hornaté krajině"

olej na řídkém plátně, signováno vpravo dole, neurčeno, kolem poloviny minulého století.

50 x 35 (58 x 43) cm

900 Kč

TOP 241-260

Novotný Josef (1897-?)

"Lávka přes horský potok"

olej na kartonu, signováno vpravo dole J. NOVOTNÝ, datováno 1958.

45 x 33 (55 x 42,5) cm

2 500 Kč

Kvalitní práce ve stylu starých mistrů.

Novotný Josef

Malíř, pedagog, působil v Kroměříži.

(6.12.1897 Halenkovice, Zlín - ?)

TOP 241-260

Peters Otto (1882-1970)

"Ležící ženský poloakt"

olej na dřevěné desce, signováno vpravo dole O PETERS, práce vynikajícího portrétisty a figuralisty, kvalitní adjustace.

20,5 x 28 (31 x 37,5) cm

3 900 Kč

Peters Otto

Malíř, žák E.K. Lišky, J. Schikanedera a F. Jeneweina, výborný figuralista a portrétista. Portrétoval presidenta Masaryka, premiéra Švehlu, Kramáře, knížete Bedřicha Schwarzenberga, předsedu senátu Soukupa, paní Hanu Benešovou, Rudolfa Medka.

(5.10.1882 Dolce u Přeštic - 8.7.1970 Praha)

TOP 241-260

Chytil Jaroslav

"Jezdci na koních v boji"

olej na plátně, signováno vlevo dole JAR. CHYTIL, rám poškozen.

35 x 40 (47 x 53) cm

2 600 Kč

TOP 241-260

Krejcarová Vlasta

"Tulipány ve váze"

olej na plátně, signováno vlevo dole VLASTA KREJCAROVÁ, nedatováno.

49 x 34,5 (61 x 46) cm

2 800 Kč

TOP 241-260

Toman

"Zátiší s kytičkou sněženek"

olej na tvrzené malířské lepence, signováno vlevo dole TOMAN, datováno 1957, rámováno.

29,5 x 23,5 (50 x 43,5) cm

1 600 Kč

TOP 241-260

Matušek Jaroslav (?-?)

"Zátiší s kytkou, ovocem, konvicemi"

olej na lepence, signováno vpravo dole MATUŠEK, nedatováno.

40 x 76 (46 x 82) cm

2 600 Kč

Matušek Jaroslav

Ostravský malíř.

TOP 241-260

"Zahradní květiny ve váze"

olej na sololitu, signováno vpravo dole, neurčeno, minulé století. Rámováno.

59,5 x 55,5 (73 x 68,5) cm

3 200 Kč

TOP 241-260

Otipka Jindřich (1921-1986)

"Krajina"

kubizující olej na tvrzené malířské lepence, signováno vpravo dole J. OTIPKA.

33,5 x 99 (40 x 105,5) cm

1 800 Kč

Kvalitní práce moderního krajinářství, sbírkový kus.

Otipka Jindřich

(3.4.1921 Neplachovice - 8.4.1986 Ostrava)

TOP 241-260

Weinert Karel Maxmilián (XX. stol.)

"Podhůří"

olej - tempera, signováno vlevo nahoře WEINERT, datováno 1967 (1965?).

35 x 47,5 (50 x 66,5) cm

1 200 Kč

Weinert Karel

Weinert Karel Maxmilián

Malíř krajiny. Při příležitosti životního jubilea uspořádala Galerie uměleckého smaltu a litiny ve Frýdlantu nad Ostravicí výstavu Weinertových děl.

TOP 241-260