021-040 www.aukcnidum.cz

 elektronicka-aukce 20.6.2023

"Antonín Dvořák"

heliogravura, pod obrazovou plochou tiskem: Vydal "Mánes" v Praze 1909/Antonín Dvořák/ J. Štenc Praha. Značeno slepotiskem: ALŠOVA JIHOČESKÁ GALERIE, ČESKÉ BUDĚJOVICE. Rám, sklo.

Tisková plocha 43,5 x 34 (56,5 x 45,5) cm

2 500 Kč

"Bedřich Smetana"

heliogravura, signováno vpravo dole tužkou M ŠVABINSKÝ. Pod obrazovou plochou tiskem: M. Švabinský Del 1907/ Vydal "Mánes" v Praze v 1909/ Bedřich Smetana/ Štenc Praha.

Tisková plocha 45,2 x 35,5 (57 x 45,5) cm

3 000 Kč

Grafika zařazena ve sbírkách Moravské galerie v Brně.

"Autoportrét AETATIS SVAE LXXX"

litografie na ručním papíře, signováno dole uprostřed tužkou M ŠVABINSKÝ, 1952. Rám, adjustováno bez pasparty mezi dvěma skly.

Tisková plocha 17 x 11, celý list 20,5 x 15 (32,5 x 25,5) cm

700 Kč

Z latiny: aetatis suae LXXX - jeho věk 80.

"Autoportrét AETATIS SVAE LXXXV"

litografie, signováno tužkou vpravo dole M. ŠVABINSKÝ a v desce vlevo dole ŠM s datací 1958. Rám, sklo, loženo na papírové podložce.

Tisková plocha 18 x 12,5, celý list 20 x 13 (26 x 20) cm

1 000 Kč

Z latiny: aetatis suae LXXXV - jeho věk 85.

"Autoportrét"

litografie, signováno vpravo dole tužkou M. ŠVABINSKÝ. Rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 9 x 8,5 (23,2 x 21) cm

800 Kč

"Stanislav Kostka Neumann"

litografie, signováno vpravo dole tužkou M ŠVABINSKÝ a vlevo v desce M Švabinský s datací 1959. Volný list.

Tisková plocha 20 x 15,5, celý list 35,5 x 25 cm

900 Kč

"Vilém Závada"

litografie na ručním papíře, signováno vpravo dole tužkou M ŠVABINSKÝ a vlevo nahoře v desce M Švabinský leden 1960. Publikováno In: Ludvík Páleníček, Švabinského český Slavín, str. 215. Volný list.

Tisková plocha 20 x 15, celý list 35,5 x 25 cm

900 Kč

"Portrét muže"

litografie, signováno vpravo dole tužkou M ŠVABINSKÝ a v desce vpravo nahoře ŠM s datací 1956, vlevo dole číslováno 40/40. Volný list.

15,5 x 12, celý list 35 x 28 cm

900 Kč

"Jindřich Mošna"

litografie, signováno vpravo dole tužkou M ŠVABINSKÝ a vlevo v desce ŠM s datací 1961. Štukovaný rám je zejména v rozích mírně poškozen.

Tisková plocha 19 x 13 (43 x 33) cm

1 800 Kč

Jindřich Mošna (1837-1911) – český divadelní herec.

"Chodovská zahrada s kráčejícím aktem"

litografie, nesignováno, 1960. Vlevo tužkou přípis: Orig. litografie M. Švabinského, autorský tisk/ Zuzana Švabinská. Volný list.

Tisková plocha 29 x 20, celý list 43 x 30 cm

3 500 Kč

Kresba křídou z roku 1960 publikována In.: Památník Maxe Švabinského v Kroměříži, str. 71

"Kytice tulipánů"

litografie, signováno vpravo dole M ŠVABINSKÝ a vlevo v desce ŠM s datací 1954. V levé části listu mimo tiskovou plochu byl papír přehnut. Volný list.

Tisková plocha 29,5 x 21,5, celý list 50 x 33 cm

2 500 Kč

"Proměnění Krista na hoře Tábor"

litografie na žlutém papíře, signováno vpravo dole tužkou M ŠVABINSKÝ a v desce MŠ s datací 1956. Dole tužkou dedikace k vánocům 1956. Nádherný velký list. Rám, sklo, pasparta.

Ve výřezu 44 x 33 (63 x 45,5) cm

8 400 Kč

Plakát "LXIX. VÝSTAVA S.V.U. MÁNES - MAX ŠVABINSKÝ"

mimořádně velká litografie na kartonu vydaná k výstavě Souboru prací M. Švabinského. Datováno 1923, vydala UNIE Praha. Výstava se konala v listopadu - prosinci 1923 v Obecním domě v Praze. Dubový umělecký rám, sklo v levém horním rohu prasklé. Ručně řezaný rám je z dubového masívu, jeho cenu na dnešním trhu odhadujeme na cca 15 000 Kč.

145 x 100,5 (163,5 x 118,5) cm

34 000 Kč

Grafika publikována v knize Josef Císařovský: Portrétní umění Maxe Švabinského, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, Praha 1954, strana 252. Knihu nabízíme v této aukci pod položkou 38.

Velká varianta (140 x 94 cm) je dále publikována např. pod číslem 66 v MAX ŠVABINSKÝ 1873-1962, katalog k výstavě, více autorů, redigoval Jiří Kotalík, 1973.

V UMĚNÍ MAXU ŠVABINSKÉMU K SEDMDESÁTINÁM, vydal Jan Štenc 1943, je tento plakát publikován na str. 123.

Citace ze stati Karla Heraina "Užitá grafika v díle Maxe Švabinského" str. 127: " ... V příštích letech zabýval se Švabinský plakátem až dosud ještě třikrát, dvakrát provedeným k vlastním výstavám v letech 1923 a 1932 a jedním k lidovým slavnostem v roce 1932. Plakát z roku 1923 provázel výstavu jeho prací, uspořádanou "Mánesem" k Švabinského padesátinám. Je velkých rozměrů, proveden litograficky a připomíná veliký dřevoryt. Autor se opět přidržuje osové souměrnosti a symboliky, ale od předchozích jeho plakátových prací se tato liší nápadně klasicisujícím pojetím. ..."

Kalendář Svazu čs. spisovatelů pro rok 1958 - Krajina s hochem

hlubotisk, signováno tužkou M ŠVABINSKÝ, datováno 24.12.1957, pod obrazovou částí je rukou psaná dedikace. Vytiskl Orbis 02 n.p. Praha 16. Rám, sklo.

39,5 x 29,5 (41,5 x 33,5) cm

600 Kč

Grafický list Maxe Švabinského "Krajina s hochem" z roku 1936 je zařazen ve sbírkách Moravské galerie v Brně.

Obálka "Československá pošta - Kroměřížský sněm 1848-1948"

obálka odeslaná z Kroměříže na adresu: Pan Dr. Eduard Kotva, Praha XII, Mánesova 29, doplněná kresbičkou černým inkoustem a dvěma podpisy M. Švabinského. Rám, sklo.

9,5 x16,5 (17 x 22) cm

800 Kč

Na razítku: KROMĚŘÍŽ 1, 100 LET ČESKÉHO NÁRODNÍHO ŽIVOTA

"Zuzana s oleandrovým věncem"

ofset. Plakát k výstavě "Max Švabinský, portrétní grafika." Vernisáž se uskutečnila 24. února 2010 v Muzeu v Mohelnici. Rám, sklo.

40 x 30 (43,5 x 33,5) cm

300 Kč

Ve sbírkách Moravské galerie v Brně se nachází portrét Zuzany Švabinské s věncem na hlavě, litografie 28,4 x 19,8 cm z roku 1941.

Plakát "Max Švabinský, soubor grafického díla"

Dům umění v Ostravě 26. září - 17. října 1948, ofset na papíře, vytiskla Průmyslová tiskárna Jiřího Dimitrova Praha. Dole razítko DÁVKA Z NÁVĚŠTÍ ZAPLACENA …X 1948 Úřad pro obecní dávky města Ostravy. Na více místech stopy po přehnutí a vlhkosti.

Volný list 61 x 42 cm

900 Kč

Kniha "Portrétní umění Maxe Švabinského"

autor JOSEF CÍSAŘOVSKÝ, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, Praha 1954, 131 stran textu, 55 vyobrazení v textu, obrazová část dalších 167 stran se samostatnými vyobrazeními. Papírový přebal mírně ušpiněn a v krajích mírně poškozen.

31 x 25 cm

150 Kč

Uvnitř jeden list přeložen, na dalším pak věnování Boh. Olšanského.

Kniha "ŠVABINSKÉHO ČESKÝ SLAVÍN"

Sto portrétů. Vybral, uspořádal a napsal LUDVÍK PÁLENÍČEK. Státní pedagogické nakladatelství Praha 1989, celkem 232 stran. Přebal mírně ušpiněn, na plátěné vazbě stopa po vlhkosti.

27,3 x 17,2 cm

100 Kč

Žákavec František

"Max Švabinský I a II" - 2 díly

autor FRANTIŠEK ŽÁKAVEC, vydal Jan Štenc, Praha. První díl vydán v roce 1933 nákladem 1 200 výtisků k šedesátinám M. Švabinského, 339 stran. Druhý díl vydán v roce 1936 stejným nákladem, 344 stran. V obou celá řada vyobrazení.

21,8 x 15,8 cm

300 Kč

I. díl: desky vazby zašlé a na hranách mírně odřené, natrženo při horní i dolní části hřbetu,

2. díl: desky mírně zašlé.