041-060 www.aukcnidum.cz

 elektronicka-aukce 20.6.2023

Macháň Václav (1921-2020)

"Podzim"

olej na sololitu, signováno vpravo dole MACHÁŇ, druhá polovina 20. století.

56,5 x 113 (70 x 126,5) cm

4 000 Kč

Macháň Václav

Malíř, grafik, pedagog. Po maturitě byl totálně nasazen na nucené práce v říši. Po válce si doplnil pedagogická studia a do roku 1969 byl učitelem výtvarné výchovy a matematiky ve Východočeském kraji. Po setkání s Aloisem Fišárkem v roce 1948 u něj studoval malířství. Od počátku sedmdesátých let se věnoval malířství profesionálně. Maloval krajinu, zátiší, kytice, akty, maloval prakticky do konce života. Je zastoupen v galeriích v Hradci Králové, Pardubicích, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou.

(1921 Horní Čermná, Ústí nad Orlicí - 27. 6. 2020 Choceň, Ústí nad Orlicí)

Oplt Oldřich (1919-2001)

"Podkrkonošská vesnice v zimě"

olej na kartonu, signováno vlevo dole OPLT, datováno 1963. Rám, sklo.

71,5 x 100 (86,5 x 115) cm

3 100 Kč

Oplt Oldřich

Malíř, grafik, pedagog. Studium na Škole umění ve Zlíně a na Akademii výtvarných umění v Praze u Vlastimila Rady, Karla Mináře, Vladimíra Pukla. Na téže akademii pak vychoval celou řadu výtvarníků. Maloval krajinu, zátiší, akty. Významnou část jeho díla tvoří obrazy ze sportovního prostředí - lyže, fotbal, hokej, především figurální motivy s gymnastkami.

(25. 10. 1919 Stružinec, Semily - 22. 6. 2001 Jičín)

Alscher Stanislav (1934-1993)

"Radkov"

olej na plátně, signováno vpravo dole S. ALSCHER, datováno 1992. Vzadu štítek Díla s názvem díla a razítko ČFVU. Současný majitel zakoupil v DÍLE - v Galerii Platýz v Praze v roce 1992.

55 x 70 (65 x 80) cm

7 400 Kč

Alscher Stanislav

Malíř. Výtvarné umění studoval soukromě u V. Rabase, M. Holého a Malíkovského, podnikl studijní cesty do Německa, Francie a Itálie. Působil jako správce Anežského areálu Národní galerie v Praze. Věnoval se volné malířské tvorbě. Maloval vesnice a krajinu středních a jižních Čech, Vysočiny, Pošumaví, okolí Dačic.

(28. 9. 1934 Holešov - 2. 11. 1993 Praha)

Horník

"Krajina s břízkami kolem cesty"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole, čteno HORNÍK 53. V ploše několik cákanců.

63 x 76,5 (74,5 x 88) cm

1 500 Kč

Pilařová-Kverková Libuše (1928-2021)

"Jihočeský rybník"

olej na plátně, signováno vlevo dole L. PILAŘOVÁ-KVERKOVÁ, vzadu fragment autorského štítku s datací 1975.

70 x 121 (75,5 x 125) cm

1 500 Kč

Pilařová-Kverková Libuše

Malířka, pedagožka. Studovala na vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze u Rudolfa Beneše a Zdeňka Balaše a na Akademii výtvarných umění v Praze u Vlastimila Rady. Žila a pracovala v Praze a v Jindřiši v okrese Jindřichův Hradec. Vedle obrazů s pražskými motivy a krajinářskými jihočeskými motivy zahrnuje její tvorba květinová zátiší.

(8. 7. 1928 Praha - 7. 6. 2021)

Podešva Jan (*1953)

"Podzim"

olej, kvaš na sololitu, signováno tužkou vlevo dole PODEŠVA JAN. Vzadu štítek Díla ČFVU s názvem obrazu. Současný majitel zakoupil v DÍLE - v Galerii Platýz v Praze v roce 1992.

60 x 87 (72 x 98) cm

6 200 Kč

Podešva Jan

Výtvarník, fotograf a pedagog, absolvoval malbu a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Středoškolský a vysokoškolský pedagog, od roku 1993 do odchodu do důchodu 2017 ředitel pražského gymnázia. Obrazy a fotografie vystavoval nejen doma, ale i ve Francii. Je autorem knihy "Jen záblesk," vyšla v říjnu 2022.

Hlavsa Jaromír (1908-1973)

"Jaro pod Korábem, Kdyňsko"

olej na plátně špachtlí, signováno vpravo dole JAROMÍR HLAVSA. Vzadu vlevo dole na plátně datace 13.V.42. Vlevo nahoře na blind rámu uvedena technika a několik variant názvu Kdyňské jaro (Syrové jaro) / Jaro pod Korábem (Kdyňsko) / Květen při západu.

65,5 x 88 (87,5 x 109) cm

4 000 Kč

Pozn.: vrch Koráb (773 m) patří k nejvyšším vrcholům Chudenické vrchoviny.

Hlavsa Jaromír

Malíř, grafik, divadelní a filmový kritik, loutkář, básník, pedagog, scénograf, studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Vratislava Hugo Brunnera a Jana Bendy, dále soukromě u Aloise Kalvody a Rudolfa Vejrycha, kromě obrazů krajin a portrétů se věnoval knižní a reklamní grafice, plakátové tvorbě, navrhoval interiéry a divadelní výpravy, zastoupen v Národní galerii Praha.

(30.4.1908 Kdyně, Domažlice- 14.1.1973 Plzeň)

Moravec Alois (1899-1987)

"Pohled od Oprechtic na Herštejn"

olej na plátně, signováno vpravo dole A. MORAVEC, datováno 1927, vzadu informace o obraze.

70 x 116 (87,5 x 133) cm

3 000 Kč

Moravec Alois

Malíř, grafik, spisovatel, pedagog, studia na UMPRUM u Kysely, Dítěte, Hofbauera a na pražské akademii v grafické speciálce u Švabinského, člen Umělecké besedy, SČUG HOLLAR a dalších, zlatá medaile ze světové výstavy v Paříži 1937, cena České akademie věd a umění 1949, zasloužilý umělec, velká řada výstav, ve Slovníku Chagall je tomuto významnému umělci věnován celostránkový sloupec.

(5.1.1899 Chyšky, okres Písek - 6.3.1987 Praha)

Bochmann Johannes (*1922)

"Vysokohorská krajina s cestou"

olej na plátně, signováno vlevo dole JOH. BOCHMANN, nedatováno, široký ozdobný rám.

50 x 60,5 (68 x 79) cm

3 000 Kč

Skála Vít (1883-1967)

"Panáky obilí za stodolou"

olej na plátně fixovaném na lepence, signováno vlevo dole VÍT SKÁLA, kolem roku 1940. Ručně řezaný rám, zaskleno.

70 x 101 (92 x 121) cm

12 000 Kč

Skála Vít

Malíř krajinář a figuralista, scénograf, narozen v Praze, pochází z význačné malířské rodiny. Studia na pražské akademii u prof. Pirnera, výstavy v Londýně, Kodani.

"Alej za vsí"

akryl na sololitu, signováno vlevo dole, neurčeno, druhá polovina 20. století.

30 x 46 (36,5 x 52,5) cm

800 Kč

Fridrich Miroslav (1884-1964)

"Panské Dubénky u Studené na Českomoravské vysočině"

olej na plátně fixovaném na kartonu, signováno vpravo dole M. FRIDRICH. Vzadu název a dedikace s podpisem Miroslav Fridrich a datací Brno 19. března 1944.

39 x 32,5 45,5 x 39,5) cm

1 000 Kč

Autor zastoupen ve sbírkách Moravské galerie v Brně.

Fridrich Miroslav Bedřich
Malíř, grafik, pedagog, okrajově se věnoval hudební kompozici. Jeho otec František Frydrych (1856-1933) byl vojenský kapelník, skladatel a první upravovatel československé státní hymny. V letech 1903-1910 studoval na UMPRUM v Praze u Emanuela Dítěte, Karla Maška, Jana Preislera, Arnošta Hofbauera. Před první světovou válkou podnikl studijní cesty do Haliče, Bosny a Hercegoviny, Francie, Itálie. Působil jako profesor na státním reálném gymnáziu v Brně a jako odborný zemský školský inspektor kreslení na českých a polských školách. Byl členem Sdružení výtvarných umělců moravských (SVUM). Maloval portréty významných osobností českého politického, kulturního a společenského života (T. G. Masaryk, M. Tyrš). V krajinomalbě ho inspirovala Českomoravská vysočina, Valašsko, Šumava, Slovensko, Podkarpatská Rus. Malířkami, grafičkami a ilustrátorkami byly i manželka Olga (1886-1977) a dcera Věra Železňáková (1919-1978). (Město Kdyně, osobnosti města)
(30. 8. 1884 Komárom, Maďarsko - 18. 10. 1964 Brno)

Heřman Jiří (1892-1969)

"Chrudimka"

olej na překližce, signováno vpravo dole JIŘÍ HEŘMAN, vzadu informace o obraze s datací BRADLO 1926 (Horní Bradlo).

40 x 33 (46 x 38,5) cm

4 000 Kč

Heřman Jiří

Malíř, scénograf, studia na pražské akademii u prof. Bukovace, později u Hynaise, další studia u Kupky v Paříži, inklinoval ke krajinářství, zapůsobila na něj díla malířů barbizonské školy. Synovec Luďka Marolda.

(26.4.1892 Paříž, Francie - 9.6.1969 Uherské Hradiště)

Gantner Johan /Hans (1853-1914)

"Saminatal u Feldkirchu" (Pohled k Bodensee)

olej na plátně, signováno vpravo dole J GANTNER / H GANTNER / JH GANTNER, kolem roku 1900.

35,5 x 29 (50,5 x 44) cm

4 000 Kč

"Barevná krajina"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole, neurčeno, kolem poloviny 20. století. Rám, adjustováno v paspartě, nezaskleno.

19 x 28 (38,5 x 44) cm

1 200 Kč

Dobeš Josef? (1898-1974)

"Silnice v údolí"

olej na kartonu, signováno vlevo dole DŠ (Dobeš Josef?)

35,5 x 50 (45,5 x 60,5) cm

900 Kč

Dobeš Josef

Malíř, ilustrátor, malířství studoval soukromě. Byl vězněn spolu s Josefem Čapkem v Oranienburgu, kde namaloval jeho poslední portrét. Výrazný malíř regionu, zastoupen ve sbírkách GVU Ostrava.

(23. 5. 1898 Polanka nad Odrou, okr. Nový Jičín - 3. 1. 1974 Ostrava)

Seifert Viktor (1894-1959)

"Pohled na Trosky od šípkového keře"

olej na kartonu, signováno vlevo dole SEIFERT (Viktor), datováno 1942.

30 x 41 (39,5 x 51,5) cm

1 800 Kč

Seifert Viktor

Malíř krajinář, působil v Praze. Studoval v Praze na Uměleckoprůmyslové škole a na AVU u Karl Krattnera.

(10. 7. 1894 Pardubice - 1959)

Moravec Alois (1899-1987)

"Pastva v Jezárkách"

olej na sololitu, signováno vlevo dole A. MORAVEC, datováno 1985. Název uveden vzadu na obraze. Rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 14,5 x 32,5 ( 30,5 x 48,5) cm

600 Kč

Moravec Alois

Cína Jelínek František (1882-1961)

"Valašsko"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole CÍNA JELÍNEK, vzadu jméno autora F. Cína Jelínek, název obrazu a datace 1912.

22,5 x 29 (28,5 x 35) cm

4 500 Kč

Cína - Jelínek František

Jelínek František Cína

Malíř, pražská akademie u Ottenfelda a Hynaise, výrazný český krajinář. Měl velmi blízko k Mařákově krajinářské škole, řada výstav a zastoupení v galeriích.

(6.6.1882 Praha-Karlín- 3.2.1961 Praha)

Bakla Emanuel (1878-1943)

"Belvedér"

olej na plátně, signováno vpravo dole E. BAKLA, nedatováno.

72,5 x 100 (86 x 113) cm

1 200 Kč

Bakla Emanuel

Malíř, studoval na pražské akademii u Maxmiliána Pirnera a Václava Brožíka. Věnoval se krajinomalbě, maloval Prahu, pražské dominanty a pražská zákoutí. Často maloval na velká plátna pohledy na Karlův most. Převážně působil v Praze.

(11. 8. 1878, Praha - 17. 3. 1943, Praha)