Macháň Václav (1921-2020)"Podzim"
olej na sololitu, signováno vpravo dole MACHÁŇ, druhá polovina 20. století.
56,5 x 113 (70 x 126,5) cm
4 000 Kč
Macháň Václav Malíř, grafik, pedagog. Po maturitě byl totálně nasazen na nucené práce v říši. Po válce si doplnil pedagogická studia a do roku 1969 byl učitelem výtvarné výchovy a matematiky ve Východočeském kraji. Po setkání s Aloisem Fišárkem v roce 1948 u něj studoval malířství. Od počátku sedmdesátých let se věnoval malířství profesionálně. Maloval krajinu, zátiší, kytice, akty, maloval prakticky do konce života. Je zastoupen v galeriích v Hradci Králové, Pardubicích, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou. (1921 Horní Čermná, Ústí nad Orlicí - 27. 6. 2020 Choceň, Ústí nad Orlicí)
Oplt Oldřich (1919-2001)"Podkrkonošská vesnice v zimě"
olej na kartonu, signováno vlevo dole OPLT, datováno 1963. Rám, sklo.
71,5 x 100 (86,5 x 115) cm
3 100 Kč
Oplt Oldřich Malíř, grafik, pedagog. Studium na Škole umění ve Zlíně a na Akademii výtvarných umění v Praze u Vlastimila Rady, Karla Mináře, Vladimíra Pukla. Na téže akademii pak vychoval celou řadu výtvarníků. Maloval krajinu, zátiší, akty. Významnou část jeho díla tvoří obrazy ze sportovního prostředí - lyže, fotbal, hokej, především figurální motivy s gymnastkami. (25. 10. 1919 Stružinec, Semily - 22. 6. 2001 Jičín)
Alscher Stanislav (1934-1993)"Radkov"
olej na plátně, signováno vpravo dole S. ALSCHER, datováno 1992. Vzadu štítek Díla s názvem díla a razítko ČFVU. Současný majitel zakoupil v DÍLE - v Galerii Platýz v Praze v roce 1992.
55 x 70 (65 x 80) cm
7 400 Kč
Alscher Stanislav Malíř. Výtvarné umění studoval soukromě u V. Rabase, M. Holého a Malíkovského, podnikl studijní cesty do Německa, Francie a Itálie. Působil jako správce Anežského areálu Národní galerie v Praze. Věnoval se volné malířské tvorbě. Maloval vesnice a krajinu středních a jižních Čech, Vysočiny, Pošumaví, okolí Dačic. (28. 9. 1934 Holešov - 2. 11. 1993 Praha)
Horník "Krajina s břízkami kolem cesty"
olej na malířské lepence, signováno vpravo dole, čteno HORNÍK 53. V ploše několik cákanců.
63 x 76,5 (74,5 x 88) cm
1 500 Kč
Pilařová-Kverková Libuše (1928-2021)"Jihočeský rybník"
olej na plátně, signováno vlevo dole L. PILAŘOVÁ-KVERKOVÁ, vzadu fragment autorského štítku s datací 1975.
70 x 121 (75,5 x 125) cm
1 500 Kč
Pilařová-Kverková Libuše Malířka, pedagožka. Studovala na vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze u Rudolfa Beneše a Zdeňka Balaše a na Akademii výtvarných umění v Praze u Vlastimila Rady. Žila a pracovala v Praze a v Jindřiši v okrese Jindřichův Hradec. Vedle obrazů s pražskými motivy a krajinářskými jihočeskými motivy zahrnuje její tvorba květinová zátiší. (8. 7. 1928 Praha - 7. 6. 2021)
Podešva Jan (*1953)"Podzim"
olej, kvaš na sololitu, signováno tužkou vlevo dole PODEŠVA JAN. Vzadu štítek Díla ČFVU s názvem obrazu. Současný majitel zakoupil v DÍLE - v Galerii Platýz v Praze v roce 1992.
60 x 87 (72 x 98) cm
6 200 Kč
Podešva Jan Výtvarník, fotograf a pedagog, absolvoval malbu a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Středoškolský a vysokoškolský pedagog, od roku 1993 do odchodu do důchodu 2017 ředitel pražského gymnázia. Obrazy a fotografie vystavoval nejen doma, ale i ve Francii. Je autorem knihy "Jen záblesk," vyšla v říjnu 2022.
Hlavsa Jaromír (1908-1973)"Jaro pod Korábem, Kdyňsko"
olej na plátně špachtlí, signováno vpravo dole JAROMÍR HLAVSA. Vzadu vlevo dole na plátně datace 13.V.42. Vlevo nahoře na blind rámu uvedena technika a několik variant názvu Kdyňské jaro (Syrové jaro) / Jaro pod Korábem (Kdyňsko) / Květen při západu.
65,5 x 88 (87,5 x 109) cm
4 000 Kč
Pozn.: vrch Koráb (773 m) patří k nejvyšším vrcholům Chudenické vrchoviny.
Hlavsa Jaromír Malíř, grafik, divadelní a filmový kritik, loutkář, básník, pedagog, scénograf, studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Vratislava Hugo Brunnera a Jana Bendy, dále soukromě u Aloise Kalvody a Rudolfa Vejrycha, kromě obrazů krajin a portrétů se věnoval knižní a reklamní grafice, plakátové tvorbě, navrhoval interiéry a divadelní výpravy, zastoupen v Národní galerii Praha. (30.4.1908 Kdyně, Domažlice- 14.1.1973 Plzeň)
Moravec Alois (1899-1987)"Pohled od Oprechtic na Herštejn"
olej na plátně, signováno vpravo dole A. MORAVEC, datováno 1927, vzadu informace o obraze.
70 x 116 (87,5 x 133) cm
3 000 Kč
Moravec Alois Malíř, grafik, spisovatel, pedagog, studia na UMPRUM u Kysely, Dítěte, Hofbauera a na pražské akademii v grafické speciálce u Švabinského, člen Umělecké besedy, SČUG HOLLAR a dalších, zlatá medaile ze světové výstavy v Paříži 1937, cena České akademie věd a umění 1949, zasloužilý umělec, velká řada výstav, ve Slovníku Chagall je tomuto významnému umělci věnován celostránkový sloupec. (5.1.1899 Chyšky, okres Písek - 6.3.1987 Praha)
Bochmann Johannes (*1922)"Vysokohorská krajina s cestou"
olej na plátně, signováno vlevo dole JOH. BOCHMANN, nedatováno, široký ozdobný rám.
50 x 60,5 (68 x 79) cm
3 000 Kč
Skála Vít (1883-1967)"Panáky obilí za stodolou"
olej na plátně fixovaném na lepence, signováno vlevo dole VÍT SKÁLA, kolem roku 1940. Ručně řezaný rám, zaskleno.
70 x 101 (92 x 121) cm
12 000 Kč
Skála Vít Malíř krajinář a figuralista, scénograf, narozen v Praze, pochází z význačné malířské rodiny. Studia na pražské akademii u prof. Pirnera, výstavy v Londýně, Kodani.
neurčeno "Alej za vsí"
akryl na sololitu, signováno vlevo dole, neurčeno, druhá polovina 20. století.
30 x 46 (36,5 x 52,5) cm
800 Kč
Fridrich Miroslav (1884-1964)"Panské Dubénky u Studené na Českomoravské vysočině"
olej na plátně fixovaném na kartonu, signováno vpravo dole M. FRIDRICH. Vzadu název a dedikace s podpisem Miroslav Fridrich a datací Brno 19. března 1944.
39 x 32,5 45,5 x 39,5) cm
1 000 Kč
Autor zastoupen ve sbírkách Moravské galerie v Brně.
Fridrich Miroslav Bedřich
Heřman Jiří (1892-1969)"Chrudimka"
olej na překližce, signováno vpravo dole JIŘÍ HEŘMAN, vzadu informace o obraze s datací BRADLO 1926 (Horní Bradlo).
40 x 33 (46 x 38,5) cm
4 000 Kč
Heřman Jiří Malíř, scénograf, studia na pražské akademii u prof. Bukovace, později u Hynaise, další studia u Kupky v Paříži, inklinoval ke krajinářství, zapůsobila na něj díla malířů barbizonské školy. Synovec Luďka Marolda. (26.4.1892 Paříž, Francie - 9.6.1969 Uherské Hradiště)
Gantner Johan /Hans (1853-1914)"Saminatal u Feldkirchu" (Pohled k Bodensee)
olej na plátně, signováno vpravo dole J GANTNER / H GANTNER / JH GANTNER, kolem roku 1900.
35,5 x 29 (50,5 x 44) cm
4 000 Kč
neurčeno "Barevná krajina"
olej na malířské lepence, signováno vlevo dole, neurčeno, kolem poloviny 20. století. Rám, adjustováno v paspartě, nezaskleno.
19 x 28 (38,5 x 44) cm
1 200 Kč
Dobeš Josef? (1898-1974)"Silnice v údolí"
olej na kartonu, signováno vlevo dole DŠ (Dobeš Josef?)
35,5 x 50 (45,5 x 60,5) cm
900 Kč
Dobeš Josef Malíř, ilustrátor, malířství studoval soukromě. Byl vězněn spolu s Josefem Čapkem v Oranienburgu, kde namaloval jeho poslední portrét. Výrazný malíř regionu, zastoupen ve sbírkách GVU Ostrava. (23. 5. 1898 Polanka nad Odrou, okr. Nový Jičín - 3. 1. 1974 Ostrava)
Seifert Viktor (1894-1959)"Pohled na Trosky od šípkového keře"
olej na kartonu, signováno vlevo dole SEIFERT (Viktor), datováno 1942.
30 x 41 (39,5 x 51,5) cm
1 800 Kč
Seifert Viktor Malíř krajinář, působil v Praze. Studoval v Praze na Uměleckoprůmyslové škole a na AVU u Karl Krattnera. (10. 7. 1894 Pardubice - 1959)
Moravec Alois (1899-1987)"Pastva v Jezárkách"
olej na sololitu, signováno vlevo dole A. MORAVEC, datováno 1985. Název uveden vzadu na obraze. Rám, pasparta, sklo.
Ve výřezu 14,5 x 32,5 ( 30,5 x 48,5) cm
600 Kč
Cína Jelínek František (1882-1961)"Valašsko"
olej na malířské lepence, signováno vpravo dole CÍNA JELÍNEK, vzadu jméno autora F. Cína Jelínek, název obrazu a datace 1912.
22,5 x 29 (28,5 x 35) cm
4 500 Kč
Cína - Jelínek František Jelínek František Cína Malíř, pražská akademie u Ottenfelda a Hynaise, výrazný český krajinář. Měl velmi blízko k Mařákově krajinářské škole, řada výstav a zastoupení v galeriích. (6.6.1882 Praha-Karlín- 3.2.1961 Praha)
Bakla Emanuel (1878-1943)"Belvedér"
olej na plátně, signováno vpravo dole E. BAKLA, nedatováno.
72,5 x 100 (86 x 113) cm
1 200 Kč
Bakla Emanuel Malíř, studoval na pražské akademii u Maxmiliána Pirnera a Václava Brožíka. Věnoval se krajinomalbě, maloval Prahu, pražské dominanty a pražská zákoutí. Často maloval na velká plátna pohledy na Karlův most. Převážně působil v Praze. (11. 8. 1878, Praha - 17. 3. 1943, Praha)