061-080 www.aukcnidum.cz

 elektronicka-aukce 20.6.2023

Šuhájek Jiří (*1943)

Velká mísa

sklo indigově modré, celá vnější stěna zdobená horizontálně jemným žebrováním. Návrh JIŘÍ ŠUHÁJEK, druhá polovina 20. století.

Výška 10,5 cm, průměr 39 cm

2 500 Kč

Šuhájek Jiří

Sklářský výtvarník, designér, malíř, kreslíř, pedagog, studoval malbu na skle na Střední průmyslové škole v Kamenickém Šenově, dále u profesorů S. Libenského a J. Nováka na VŠUP v Praze, absolvoval studijní pobyt na Royal College of Art v Londýně, stáž ve sklárnách v Itálii, na Rietveld Academy v Amsterodamu a na College of Applied Arts v Edinburghu, zastoupen ve sbírkách UPM v Praze, MG v Brně, Severočeského muzea v Liberci, Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, The Corning Museum o Glass (USA), Victoria & Albert Museum Londýn, Foste-White Gallery v Seattlu a Washingtonu (USA) a v řadě dalších, řada výstav a ocenění.

(nar. 14.4.1943 Pardubice)

Mimořádně velká lékárenská dóza

sklo indigově modré, zabroušená zátka, patrné zbytky papírového lékárenského štítku, první polovina 20. století. Na spodní hraně zátky drobné oklepy.

Výška včetně zátky cca 45 cm, průměr 22 cm

2 500 Kč

Vízner František (1936-2011)

Váza se dvěma prstenci na hrdle

sklo indigově modré, návrh FRANTIŠEK VÍZNER, 1976, číslo návrhu 7624/21, sklárna Škrdlovice.

Výška 21 cm

4 500 Kč

Vízner František

Sklářský výtvarník a akademický sochař, designér. Studoval u Stanislava Libenského v Ateliéru tavené skleněné plastiky a mozaiky na Průmyslové škole sklářské v Železném Brodě, na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v Ateliéru skla, glyptiky a užité plastiky u Karla Štipla, Václava Plátka a kresbu u Jana Baucha. Člen Klubu výtvarných umělců Horácka. Od roku 1967 působil ve sklárně ve Škrdlovicích na Žďársku. Mnoho jeho známých artefaktů je spojeno s výrobou v této sklárně. Od roku 1977 pracoval ve vlastním ateliéru ve Žďáru nad Sázavou. Zastoupen v řadě galerií doma i v zahraničí, mimo jiné v Horáckém muzeu v oddělení sklářských výrobků dokumentujících výrobu škrdlovické sklárny. Dlouhá řada výstav a široký výčet literatury se vztahuje k tomuto umělci, světově uznávaném sklářském výtvarníkovi.

(9.3.1936 Praha - 1.7.2011 Brno)

sklo indigově modré, baňka, projmuté hrdlo, druhá polovina 20. století.

Výška 16 cm

400 Kč

Mísa zvlněná

sklo hutně tvarované, nazelenalé, matné, okraj a pomyslná žebra zvýrazněny modro-zelenou lazurou. 20/21. století.

Výška 6 cm, průměr 31 cm

1 500 Kč

Šuhájek Jiří (*1943)

Mísa kónická

sklo světle a tmavě modro-zelené, vně jemné vroubkování. Návrh J. ŠUHÁJKA, 1985, Crystalex, sklárna Nový Bor.

Výška 9 cm, horní průměr 18 cm

700 Kč

Šuhájek Jiří

(nar. 14.4.1943 Pardubice)

Váza/Mísa nahoře rozeklaná

bílé opakní sklo s mramorováním z hnědé skloviny a jemnými nepravidelnými skvrnami ze zelené, červené a šedé skloviny, oboustranně kryté hutně tvarovaným bezbarvým sklem, Čechy, 60. léta 20. století. Ve skle menší výrobní vada.

Výška cca 25,5 cm, průměr v nejširší části cca 31 cm

2 200 Kč

Mísa dekorativní "ZEBRA"

sklo silnostěnné čiré, fasetované s hloubkovým plastickým dekorem evokujícím pruhy zebry. Tvarově mělká, "obdélníková".

39 x 28 x 5,5 cm

2 600 Kč

Velká masivní mísa

sklo hutní zelenkavé, druhá polovina 20. století. Sklárna Škrdlovice

Výška 7 cm, průměr 42,5 cm

1 200 Kč

Inwald Josef (1837-1906)

Mísa TULIPÁNY

sklo bezbarvé, lisované, matované, obloučkový okraj, po obvodu reliéfní dekor tulipánů, model č. 725, Čechy, Sklárny a rafinerie Josef Inwald Praha (Praha-Zlíchov - do 1933; Dubí u Teplic - Rudolfova huť), 30. léta 20. stol.

Průměr 38 cm, výška 7 cm

1 000 Kč

Urban Vladislav (1937-2022)

sklo hutní, čiré, bezbarvé, lité do formy. Návrh VLADISLAV URBAN, sklárna Rosice, číslo vzoru 642, rok 1961.

Výška 19,5 cm, průměr horní části 13,5 cm

500 Kč

(14.3.1937 Plzeň - 2022)

sklo hutní, masivní, olovnaté, broušené, druhá polovina 20. století. Nepatrná výrobní vada.

Výška 20 cm

700 Kč

sklo čiré, bezbarvé, silnostěnné, broušené, druhá polovina 20. století.

Výška 20,5 cm

1 000 Kč

sklo křišťálové, čiré, bezbarvé, zdobené po obvodu geometrickým brusem, fragment papírového štítku Bohemia Czechoslovakia Hand Cut Lead Crystal, druhá polovina 20. století.

Výška 10,5 cm, průměr cca 20 cm

1 500 Kč

Nástolec

sklo čiré, bezbarvé, lisované, papírový štítek Bohemia Glass, Made in Czechoslovakia, druhá polovina 20. století.

Výška 10 cm, průměr 33 cm

500 Kč

sklo čiré, bezbarvé, po obvodu broušené motivy motýlů a rostlin, první polovina 20. století. Při okraji více oklepů.

Výška 3 cm, průměr 28 cm

500 Kč

Urban Vladislav (1937-2022)

"Bludiště" - popelník/odkládací miska

sklo čiré, bezbarvé, lisované, návrh VLADISLAV URBAN, 1968, model 618, sklárna Rosice. Drobnější oklepy na více místech.

5 x 13x 23 cm (větší varianta)

300 Kč

(14.3.1937 Plzeň - 2022)

Zejmon Jiří (1925-1987)

Popelník "panelák“

sklo čiré, bezbarvé, lisované, autor JIŘÍ ZEJMON, sklárna Rudolfova huť, návrh z roku 1969.

14,5 x 14,5 cm, výška 6 cm

400 Kč

Urban Vladislav (1937-2022)

Mísa s nepravidelným okrajem

sklo čiré v barvě ambra, signováno monogramem V.U. 20 - z roku 2020 sklárna Vrbno pod Pradědem, autorský originál. Přímo z rodiny autora VLADISLAVA URBANA.

Výška 7 cm, průměr 17,5 cm

2 400 Kč

(14.3.1937 Plzeň - 2022)

Havelka Jan (*1933)

Šest mističek na patce

sklo světle hnědé, krakelované, návrh JAN HAVELKA, Nový Bor Borocrystal, 70. léta 20. století.

Výška 4,5 cm,

900 Kč