elektronicka-aukce 20.6.2023

Zenklová-Trubáčková Helena (1922-2022)

Dvě plastiky "Žena s pruhovanou šálou" a "Žena s košíky"

keramika barevně glazovaná, ručně malovaná, práce HELENY ZENKLOVÉ - TRUBÁČKOVÉ. Neznačeno, nesignováno, druhá polovina 20. století. Drobné oklepy,

Výška ženy s pruhovanou šálou cca 9 cm, výška ženy s košíky cca 10 cm

400 Kč

Dvě butylky

keramika barevně glazovaná, zdobená malovaným zelenými kroužky v modrém okolí, neznačeno. Mohlo by se jednat o produkci z Boleslawiece - historického střediska výroby keramiky v Dolním Slezsku.

Výška 10 cm a 8,5 cm

400 Kč

Na každé nádobce 2 keramická ouška pro připevnění např. koženého závěsu. Na jednom oušku menší nádobky drobná výrobní vada.

Heinz František (*1930)

Plastika "Abstraktní figura"

pálená hlína barevně glazovaná, vespod signováno tužkou HEINZ. Dle majitele se jedná o dílo keramika HEINZE, tuto plastiku získal přímo z rodiny autora. Druhá polovina 20. století.

Výška 23,5 cm

1 200 Kč

Heinz František

Sochař, propagační výtvarník, studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti u Zdeňka Kováře a Gustava Hlávky. Vystavoval své práce samostatně a s grafikem Josefem Kiesewetterem (byli přátelé) v Černobílé galerie v Uherském Brodě (dnes Galerie Panský dům) v roce 1969 a 1972. Zprávu o těchto výstavách přinesl místní tisk, tehdy Slovácká Jiskra, vydávaná v UH, napsal kunsthistorik Vlastimil Jelínek – profesor SUPŠ v Uh. Hradišti. Účastnil se na retrospektivní výstavě výtvarníků gottwaldovské oblasti, 2000 Uh. Brod.

(Narozen 13. 9. 1930 Devínska Nová Ves, Slovensko)

Heinz František (*1930)

Plastika "Figura"

pálená hlína barevně glazovaná, značeno vespod vyrytým monogramem FH. Dle majitele se jedná o dílo keramika HEINZE, plastiku získal přímo z rodiny autora. Druhá polovina 20. století.

Výška 21,5 cm

1 200 Kč

Heinz František

"Domácí seismograf - sedící muž s pohyblivou hlavičkou"

keramika barevně glazovaná, zespodu rukou modře napsané A VIII 16 a modré razítko Prof. Dr. RUDOLFA DVOŘÁKA (zemřel 1920), považovaného za zakladatele sinologie u nás. Pohyblivá hlava. Drobná poškození - nepatrné oklepy a oloupaná barva.

Výška 12 cm

4 500 Kč

Původně údajně tyto figurky sloužily jako malé domácí seismografy.

RUDOLF DVOŘÁK (1860-1920) - první profesor orientalistiky na české Karlo-Ferdinandově univerzitě, arabista, íránista, turkolog a sinolog, významný překladatel, přátelil se s významnými postavami českého vědeckého a kulturního života své doby - mezi jiným s Vojtou Náprstkem, Jaroslavem Vrchlickým nebo T. G. Masarykem. Mnohé předměty z jeho umělecké sbírky jsou dnes uložené v Náprstkově muzeu. Na přelomu roku 2021 - 2022 mu Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a Mezinárodní sinologické centrum ve spolupráci s Národní knihovnou ČR připravily výstavu v pražském Klementinu.

Nástěnná plastika "Hlavička děvčátka s blond vlasy"

keramika barevně glazovaná, vespod tištěná značka C Made in Western Germany. CORTENDORF, 60. léta 20. století. Drobný oklep glazury, na několika místech setřená hnědá barva na obličeji.

Výška 11 cm

300 Kč

Plastika "Slepička"

keramika hnědě glazovaná, neznačeno, druhá polovina 20. století.

Výška 19 cm

400 Kč

Plastika "Sedící lev"

keramika barevně glazovaná, značeno vtlačeně a papírovým štítkem KRAVSKO Made in Czechoslovakia a vtlačenými čísly 16 1540. 70. léta 20. století. Dva nepatrné oklepy v hřívě lva.

Výška 22 cm

1 200 Kč

Váza zploštělá

keramika tmavě hnědě glazovaná, zdobená plastickým geometrickým motivem, značeno vtlačeným VF 3, druhá polovina 20. století.

Výška 24,5 cm

1 200 Kč

Váza zploštělá

keramika, okrově zeleně glazovaná, zdobená plastickým geometrickým motivem, značeno vyrytým VF 3, druhá polovina 20. století.

Výška 24,5 cm

1 200 Kč

Blumajer Přemysl (1928-1992)

Váza na nízké nožce s patkou

keramika glazovaná v odstínech světle šedé barvy, tělo zploštělé, po obou stranách v centrální části abstraktní reliéf překrytý modrou glazurou. Vespod signováno P. BLUMAJER, datováno 1984.

Výška 24,5 cm

1 000 Kč

Blumajer Přemysl

Keramik, malíř. Studoval na Vysoké uměleckoprůmyslové škole v Praze, ve speciálce pro užitkovou plastiku a porcelán u profesora O. Eckerta. Po ukončení středoškolského studia pracoval dva roky jako malíř porcelánu ve Staré Roli u Karlových Varů. Po ukončení vysokoškolského studia pracoval v Keramických závodech ve Znojmě a zároveň se věnoval i vlastní tvorbě sochařské i malířské. V roce 1970 musel Znojemské Keramiky odejít. Pro Fakultní nemocnici Brno vytvořil reliéf generál Kutuzov ve Slavkově. Obdržel 1. cenu za keramiku - Flora Olomouc, Cenu novinářů na výstavě v Jablonci nad Nisou. [NOVÁK, Pavel. Za Přemyslem Blumajerem. Znojemsko. 12.02.1992, roč. 2, č. 6.]

(8.05.1928 Křenovice, Vyškov - 8.01.1992 Znojmo)

keramika hnědě glazovaná, tělo ploché, zdobené vtlačeným geometrickým reliéfem. Značeno vespod vtlačeným písmenem M respektive W, druhá polovina 20. století.

Výška 19,5 cm

700 Kč

Plochá kruhová miska na ikebanu na třech nožkách

keramika hnědě glazovaná, zdobená jemným tmavě hnědým geometrickým "kroužkovým dekorem", druhá polovina 20. století. Tištěná značka KRAVSKO, druhá polovina 20. století.

Výška 5,5 cm, průměr 23 cm

500 Kč

porcelán modře glazovaný, zdobený z obou stran dvojicí zlacených kuliček, neznačeno, druhá polovina 20. století.

Výška 25 cm, základna cca 15 x 7 cm

900 Kč

porcelán hnědě glazovaný, tělo kuželovité s obráceným hrdlem, dekor černé kroužky. Zelená tištěná značka METZLER & ORTLOFF Germany používaná mezi léty 1923 - 1972. 60/70. léta 20. století.

Výška 22,5 cm

500 Kč

Třídílná dekorativní sada "Pop Art"

porcelán glazovaný v bílé a oranžové barvě, tištěná značka PLANKENHAMMER FLOSS BAVARIA. Německo, 70. léta 20. století. Ozdobné reliéfní kruhy jsou zvýrazněné zelenou linkou.

1x vázička větší, výška 20 cm,

1x vázička menší, výška 13,5 cm,

1x popelník, výška 7,5 cm

2 500 Kč

Ohřívač konvice

porcelán glazovaný v barvě slonové kosti a rumělky, prořezávané tělo i víko. Tištěná značka ERBENDORF BAVARIA s korunou, kolem poloviny 20. století.

Výška 9 cm, průměr 15,5 cm

400 Kč

Dóza s protáhlým víčkem

keramika barevně glazovaná, zdobená stylizovaným rostlinným dekorem a motivem hvězdiček, značeno vtlačenou značkou, neurčeno. Na špičce víčka neúplná glazura.

Výška 20 cm

900 Kč

Oválná dózička

porcelán bíle glazovaný, zdobený modrým stylizovaným vegetabilním dekorem, neznačeno.

Výška 5 cm, 11,5 x 8 cm

300 Kč

Dózička s klečící dívkou na víčku

porcelán bíle glazovaný, zdobený barevnou ruční malbou květinovým dekorem, značeno písmeny TP - Porzellanfabrik Schatzlar Theodor Pohl (Žacléř), 20. léta 20. století. Drobný oklep na horní hraně těla dózy a prasklinka.

Výška 16,5 cm, průměr 10 cm

400 Kč