121-140 www.aukcnidum.cz

 elektronicka-aukce 20.6.2023

Muttich Kamil Vladislav (1873-1924)

"Děvče v šátku"

pastel, signováno vpravo dole MUTTICH (Kamil Vladislav), první polovina 20. století. Rám, sklo.

46 x 34 (55,5 x 44,5) cm

3 000 Kč

Muttich Kamil Vladislav

Malíř a ilustrátor, studium na pražské akademii u Pirnera, zastoupen v řadě galerií, zastoupen v NG i v pověstné Waldesově sbírce, velké množství ilustrací v domácích i zahraničních časopisech a knihách, řada publikací ve Zlaté Praze. Hlavy jeho dívek byly často reprodukovány na pohlednicích. Jeden z největších českých ilustrátorů z přelomu devatenáctého a dvacátého století.

(10.2.1873 Praha - 6.11.1924 Nymburk)

Rélink Karel (1880-1945)

"Kolombína - dáma se špacírkou"

kombinovaná technika - akvarel, kvaš, signováno vlevo dole K. RÉLINK, datováno 1913. Rám místy oprýskaný, sklo, pasparta.

Ve výřezu 41 x 30 (67 x 53,5) cm

9 000 Kč

Rélink Karel

Spisovatel, malíř, ilustrátor, studuval na Akademii výtvarných umění v Praze u Václava Brožíka. Několik let působil jako ilustrátor v Paříži. Během první světové války byl malířem u rakousko-uherské armády. Kreslil také protižidovské karikatury.

(3.8.1880 Praha - květen 1945 Křivoklát)

Med Milan (1930-2010)

"Gymnastka v červeném trikotu na kladině"

pastel, signováno vpravo nahoře M80 (MILAN MED), datováno 1980. Rámováno v olepu, pasparta, sklo.

Ve výřezu 35,5 x 28 (50 x 40,5) cm

700 Kč

Med Milan

Malíř, grafik. Studoval na gymnáziu v Havlíčkově Brodu, kde získal základy kresby a grafiky u prof. J. Pýchy, dále ve všeobecné škole prof. M. Holého a na mistrovské škole figurální kompozice prof. V. Nechleby na AVU v Praze. Zabýval se figurální malbou, kresbou a užitou grafikou.

(21.8.1930 Humpolec - 17. 7. 2010 Praha)

nesignováno

"Ona a on"

kombinovaná technika, barevné pastely, kvaš, signum nenalezeno, druhá polovina 20. století. Rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 14 x 10 (28 x 24) cm

900 Kč

kombinovaná technika, signováno vpravo dole, nepřečteno, datováno 2005. Rám, sklo.

20 x 15 (31 x 22,5) cm

900 Kč

monogram IK

"Tráva s hladýši"

akvarel na kartonu, signováno vlevo dole monogramem IK, druhá polovina 20. století.

12 x 12 (24 x 24) cm

900 Kč

Tockstein Josef (1912-1992 nebo 1996)

"Hlava"

kombinovaná technika -akvarel, tempera na papíře, signováno vlevo dole TO, vzadu razítko Z POZŮSTALOSTI arch. JOSEFA TOCKSTEINA s evidenčním číslem K85. Jednoduchý hnědý rám, sklo, pasparta.

Ve výřezu 40 x 31 (45 x 35) cm

3 800 Kč

Tockstein Josef

Autodidakt, psal básně a povídky, malovat začal v sedmdesátých letech minulého století, bratr skláře Jindřicha Tocksteina.

(10.1.1912 Železný Brod - 13.3.1992 Praha)

Barazi Ivana

"Primavera"

kresba tuší kolorovaná akvarelem, signováno vpravo dole IVANA BARAZI, datováno 2003. Vzadu papírový štítek s názvem obrazu. Pasparta je pojatá jako součást obrazu. Rám, sklo.

59 x 47 (65 x 53) cm

7 000 Kč

Barazi Ivana

Současná brněnská malířka. Absolvovala studium výtvarného oboru na Masarykově univerzitě v Brně. Od roku 1968 žila na Blízkém Východě. Po desetiletém pobytu se vrátila a rozvíjí svou tvorbu v rodné zemi. Dlouhý pobyt v Orientu se projevuje i v jejím malířském projevu.

Foltýn František (1891-1976)

"Chalupy"

akvarel, signováno vpravo dole FOLTÝN, kolem poloviny 20. století. Rám, pasparta, sklo.

Celý list 21 x 26,5 (33,5 x 38,5) cm

3 000 Kč

Foltýn František

Malíř, kreslíř, studium na UPŠ v Praze u Dítěte a Hofbauera, absolvent pražské akademie, Académie Julien a Académie Grande - Chaumiére v Paříži, po první světové válce se věnoval krajinomalbě na Východním Slovensku a Podkarpatské Rusi, od roku 1924 tvořil převážně v Paříži, kde měl v roce 1930 soubornou výstavu a byl zakladatelem modernistické skupiny "Abstraction - Création", po válce žil v Brně, jeho abstraktní kompozice jsou proslulé po celé Evropě, národní umělec, špičkový český malíř - modernista.

(9.6.1891 Hradec Králové - 8.6.1976 Brno)

Stehlík Karel

"Jihočeský rybník"

olej na kartonu. Signatura vpravo dole je špatně čitelná, dle majitele se jedná o práci Karla Stehlíka. Druhá polovina 20. století. Rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 28 x 41 (45,5 x 58,5) cm

1 000 Kč

Leitgeb Ladislav (1920-2005)

"Pohled ke statku"

kombinovaná technika, tempera, kvaš, signováno vpravo dole LEITGEB, druhá polovina 20. století. Rám, sklo.

39,5 x 59,5 (48 x 68) cm

2 000 Kč

Leitgeb Ladislav

Malíř, pedagog. Studoval na škole umění ve Zlíně, výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrii u K. Lidického, M. Salcmana a O. Kerharta na Vysoké škole architektury PedF UK v Praze, kde byl později vedoucím katedry výtvarné výchovy. Představitel koloristického proudu české krajinomalby, maloval také zátiší, vystavoval i v zahraničí.

(30. 5. 1920 Kunovice - 16. 1. 2005)

Grus Jaroslav (1891-1983)

"Most přes Jizeru"

kombinovaná technika, signováno vpravo dole J. GRUS, datováno vlevo dole 1952. Rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 48,5 x 63 (70 x 84) cm

5 000 Kč

Grus Jaroslav

(13.8.1891 Pardubice - 13.10.1983 Praha)

Zmeták Ernest (1919-2004)

"Pohled na vesnici s potokem"

akvarel, signováno vlevo dole ZMETÁK, kolem poloviny 20. století. Jednoduchý bílý rám, sklo.

30 x 40 (34 x 44) cm

3 000 Kč

Kurovský Miloš (1924-2017)

"Západ slunce"

pastel na velurovém papíru, signováno vpravo dole KUROVSKÝ. Menší poškození v levém dolním rohu.

45 x 95 (49,5 x 100) cm

4 500 Kč

Kurovský Miloš

Světově uznávaný malíř, maloval v duchu irrealismu - tak nazval jeho výtvarný projev Dr. Petr Nohel. Dle Kurovského výkladu "Je zásadní rozdíl mezi surrealismem a irrealismem. Surrealistický obraz vznikl v podvědomí, postrádá logiku, je anomální, někdy až šokující. Není kontrolován rozumem. Je to vnitřní svět malíře. Irrealismus je abstraktní představa, která však má určitou logiku, je to skutečno v neskutečnu."
Mládí prožil v Ostravě, v hudebně založené rodině, s maminkou – akademickou malířkou. Po válce se přestěhoval do Prahy. Přes módní návrhářství a fotografií prošel k malířství, od oleje k pastelu. Od šedesátých let používal výhradně pastel, začátkem 70. let objevil novou techniku - kombinaci pastelu, veluru a speciálního pojidla. V mládí byl silně ovlivněn filosofií (Kant, Hegel, Nietzche, Schopenhauer atd.), což mělo vliv na jeho uměleckou tvorbu, i na osobní život. Z povinné vojenské služby 1947-48 se vrátil s nálepkou "nepřevychovatelný živel," tato nálepka mu v podstatě zůstala po celou dobu totalitního režimu. Pod ochranou částečného zbavení svéprávnosti nemohl – mohl tvořit a prodávat svá díla doma i v zahraničí. Zvláštní situace se vyvinula po roce 1978, kdy získal bydlení v Praze na Novém světě s ateliérem v přízemí, zejména v zahraničí známým a vyhledávaným jako "Galerie za oknem." První oficiální výstava jeho díla v ČR se konala až v říjnu 1993.

(18.10.1924 Ostrava – 2017 Praha)

Jančálek Cyril (1891-1954)

"Bitva v Haliči"

kombinovaná technika na kartonu, nesignováno, vzadu uvedeno jméno autora CYRIL JANČÁLEK a název díla: "První světová válka v Haliči". První polovina 20. století. Při horním okraji několik skvrn. Rám, sklo.

36 x 46 (40 x 49,5)

2 500 Kč

Jančálek Cyril

(1.1.1891 Týnec , okres Břeclav - 7.1.1954)

Bochořáková - Dittrichová Helena (1894-1980)

"Krajina s mostem a postavou na cestě"

akvarel, signováno vpravo dole HEL. BOCHOŘÁKOVÁ DITTRICHOVÁ, kolem poloviny 20. století. Rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 29 x 41,5 (43 x 56) cm

1 500 Kč

Bochořáková-Dittrichová Helena

Malířka, grafička, studovala na AVU v Praze v grafické speciálce A. Brömseho a jako stipendistka francouzskou grafiku v Paříži, byla členkou KVU Aleš v Brně, Kruhu výtvarných umělkyň, Nezávislých umělců v Paříži, od roku 1924 vystavovala každoročně v salonu Nezávislých.

(31.7.1894 Vyškov - 28.3.1980 Brno)

nesignováno

"Předměstí"

kombinovaná technika, signum nenalezeno, druhá polovina 20. století. Rám, sklo, pasparta.

Ve výřezu 49 x 73 (80,5 x 99) cm

2 500 Kč

Pecháček Miloslav (1923-1991)

"Příbram - schody"

kombinovaná technika, signováno vpravo dole PECHÁČEK, datováno 1983, zde uveden i název místa. Rámováno v textilním olepu, pasparta, sklo.

Ve výřezu 28 x 40 (49 x 59) cm

600 Kč

Pecháček Miloslav

Hudebník, výtvarník, malíř, studoval na Vyšší pedagogické škole v Praze, k malířské tvorbě ho na počátku padesátých let přivedli malíři J. Brož, J. Slavíček a J. Otčenášek, u nichž studoval soukromě, později studoval na Akademii krásných umění Leonarda da Vinci v Káhiře. Velká část jeho malířských prací vznikla při pobytech v cizině, kde pobýval jako aktivní hudebník.

(8.12.1923 Litomyšl - 13.12.1991 Příbram)

"Ptáci"

kresba tuší lavírovaná akvarelem, signováno vlevo dole K. SVOLINSKÝ, datováno 1942. Jednoduchý rámeček, pasparta, sklo.

Ve výřezu 22 x 17 (41 x 33) cm

5 600 Kč

Malíř, kreslíř, grafik a ilustrátor, scénograf, kostýmní výtvarník, pedagog, autor bankovek i celé řady poštovních známek, vyučil se řezbářem u Ziky a Lišky, později studoval plastiku u B. Kafky, grafiku a malbu u F. Kysely, již v roce 1925 získal Grand Prix v Paříži, znovu Grand Prix a zlatou medaili na světové výstavě v Paříži 1937, Grand Premio na výstavě v Miláně 1940, Národní cenu v roce 1942, člen SVU Mánes, bohaté zastoupení v Národní galerii, GVU Ostrava, zastoupení v galeriích po celé Evropě, řada monografií.

Vašica Oldřich (1922-1993)

"Geometrická abstrakce"

kresba barevnými pastelkami na pauzovacím papíru, signováno vlevo dole VAŠICA O. Druhá polovina 20. století. Jednoduchý světlý rámek, sklo, fixovaný na podložce.

Rpzměr listu 22,5 x 27, 5 (33,5 x 38,5) cm

1 500 Kč

Vašica Oldřich

Vašica Olek

Brněnský malíř, grafik, sklářský výtvarník, studoval užitou malbu u Josefa Kaplického na VŠUP v Praze, zastoupen ve sbírkách Muzea města Brna, v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, vystavoval zejména v Brně. V letech 1957 - 58 podnikl studijní cesty do Německa, Belgie a Bulharska.

(18.10.1922 Nedvědice, Brno-venkov - 27.6.1993 Brno)