181-200 www.aukcnidum.cz

 elektronicka-aukce 20.6.2023

Dóza na třech kulovitých nožkách

malované soustružené dřevo, stylizovaný barevný květinový dekor na tyrkysovém podkladu, na víčku úchyt z oranžového korálku. První polovina 20. století. Drobná poškozeni povrchu, spodní strana víčka pomalovaná fixou.

Výška cca 11 cm, průměr cca 10 cm

400 Kč

Dóza s nápisem Val. Meziříčí

dřevěná, barevně ručně malovaná stylizovaným rostlinným dekorem, první polovina 20. století.

Výška 13,5 cm, průměr 14 cm

700 Kč

Dvě dózičky

soustružené dřevo, barevně malované geometrickým a květinovým dekorem, neznačeno, první polovina 20. století.

Větší dózička výška cca 9 cm, menší dózička výška cca 3,5 cm

350 Kč

Dózička s víčkem

dřevo soustružené, barevně ručně malované, neznačeno, první polovina 20. století, drobná poškození povrchu.

Výška cca 4,5 cm, průměr cca 7 cm

200 Kč

Talíř s folklórním motivem

dřevěný, ručně malovaný, dekor stylizovaná kytice ve váze. Neznačeno, kolem poloviny 20. století.

Průměr 42 cm

350 Kč

Talíř s folklórním ornamentem

dřevěný, ručně malovaný, dekor stylizovaný květinový motiv. Neznačeno, kolem poloviny 20. století.

Průměr 22,5 cm

250 Kč

Talíř s lidovou malbou

dřevěný, ručně malovaný, dekor stylizovaný motiv páva a květin. Neznačeno, kolem poloviny 20. století.

Průměr 21 cm

300 Kč

Talíř se stylizovanou malbou kohouta

dřevěný, ručně malovaný, dekor folklórní motiv. Neznačeno, kolem poloviny 20. století.

Průměr 32,5 cm

400 Kč

Váza s reliéfním motivem vinné révy

vyřezávané dřevo barevně polychromované, kolem poloviny 20. století.

Výška cca 32 cm, průměr hrdla cca 12 cm

900 Kč

Korbel "Golfista - Pivař"

řezba ve dřevě, kolem roku 1935. Vnitřek ošetřený smůlou tak, aby se z korbelu mohlo nezávadně pít. Kvalitní umělecká kuriozita, velmi dobrý stav.

Výška 22.cm, šířka 24 cm

3 500 Kč

Nástěnný talíř Páv

keramika hnědě glazovaná, modrá a bílá stylizovaná ruční malba páva a pavích per okolo, neznačeno, druhá polovina 20. století.

Průměr 32,5 cm

400 Kč

Nástěnný talíř Kohout

keramika hnědě glazovaná, dekor stylizovaná modrá a bílá ruční malba kohoutka a rostlinného ornamentu okolo. Neznačeno, druhá polovina 20. století.

Průměr 32,5 cm

400 Kč

Maresch Johann (1821-1914)

Dóza na sýry

siderolit, poklop zdobený plastickým reliéfem větvičky břečťanu, ozdobný úchyt ve tvaru kytičky. Značeno na poklopu vtlačeným monogramem JM (JOHANN MARESCH) a číslem 2, přelom 19/20. století. Viditelné oklepy.

Výška 15 cm, průměr 21,5cm

1 500 Kč

Maresch Johann

Rakouský a český podnikatel a politik německé národnosti z Ústí nad Labem, ve druhé polovině 19. století poslanec Českého zemského sněmu. Proslulý výrobce SIDEROLITU - malované pálené hlíny. Výrobky byly značeny nejdříve písmeny B & M (Baehr und Maresch - Adolf Baehr, společník přibližně od roku 1841 do smrti 1849), přibližně od roku 1863 byly značeny JM.

(11.7.1821 - 1914)

Wiinblad Björn (1918-2006)

"Brotzeit" - Korbel s cínovým víčkem a tácek

keramika glazovaná v luxusním trojbarevném provedení, značeno ROSENTHAL, STUDIO-LINIE GERMANY. Návrh BJÖRN WIINBLAD ze 60-tých let 20. století, série "Brotzeit", výroba 70tá léta. Výborný stav.

Korbel výška 15 cm, průměr 10 cm, tácek průměr 21 cm

1 200 Kč

Tácek lze použít buď k servírování nebo jako podložku pod horké nádobí.

Wiinblad Björn

Dánský malíř, grafik a designér, pracoval s keramikou, stříbrem, bronzem, textilem. Ve druhé polovině 20. století byl významným návrhářem firmy Rosenthal, podle jeho návrhů byly od roku 1971 produkovány upomínkové vánoční talíře. Velmi populární byla kolekce ROMANCE pro neuvěřitelně jemný detail dekoru. Jeho práce byly vystavovány po celém světě - včetně USA, Austrálie, Japonska, Kanady atd. Jeho práce jsou zastoupeny v řadě muzeí - např. Victoria and Albert Museum, Londýn; the Museum of Modern Art, New York.

Pro Rosenthal pracoval v letech 1957 - 2006.

(20. 9.1918 Kodaň, Dánsko - 8. 6.2006 Kongens Lyngby, Dánsko)

Džbán s renezančními výjevy - hold vínu

majolika barevně glazovaná, bohatý reliéfní dekor. Povrch vertikálně členěný do čtyř sektorů, v každém německý text, vinná réva a postava. Vespod vtlačená značka EICHWALD a číslo 4609, konec 19. století. Drobný oklep.

Výška 27 cm

3 900 Kč

Džbán - konvice

kamenina barevně glazovaná, tělo zploštělé, hrdlo zformované do výlevky. Po obou stranách reliéfní výjevy pijících trpaslíků. Značeno vtlačeně SCHÜTZ CILLI, model číslo 70, Slovinsko, výroba po roce 1890.

Výška 31 cm

2 000 Kč

Konvice byla vyráběna pod hlavičkou Gebrüder Schütz již před rozdělením firmy mezi bratry Arnolda a Ludvíka v roce 1890. Arnold dostal továrnu v Olomučanech, Ludvík v Libojích u Celje (Cilli). Viz Olomučanská keramika dobývala svět, Blanenský deník ze dne 28.9.2011

[https://blanensky.denik.cz/serialy/olomucanska-keramika-dobyvala-svet20110926.html]

Velký džbán s patkou a zúženým hrdlem s nálevkou

keramika hnědě glazovaná, reliéfně zdobená. Povrch rozčleněn vodorovně do pásů. V ústředním pásu putti se stuhami a rostlinné dekory, v ostatních částech se opakuje geometrický a opět rostlinný dekor. Přelom 19/20. století. Značeno vtlačeným JHK.

Výška 30 cm

1 200 Kč

Velký korbel

kamenina glazovaná, v centrální části barevná ruční malba muže v dobovém obleku s trumpetou. Cínové víčko zdobené plastickým rostlinným dekorem a hlavou dravce. Keramika značena vtlačeně GERMANY 1183.

Výška 39 cm, objem 2 litry.

2 500 Kč

Korbílek "Königsbacher 19-Bock-09"

německá kamenina, kuželovité tělo, vtlačená značka R.MERKELBACH GRENZHAUSEN. Atypický tvar, šedá glazura, modrý dekor, plastický název na hrdle a hlavy kozlů propojené dlouhými rohy. U ucha vyrytá měrka 0,4 L.

Výška 9 cm

900 Kč

Souprava soudek, stojánek a 6 odlivek na pálenku

keramika barevně glazovaná, dřevěný kohoutek. Stojánek pro soudek je i stojánkem pro odlivky. Neznačeno, kolem poloviny 20. století. Dvě odlivky prasklé.

Základna 15,5 x 15,5 cm, výška včetně zátky 21 cm, délka soudku cca 19 cm, výška odlivky 4,8 cm

1 000 Kč