261-280 www.aukcnidum.cz

 elektronicka-aukce 20.6.2023

Weirauch Emil (1909-1976)

"Kytice ve váze"

tempera na kartonu, signováno vpravo dole E WEIRAUCH. Rámováno, pod sklem, pasparta.

Výřez 59 x 39 (77 x 57) cm

2 500 Kč

Weirauch Emil

Malíř, studoval u F.V. Süssera na ŠUŘ v Brně, člen SVU Aleš v Brně, Sdružení výtvarných umělců Purkyně v Praze, Bloku výtvarných umělců země Moravskoslezské a skupiny M-Brno, zastoupen ve sbírkách Muzea města Brna, MG v Brně, GVU v Ostravě a jinde.

(7.1.1909 Dukovany-18.6.1976 Brno)

Ondrová Koláčková Marie (1941-2021)

"Kytice"

tempera na kartonu, signováno vpravo dole ONDROVÁ, druhá polovina 20. století. Rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 64 x 44 (91 x 68,5) cm

900 Kč

Mudroch Ján (1909-1968)

"Ošatka s ovocem a džbán"

akvarel na papíře, signováno vlevo dole MUDROCH, kolem roku 1944 - 1949, volný list - nerámováno.

39 x 64 cm

4 500 Kč

Mudroch Ján

Slovenský malíř, vysokoškolský pedagog. Studia na Súkromnej maliarskej škole Gustava Mallého, na UPŠ Praha u prof. Hofbauera, na AVU Praha u Obrovského a Nowaka. Profesor na VŠVU v Bratislavě, byl jejím prvním rektorem. Patřil k zakladatelům skupiny 29. augusta, zastoupen v Národních galeriích Slovenska i Čech a v řadě dalších významných galeriích, byl Národním umělcem, výstavy v Praze, Bratislavě, Košicích, Nitře, Senici, New Yorku, Sao Paulu, Maďarsku, Itálii, Bulharsku.

(28. 3. 1909 Sotina (Senica), Slovensko - 4. 2. 1968 Bratislava)

Mudroch Ján (1909-1968)

"Zátiší s ovocem"

akvarel na papíře, signováno vlevo dole MUDROCH, vzadu kresba sedláka s voly, volný list - nerámováno.

31,5 x 46,5 cm

3 000 Kč

Mudroch Ján

Vítková-Klímová Danuše (*1952)

"U žabiček"

akvarel, signováno vpravo dole D. VÍTKOVÁ, datováno 2010, vzadu papírový autorský štítek s informacemi o obraze. Rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 9 x 19,5 (18,5 x 29) cm

900 Kč

Lukášek Alois (1911-1984)

"Ve stráni"

kombinovaná technika, signováno vpravo dole tužkou nepřečteno. Vzadu autorské razítko ALOISE LUKÁŠKA, rukou uvedený název díla. Rámováno v olepu, sklo, pasparta.

Ve výřezu 15,5 x 1 (25,5 x 21,5) cm

900 Kč

Lukášek Alois

Malíř, knižní ilustrátor. Po ukončení studia na učitelském ústavu působil jako pedagog na několika místech, od roku 1949 žil a tvořil v Nedvědicích pod Perštejnem. V letech 1945 - 1950 studoval dálkově na pražské akademii u Sychry a Nejedlého. Byl členem SVU ALEŠ v Brně, Bloku výtvarných umělců atd. Časté náměty čerpal z Vysočiny. Zastoupen v Galerii Vysočina v Jihlavě a v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě. Od roku 1977 zasloužilý umělec.

(12.10.1911 Zlatkov, Rožná (Žďár nad Sázavou) - 14.4.1984 Nedvědice pod Perštýnem)

Štefka Lubomír (*1938)

"Abstrakce"

kombinovaná technika - muchláž, olej, kvaš, signováno vzadu ŠTEFKA, datováno 1989. Rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 21 x 13,5 (34 x 24,5) cm

1 500 Kč

Kvalitní ukázka abstraktního malířství.

Štefka Lubomír

Malíř, ilustrátor, divadelní ochotník scénograf a kostýmní návrhář v Králíkách. Absolvoval Střední odbornou školu výtvarnou v Praze (známá jako Hollarka). Koncem padesátých let uspěl v konkursu na textilního výtvarníka n. p. Hedva v Králíkách, pracoval tam do roku 1972. Kravaty s nadčasovým designem měly úspěch ve Velké Británii. V Praze pracoval v letech 1972–1978 v propagačním oddělení podniku zahraničního obchodu Merkuria, v letech 1978–2000 byl výtvarným redaktorem Státního pedagogického nakladatelství. Od základních malířských technik a malby krajiny se propracoval k malbě abstraktní a práci s mačkaným papírem. Významným pro něj bylo pracovní setkání s Adrienou Šimotovou, Michaelem Rittsteinem, Kurtem Gebauerem ve druhé polovině osmdesátých let.

(Narozen 1938 v Jablonném nad Orlicí)

Štefka Lubomír (*1938)

"Abstraktní postava v horské krajině"

kombinovaná technika - muchláž, olej, kvaš, signováno vpravo dole ŠTEFKA, datováno 1975, zajímavá ukázka abstraktního umění. Rám, pasparta, sklo

Ve výřezu 26,5 x 17 (38,5 x 28) cm

2 500 Kč

Štefka Lubomír

Štefka Lubomír (*1938)

"Abstraktní hra v karty"

kombinovaná technika - olej, koláž, muchláž, signováno vpravo dole zkratkou ŠT (Štefka), datováno 1985, umělecká adjustace. Rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 15,5 x 15,5 (28,5 x 26,5) cm

1 900 Kč

Štefka Lubomír

Štefka Lubomír (*1938)

"Žena v abstraktní krajině"

kombinovaná technika - muchláž, olej, kvaš, signováno vpravo dole ŠT (Štefka Lubomír), datováno 1985. Rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 24 x 9 (36,5 x 20)

1 900 Kč

Štefka Lubomír

"Krajina"

kombinovaná technika, vzadu rukou informace o obraze včetně signatury a datace 2000.

17,5 x 26 (21 x 29,5) cm

500 Kč

Macháň Václav (1921-2020)

"U řeky"

kvaš, signováno vpravo dole MACHÁŇ, vzadu papírový autorský štítek, druhá polovina 20. století. Rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 28 x 41 (52,5 x 67,5) cm

700 Kč

Macháň Václav

Malíř, grafik, pedagog. Po maturitě byl totálně nasazen na nucené práce v říši. Po válce si doplnil pedagogická studia a do roku 1969 byl učitelem výtvarné výchovy a matematiky ve Východočeském kraji. Po setkání s Aloisem Fišárkem v roce 1948 u něj studoval malířství. Od počátku sedmdesátých let se věnoval malířství profesionálně. Maloval krajinu, zátiší, kytice, akty, maloval prakticky do konce života. Je zastoupen v galeriích v Hradci Králové, Pardubicích, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou.

(1921 Horní Čermná, Ústí nad Orlicí - 27. 6. 2020 Choceň, Ústí nad Orlicí)

Logner Vilém (1910-1991)

"Odsouzenci"

akvarel a tuš, signováno na reversu, datováno 1980. Charaktery postav jsou zachyceny barevností, sběratelsky zajímavé

21 x 29 (24 x 32,5) cm

1 800 Kč

Logner Vilém

Malíř, sochař, scénograf, medailér, věnoval se plakátu, portrétní tvorbě, malbě aktu i krajinomalbě. Studoval u Kotrby na Rotterově reklamní škole, na malířské škole J. Bubeníčka a Piaskovského. Již v roce 1938 působil jako reklamní grafik u firmy Baťa ve Zlíně, po válce se usadil v Praze. Po roce 1968 byl z SČVU (Svaz československých výtvarných umělců) vyloučen a politicky pronásledován. Jeho soubor prací z této doby je barevně i kompozičně laděn expresionisticky a tvoří mimořádně zajímavou sběratelskou kolekci, jeho dílo čeká na další vystavování. Pracoval tuší, ale i vlastními vynalezenými a patentovanými barvami zářivých odstínů. Od konce šedesátých let začal uvádět signaturu, název díla a techniku na reversu svých děl. V roce 1999 a 2000 byly v Praze uspořádány posmrtné výstavy jeho děl.

(7.8.1910 Vídeň - 31.12.1991 Praha)

Lorencová Jarmila (*1936)

"Krajina pod Pálavou"

tempera na kartonu, signováno LORENCOVÁ, datováno 1980, vzadu papírový autorský štítek. Dále rukou autorky dedikace: Svému příteli z nejmilejších Liborovi - vánoce 1980 Jarka Lorencová. Rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 24,5 x 44 (42 x 62) cm

900 Kč

Lorencová Jarmila

Malířka, textilní výtvarnice. Malbu studovala na Academy of Fine Arts ve Wellingtonu na Novém Zélandu. Od konce 60. let se věnovala také tvorbě art protisu. Námětově čerpala v přírodě a krajině Jižní Moravy ve všech jejich vývojových proměnách, z cest, z pobytu na Novém Zélandu, kde v obrazech zachytila původní obyvatele Maory.

(nar. 7.10.1936 v Brně)

Jiřele Miroslav (*1983)

"Z cyklu Měsíčňané"

grafika, autorský tisk, signováno vpravo dole MIROSLAV JIŘELE, datováno 2010, uprostřed rukou psaný název díla.

67,5 x 100 (72 x 104,5) cm

2 800 Kč

Věnováno přímo autorem Základní a Mateřské škole Pramínek, o.p.s., Heyrovského 13, Brno, pro nějž je i draženo.

Jiřele Miroslav

Fotograf, grafik. Studia na Střední průmyslové keramické škole v Bechyni, dále na PF v Plzni obor Výtvarná kultura. Od roku 2004 studoval v Ateliéru Enviroment u akademického malíře Merta, pokračoval v Ateliéru Grafika u akademické malířky Margarity Titlové - Ylovský. Absolvoval stáže ve Francii, Skotsku a Portugalsku. Vystavuje u nás a v zahraničí, spolupracuje s módním návrhářem Pavlem Jevule. Je spoluzakladatelem aukční síně Etcetera.

(nar. V roce 1983 v Pardubicích)

Roučka Pavel (*1942)

"Spešl pes pro spešl old čápa"

litografie, vlevo dole tužkou značeno E.A., vpravo dole tužkou ROUČKA, uprostřed název díla. Rámováno v olepu, pasparta, sklo. Plátěný olep je částečně poškozený.

Tisková plocha 28,5 x 21,5, ve výřezu 32 x 24 (59 x 42) cm

600 Kč

Rada Ladislav (1929-2021)

"Jan Werich"

suchá jehla na ručním papíře, signatura nenalezena, výborný grafický list z druhé poloviny minulého století, kvalitní rám z jasanového masivu.

40 x 29 (44,5 x 32,5) cm

3 900 Kč

Publikováno v katalogu Františka Špergra "Ladislav Rada - Portréty osobností". Katalog byl vydán u příležitosti výstavy pořádané k 80. narozeninám známého karikaturisty a pedagoga Ladislava Rady. Výstava se konala ve dnech 1.-26.9.2010 v expozici Národního muzea - Galerii umění na Chvalském zámku v Horních Počernicích, kurátorem výstavy byl právě František Špergr.

Pravděpodobně původní varianta tohoto portrétu byla použita i na obálce knihy CINCIBUS, JOSEF: GRAMOFONOVÁ DESKA A JAN WERICH, vydavatel SHV Praha 1964, obálka a koláže Ladislav Rada, 40 stran.

Rada Ladislav

malíř, kreslíř, karikaturista, studoval na VŠUP v Praze u A. Hoffmeistera, propagační výtvarník SUPRAFONu, své kresby a karikatury publikoval v časopisech doma i v zahraničí, na obalech gramofonových desek a plakátech, navrhl několik desítek obalů. Mezi nejznámější filmy, na nichž se podílel, patří například Měsíc nad řekou a Kam čert nemůže.

(20.3.1929 Vojovice, Neurazy, Plzeň - 7. 6. 2021)

"MS - Dnes naposled"

barevná litografie, vpravo dole vzadu razítko ORIGINAL ART BY KÁJA SAUDEK, číslováno 31 /100 SH, 70. léta /2020, dále certifikační známka "Kája Saudek Original Art Merchanidse." List vložený do foto růžků, vyřezaný karton, pod sklem, rámováno.

18 x 14,5 (49 x 49) cm

13 500 Kč

Malíř, ilustrátor, kreslíř, autor komiksů. Věnoval se kresbě, malbě, plakátové tvorbě, časopisecké ilustraci a literární činnosti, patří mezi přední osobnosti kresleného komiksu u nás od druhé poloviny šedesátých let. Uspořádal přes 300 samostatných výstav u nás i v zahraničí.

"THWAM - Čtyři vraždy stačí, drahoušku 1970"

barevná kombinovaná grafická technika kresby k filmu z roku 1970, číslováno 25/100. Vzadu štítek ORGINAL ART BY KÁJA SAUDEK, číslováno 25/100, datace 25.1.2014. Kvalitní adjustace, velmi dobrý stav.

29,5 x 47,5 (56 x 76) cm

19 000 Kč

"Spoutaná I"

barevná litografie, vzadu razítko ORIGINAL ART BY KÁJA SAUDEK, číslováno 39 /100, 80. léta /2020, dále certifikační známka "Kája Saudek Originál Art Merchanidse." List ložený na papírové podložce, zaskleno, rámováno.

13 x 17,5 (30,5 x 38,5) cm

10 500 Kč