061-080 www.aukcnidum.cz

Starožitný perský koberec TABRÍZ - mimořádně velký

ručně vázaný vlněný koberec na bavlněné osnově, Severozápadní Persie, Tabríz, kolem 1920, krásná medailonová kompozice. Ucházející stav, oboustranně profesionálně vyčištěn, přesto na některých místech zůstávají v nevelkém rozsahu stopy starých znečištění.

Cca 400 x 312 cm

12 000 Kč

Navzdory mnoha stopám věku (sešlapané rouno, místy lehce prosvítající osnova, poškozené okraje aj.) se jedná o vskutku překrásný a stále velice reprezentativní koberec, obzvlášť do velkých historických místností a vestibulů, kde se běžně chodí v botách.

Koberec BUCHARA

ručně vázaný vlněný koberec na bavlněné osnově, Pákistán, kolem 1960, stav odpovídající věku - různé stopy stáří a použití jsou patrné, místy světlejší skvrny, ale stále velmi pěkný kousek, jenž byl navíc oboustranně profesionálně vyčištěn v r. 2023.

Cca 142 x 110 cm

5 000 Kč

Tradiční středoasijský design "Buchara" má svůj název odvozen podle dávných turkmenských koberců, obchodovaných již v 18. a v 19. století přes uzbeckou Bucharu. Soudě podle rouna, vlas je z importované velmi jemné vlny ovcí plemene merino.

Koberec Kašmír z vlny himálajské kozy

ručně vázaný vlněný koberec na bavlněné osnově, Severní Indie, Kašmír, kolem 1980. Nejvyšší mezinárodní kategorie EXTREMELY FINE - přes 800.000 uzlíků na metr čtvereční. Velmi dobrý stav, oboustranně profesionálně vyčištěn v lednu 2024.

Cca 200 x 130 cm

76 000 Kč

Zcela výjimečný koberec ve všech ohledech - materiál, barvy i design se řadí k tomu nejlepšímu ve světě orientálních koberců. Zdaleka nejunikátnější je rouno koberce, jež netvoří ovčí vlna, ale nejsametovější vlna z himálajské horské kozy (Capra hircus laniger), která předčí všechny druhy ovčí i jehněčí vlny ve své neuvěřitelné jemnosti. Tato exkluzivní kozí vlna (cashmere wool) je vzácná, pracná na ruční sběr i zpracování, avšak výsledná výjimečnost vlasu koberce hovoří sama za sebe. Perský medailonový design s lampami patří k učiněným klasikám ze 16. století (z dob éry tzv. safíjovské dynastie, která představuje zlatý věk tzv. klasických koberců), oblíbili si ho už dávní indičtí mistři v Mughalské říši, která stvořila svou vlastní úctyhodnou tradici výroby dvorských koberců, jež se vyrovnají svým perským protějškům. Kompozice tohoto exempláře je známa jako tzv. ardabílský design (viz tzv. Ardabil Carpet ve Victoria and Albert Museum v Londýně), barvy jsou ryze přírodní.

Starý čínský koberec s motivem Jin a Jang

ručně vázaný vlněný koberec na bavlněné osnově, sever centrální části Číny, autonomní oblast Ningxia, cca 1930-50. Původně patrně dva čtverce, které sloužily jako sedací podložky. Zjevné stopy opotřebení, oboustranně profesionálně vyčištěn.

Cca 114 x 76 cm

4 000 Kč

Oblast Ningxia i díky svému muslimskému obyvatelstvu podléhala v minulých stoletích mj. perským vlivům, avšak vyvinula se zde zcela svébytná tradice výroby koberců, které jsou samostatnou uznávanou kategorií a jež jsou typické poněkud hrubší texturou a též poměrně střízlivou paletou barev, přičemž již v 18. a v 19. století si vydobyly své místo na Západě a byly exportovány jako žádaný artikl do Evropy a později i do USA. Počet uzlíků je menší, než bývá zvykem v perské či např. v turkmenské tradici, ale jedná se o nádhernou řemeslnou práci, která má typickou strukturu vlny a poměrně neobvyklý design. Sbírkový artefakt, jenž může i nadále nádherně sloužit.

Tibetský buddhistický vlněný kobereček

ručně vázaný vlněný koberec na bavlněné osnově v klasickém tibetském florálním stylu se stylizovanými lotusy ve středovém indigovém poli, Tibet, cca 1930-50, sbírkový stav, oboustranně profesionálně vyčištěn. Krásný kousek v méně obvyklé paletě barev.

Cca 75 x 58 cm

6 000 Kč

Tibetský buddhistický lotosový koberec

ručně vázaný vlněný koberec na bavlněné osnově. Tibet, kolem 1900. Překrásný starožitný koberec vzácného formátu, čistý sbírkový stav, oboustranně profesionálně vyčištěn v prosinci 2023.

Cca 89 x 75 cm

14 000 Kč

Učiněná klasika v nádherném tibetském florálním stylu s mimořádně bohatým lotosovým květem ve středovém indigovém poli, atraktivní bordura velmi pěkně dokresluje zdařilou kompozici tohoto starého autentického kousku.

Starožitný perský obrazový KÁŠÁN s pávy

ručně vázaný luxusní vlněný koberec na bavlněné osnově, Persie, městská manufaktura v oblasti Kášánu, cca 1930. Hustota uzlíků cca 360.000 na metr čtvereční, tedy velice kvalitní pečlivá ruční práce v duchu kášánských tradic.

Cca 208 x 130 cm

34 000 Kč

Prémiová jehněčí vlna neobvykle sametové kvality. Design koberce je mimořádný a zobrazuje představu ráje a v užším slova smyslu rajské zahrady s tajným okénkem do tohoto iluzivního světa, což byla designová zvláštnost právě meziválečného Kášánu a dále i Tabrízu, rozkošná dobová inovace tehdejších mistrů. V designu vidíme velmi bohatou symboliku. Stav velmi dobrý, na jednom místě drobounké poškození rouna, z jedné strany je koberec obšit (stará oprava), vlas je však plný a velmi hebký. Při bližším zkoumání je zjevné, že byla použita pouze barviva přírodního rázu, což je nádherně vidět zvláště na zelené barvě. Krásný investiční koberec. Profesionálně oboustranně vyčištěn.

Perský cypřišový koberec BACHTIJÁRÍ

Perský cypřišový koberec Bachtijárí

ručně vázaný z vlny na bavlněné osnově, jihozápadní Írán, cca 1950-60. Tlusté vlněné rouno je ve výborném stavu až na několik malých míst s patrným opotřebením, zvláště u jednoho z delších okrajů koberce, kde byla provedena malá oprava.

Cca 200 x 151 cm

16 000 Kč

Oboustranně profesionálně vyčištěn. Kompozice je velmi pěkná, tzv. zahradní design je zde složen z půvabně zaoblených kartuší, vyplněných výraznými dvoubarevnými cypřiši a velkými i malými růžicemi, na spojnicích čtyř kartuší se pak vždy nachází zřetelný oranžový tulipán. Hlavní bílá bordura s palmetami nádherně doplňuje zmíněný design.

Luxusní perský koberec NAIM

ručně vázaný vlněný koberec na bavlněné osnově, s bohatou infuzí přírodního hedvábí, Írán, město Nain, cca 1980-90. Hustota uzlíků cca 400.000 na metr čtvereční. Výborný bytový stav, profesionálně vyčištěn.

Cca 206 x 126 cm

20 000 Kč

Krásná medailonová kompozice v jemných a skvěle sladěných barvách, luxusní kousek z typické produkce rukodělných manufaktur v Nainu.

Vzácný uzbecký vyšívaný kelim

Střední Asie, Uzbekistán (zřejmě Buchara nebo Samarkand), 1. polovina 20. století. Mimořádně zajímavý ručně tkaný vlněný rudý kelim s velmi bohatými barevnými ručně vyšívanými motivy ve vyvýšeném reliéfu.

Cca 250 x 150 cm

28 000 Kč

Bordura i oktagony obsahují nádherně stylizované beraní rohy, přičemž mezi oktagony se objevují pestrobarevné hvězdy, což dohromady vytváří nesmírně působivou a poutavou kompozici. Kelim je ručně tkaný z vlny na vlně, plastické obrazce jsou rovněž z ručně barvené vlny, vše očividně barveno přírodními barvivy. Vzácný a sbírkový exemplář, jenž může ležet na podlaze, ale také zdobit stěnu, velmi dobrý sbírkový stav.

Luxusní perský koberec Tabríz

ručně vázaný vlněný koberec na bavlněné osnově s četnými lesklými hedvábnými prvky v osnově (tzv. hedvábná infuze.) Severozápadní Írán, Tabríz, cca 1990, krásná velmi kvalitní současná produkce ze slavného Tabrízu.

Cca 305 x 210 cm

38 000 Kč

Navýsost kvalitní lesklá vlna prémiové kvality, hustota ručního vázání cca 500.000 uzlíků na metr čtvereční, pověstná kvalita tabrízské vazby. Oboustranně profesionálně vyčištěn, takřka výborný stav, menší stopy opotřebení pouze na delších okrajích koberce (malé stopy použití z bočních stran, nepůsobí vůbec rušivě). Výborná nabídka pro znalce do přepychovějších interiérů.

Čínský oválný květinový koberec

ručně vázaný vlněný koberec na bavlněné osnově, Čína, Peking, cca 1980. Velice atraktivní celoplošný květinový design se dvěma nebarvenými přízemi vytvářejícími zajímavý decentní kontrast. Plné a tlusté rouno sametové kvality.

Cca 210 x 125 cm

19 000 Kč

Zřídka viděný formát v kombinaci se zajímavou kompozicí činí z tohoto kusu překrásný interiérový doplněk.

Tibetský buddhistický květinový koberec

ručně vázaný vlněný koberec na bavlněné osnově, Indie, komunita tibetských exulantů, cca 1960-70. Pozoruhodná symbolika, velmi dobrý stav, oboustranně profesionálně vyčištěn v prosinci 2023.

Cca 130 x 70 cm

8 000 Kč

Hedvábný signovaný gobelín HEREKE

Signovaný ručně vázaný gobelín z přírodního hedvábí, Turecko, Hereke, cca 1970. Hustota ručního vázání cca milión uzlíků na metr čtvereční (kategorie EXTREMELY FINE), celoplošný květinový design, atraktivní paleta barev.

Cca 92 x 64 cm bez třásní

38 000 Kč

Signatura "Hereke" v osmanském stylu (arabskými písmeny) v horní části gobelínu, velmi dobrý stav. Opatřen na rubu kovovými kroužky k zavěšení.

Indický vlněný koberec typu LAHORE

ručně vázaný vlněný koberec na bavlněné osnově, s hedvábnou infuzí sněhově bílé barvy, Indie, cca 1970. Stopy opotřebení a věku, patina, oboustranně profesionálně vyčištěn.

Cca 184 x 124 cm

12 000 Kč

Starý indický koberec typu "Lahore" - jedna ze zdánlivě nelogických zajímavostí, jichž je mezinárodní obchod s tzv. orientálními koberci vskutku plný - Lahore je velkoměsto v Pákistánu, ale nazývají se tak tyto typy indických koberců.

Velký perský starožitný koberec SAROUK

velmi kvalitní ručně vázaný vlněný koberec na bavlněné osnově, Západní Persie, cca 1920-30. Velmi dobrý bytový stav, oboustranně profesionálně vyčištěn v lednu 2024, vzácný formát.

Cca 310 x 300 cm

36 000 Kč

Krásná práce náležící do proudu tzv. obrození perských městských koberců. Region Sarouk proslul zejména výrobou květinových koberců určených pro export do USA cca mezi lety 1914-1940 (této samostatné kategorii perských koberců se dodnes přezdívá "americký Sarouk" nebo "US Sarouk", zvláště pokud jsou ještě přibarvované, což ale tento kus není). Trh s těmito ikonickými kusy částečně zplodila potřeba vyvážet luxusní koberce mimo válčící Evropu, avšak stejně jako počátek první světové války v Evropě ovlivnil výrobu v Persii, tak i začátek druhé světové války v r. 1939 ji ovlivnil - tentokrát však opačně, neboť přivodil definitivní konec éry amerických Sarouků. Tento jedinečný typ perských koberců si získal věhlas svým dokonalým technickým zpracováním, kvalitními přírodními barvami, líbivým designem a v neposlední řadě i hustou a lesklou vysokohorskou vlnou neobvyklé kvality.

Iránský koberec GABBEH LORIBAFT

ručně vázaný a extrémně masivní vlněný kus na vlněné osnově, jižní Írán, cca 1990-2000. Stav výborný. Profesionálně vyčištěn.

Cca 234 x 175 cm

32 000 Kč

Tento typ byl vyráběný obvykle se strohým a méně barevným designem, v tomto případě však v neobvykle veselých barvách a s mimořádně neotřelým designem jezdce na koni. Patrně se jedná o folklórní stylizaci ženicha ve svatebním průvodu, kompozice je velmi podařená a atraktivní.

Afghánský kobereček

Ručně vázaný tlustý vlněný kobereček na vlněné osnově, Afghánistán, cca 1970-80. Velmi neobvyklý formát i vzácné barvy, oboustranně profesionálně vyčištěný kus z příjemné teplé vlny, velmi dobrý stav.

Cca 77 x 53 cm

2 000 Kč

Perský koberec BIDŽAR

ručně hustě vázaný z prémiové kork vlny z horských ovcí na bavlněné osnově, íránský Kurdistán, region Bidžar/Bijar. Kategorie VERY FINE - hustota cca půl miliónu uzlíků na metr čtvereční, věk cca 30-40 let, profesionálně vyčištěn, perfektní stav.

Cca 300 x 250 cm

42 000 Kč

Tento typ koberců patří k těm zdaleka nejodolnějším kusům, jež se v Íránu vyrábí, vlna je velmi jemná a sametová na omak, detaily designu vynikající, barvy pouze rostlinného původu. Mimořádně masivní luxusní koberec, vzácná kompozice i formát.

Starožitný turkmenský kabátec CHIRPI

Turkmenistán, cca 1900. Slavnostní ručně tkaný bílý ženský kabátec z bavlny, s mimořádně bohatou ruční hedvábnou výšivkou. Na dvou místech zanedbatelné uvolnění ve švu, výšivka je však perfektně zachovalá.

Cca 145 x 93 cm

13 000 Kč

Ceremoniální oděv je taktéž známý pod jinými přepisy jako chyrpi, chirpy, chirpe, chyrpe aj. Mladé dívky z různých turkmenských kmenů a klanů nosily modré či černé chirpi, ženy středního věku chirpi žluté a nejstarší ženy nosívaly chirpi s bílým podkladem, jako je tento exemplář.