81 83 83 84 85

Anthonis van Dyck - KOPIE (1599-1641)

"Madona s dítětem"

olej na plátně, zmenšená volná kopie dle slavné barokní malby Anhonise van Dycka (též Antoon nebo Anthony, 1599-1941), malba v minulosti opravovaná - rentoaláž. Vzadu na plátně č. 73, na blind rámu zbytky červeného pečetního vosku.

98 x 80 (116 x 97) cm

58 000 Kč

Adjustováno v zlaceném profilovaném rámu s vnitřní lištou dekorovanou listovcem, rám místy poškozen - i přes menší poškození se jedná o velmi reprezentativní obraz. Oproti originálu je barevnost provedena v tmavším odstínech, redukován byl kamenný volutový prvek v popředí, plocha pozadí byla výrazně zmenšena a motiv monumentálního sloupu se omezil jen na patku. Dle Národního památkového ústavu se pravděpodobně jedná o práci z 18. století. V nabízeném díle je nádherně zpracován ikonický motiv výtvarného umění, který se objevuje po staletí v různých podobách a stylech.

Vydáno osvědčení Národního památkového úřadu k prodeji a trvalému vývozu předmětu kulturní hodnoty, platnost do 7. 2. 2027.

"Panna Maria Svatotomská též Panna Maria Brněnská"

olej na plátně, malba zachycuje zbožné vyobrazení Panny Marie Svatotomské v Brně před její korunovací v roce 1736, pozadí je zlacené, v horních rozích je řecký nápis "Meter theu", tedy "Matka boží". Místy drobné defekty, v minulosti opravováno.

88 x 51 (129 x 90) cm

18 000 Kč

Na zadní straně plátna nahoře tištěno číslo 99. Dle Národního památkového ústavu je samotná malba z 19. století a druhotně je adjustována v barokním rámu z 2. čtvrtiny 18. století (tedy 1725-1750). Zlacený prořezávaný nástavec rámu tvoří ústřední dekorativní nápis MARIA ve stříbřeném oblaku, obklopený bohatou kompozicí zalamovaných pásek, volutových prvků a akantových rozvilin, po stranách jsou svěšeny girlandy z akantových listů a stylizovaných květů.

Obraz Panny Marie Brněnské/Svatotomské má pro mnoho věřících hluboký náboženský význam a historickou hodnotu. Jakožto symbol duchovního spojení a ochránkyně města Brna přitahuje každoročně tisíce poutníků a věřících. Její obraz je spojován s mnoha legendami a zázraky, které podle víry poskytují ochranu a pomoc místním lidem. Mnozí Brňané ji považují za svou patronku a hledají její přímluvu ve svých životních situacích, ať už jde o osobní prosby nebo pro město samotné. Její kult je součástí bohaté duchovní a kulturní tradice města Brna.

Podmalba na skle "Svatá Barbora"

lidová podmalba na skle představuje sv. Barboru, která je zobrazena jako figura urozené dívky s kalichem a mečem. Oblast jihočesko-rakouského pomezí kolem 1825-1850, drobná očekávatelná poškození související se stářím podmalby.

4 500 Kč

Vrba Zdeněk

"Pieta"

podmalba na skle, nesignováno, dílo Zdeňka Vrby, vzadu papírový autorský štítek s datací 1937, dále štítek s textem "Malba na skle. V upomínku na doby utrpení a strádání věnuje Zd. Weidner 1942"

33 x 25,5 (37,5 x 30,3) cm

1 500 Kč

Vydáno osvědčení Národního památkového úřadu k prodeji a trvalému vývozu předmětu kulturní hodnoty.

"Madona s dítětem"

olej na plátně, 3. třetina 19. století, pozdější rámování z 20. století.

46 x 30 (59 x 43,5) cm

4 500 Kč

"Šimon z Kyrény pomáhá Pánu Kristu nést kříž"

olej na plátně. Střední Evropa, 19. století, nerámováno. Místy patrná přemalba, protlačený blind rám, ve spodní části byla provedená oprava.

123 x 82 cm

6 000 Kč

Část pašijového cyklu - páté zastavení na křížové cestě. Vícefigurální malba s postavou Ježíše Krista uprostřed, nalevo je zobrazen Šimon s křížem na rameni, napravo dva římští vojáci. Malba vykazuje znaky lidového či naivního umění.

"Vidění sv. Markéty Marie Alacoque - Revelation of the Sacred Heart of Jesus to the St Margaret Maria Alacoque."

velký olej na plátně, krakeláž, plátno je uvolněno, místy menší poškození - obraz vyžaduje drobné restaurování. Nerámováno. Střední Evropa, druhá polovina 19. století.

129,5 x 91,5 cm

7 000 Kč

Tato malba představuje málo frekventovaný námět vidění francouzské mystičky a řeholnice sv. Markéty Marie Alacoque (1647-1690), kterou doprovází její zpovědník, jezuita Klaudius La Colombiére (1641-1682). Scéna ze zjevení Ježíše Krista v chrámovém interiéru. Jas, paprsčitá aureola kolem Ježíšovy hlavy, postava Ježíše na oblaku ukazující na sestup z nebes zvýrazňují nadpozemskost výjevu. Jedná se o konvenční historizující akademickou malbu související s úctou k Nejsvětějšímu Srdci Páně, jehož svátek byl zaveden v roce 1856 jako závazný pro celou církev.

"Nejsvětější trojice"

olej na plátně, neznačeno. Výborná lidová práce moravské provenience z 19. století, sběratelsky zajímavá.

Výřez v rámu 73,5 x 54,5 (82 x 63) cm

19 000 Kč

Obraz představuje v konvenčním pojetí Nejsvětější Trojici, v symetrické pyramidální kompozici jsou zobrazeny ve strnulých pózách postavy Boha Otce a Ježíše Krista trůnící na tmavě šedém stylizovaném oblaku, nad nimi se v bělavé svatozáři vznáší holubice Ducha svatého, vyzařující proud světla. Pohledově vpravo Bůh Otec jako šedovousý stařec s trojúhelníkovou svatozáří přidržuje na klíně zemskou sféru a žezlo, pravicí žehná. Kristus si o rameno opírá velký kříž a pravicí žehná. Kristova hlava je obklopena paprskovitou svatozáří.

"Svatý František Xaverský"

olej na plátně fixovaném na sololitu, nesignováno, druhá třetina 18. století, střední Evropa, malba krakelovaná. Restaurováno, na rámu stopy po dřevokazném hmyzu - neaktivní.

34,2 x 25 (44 x 34,5) cm

28 000 Kč

Malba představuje kopii milostného obrazu Johanna Michaela Reinwaldta (kolem 1666-1740) z roku 1733 z kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze.

Sokiransky Bedřich

"Portrét muže s plnovousem

olej na kartonu ve velmi pěkné adjustaci, signováno vpravo dole B. SOKIRANSKI, nedatováno.

16 x 13 (25 x 22) cm

8 000 Kč

Malý Jaroslav (1886-1947)

"Babička Anna Zíchová"

olej na kartonu, nesignováno, vzadu rukou psaný štítek s informací o tom, že se jedná o portrét babičky Anny Zíchové roz. Tefrové z Radoviče u Velvar, narozené ve Velvarech 23. 12. 1833, portrét maloval její vnuk malíř JAROSLAV MALÝ.

35,5 x 26 (42 x 33) cm

2 500 Kč

Krasický Marcel (1898-1968)

"Balkánec s cigaretou"

olej na lepence, signováno vpravo dole M. KRASICKÝ, nedatováno. Ručně řezaný rám. Obrazu by prospělo vyčištění.

41,5 x 33 (60 x 50,5) cm

3 800 Kč

Krasický Marcel

Malíř žánrových námětů, grafik. Studium na speciální malířské škole Truppeho v Brně a soukromě u Františka Hlavici, rovněž v Brně. Studijní cesty Rakousko, Německo, Itálie, Balkán. Působil v Kvasicích u Kroměříže, učil ve Sdružení umělců samouků v Brně. Později žil a působil v Přerově. Mezi sběrateli oblíbený autor.

(4. 9. 1898 Kvasice - 3. 11. 1968)

"Haldařky - sbírání kusů uhlí"

olej na lepence, signováno vpravo V. WÜNSCHE, datováno 1934, dobový dekorativní rám mírně poškozen.

59 x 49 (73 x 63) cm

28 000 Kč

I v tomto díle zůstává autor věrný tématice Ostravska a tamního života poznamenaného hornictvím. Na Ostravsko se vrátil v roce 1931 po studiích v Paříži.

Malíř, kreslíř, ilustrátor, studia v Praze na UPŠ a na AVU u prof. Švabinského, stipendium v Paříži, 1931 čestný studijní rok na AVU Praha. Výstavy v Ostravě, Praze, Lodži a řadě měst ostravsko-karvinského regionu, v roce 1995 zastoupen na výstavě Regionální umění ve sbírkách GVU v Ostravě. Národní umělec, vynikající malíř sociálních motivů, jeden z nejvýznamnějších malířů ostravsko-karvinského regionu.

nesignováno

"U zubaře v době baroka"

olej na plátně, signum nenalezeno, přelom 18. a 19. století, kvalitní práce, zdobný rám.

47 x 38,5 (69 x 60) cm

38 000 Kč

Blum Ludwig (1891-1974)

"Pohled na starou synagogu"

olej na plátně, signováno vlevo dole L. BLUM, datováno 1956.

48,5 x 33,5 (57 x 43,5) cm

90 000 Kč

Osvědčení pro trvalý vývoz k dispozici.

Blum Ludwig

Malíř, narodil se v Brně-Líšni, kde je na jeho rodném domě umístěna pamětní deska. Chodil do české obecné školy, potom na německé gymnázium v Brně. Jeho akademické studium malířství ve Vídni bylo přerušené v době první světové války, studium dokončil na pražské akademii. V roce 1923 přesídlil do Jeruzaléma, kde také zemřel. K návštěvám Československa jej zpočátku vedly existenční důvody - prodejní výstavy zde byly úspěšné. Velký zájem byl o jeho obrazy biblických míst. Maloval města i krajinu, nejvíce však maloval Jeruzalém. V roce 1968 obdržel čestný titul "Jakír Jerušalájim", ocenění pro významné osoby starší sedmdesáti let

Kalvoda Alois (1875-1934)

"Jarní tání"

olej na kartonu, signováno vpravo dole Al. KALVODA, pravděpodobně námět z okolí rodných Šlapanic, komorní práce ve velmi pěkné adjustaci.

19 x 25 (37 x 43) cm

16 000 Kč

Ullmann Josef (1870-1922)

"Statek u rybníka - Jihočeský statek"

olej na lepence, signováno vlevo dole J. ULLMANN, nádherná práce, která velmi přesvědčivě reprezentuje Mařákovu školu, svou velikostí plní spolu s luxusním dobovým rámem vysoce reprezentativní celek.

74,5 x 104,5 (93 x 123) cm

90 000 Kč

K dispozici Odborný posudek PhDr. Mgr. Michaela Zachaře, historika umění, ve kterém zařazuje dílo svoji technikou, barevností a celkovou úrovní do vyzrálé doby po roce 1910. Dále zde uvádí: " ... Pro výstavy a důležité zakázky volil zpravidla formát minimálně metrový, který mu zajišťoval i dobrý rozvrh motivu. Ten se jeví v tomto případě jako zakázkový, možná i od majitele nemovitosti na obraze. ..."

Ullmann Josef

Vynikající malíř, studia v Mnichově, pražská akademie u Julia Mařáka a Maxmiliána Pirnera, spolu s Kalvodou a Kavanem jeden z hlavních představitelů Mařákovy krajinářské školy, člen SVU Mánes, zastoupen v Národní galerii, několik monografií o tomto malíři. Na sklonku války dospěl do vrcholného tvůrčího období. Po roce 1918 uplatňoval v malbě impresionistické prvky.

(13.6.1870 Nekmíř, Plzeň - 31.5.1922 Praha)

Jan van Couver (1836-1909)

"Holandský přístav"

olej na plátně, signováno vlevo dole J van COUVER. Rámováno v širokém bohatě plasticky zdobeném rámu.

36 x 54 (61,5 x 78,5) cm

15 500 Kč

Jedná se o práci Hermanuse Koekkoeka, který tvořil pod pseudonymem Jan van Couver.

Karlinský Jiří (1894-1971)

"Praha - pohled na Hradčany"

olej na plátně, signováno vlevo dole KARLINSKÝ, nedatováno. Široký ručně dělaný dubový profilovaný rám.

35 x 44 (61,5 x 69,5) cm

4 200 Kč

Karlinský Jiří

Malíř, studoval v Praze u prof. Ferdinanda Engelmüllera, ve Francii a Itálii, v roce 1941 byl deportován do Terezína, kde přežil až do osvobození v roce 1945. (abART)

(28.1.1894 Praha - 1971 Praha)

Kačírek Vlastimil (1895-1970)

"Postava na břehu rybníka"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole V. KAČÍREK, kolem poloviny 20. století.

50 x 65 (69 x 84) cm

3 400 Kč

Kačírek Vlastimil

Malíř, studoval v Jugoslávii a v Praze. Byl členem Výtvarné družiny v Praze a obesílal její výstavy, uspořádal výstavy v Jugoslávii, kde nějakou dobu žil. Usadil se v Jevanech, kde v létě 1934 vystavoval spolu se svou ženou, malířkou Jožkou Kačírkovou - Ryšavou.

(4. 12. 1895, Pavlovac, Chorvatsko - 20. 6. 1970, Vyžlovka (Praha-východ))