Pseudorenesanční rozkládací stůl se sezením pro 6 osob

2 křesílka s područkami, 4 židle, dřevo soustružené, vyřezávané, nohy židlí a křesel tordované. 2. polovina 19. století. Sedáky i opěrky přečalouněné látkou s květinovým vzorem s ptáčky. Mimořádně reprezentativní, ve velmi dobrém stavu.

Horní deska 140 x 99 cm, výška 76 cm, po rozložení maximální délka 260 cm; křesílko výška sedáku cca 45, výška opěráku cca 96 cm, maximální šířka 66 cm

15 000 Kč

Tato položka nebude vystavena v rámci předaukční prohlídky, individuální prohlídka je možná po předchozí domluvě, lokace Brno město.

Souprava nábytku ve stylu vídeňského baroka

dřevo soustružené, zdobené jemným bohatými dřevěnými aplikami. Součástí je velký reprezentativní sekretář s odkládací deskou z mramoru, komoda s deskou z mramoru a velké nástěnné zrcadlo. Kolem roku 1880 - 1900.

SELRETÁŘ: 268 x 170 x 72 cm, spodní část 88 cm, horní část výška 180 x 157 x 41 cm,

KOMODA: výška 86,5 x 109 x 60 cm, mramorová deska 99 x 53,5 cm,

ZRCADLO: výška 209 x 108cm, zrcadlová plocha 144 x 72 cm

25 000 Kč

Celkově vzhledem ke stáří velmi dobrý stav. Odkládací deska na komodě má částečně odštípnutý levý zadní růžek velikosti cca 2 x 2cm.

Komoda s nástavbou

dřevo soustružené, prořezávané, doplněné o mosazné ozdobné úchyty a krytky klíčových dírek. Nástavba původně závěsná polička, kterou si současní majitelé přidali ke komodě - zezadu pouze přišroubováno, může být jednoduše odděleno.

Výška celkem 137 cm, samotná komoda výška 95 cm, šířka 84 cm, hloubka 49 cm, nástavba výška 42 cm, šířka 78 cm, hloubka 15 cm

2 000 Kč

Komoda 2. polovina 19. století, nástavba přelom 19./20. století.

Kruhový stolek na hranaté noze a čtvercové základně

světlá buková dýha, první polovina minulého století. Dýha na horní desce stolku je na více místech poškozená.

Výška 76 cm, průměr 76 cm

2 500 Kč

Kruhový stolek se spodní odkládací deskou

dřevo černě mořené, lakované, zdobené vyřezávanými jemnými květinovými aplikami. Horní deska tvořena temně fialovým sklem. Značeno papírovým štítkem MÉRÖ JENÖ BUTORGYÁRA BUDAPEST, kolem roku 1910 – 1920, výrazný vliv Wiener Werkstätte.

Výška 67,5 cm, průměr 70 cm

16 000 Kč

MÉRÖ JENÖ BUTORGYÁRA (butorgyára - v překladu nábytkářská firma) byla malá, pravděpodobně rodinná firma, která vyráběla nábytek minimálně mezi lety 1909 – 1927. Sídlila v sedmém budapešťském obvodu (Rózsa street 22). V té době se jednalo o židovskou čtvrt, k židovskému původu odkazuje i příjmení majitele firmy.

Dle informací dr. Zsombora Jékelyho, ředitele sbírek maďarského muzea užitých umění, jmenovaná firma pravidelně vystavovala v prostorách muzea svou produkci. Muzeum má ve sbírkách zařazenu fotografii právě z roku 1909 pod názvem: "Exhibition photograph - bedroom, Christmas Exhibition of the Association of Applied Art 1909 - maker Jenö Mérö."

Konzolový stůl

dřevěný bohatě zdobený a zlacený korpus, horní deska leštěný bílo-šedý mramor. Ve stylu empíru, kolem roku 1820, dobrý stav.

Výška 78,5 cm, šířka 110 cm, hloubka 39,5 cm

Nutno domluvit prohlídku - položka umístěna ve skladu.

7 000 Kč

Vyřezávaná sedací souprava

sofa a dvě židle, 19. století. Méně kvalitní nepůvodní čalounění.

3 000 Kč

Sedací souprava

v sestavě sofa a 3 křesílka, 1. polovina 20. století. Méně kvalitní nepůvodní čalounění, místy chybí ozdobná čalounická páska, určeno k restaurování.

3 800 Kč

Sofa v koloniálním stylu

čalounění je připraveno pro nový potah - podkladová textilie (mírně ušpiněno), 1. polovina 20. století. Původně z vybavení domácnosti amerického hudebníka, přivezl s sebou z USA.

Šířka cca 205 cm, hloubka cca 86 cm, výška 78 cm, samotný sedák šířka 145 cm, hloubka 67 cm, výška sedu cca 46 cm

12 000 Kč

Párové židle/křesílka TATRA

ohýbané bukové dřevo v kombinaci s bukovou překližkou. Zespod jednoho sedáku papírový štítek TATRA made in Czechoslovakia/ TRADE MARK TATRA. Tento model byl původně navržen ve 20. letech pro firmu Thonet. Mírně rozklíženo, nicméně plně funkční.

Celková výška 73,5 cm, celková šířka cca 51 cm, průměr sedáku 40,5 cm

1 200 Kč

Historie nábytkové firmy Tatra sahá do 1. poloviny 20. století. Po 2. světové válce byla začleněna do státního podniku Tatra nábytek, n. p. Pravenec (slovensky Tatra nábytok), československý národní podnik, který existoval až do roku 1990, zabýval se sériovou výrobou nábytku, zejména sedacího z ohýbaného dřeva (židle, křesla), ale také stolů a skříní pro obývací pokoje. Sedací nábytek se vyvinul z levnější varianty k prvorepublikovému Thonetu, díky tomu, že Tatra nábytek převzala martinskou firmu Ladislav Dobrovits and Co., která za první republiky tento nábytek vyráběla. Firma měla ředitelství ve slovenském Pravenci společně s výzkumným a návrhářským ateliérem.

Dvojice polohovacích plážových lehátek THONET G-80

bukové dřevo a textilní potah. Značeno na plechovém štítku "Thonet G-80". Maximálně variabilní - z plně složeného stavu přes židli až po plně rozložené lehátko. Vše původní, určeno k úplné renovaci - dřevěné části, textilní potah i polohovací mechanismus.

Max. délka 160 cm

24 000 Kč

První návrh křesla pod jménem Siesta medizinal vytvořili Hans a Wassily Luckhardt pro firmu Thonet v roce 1936.

Párové skládací dřevěné židle „Fiera di Trieste“

design Aldo Jacober (nar. 1939, Itálie) a Pierangela d´Aniello (nar. 1939, Itálie), rok 1966, výrobce Alberto Bazzini, Milano, Itálie, neznačeno, stav dobrý – míra opotřebování odpovídá stáří, nerestaurováno, plně funkční, ze sbírky moderního designu

Vyvolávací cena je za obě nabízené židle dohromady

6 800 Kč

Židle získala několik ocenění na trienále v Terstu v roce 1966. Vyráběna byla v různých variantách – celodřevěná (jako jsou ty, které nabízíme) a s výpletem, v různých barevných provedeních. Jedna z variant této židle, která patří do kategorie klasického moderního designu, je i ve sbírkách MOMA – Museum of Modern Art, New York

Skládací/stohovací židle „Plia,“ varianta kouřová

kombinace chromu a průsvitného plexiskla, design Giancarlo Piretti (nar. 1940, Itálie), značeno PLIA PATENT ANONIMA CASTELLI, ITALY, výrobce Castelli, rok 1967, stav velmi dobrý – míra opotřebování odpovídá stáří, plně funkční

Hloubka židle v poskládaném stavu je pouhých 2,5 cm, světlounce kouřové tónování plexiskla.

4 800 Kč

Nabízená židle pochází ze sbírky moderního designu.

Inovativním designem spočívajícím v unikátním vyřešení sklápěcího mechanismu se židle stala naprostou ikonou a výraznou představitelkou tzv. „italského designu.“ Je vystavena v oddělení designu v MOMA – Museum of Modern Art, New York

Skládací/stohovací židle „Plia," varianta narůžovělá

kombinace chromu a průsvitného plexiskla, design Giancarlo Piretti (nar. 1940, Itálie), značeno PLIA CASTELLI ITALY, výrobce Castelli, rok 1967, stav velmi dobrý – míra opotřebování odpovídá stáří, plně funkční

Hloubka židle v poskládaném stavu je pouhých 2,5 cm, světlounce narůžovělé tónování plexiskla.

4 800 Kč

Jiroutek Jiří (1928-?)

Komoda U-453 na čtyřech šikmých nožkách

přírodní mořený dub, osm zásuvek po čtyřech nad sebou, čela zásuvek v efektních barevných pruzích, návrh JIŘÍ JIROUTEK 1958 pro Interiér Praha, výroba v provozovně TŘESŤ podle normy TPJ-39-03-91/61-INT. Stav dobrý, včetně horní desky, pouze drobné oděrky

Délka 110 cm, výška 76 cm, hloubka 45 cm

4 000 Kč

Vysoce funkční úložný nábytek z šedesátých let.

- Vzadu papírový štítek výrobce. Štítek odkazuje na normu z roku 1961 a ceník z roku 1962. Vzadu rovněž velmi špatně čitelné razítko - čteme 1968.

- Zásuvky - postranice dřevěné, dno sololit.

- Čela zásuvek jsou tvořena z podélných černě lakovaných dřevěných úchytů a bílého či růžového lamina/umakartu, které tak vytvářejí velmi efektní střídající se pásy černé, bílé a růžové barvy.

- V horní části bočnic jsou 4 otvory pro případné uchycení nástavby (obytné stěny).

Obě komody mohou být přes drobné odlišnosti - jiná kresba dřeva na horní desce a rozdílná konstrukce vnitřních částí zásuvek - použity jako párové, rozměry jsou stejné. Velmi nadčasový design vznikl pod vlivem bruselského Expa 1958, v loňském roce oslavil 60-té jubileum od svého vzniku. U této příležitosti vyšel dne 25.12.2018 na serveru LIDOVKY.CZ rozhovor s Jiřím Jiroutkem s názvem "Nejkrásnější život ze všech lidí. Jiří Jiroutek se po právem stal ikonou českého designu.", V článku se píše mimo jiné o těchto komodách, které nabízíme v naší aukci: "Ikonou dnes může být cokoliv. Ale ikon v pravém smyslu slova je pomálu. Jednou takovou je bezesporu komoda U-453. V roce 1958 ji vymyslel Jiří Jiroutek (90). Stala se nejslavnějším kouskem ze série sektorového nábytku, který designér navrhl pro národní podnik Interiér Praha a který se vyráběl dvacet let. Letos komoda opět ožila díky značce Nanovo."

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/design/nejkrasnejsi-zivot-ze-vsech-lidi-jiri-jiroutek-se-po-pravem-stal-ikonou-ceskeho-designu.A181206_154444_ln-bydleni_ape

Nanovo se vrátilo k této komodě v limitované sérii.

Vysoce funkční a navíc žádaný nábytek z šedesátých let. Na výrobním štítku je uvedena cena 540 Kčs podle ceníku z roku 1962. V té době stála chalupa v Krkonoších cca 5 000 Kčs.

Jiroutek Jiří

Český nábytkář a interiérový designer. V roce 1947 nastoupil do firmy Michalík, po jejím znárodnění pracoval v podniku Interiér Praha. Později přijal nabídku přímo od Ingvara Kamprada, majitele firmy IKEA. Domů se vrátil po 3,5 letech, v Interiéru Praha mohl pracovat pouze jako řadový prodavač. Po zásahu Ingvara Kamprada dostal místo v oddělení zahraničního obchodu, kde navrhoval nábytek. Po revoluci 1989 založil vlastní ateliér.

(30. 1. 1928 Pardubice - 24. 5. 2023 Praha)

Jiroutek Jiří (1928-?)

přírodní mořený dub, osm zásuvek po čtyřech nad sebou, čela zásuvek v efektních barevných pruzích, návrh JIŘÍ JIROUTEK 1958 pro Interiér Praha, výroba v provozovně TŘESŤ. Stav horní desky dobrý.

4 000 Kč

- Vzadu částečně utržený štítek, vzadu rovněž razítko, čteme 1968, zde rovněž uvedena cena 540 Kčs.

- Zásuvky dřevěné.

- Čela zásuvek jsou tvořena z podélných černě lakovaných dřevěných úchytů a bílého či růžového lamina, které tak vytvářejí velmi efektní střídající se pásy černé, bílé a růžové barvy.

- V horní části bočnic jsou 4 otvory pro případné uchycení nástavby (obytné stěny)

- Jedna bočnice má menší poškození v místě, kde byl zřejmě neodborně uchycen další díl nábytkové sestavy.

Jiroutek Jiří

"Magic Box" - rozkládací pracovní stůl s policemi a výsuvnou lampou

v uzavřeném stavu jednoduchá skříňka. Design švýcarská firma Mummenthaler & Meier, původní design 1928, námi nabízený stůl 50-tá léta minulého století. Klíček není k dispozici, jinak stav dobrý odpovídající staří (pouze drobné oděrky).

V uzavřeném stavu: výška 114 cm, šířka 83 cm, hloubka 54 cm,

v plně otevřeném stavu: výška 114 cm, šířka 167 cm, hloubka cca 73 cm

54 000 Kč

V plně rozloženém stavu vzniká dostatečně velká psací plocha s výsuvným osvětlením, zásuvkou a řadou poliček, včetně velké výsuvné police pod psací plochou.

Skvělý design, skvělá funkčnost.

Angličtina pro takové výrobky používá slovní označení "work station".

Je nutná revize elektroinstalace.

Skleník - vitrína se zásuvkou

dřevo, ozdobné kování, dveře a obě boční stěny prosklené, sklo fasetované, uvnitř tři dřevěné police. Zásuvka a dveře uzamykatelné. Dva původní klíče přiloženy.

Celková výška 159 cm, šířka 96 cm, hloubka 43,5 cm,

zásuvka výška 13 cm, hloubka 38 cm

8 000 Kč

Skleník - vitrína

ořechové dřevo, dveře, přední stěna a obě boční stěny prosklené, nad dvířkami ozdobná řezba, tvarované nožky. Uvnitř dvě dřevěné police, na zadní stěně zrcadlo. Pozdní biedermeier. V pravé boční stěně jedna skleněná tabulka rozbitá.

163,5 x 98 x 47,5 cm

10 000 Kč

Stará čínská orientální dřevěná skříň

Čína, pravděpodobně tzv. Období republiky (1912-1949), světlé exotické dřevo velmi pěkné kresby, v přední části červeně a zlatě lakované s figurálními scénami v prolamovaném dekoru, s původním bronzovým kováním a s plastickými prvky v horních rozích.

106 x 75 x 54 cm

44 000 Kč

Velice atraktivní skříň se dvěma prořezávanými otevíracími dveřmi a celkem čtyřmi zásuvkami, z nichž dvě jsou skryté za dveřmi. Překrásný sbírkový a funkční artefakt s mírnými známkami opotřebení a věku, z významné zahraniční pozůstalosti. Na rubové straně dveří připevněna nepůvodní červená textilie, již lze snadno odstranit. Velmi dobrý stav.