nesignováno

"Dáma v černé toaletě s růží ve vlasech"

kombinovaná technika - kvaš, akvarel, olej tempera na papíře, nesignováno, kolem roku 1820. Vzadu rozpracovaný portrét dámy se staženými vlasy. Mimořádně luxusní dubový zlatem zdobený rámeček, skvělá kvalitní práce.

20,5 x 14 (24,5 x 17,5) cm

8 000 Kč

Sedláček Stanislav (*1954)

"V kavárně"

lavírovaná kresba tuší, signováno a datováno vlevo dole S. SEDLÁČEK 2016. Rám, pasparta, sklo.

Výřez 20 x 17,5 (38,5 x 36) cm

5 600 Kč

Bělocvětov Andrej (1923-1997)

"Optimista"

olej na kartonu, signováno vpravo dole BĚLOCVĚTOV, nedatováno. Výborná práce Andreje Bělocvětova z cyklu portrétů charakterizujících lidské vlastnosti. Cyklus byl vytvořený v druhé polovině sedmdesátých let s přesahem do následujícího období.

64,5 x 46,5 (77 x 59) cm

22 500 Kč

Bělocvětov Andrej

Belotsvetov - Theakston

Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, původním jménem Belotsvetov - Theakston, studia na ruském gymnáziu v Praze u profesora Musatova, soukromě u Bakulina, po válce na pražské akademii u Vlastimila Rady, člen ČFVU a skupiny Máj, zastoupen v řadě galerií, včetně Národní galerie Praha, Středočeské galerii, GU Karlova Vary, GU Olomouc, řada výstav, představitel českého INFORMELU.

(8.10.1923 Praha - 19.4.1997 Praha)

Svoboda Jaroslav

"Kafka"

akryl na plátně, signováno a datováno vpravo dole SVOBODA 94 (1994), vzadu název díla, rozměr, datace 1994 a jméno autora včetně signatury - Jaroslav Svoboda, kvalitní práce, která vznikla v období mimořádného zájmu celého světa o Franze Kafku a o Prahu.

50 x 40 (63 x 52,5) cm

6 600 Kč

Michl František (1901-1977)

"Muž a žena v červené sukni uprostřed vesnice"

olej na plátně, signováno a datováno vlevo dole F. MICHL 32 (1932), nepatrná poškození plátna, mírně poškozen i rám, celkově však pěkná práce.

52 x 60 (72 x 79,5) cm

2 200 Kč

Michl František

Malíř, ilustrátor, grafik, krajinář. Studium na Akademii výtvarných umění v Praze u Otakara Nejedlého. Autor světoznámého emblému Škodových závodů v Plzni - letícího šípu (realizoval Vladimír Bretschneider v roce 1923.) Finanční odměna za vítězný návrh tohoto znaku mu umožnila zřízení ateliéru, studium a v meziválečném období studijní pobyty po celé Evropě. Od roku 1940 do konce války vězněn na Pankráci, v Terezíně a v koncentračním táboře Flossenburg. V roce 1961 byl odsouzen za podvratnou činnost, v normalizačním období měl omezené možnosti vystavování. V roce 1991 byl rehabilitován.

(21. 11. 1901 Domažlice - 4. 6. 1977 Domažlice)

Sup Karel (1897-1973)

"Svatý Kopeček u Olomouce"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole K. SUP, nedatováno.

60,5 x 74 (78,5 x 92,5) cm

1 200 Kč

Sup Karel

Malíř krajinář, pochází z kraje, kde působil Uprka a Mandel. Studia na AVU v Praze u prof. Loukoty, Bukovace, Obrovského a ve speciálce u prof. Thieleho. Působil v Jihlavě, později v Olomouci a Kroměříži. Vedle domácích výstav se účastnil v roce 1926 světové výstavy v Pittsburgu.

(27.1.1897 Velká nad Veličkou - 20.3.1973 Velká nad Veličkou)

Rusňák Jan - Podol (1911-2001)

"Staříček a stařenka v zimní krajině"

olej na překližce, signováno vpravo dole PODOL (Jan Rusňák). Velmi kvalitní řezaný rám.

50,5 x 45 (67,5 x 63) cm

5 400 Kč

Rusňák Jan

Malíř, studoval na pražské akademii před 2. světovou Válkou, studium dokončil na pražské akademii po válce v malířské speciálce u profesora Vratislava Nechleby. Člen UVU pardubického regionu, časté výstavy v Pardubicích, zastoupen ve sbírkách Východočeské galerie v Pardubicích. Narodil se v Podolí u Brna, podepisoval se PODOL.

(19. 12. 1911 Podolí (Brno-venkov) - 13. 7. 2001 Pardubice)

Sup Karel (1897-1973)

"Na hrnčířském trhu"

akvarel, signováno a datováno vpravo dole K. SUP 41 (1941). Rám, sklo.

59,5 x 88 (71 x 99,5) cm

1 200 Kč

Sup Karel

Lukášek Alois (1911-1984)

"Poslední sníh u Tišnova"

olej na plátně fixovaném na kartonu, signováno vpravo dole LUKÁŠEK, vzadu papírový autorský štítek. Rám, sklo.

40 x 80,5 (55 x 94,5) cm

3 500 Kč

Lukášek Alois

Malíř Vysočiny

Malíř, knižní ilustrátor. Po ukončení studia na učitelském ústavu působil jako pedagog na několika místech, od roku 1949 žil a tvořil v Nedvědicích pod Perštejnem. V letech 1945 - 1950 studoval dálkově na pražské akademii u Sychry a Nejedlého. Byl členem SVU ALEŠ v Brně, Bloku výtvarných umělců atd. Časté náměty čerpal z Vysočiny. Zastoupen v Galerii Vysočina v Jihlavě a v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě. Od roku 1977 zasloužilý umělec.

(12.10.1911 Zlatkov, Rožná (Žďár nad Sázavou) - 14.4.1984 Nedvědice pod Perštýnem)

Štursa Jan

"Předjaří"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole JAN ŠTURSA, druhá polovina minulého století. Rám, sklo.

33 x 70 (43 x 80) cm

950 Kč

Smažil Antonín (1923-2011)

"Ticho Vysočiny"

akvarel, signováno vpravo dole A. SMAŽIL, 1970, vzadu papírový štítek Díla s informacemi o obraze. Rám, pasparta, sklo.

Výřez 28 x 85 (49,5 x 109) cm

600 Kč

Smažil Antonín

Pedagog, grafik, malíř. Studoval v Praze u Karla Svolinského na VŠUP a na PedF UK u Cyrila Svobody a Martina Salcmana. Od roku 1953 žil v Bratislavě. Byl členem Umělecké besedy slovenské, je zastoupen ve sbírkách Galerie města Bratislavy, Muzea Vysočiny v Jihlavě a jinde. Náměty ke krajinářské tvorbě čerpal na rodné Vysočině, v Jižních Čechách, na Slovensku, v zemích, které navštívil - Jugoslávie, Japonsko, Kuba, Španělsko, Mongolsko.

(22.11.1923 Bobrová, Žďár nad Sázavou - 5.10.2011 Bratislava)

nesignováno

"Kopcovitá krajina"

kresba černým fixem, nesignováno, druhá polovina minulého století. Rám, textilní pasparta, sklo.

Výřez 18 x 73 (41,5 x 94,5) cm

500 Kč

Svoboda K.

"Pohled na Brno z parku pod Špilberkem"

kombinovaná technika - kresba a akvarel, signováno vpravo dole SVOBODA K., datováno 1968. Rám, pasparta, sklo.

Výřez 34,5 x 49,5 (53 x 67) cm

1 500 Kč

"Bělgorod"

akvarel na papíru, vpravo dole azbukou BELGOROD 27/2/1917. Rám, fixováno na podložce, sklo. Dle informací od původního majitele by se mělo jednat o práci československého legionáře.

30 x 32 (43 x 44) cm

800 Kč

Od téhož majitele jsou i práce dalších dvou malířů legionářů Nikodéma a Kratochvíla.

Nikodém Viktor (1885–1958)

"Bajkal"

akvarel, kvaš na papíře, signováno a datováno vpravo dole NIKODEM 1920. Rám, fixováno na podložce, sklo. Viktor Nikodém byl součástí československých legií v Rusku, v té době se rozhodl stát se malířem.

25,5 x 31,5 (38,5 x 44) cm

900 Kč

Malíř, výtvarný kritik a legionář.

Od stejného majitele jsou i další práce legionářů v aukci - pol. 154-157. Citace z wikipedie: "Po ukončení studií narukoval k jihlavskému 14. pluku a s ním odešel do Halle v Tyrolsku, v roce 1916 byl převelen na Ruskou frontu, kde byl zajat. V roce 1917 vstoupil do československých legií a byl zařazen do 6. a později do 7. pluku, kde se opět setkal se spolužákem z gymnázia Janem Syrovým. V roce 1918 přešel do fotografického oddělení štábu Československé armády a pokračoval v cestě do Vladivostoku spolu s dalšími vojáky. V té době se rozhodl, že se stane malířem. V roce 1920 se z Vladivostoku spolu s 6. plukem (tzv. Hanáckým) vrátil do ČSR a posléze nastoupil jako výtvarný poradce do Památníku odboje. Mezi měsíci únorem a květnem v roce 1921 proběhla v prostorách památníku odboje výstava výtvarných prací legionářů, po výstavě byla vydána publikace "Československé legie v Rusku – Malířské dokumenty". Ve službách památníku odboje působil až do roku 1925, kdy odešel jako štábní kapitán do výslužby."

Nikodém Viktor (1885–1958)

"Bajkal"

akvarel na papíře, signováno a datováno vpravo dole NIKODÉM 1918. Rám, fixováno na podložce, sklo. Viktor Nikodém byl součástí československých legií v Rusku, v té době se rozhodl stát se malířem.

18,5 x 21,5 (32 x 34) cm

900 Kč

Kratochvíl Miloslav Alexandr (1893-1955)

"Vladivostok"

akvarel, signováno vpravo dole KRATOCHVÍL. Dle informací od původního majitele se jedná o práci československého legionáře. Rám, sklo.

41,5 x 38 (49,5 x 44,5) cm

900 Kč

Od stejného majitele jsou i další práce legionářů v aukci - pol. 154-157.

"Mořské pobřeží za jasné měsíční noci"

olej na malířské lepence, signováno zřejmě vpravo dole, téměř nečitelné, první polovina minulého století.

49,5 x 64,5 (60 x 74,5) cm

1 500 Kč

"Řecké městečko u moře"

olej na plátně fixovaném na překližce, signováno vlevo dole, nepřečteno.

30 x 39,5 (36,5 x 46,5) cm

600 Kč

Burnett

"Z řeckého přímořského městečka"

olej na lepence, signováno vpravo dole BURNETT, konec minulého století.

51 x 61 (57 x 68) cm

900 Kč