161-180 www.aukcnidum.cz

Schrötter Rudolf (1887-?)

Art Deco džbánek ze série LORD

sklo čiré, bezbarvé, lisované, návrh RUDOLF SCHRÖTTER, Rudolfova huť, Dubí u Teplic, okolo roku 1935

Výška 15 cm

500 Kč

Schrötter Rudolf

Sklářský výtvarník německé národnosti. Vyučil se kresličem, v letech 1904 - 1912 působil ve sklárně v Kolíně nad Rýnem, v letech 1912 - 1958 v Rudolfově huti, Dubí u Teplic, nejprve jako první návrhář, po druhé světové válce jako jediný návrhář až do roku 1955. V roce 1958 odešel do důchodu a vrátil se do Německa. Je považován za otce moderního československého lisovaného skla. Navrhl mimo jiné soubory Lord - přes 100 různých žlábkovaných předmětů, Pollax, Boule - okraje lemované kuličkami, Perforal, Barolac - se zvířecími nebo rostlinnými motivy. Podle jeho návrhu se od roku 1934 vyrábí sklenice Durit.

(3.4. 1887 Freital, Německo - ?)

Víznerová Laděna (*1943)

Mini žardiniéra/vázička

sklo lisované, akvamarínově modré, čiré, návrh LADĚNA VÍZNEROVÁ, sklárny Dubí u Teplic, druhá polovina 20. století.

Výška 5,3 cm

400 Kč

Hanuš Václav (1924–2009)

Mistička/popelník

sklo lisované, fialové, čiré, návrh VÁCLAV HANUŠ, Jablonecké sklárny, pravděpodobně model 32735/201 z roku 1962. Na hranách řada nepatrných oklepů.

Výška cca 4 cm

400 Kč

Hanuš Václav

Sklářský výtvarník, šperkař, studium na Střední odborné škole šperkařské v Turnově a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u Karla Štipla. Pracoval ve Sklo Union v Dubí u Teplic a v Jabloneckých sklárnách. Zastoupen v Moravské galerii v Brně, Severočeském muzeu v Liberci, Východočeském muzeu v Pardubicích, Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

(26.2.1924 Mlázovice, Jičín - 24.10.2009)

Vázička vyboulená

sklo lisované, bezbarvé, čiré, svisle žebrované. Druhá polovina 20. století.

Výška 6 cm, průměr cca 10,5 cm

100 Kč

Dóza kulovitá

sklo čiré, bezbarvé, bohatě zdobené bohatým jemným geometrickým brusem, druhá polovina 20. století. Velmi dekorativní i funkční.

Výška 9 cm, průměr cca 14 cm

300 Kč

Dóza nízká válcovitá

sklo čiré, bezbarvé, zdobené výrazným geometrickým brusem. Druhá polovina 20. století, dekorativní i funkční položka.

Výška 9 cm, průměr 13 cm

250 Kč

Karafa a šest odlivek

sklo žluté citrínové, zdobené brusem ve tvaru oválných čoček, neznačeno. První polovina 20. století. Na čtyřech odlivkách a karafě nepatrné oklepy.

Výška karafy 21,5 cm, odlivky výška5,5 cm

600 Kč

Karafa a šest odlivek

sklo čiré, bezbarvé, zdobené zlatými linkami a jemným brusem tvořícím síť. První polovina 20. století. Na těle karafy u hrdla bohužel výrazný oklep, drobný oklep na patce odlivky. Krásná jemná práce.

Výška karafy 27,5 cm, odlivka výška 8 cm

600 Kč

Likérová souprava

sklo čiré, bezbarvé, geometrický dekor - svisle střídavě bílé a červené linky. Na patkách a okrajích skleniček a karafy jsou vodorovné červené proužky.

1x karafa, výška 17 cm,

6x odlivka, výška 4,8 cm

1 000 Kč

Sada 6 sklenic na vodu

sklo čiré, bezbarvé, geometrický dekor - střídavě šikmé bílé a červené linky. Malé oklepy na 2 sklenicích.

6x sklenice, výška 13 cm

400 Kč

Vázička ve tvaru zvonku

sklo čiré, bezbarvé, zdobené jemným brusem motivem stylizovaného rostlinného dekoru. Druhá polovina 20. století.

Výška 18 cm

150 Kč

Mísa se zoubkovaným okrajem

sklo čiré, bezbarvé, zdobené bohatým jemným geometrickém brusem.

Výška 9,5 cm, průměr 30 cm

600 Kč

Mísa se obloučkovým okrajem

sklo čiré, bezbarvé, zdobené bohatým geometrickým brusem. Nepatrný oklep při horním okraji.

Výška 7,5 cm, průměr 21 cm

500 Kč

Čtvercová mísa se zoubkovaným okrajem

sklo čiré, bezbarvé, celoplošný bohatý brus. Drobný nepatrný oklep při horním okraji (vně na jednom ze zoubků).

Výška 6,5 cm, 29 x 29 cm

700 Kč

Tác/mísa na roládu

sklo čiré, bezbarvé, zdobené bohatým geometrickým brusem. Druhá polovina 20. století.

Výška 2 cm, 34,5 x 14,5 cm

300 Kč

6 mističek se zvednutým okrajem

sklo bezbarvé, čiré, broušené a matované - tvar stylizovaného květu, kolem poloviny 20. století. Na jedné z mističek nepatrný oklep při horním okraji.

Výška 2 cm, průměr 14 cm

400 Kč

Stölzle Karl

6 dezertních talířků/misek

sklo čiré, bezbarvé, lisované, geometrický dekor, KARL STÖLZLE, Heřmanova huť, 30. léta 20. století.

Průměr 15 cm

400 Kč

Schrötter Rudolf (1887-?)

4 misky/talířky ze série LORD

sklo čiré bezbarvé, lisované, návrh RUDOLF SCHRÖTTER, Rudolfova huť Dubí u Teplic, první polovina 20. století.

Průměr 16 cm

250 Kč

Schrötter Rudolf

Dezertní souprava pro 5 osob

sklo čiré, bezbarvé, celoplošně broušené, tvar ploché kruhové misky s nízkým okrajem.

1x mísa, průměr 28 cm,

5x miska, průměr 14,5 cm

1 600 Kč

Hruška - dóza s víkem

sklo čiré, bezbarvé, broušené.

Výška 19 cm

500 Kč