261-280 www.aukcnidum.cz

Lászlóffy

"Ve vsi"

olej na plátně, signováno vlevo dole LÁSZLÓFFY, datováno 1932.

56 x 65,5 (68,5 x 78) cm

3 600 Kč

Birkinger

"Zátiší s lopuchovými listy"

olej na malířské lepence, signatura vpravo dole špatně čitelná. Na zlaceném rámečku je kovový štítek se jménem BIRKINGER, vzadu zřejmě razítko mnichovského rámaře.

16 x 21,5 (22,5 x 28) cm

4 000 Kč

"Pohled na Šumavu od Klatovské Hůrky"

olej na plátně, nesignováno, plátno na více místech mírně poškozeno.

47 x 63 (56 x 71,5) cm

400 Kč

"Při čtení knihy"

olej na kartonu, místy mírně poškozeno, krakeláž, nesignováno, neurčeno.

48 x 48 (61,5 x 61,5) cm

1 800 Kč

Sabev Miroslav (1952-2011)

"Sedící ženský akt"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole SABEV, datováno 2005.

70 x 100 (74 x 104) cm

9 000 Kč

Sabev Miroslav

Malíř, kreslíř, vyučený zámečník. Prošel mnoha profesemi, mimo jiné pracoval na ropných vrtech v Severní Africe. Autodidakt, v jeho malbě převažovala portrétní a figurální tvorba, vytvářel také imaginárně laděné krajiny a nekonvenční zátiší. Vlastní rukou tragicky zahynul.

(8. 10.1952 Bartošovice, část Hukovice, okres Nový Jičín - 15. 2. 2011 Ostrava)

Holub Oldřich (1924-2013)

"Malá kytice"

olej na sololitu, signováno vlevo dole OLDŘICH HOLUB, nedatováno. Vzadu štítek Díla ČFVU s názvem obrazu a razítko ČFVU. Současný majitel zakoupil v DÍLE - v Galerii Zlatá lilie v Praze v roce 1992, k dispozici původní certifikát.

64 x 44 (74 x 54) cm

5 000 Kč

Holub Oldřich

Malíř krajinář, také významný entomolog - sledoval výskyt motýlů v lokalitách Podblanicka. Studium na Ukrajinské akademii u Ivana Kulce. Od šedesátých let žil střídavě v Praze a v Chotýšanech. Náměty čerpal převážně z Prahy a Podblanicka. V r. 1999 byl vybrán anglickou institucí Biographical Centre Cambridge England mezi dva tisíce významných vědeckých a uměleckých tvůrců 20. století. Při příležitosti 85. narozenin Oldřicha Holuba byla v červnu - červenci 2009 uspořádána v Chotýšanech výstava jeho obrazů.

(nar. 5.7.1924 Praha - 30.1.2013 Praha)

Dostalík Josef (?-?)

"Práce na poli"

olej na sololitu, signováno vlevo dole J. DOSTALÍK, pravděpodobně první polovina minulého století.

64,5 x 91,5 (82 x 107,5) cm

9 600 Kč

Dostalík Josef

Olomoucký malíř. Na jednom z obrazů nabízených v našich aukci byla vzadu kusá zmínka o Sv. Kopečku u Olomouce (bydliště, ateliér?).

Na Sv. Kopečku budoval svou sbírku obrazů, nábytku, keramiky, slonoviny, stříbra a dalších uměleckých předmětů ThDr. Leopold Prečan (1866-1947). Sbírat začal v roce 1923, těžiště jeho sběratelské činnosti spadalo do 30. let. Jeho velmi významná sbírka byla od roku 1947 do poloviny 90. let ukrytá ve sklepení Arcibiskupského paláce v Olomouci. Některým okolnostem v souvislosti se sbírkou se věnuje Werner Bernatík v bakalářské práci "Olomoucký arcibiskup Leopold Prečan a starožitník Vladimír Seidl" (Univerzita Palackého v Olomouci, filozofická fakulta, katedra dějin umění, Olomouc 2018.) Zmiňuje Přečanův osobní deník jako - v době sestavování bakalářské práce – snad nejdůležitější dosud známý zdroj pro dokumentaci sbírky.

Informace "Ve vile na Kopečku se nacházely obrazy od Ondrúška, Barbariniho, Fr. Alta, Řehořka,

L´Allemanda, Jambora, Hellera, Schöna, Lolka, Zamazala, Dostalíka, grafické listy, barokní sekretáře a skříně." [bakalářská práce, str. 12] může znamenat, že Dostalík byl již ve třicátých letech vyzrálým malířem, aby se jeho práce dostala do významné sbírky. Možná, že ve sbírce a speciálně v osobním deníku jsou ukryty i širší informace o malíři Josefovi Dostalíkovi.

"Mladé břízky"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole, neurčeno, nedatováno.

27 x 30 (41,5 x 47,5) cm

900 Kč

"Barevná krajina"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole, neurčeno, kolem poloviny minulého století. Rám, adjustováno v paspartě, nezaskleno.

19 x 28 (38,5 x 44) cm

1 200 Kč

Budík Lojza (1888-1945)

"Břízky na kraji lesa"

akvarel, signováno vlevo dole LOJZA BUDÍK, nedatováno. Rám, pasparta, sklo.

Výřez 30 x 30,5 (48,5 x 49,5) cm

1 500 Kč

Budík Lojza

Budík Alois

Malíř, ilustrátor, krajinář, působil ve Znojmě a Třebíči, vzdělával se soukromě, maloval zejména krajiny z Podyjí a okolí říčky Želetavky, byl zakladatelem a členem Sdruženi umělců jihomoravských a západomoravských ve Znojmě, řada výstav v Československu i ve Vídni, zastoupen ve sbírce obrazů v Jihomoravském muzeu ve Znojmě.

(8.6.1888 Bučovice, Vyškov - 4.12.1945 Třebíč)

Rélink Karel (1880-1945)

"Kolombína - dáma se špacírkou"

kombinovaná technika - akvarel, kvaš, signováno vlevo dole K. RÉLINK, datováno 1913. Rám, pasparta, sklo. Rám místy oprýskaný.

Výřez 41 x 30 (67 x 53,5) cm

9 000 Kč

Rélink Karel

Spisovatel, malíř, ilustrátor, studuval na Akademii výtvarných umění v Praze u Václava Brožíka. Několik let působil jako ilustrátor v Paříži. Během první světové války byl malířem u rakousko-uherské armády. Kreslil také protižidovské karikatury.

(3.8.1880 Praha - květen 1945 Křivoklát)

Sládek Jan Václav (1909-1992)

"Oddanost"

pastel, signováno vpravo dole J. V. SLÁDEK, datováno 1986, nad signaturou název díla. Rámováno v olepu, pasparta, sklo.

Ve výřezu 48 x 34, (62,5 x 44,5) cm

1 700 Kč

Němec Bohumil (1912-1985)

"Tváře"

kombinovaná technika - tuš, akvarel na papíře, nesignováno, autor BOHUMIL NĚMEC, nerámováno, volný list. Pochází přímo z rodiny autora.

30 x 23 cm

800 Kč

Němec Bohumil (1912-1985)

"Zátiší s malířským stojanem"

kombinovaná technika - tuš, akvarel na papíře, nesignováno, autor BOHUMIL NĚMEC, nerámováno, fixováno v paspartě. Výjev z autorova holešovického bytu. Pochází přímo z rodiny autora.

Výřez 13,5 x 15,5 cm, paspart 23 x 31cm

650 Kč

Němec Bohumil (1912-1985)

"Na pláži"

kombinovaná technika - tempera, olejové barvy, pastel na papíře, nesignováno, autor BOHUMIL NĚMEC, nerámováno, fixováno v paspartě. Pochází přímo z rodiny autora.

Výřez 11,5 x 15,3 cm, pasparta 31 x 44 cm

800 Kč

Klápště Jaroslav (1923-1999)

"Kalvárie"

lept, signováno tužkou vpravo dole KLÁPŠTĚ, datováno 1984, vlevo dole název a číslování 8/30. Rám, pasparta, sklo.

34 x 21 (49 x 34) cm

1 500 Kč

Klápště Jaroslav

Ilustrátor, grafik, malíř, vynikající žák Františka Tichého a Emila Filly na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v letech 1942 - 1945 nasazen na nucené práce. Široká škála výstav a zastoupení v našich i zahraničních galeriích.

(7.8.1923 Záhoří, Semily - 23.9.1999 Praha)

"Pohled z okna"

litografie, signováno vpravo dole v desce a tužkou M. ŠVABINSKÝ. Vzadu papírový štítek s názvem a technikou. Rám, pasparta, sklo.

Tisková plocha 18 x 13, ve výřezu 21 x 15,5 ( 36 x 28,5) cm

2 500 Kč

"Koupání - Opus 477"

litografie, signováno vpravo dole tužkou M ŠVABINSKÝ, práce z roku 1943. Soupis grafického díla č. 477. Rám, pasparta, sklo.

Tisková plocha 17,5 x 12, ve výřezu 21 x 15 (36 x 29) cm

2 500 Kč

Grafika zařazena ve sbírkách Moravské galerie v Brně.

"Žena sestupující do bazénu"

litografie, signováno vpravo dole tužkou M ŠVABINSKÝ, práce z roku 1952. Vzadu papírový štítek s informacemi o díle, text psaný na psacím stroji. Rám, pasparta, sklo.

Tisková plocha 18 x 12,5, ve výřezu 18,5 x 14,5 (34 x 27) cm

1 900 Kč

Dillinger Petr (1899-1954)

"Malíř v plenéru"

barevná litografie, vpravo dole signováno v desce i tužkou PETR DILLINGER, nedatováno. Rámováno, zaskleno.

Tisková plocha 38,5 x 55 (50 x 67) cm

400 Kč

Dillinger Petr

Malíř, grafik, ilustrátor, studia na Akademii v Praze u Švabinského a Pirnera, dále studia v Paříži u Františka Kupky, nespočet prací, ilustrací a výstav, v cizině vystavoval na Saloně v Paříži, v Londýně, Benátkách, Vídni, Madridu, Lisabonu, Krakově, Varšavě, Sofii, Mexiku, Japonsku, ceny obdržel na výstavách v Los Angeles, v Chicagu a opět v Los Angeles atd.

(17.9.1899 Český Dub, Liberec - 24.4.1954 Praha)