281-300 www.aukcnidum.cz

Socha "Klečící anděl"

řezba ve dřevě, bez polychromie, umístěno na dřevěném soklu s černým nátěrem, neznačeno, dle Národního památkového ústavu konec 18. století až první třetina 19. století, střední Evropa.

Celková výška 94 cm, sokl výška 32 cm, šířka cca 41 cm, hloubka 17 cm

18 000 Kč

Vydáno osvědčení Národního památkového úřadu k prodeji a trvalému vývozu předmětu kulturní hodnoty, platnost do 7. 2. 2027.

 TOP 281-300

Korpus ukřižovaného Krista

řezba ve dřevě s polychromií napodobující přirozený inkarnát, krvavé krůpěje kolem ran, bederní rouška z plátna, kolem hlavy upevněné k trupu drátem byly původně svazky svatozáře, paže nyní volně. Lidová práce z 19. století, střední Evropa.

Výška 95 cm

6 000 Kč

Dle Národního památkového ústavu se patrně mohlo jednat o pohyblivou skulpturu, sloužící na venkově při velikonočních svátcích během obřadu.

 TOP 281-300

Korpus Krista

lidová řezba ve dřevě se zbytky polychromie, staré stopy po červotoči, paže uvolněny, dle Národního památkového ústavu konec 19. st./1. polovina 20. století, střední Evropa.

Výška 44 cm, šířka cca 45,5 cm

1 800 Kč

 TOP 281-300

Krucifix

lidová polychromovaná dřevořezba ukřižovaného Krista na tmavě hnědém hladkém kříži, vlasy a vousy provedeny malbou. Místy uvolněná polychromie, poškození a opotřebení, starší opravy, 19. století, střední Evropa.

Výška 68,5 cm, korpus 40 cm, šířka 38 cm

2 600 Kč

 TOP 281-300

Plastika "Svatý Jan Nepomucký"

glazovaná keramika, lidová práce z 1. poloviny 20. století, střední Evropa.

Výška 45 cm, šířka cca 16,5 cm, hloubka cca 14,5 cm

6 400 Kč

 TOP 281-300

Benda Břetislav (1897-1983)

Sousoší "Lidé bez domova"

pálená hlína, signováno shora na plintě B. BENDA, 1938.

Výška 23,5cm

3 000 Kč

"Plastika sochaře Břetislava Bendy vznikla v říjnu 1938 jako reakce na vyhnání českého obyvatelstva z obsazeného pohraničí po podpisu mnichovské dohody. Celkem bylo své domovy nuceno opustit více než 150 tisíc obyvatel. Výtěžek z prodeje série terakotových plastik byl použit ve prospěch uprchlíků." (Vojenský historický ústav.)

Benda Břetislav

Sochař, studia na akademii u Myslbeka a Štursy, člen SVU Mánes, stříbrná medaile v Paříži, výstavy po celé Evropě, řada monografií, bohaté zastoupení v Národní galerii Praha, jeden z našich nejlepších sochařů 20. století.

(28.3.1897 Sepekov, část Líšnice, okres Písek - 19.8.1983 Praha)

 TOP 281-300

Znoj Jan (1905-1950)

Sousoší "Výletníci"

pálená hlína, neglazovaná, signováno v dolní části ZNOJ (Jan), kolem poloviny minulého století.

Výška 35,5 cm

2 900 Kč

Znoj Jan

Sochař, keramik, pedagog, narozen v Boršicích u Kyjova, studoval na Státní odborné škole keramické v Bechyni, dále u Heleny Johnové na UMPRUM v Praze, obor dekorativní keramiky a plastiky a u Eugena Steinhofa na Kunstgewerbeschule ve Vídni. Pedagogicky působil mimo jiné na ŠUŘ v Brně, Státní škole pro porcelánový průmysl v Karlových Varech a od roku 1931 na Státní odborné keramické škole v Praze. Pochází z rodiny džbánkařů a keramiků.

(12.3.1905 Boršice, Uherské Hradiště - 24.3.1950 Praha)

 TOP 281-300

Makovíny Koloman (1904-1963)

Sousoší "Přesídlenci"

pálená hlína patinovaná na bronz, signováno shora na plintě MAKOVÍNY, datováno 1947. Značeno vyrytou značkou Tvar.

Výška 37 cm

3 900 Kč

Makovíny Koloman

Makovinyi Kálmán

Slovenský sochař. Studoval v Budapešti na Uměleckoprůmyslové škole a rovněž v Budapešti na Akademii výtvarných umění, absolvoval studijní cesty do Říma, Rakouska a Německa. Působil v Budapešti, od roku 1947 v Bratislavě, kde pracoval na restaurování uměleckých památek. Člen Umělecké besedy slovenské a Svazu slovenských výtvarných umělců. Zastoupen ve sbírkách Galerie města Bratislavy a v Městské galerii v Budapešti.

(9. 11. 1904 Banská Bystrici - 5. 2. 1963 Bratislava)

 TOP 281-300

Ihriský Vojtech (1899-1988)

Sousoší "Pomsta"

hlína pálená, kovová patina, práce VOJTECHA IHRISKÉHO z roku 1945. Sousoší se nachází také ve Slovenské národní galerii.

Výška 34,5 cm, délka 36 cm

1 900 Kč

Ihriský Vojtech

Slovenský sochař, první slovenský sportovní pilot, kameraman, vynálezce kapesního psacího stroje pro novináře, ochránce přírody, restaurátor sakrálních památek. Studium na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Štursy. Člen Umělecké besedy slovenské. Tvořil drobné předměty (mince, medaile, plastiky), ale i díla monumentální. V rané tvorbě čerpal náměty z rodných Kysuc.

(07.12.1899 Krásno nad Kysucou - 11.06.1988 Pozsony)

 TOP 281-300

Loutka - kůň

dřevo lakované černou barvou. Schází uši, dolní část zadních noh a vodící mechanismus. První polovina 20. století.

Výška 29 cm, délka 65 cm

1 400 Kč

 TOP 281-300

Loutka - čert

dřevo barevně malované, kousky kožešiny, na těle kovová očka k upevnění vodícího mechanismu, který schází. 1. třetina 20. století. Jedna paže oddělena od trupu, jinak dobrý stav.

Výška 53 cm

2 600 Kč

 TOP 281-300

Hlava loutky - muž

vyřezávané dřevo, ručně barevně malované, první polovina minulého století.

Výška cca 11,5 cm

900 Kč

 TOP 281-300

Plastika "Stojící muž"

řezba ve dřevě, podstavec kámen, Mosambik, 2. polovina 20. století.

Výška celkem cca 27,5 cm, podstavec: výška 5 cm, průměr 8 cm

1 000 Kč

 TOP 281-300

Figurální zátka na láhev "Švejk"

patrně sádra, čepice a límec textilní, vespod zbytek korkové zátky, v koutku úst dírka na vložení dýmky či cigarety

Cca 11 cm

250 Kč

 TOP 281-300

3 strážci londýnských královských paláců

celuloid, mrkací oči, oblečení a doplňky - textil, plast, velurový papír. Stav průměrný - každá z figurek má menší poškození či chybějící doplňky, mírně ušpiněno.

Výška cca 16 cm, 18 cm, 19 cm

600 Kč

 TOP 281-300

Panenka s háčkovaným oblečkem a slunečníkem

celuloid, tvář i vlásky malované. Značeno na zádech Minerva, Germany, 14. Stav odpovídá stáří panenky - samotná panenka je v podstatě v dobrém stavu, jen fixace paží je mírně uvolněna, oblečení je ušpiněno, slunečník mírně poškozen, 1. pol. 20. st.

Výška samotné panenky 14 cm, celkem s kartonovou výztuhou sukně 15,5 cm

600 Kč

Minerva vyráběla panenky z celuloidu převážně v letech 1920 až 1940. Celuloid se v tomto období stal populárním materiálem pro výrobu panenek díky své odolnosti, cenové dostupnosti a schopnosti snadno se tvarovat do různých forem.

 TOP 281-300

Panenka

hlavička a dolní části končetin biskvit, oči a tvář malované, zbytek textilní, zavazovací botičky falešná kůže, neznačeno. Šatičky ušpiněny, kolem očí a na čele stopy snad lepidla. Konec 20. století.

Výška 21 cm

500 Kč

 TOP 281-300

Sběratelská panenka "Christine et Cécile"

hlavička a dolní části všech končetin biskvit, tvář ručně malovaná, oči skleněné, zbytek textilní. Na zádech značeno razítkem - limitovaná edice. Tato panenka má číslo 391, kolekce Christine et Cécile, výrobce Mundia, Francie, kolem roku 1990.

Výška cca 55 cm

1 400 Kč

V pozdním 19. století vládla Francie světu v oblasti výroby panenek - jejich módní panenky a později baby panenky od firem jako Jumeau a Bru jsou některé z nejhodnotnějších panenek na světě. Nicméně, koncem 19. století začala francouzská panenková výroba upadat. Francouzská společnost Mundia byla založena Gerardem Hadijanem v roce 1949. Na začátku se společnost zaměřovala na výrobu dětských hraček. Později se jeho manželka Marita začala zajímat o výrobu panenek. Jejich první snahy byly reprodukce starožitných porcelánových panenek, které byly oděné Maritou, jejíž vlastní babička pracovala pro pařížský haute-couture dům na přelomu 19. a 20. století. Marita spojila svou lásku k haute-couture se svou vášní pro starožitné panenky a chtěla vytvořit panenky dostupné pro mnohem více lidí než ty skutečné starožitné. Jejich dvě děti pak od nich výrobu převzaly. V tradici francouzských výrobců panenek, kteří je předcházeli, sestry Christine a Cécile věnovaly velkou pozornost kostýmům pro panenky Mundia. Zaměstnaly hlavní krejčího z pařížského haute-couture módního domu, který dohlížel na každý detail konstrukce kostýmů panenek. Christine a Cécile si vybíraly látky a krajky pro své tvůrčí práce ve spolupráci s francouzskými dodavateli látek používanými v haute couture. Panenky vytvořené "Christine et Cécile" jsou známé svou výjimečnou kvalitou a jsou vysoce sběratelské.

 TOP 281-300

Hummel Maria Innocentia (1909-1946)

Plastika "Malá maminka"

keramika malovaná, na oválném podstavci vtlačeně M.J. HUMMEL, vespod GERMANY a modře tištěný symbol letící včely uvnitř "V", značka z let 1950-1955. Firma GOEBEL, OESLAU u Coburku, Bavorsko.

Výška 12,5 cm

1 200 Kč

První humlovka byla vyrobena v roce 1935.

Hummel Maria Innocentia

Německá řádová sestra a malířka, autorka kreseb, podle nichž se vyráběly figurky značené M.I.Hummel u firmy PORZELLANFABRIK Oeslau u. Wilhelmsfeld, Německo. Studovala na Akademie der Bildenden Künste München. Po ukončení studia vstoupila do františkánského kláštera. Zde vznikaly její obrázky charakteristických dětských postaviček, které zařadila firma William Goebel do svého výrobního programu a které jsou v různých obměnách vyráběny dodnes.

(21.5.1909 Massing, Německo - 6.11.1946 Bad Saulgau, Německo)

 TOP 281-300

Plastika "Děvčátko s mandolínou"

keramika malovaná, vespod značeno GERMANY a modře tištěný symbol letící včely uvnitř "V", značka z let 1950-1955. Firma GOEBEL, OESLAU u Coburku, Bavorsko.

Výška 10,5 cm

1 200 Kč

 TOP 281-300