361-380 www.aukcnidum.cz

361 362 363 364 365

361

STELLA - historická pokojová kamna krbového typu

na tuhá paliva, bohatě zdobená v secesním stylu, povrch včetně desky pod kamna krytý zeleným smaltem, troje dvířka. Je potřeba opravit zajištění dvířek k popelníku a jedno slídové okénko u velkých prostředních dvířek.

Výška 72 cm, šířka 56 cm, hloubka 40 cm

2 000 Kč

Výrobce: L.F.B. (Les Fonderies Bruxelloises), Belgie, slévárna založena v roce 1920.

Technicky i umělecky dokonalá kamna vhodná do stylových i moderních interiérů. Oheň přes velká přední železná dvířka s osmi okénky vyplněnými slídou mihotavě ozařuje okolní prostor, pocit tepla se dostavuje už při pozorování ohně. Doposud se nepodařilo nahradit tento efekt rozvíjející fantazii a pocit tepla domova žádným jiným druhem topení.

TOP 361-380

362

Historická americká kamna ve stylu ART DECO

na tuhá paliva, plášť vroubkovaný, krytý zeleným smaltem, značeno ORIGINAL FENOM na horních dvířkách i vpředu na mohutném štítku s číslem 5 a siluetou PELIKÁNA, kolem roku 1930. Hrany, dvířka a spodní část geometricky zdobené.

Výška 97 cm, šířka 32 cm, hloubka 42 cm

1 000 Kč

Výkonná robustní kamna, ozdoba jakéhokoliv interiéru. Podle starého reklamního letáku je výhřevnost u těchto kamen 175 m3. Kamna se vyráběla v různých velikostech, i pro vytápění sálů. Do prodeje uvedla česká firma TEMPER – J. PELIKÁN, PRAHA, Václavské náměstí 33 na podzim 1922. Technický popis je uveden na https://efektivniuspory.cz/kamna-americkeho-typu-pro-kazde-palivo/.

TOP 361-380

363

Historická pokojová kamna PATENT METEOR

na tuhá paliva, litina, válcový korpus, zelený smalt s bílým secesním ornamentem, vpředu mohutný štítek s číslem 1485. Ozdobný litinový poklop zakrývá rozkládací plotnu - k vaření i přikládání. Porcelán úchopu horních dvířek je poškozený.

Výška 115 cm

1 000 Kč

Značka PATENT METEOR je umístěna na páce zabezpečující dvířka pro zapalování. Nad panelem s dvířkami se nachází reliéfně zpracovaná ochranná známka MORA výrobce MORAVIA Hlubučky. Výroba kamen začala koncem 19. století, značka METEOR se na trhu prosadila v roce 1902.

TOP 361-380

364

Historická kamna pokojová

na tuhá paliva, litina, tělo válcové. Na těle reliéfní značka se zkříženými kladívky nad FF 505, na dvířkách FERRUM, Frýdlant nad Ostravicí. Chybí regulační klapka do komína, šamot v pořádku.

Výška 72 cm

1 000 Kč

Bylo by vhodné přeleštit stříbrný nátěr černým leštidlem.

V roce 1852 byly ve Frýdlantu nad Ostravicí postaveny dvě kupolové pece pro výrobu litiny. Hutní výroba v tomto místě, s tradicí od 16. století, tak přešla na hromadnou výrobu litinového zboží. Litinovými kamny zásoboval Frýdlant nad Ostravicí země v celé Evropě. Vysoká poptávka po litinovém zboží, hlavně po kamnech, vyvolala potřebu zavedení formovacích strojů. V roce 1900 byla zastavením druhé vysoké pece ukončena hutní prvovýroba železa ve Frýdlantu nad Ostravicí vůbec. V roce 1913 byla založena Frýdlantská akciová společnost pro výrobu železného zboží - FERRUM, která si pronajala Frýdlantské železárny na dobu 50 let. K názvu FERRUM se podnik znovu vrátil v roce 1990 po osamostatnění ze státního podniku OSTROJ Opava.

TOP 361-380

365

Luxusní pokojová kamna s horní ozdobnou odklápěcí mříží

na tuhá paliva, korpus průřez elipsa, povrch včetně zdobných prvků krytý hlubokým hnědým smaltem, v plotně odklopná elipsovitá dvířka pro přikládání shora. Přední dvířka s průzory se sklem umožňují pozorovat hoření. Výborný stav.

Výška 69 cm, šířka 50 cm, hloubka 40 cm, plotýnka 29 x 20 cm

2 000 Kč

Kamna nebyla téměř používaná.

TOP 361-380