Zlatá mince 10-ti gulden 1913

zlato, královna Vilemína Nizozemská.

Ryzost zlata 900/1000, hmotnost 6,72 g

Text: na aversu KONINGIN WILHELMINA.GOD ZIJ MET ONS, na reversu okolo KONINGRIJK DER NEDERLANDEN 1913 a uprostřed 10 G

      124. aukce Ostrava TOP 061-080

Zlatá mince 20-ti marka 1893 A

zlato, Wilhelm II. Pruský, drobné hranky a rysky.

Ryzost zlata 900/1000, hmotnost 7,93 g

Text: na aversu WILHELM II DEUTSCHER KAISER KÖNIG V. PREUSSEN, na reversu 20 MARK * DEUTSCHES REICH 1893

Zlatá mince 10-ti koruna 1897

zlato, František Josef, drobné hranky a rysky.

Ryzost zlata 900/1000, hmotnost 3,38 g

Text na aversu FRANC·IOS·I·D·G·IMP·AVSTR·REX BOH·GAL·ILL·ETC·ET AP·REX HVNG, na reversu X CORONA MDCCCXCVII a 10 1897 COR.

Zlatá mince 20-ti lirovka 1831 (orel)

zlato, Karel Albert Sardinský, v letech 1831 až 1849 předposlední sardinsko-piemontský král, vévoda savojský, piemontský, aostský, Itálie, drobné hranky a rysky, stopy oběhu.

Ryzost zlata 900/1000, hmotnost 6,41 g

Text na aversu CAR. ALBERTVS D. G. REX SARD. CYP. ET HIER. 1831, na reversu okolo štítu DVX SAB.GENVAE ET MONTISF.PRINC.PED. &., dole L.20.

keramika zdobená měditiskem sytě modrého květinového dekoru, značeno modře pod polevou R.D.Z. - RUDOLF DITMAR ZNAIM, značka z let 1879 - 1910, vlasové praskliny. Muzeální položka, velmi dekorativní.

Výška 11 cm, průměr 35 cm

Zajímavý umělecký a instruktážní kus. Mísa byla opatřena drátováním, které ji chránilo před rozbitím, jde o vzácné drátování mosazným drátem. Drátování zůstalo zachováno na zpevněném okraji mísy.

keramika lidová, glazovaná, bohatě figurálně malovaná barevným dekorem - v jednom poli postavou valašského hrdiny - zbojníka Ondráše, v opačném poli dívkou v kroji - pasačkou ovcí. Váza je signována KUDĚLKA VALAŠSKO 1941, stav dobrý.

Výška 28,5 cm, průměr 18 cm

keramika lidová, glazovaná, bohatě figurálně malovaná barevným dekorem, v jednom poli pasáček ovcí v kroji, v centrálním poli je Radhošť - dřevěný kostel. Vespod značeno špatně čitelně B.J.K. RUČNÍ PRÁCE VALAŠSKO, stav odpovídá častému používání.

Výška 19 cm, průměr 13 cm

Provedením nese stejné znaky Kudělkovy dílny jako váza v předchozím případě.

Těžítko na psací stůl

bílá mosaz patinovaná, tvar ležícího loveckého psa na dřevěném plochém kvádru, kvalitní práce, dobrý stav, příjemná ozdoba i funkční předmět.

Celková výška 5 cm, dřevěný sokl 20 x 8 x 2 cm

900 Kč

Handzel Augustin

"Harmonikář"

mistrovská galerijní patinovaná sochařská sádrová hmota, signováno vzadu AUG. HANDZEL, datováno 1931, ateliérová práce skvělého sochaře.

Výška 25,5 cm, šířka 17 cm, hloubka 20 cm

6 000 Kč

Podle našeho názoru jde o sochaře světových parametrů, zejména pokud jde o styl ART DECO

Handzel Augustin (1896-1952)

Sochař, studoval v Praze u profesora Drahoňovského, z existenčních důvodů odešel po roce do Vídně, pracoval u firmy Goldscheider vyrábějící fajánsové zboží, v roce 1920 založil v Ostravě sochařský závod, ten však zkrachoval. Byl členem MSVU, S.V.U. Mánes, Skupiny výtvarných umělců v Brně. Ve složení Handzel, Kristin, Sládek, Dvorský spoluvytvořil skupinu Výtvarní umělci Moravské Ostravy (VUMO). Pracoval se sádrou, pálenou hlínou, pískovcem, terakotou, bronzem i mramorem. Mezi jeho díla patří reliéfní plastika Pomník Maryčky Magdonové (Staré Hamry, odhalen v roce 1933, kulturní památka), dva monumentální bronzové reliéfy pro Památník osvobození v Komenského sadech v Ostravě, bronzový reliéfní poloprofil kulturního pracovníka Antonína Vaška (z roku 1947, umístění na domě v Rooseveltově ulici, Brno), čtyři plastiky Rodina, Hojnost, Obchod, Průmysl (pocházející z let 1921-1928) jsou na budově bývalé Union banky v Ostravě, kamenné sochy Horníci a Koksaři z roku 1926 se nacházejí na průčelí Paláce ELEKTRA v Ostravě. Od Augustina Handzela jsou i plastiky Vozač s harmonikou či Dívka s cigaretou. Obě sochy a další mistrovská umělecká díla zapůjčila v nedávné době Galerie výtvarného umění v Ostravě na výstavy konané v Kavárně ELEKTRA, J&T BANKA Café, Ostrava.

Podle našeho názoru patří k nejlepším sochařům období ART DECO u nás i ve světě. Kdyby se po 1. světové válce nevrátil do Ostravy a zůstal ve Vídni, měl by dnes podstatně známější jméno i práce.

(Toman, Slovník Chagall, abART, www.msk.cz,

www.msk.cz/assets/publikace/osobnosti.pdf,

http://ostravskesochy.cz/dilo/415-alegoricke-plastiky)

(7.6.1886 Moravská Ostrava - 26.10.1956 Moravská Ostrava)

Handzel Augustin

"Horník v porubu"

patinovaná sochařská sádrová hmota, velká mohutná mistrovská galerijní vysoce reprezentativní ateliérová plastika, signováno shora na plintě AUG. HANDZEL, datováno 1935, sochařská práce vysoké umělecké a galerijní hodnoty.

Výška 52 cm, šířka 56 cm, elipsovitá základna 50 x 30 cm

19 000 Kč

Přestože jde o stolovou plastiku, působí monumentálně a velmi silným dojmem

Handzel Augustin (1896-1952)

Unikátní velká forma na bábovku

lidová keramika glazovaná, mimořádně velké provedení, zvenčí zelená glazura, zevnitř světle hnědá, Čechy, pozdní baroko, 18. století, naprosto ojedinělá sbírková, muzeální věc, část jednoho úchopu chybí, jinak velmi dobrý stav, funkční.

Výška 20 cm, průměr 43 cm, šířka včetně úchopů 48 cm.

6 500 Kč

V této sbírkové podobě na naších aukcích poprvé.

Mísa stolní na vodu

sklo alabastrové, v barvě bílého opálu, BIEDERMEIER, Čechy, kolem roku 1840, k opláchnutí rukou při stolování, výborný stav. Muzeální a sbírkový kus.

Výška 12 cm, průměr 37,5 cm.

4 900 Kč

Bowlová terina s víkem

sklo čiré, řezané a leptané, rostlinný dekor, na kruhové patce, vysoký úchop na víku, ve víku otvor na naběračku, kolem poloviny minulého století, velmi dobrý stav, reprezentativní.

Výška 42 cm, průměr 24 cm

1 200 Kč

Myslbek Josef Václav

Plastika "Hudební múza"

sádra patinovaná, signum nenalezeno, ateliérová práce.

Výška 68 cm, základna 17 x 15,5 cm

1 500 Kč

Myslbek Josef Václav (1848-1922)

Vynikající evropský sochař, autor sochy Svatého Václava na Václavském náměstí v Praze, zastoupen ve všech významných evropských galeriích, řada výstav, uznání a realizovaných objektů.

(20.6.1848 Praha - 2.6.1922 Praha)

Honosná váza

sklo křišťálové, čiré, bezbarvé, bohatě broušené, tvar přesýpacích hodin, nepatrné oklepy.

Výška 30 cm, průměr 25 cm

900 Kč

Tři zdobné hrníčky - bucláčky

porcelán bílý, bohatě zdobený zlaceným dekorem, na prvním zlacený nápis Josef Rökler, na druhém Magdalena Rökler - rodiče a na třetím menším Eduard Rökler - syn.

Dva větší hrníčky výška 10,5 cm, průměr 12 cm, menší výška 9,5 cm, průměr 10 cm

950 Kč

Svícen

bílá mosaz, druhá polovina 19. století, stav dobrý, krásný sbírkový i funkční kus.

Výška 22,5 cm, průměr 10,5 cm

450 Kč

Párový k položkám 78 a 79.

Svícen

Výška 22,5 cm, průměr 10,5 cm

450 Kč

Párový k položkám 77 a 79.

Svícen

Výška 22,5 cm, průměr 10,5 cm

450 Kč

Párový k položkám 77 a 78.

Luxusní zabrušované stolní zrcadlo ve tvaru srdce

široký bohatě figurálně zdobený stříbrný rám vhodný na postavení i zavěšení, stříbro podložené modrou textilií (tělo vlastního rámu podložené tyrkysovou textilií), výrobce William Comyns + Sons, puncovní úřad Londýn 1895 - britské puncovní značky.

Ryzost stříbra 900/1000, celková hmotnost 2 272,95 g btto, výška 45 cm, šířka 36 cm

25 000 Kč

Přiloženo Osvědčení Puncovního úřadu ČR o ryzosti stříbra