Žertovná figurka "Manželský pár a fajfka"

siderolit, značeno JM - Johann Maresch (značení JM přibližně od roku 1863), biedermeier, kolem roku 1870, výjimečný sbírkový a muzeální kus.

Výška cca 14 cm, průměr základny cca 8 cm

15 000 Kč

124. aukce Ostrava TOP 101-120

Anýž František (?)

Luxusní rámeček se dvěma miniaturami - stojánek na hodinky

RÁMEK obecný kov s plastickým dekorem plodů a listů kaštanu, období SECESE, návrh patrně ANÝŽ, neznačeno, kolem roku 1856, schází háček na hodinky.

MINIATURY "Muž v uniformě" a "Dívka s květy růže ve vlasech," malba na slonovině, signováno monogramem FS.

20 x 14 cm

6 700 Kč

Listový dekor a motiv dívčí hlavy byl charakteristický zejména v Anýžově šperkařské práci. Na počátku dvacátého století vytvořil mnoho návrhů v secesním stylu. V případě portrétu muže se může jednat o Napoleonova syna Orlíka.

Anýž František (1876-1934)

Anýž Franta

Sochař, designér, šperkař, kovolijec, cizelér, medailér, intarzista, řezbář, podnikatel, studoval na UPŠ Praha - Klouček, Hellméssen, E. Novák, člen SVU Mánes, pracoval pro Kotěru, Myslbeka, Mařatku a další. Listový dekor a motiv dívčí hlavy byl charakteristický zejména v Anýžově šperkařské práci. Na počátku dvacátého století vytvořil mnoho návrhů šperků v secesním stylu.

(Toman, Lexikon českých výtvarníků (Lexicon of the CVA), abART)

(1.2.1876 Zaječov - Svatá Dobrotivá - 8.10.1934 Tatranská Polianka, Slovensko)

Velký džbán

sklo matované, zdobené ruční malbou barevnými emaily a zlacením, výrazné secesní provedení, počátek minulého století.

Výška 37,5 cm.

1 500 Kč

Nástěnný barometr pérový

dřevěná schránka, krycí sklo fasetované, text okolo stupnice v němčině, v dolní části značení výrobce R. WINDSPACH, OPTISCHES SPEZIAL - INSTITUT, vzadu čísla 5650 19, na vrcholu schránky kovový kroužek k zavěšení na zeď. První polovina minulého století.

Průměr 18,5 cm.

1 000 Kč

Plastika "Hrnčíř"

porcelán ručně malovaný, vespod zeleně tištěná značka W CZECHO.SLOVAKIA, Hory u Lokte, na podstavci a rozšířeně i vzadu: H. Wehinger& Co A.G., Horn, Post Neusattl, ČSR, II.Betrieb, Janessen By Karlsbad, okolo roku 1920.

Výška 20 cm

7 500 Kč

Jedinečná a velmi vzácná sběratelská i muzeální položka.

Dóza s hraněným úchopem na víku

sklo uranové, čiré, tělo po obvodu svisle fasetované, fasety na víku jsou kruhové výseče od okraje ke středu víka, zdobeno brusem jemného květinového dekoru, Čechy, první polovina minulého století.

Výška 15 cm, průměr 16 cm

Krásná barva uranového skla.

Sada tří mocca lžiček

stříbro, rukojeti zdobeny barevnými smalty, na jedné znak města Wiesbadenu, na druhé Herrenchiemsee, na třetí znak Gibraltaru. Značeno platnými puncovními značkami S-69, resp. anglickými značkami, druhá polovina minulého století.

Lžička Wiesbaden ryzost 800/1000, hmotnost 10,10 g btto, délka 11 cm, S - 69 (ZAJÍC 5),

lžička Herrenchiemsee ryzost 800/1000, hmotnost 11,20 g btto, délka 11 cm, S - 69,

lžička Gibraltar ryzost 925/1000, hmotnost 13,04 g btto, Birmingham Anglie 1963.

900 Kč

Sada tří mocca lžiček

stříbro, rukojeti zdobeny barevnými smalty, na jedné znak města Firenze, na druhé Bad Kissingen, na třetí Siena. Značeno platnými puncovními značkami S-69, resp. S-68, druhá polovina minulého století.

Lžička Siena ryzost 800/1000, hmotnost 9,74 g btto, délka11cm, S-69 (ZAJÍC 5),

lžička Firenze ryzost 800/1000, hmotnost 11,18 g btto, délka 11cm, S-69,

lžička B. Kissingen ryzost 835/1000, hmotnost 10,58, délka 10cm, S-68 (ZAJÍC 4).

900 Kč

Sada tří mocca lžiček

stříbro, jedna lžička zdobená barevným smaltem znaku města Bocholt, druhá plastickým znakem města Hamburg a třetí plastickým znakem ostrova Malta. Značeno platnými puncovními značkami S-69 resp. S-68, druhá polovina minulého století.

Lžička Bocholt ryzost 800/1000, hmotnost 9,83 g btto, délka cca 11cm, S-69 (ZAJÍC 5),

lžička Hamburg ryzost 800/1000, hmotnost 10,10 g btto, délka 10,7 cm, S-69,

lžička Malta ryzost 835/1000, hmotnost 8,32 g btto, délka 10cm, S - 68 (ZAJÍC 4).

900 Kč

Panenka v krajkové sukni a pes

porcelán barevně ručně malovaný, značeno tištěnou značkou MV - VOLKSTEDT MÜLLER & Co, první polovina minulého století. Pes má lepený konec ocasu.

Výška cca 18 cm

1 200 Kč

Prvním prodejcem byl klenotník Nárožný z Prostějova.

Váza na kruhové patce

sklo černé, bohatě malované barevnými emaily a zlatem, květinový dekor, kolem roku 1850, krásný sběratelský, muzeální i funkční kus.

Výška 30,5 cm, průměr 18 cm.

3 500 Kč

Šestiosobní dezertní souprava

porcelán bíle glazovaný, zdobený bohatým barevným květinovým potiskem, zlatými linkami, okraje prořezávané. Značeno tištěnou značkou SCHUMANN - Carl Schumann Porzellanfabrik, Arzberg, Německo, kolem poloviny minulého století.

1x velký talíř, průměr cca 25,5 cm,

6x dezertní talířek, průměr 17 cm.

1 200 Kč

Oválná dózička - lékovka

postříbřený bílý kov, víčko zdobeno malbou indické princezny, kvaš na slonovinové destičce, nesignováno. Na zadní straně destičky špatně čitelné razítko MUGHAL ART GALLERY DELHI INDIA.

1 x 6 x 5 cm

13 400 Kč

Mughal Art je specifická forma jihoasijské malby používaná především v Indii. Vychází z perských vlivů a projevuje se především v malbě miniatur a ilustrací.

Kávová souprava šestiosobní, rozšířená o dezertní talířky

porcelán bíle glazovaný, po obvodu zdobený tyrkysovým pásem s bílým antickým figurálním motivem a linkou, ozdobné úchyty na víčkách. Značeno tištěnou značkou KORUNA a text RGK CZECHOSLOVAKIA, Loučky, kolem poloviny minulého století.

1x konvice na kávu, výška 23 cm,

1x konvice na čaj, výška 15,5 cm,

1x mléčenka, výška 13 cm,

1x cukřenka, výška 13,5 cm,

6x šálek s podšálkem, výška šálku 5,5 cm, průměr podšálku 15 cm,

6x dezertní talířek, průměr 19,5 cm.

RGK - Rudolf Kämpf GmbH, Grünlas, registrace firmy v září 1911.

Lípa Oldřich

Sada šesti sklenic se zesíleným dnem

sklo barvy topas, z kolekce Whisky set, návrh O. Lípy z roku 1968 pro MOSER, skleničky opatřeny papírovými štítky MOSER pro roky 1991-1992, původní etue.

Výška 4 cm, obsah 15 ml.

2 600 Kč

Lípa Oldřich (1929-)

Sklářský výtvarník, designér, studoval na Vyšší škole sklářské v Novém Boru a u J. Kaplického na VŠUP v Praze, začínal v karlovarské sklárně Moser broušeným dekorativním sklem, později rozšířil svůj výtvarný program o návrhy nápojových souborů a ještě později se zařadil mezi průkopníky nové české autorské rytiny.

(nar. 19.12.1929 Rychvald, Karviná)

Liebig Bilder Album - album reklamních kartiček Liebig´s Fleisch - Extract

chromolitografie, album se skládá ze 60 listů, na každé straně je 6 kartiček na jedno téma, např. cestování, řemesla, pohádky, příroda, zeměpis, historie apod., album obsahuje celkem 720 kartiček. Počátek minulého století, poškozená vazba, uvolněné listy.

Album 28 x 30 x 5 cm, kartičky 10,5 x 7 cm

Tyto kartičky se svého času těšily velké sběratelské oblibě.

Krásné staré lavabo - velká mísa - umývadlo

sklo alabastrové, růžová varianta, biedermeier, okolo roku 1830. Špičkový muzeální kus.

Výška 11,5 cm, průměr 40 cm.

4 000 Kč

Luxusní souprava předkládacích nožů ke stolování

rukojeti stříbrné, duté, bohatě zdobené plastickým figurálním dekorem, čepele ze zlacené oceli STAHL zdobené bohatým dekorem, původní etue, RU práce z poslední třetiny 19. století, velmi dobrý stav, pouze v jedné rukojeti dírka.

1x centrální nůž, délka 27 cm,

6x nůž příborový, délka 21 cm,

1x etue 33,5 x 26,5 x 4,5 cm.

Ryzost stříbra 750/1000, hmotnost 262,65 g btto.

Etue je vyložená růžovým a béžovým hedvábím, na víku je rostlinný dekor a figurální dekor stojící secesní dívky v klobouku.

Rakouskouherská puncovní značka AV je špatně čitelná.

Přiloženo osvědčení Puncovního úřadu ČR na stříbro

Víceúčelový nábytek - knihovna, resp. sekretář

dřevo, dýha kavkazský ořech, oblé rohy, střední část prosklená, postranní části uzavíratelné dveřmi, ve spodní části tři praktické zásuvky, kolem roku 1950, stylové provedení ART DECO, velmi dobrý stav.

Výška 185 cm, šířka 230 cm, hloubka 53 cm.

9 000 Kč

porcelán bíle glazovaný, ozdobně tvarované úchyty, talířky a podšálky při okrajích lemovány plastickým žebrováním, značeno zelenou tištěnou značkou ROSENTHAL BAHNHOF SELB GERMANY CHIPPENDALE pro roky 1943 - 1948.

1x konvice, výška 20,5 cm,

1x mléčenka, výška 13,5 cm,

1x cukřenka, výška 12,5 cm,

6x šálek, výška 5 cm,

6x podšálek, průměr 14,5 cm,

3 900 Kč