sklo silnostěnné, čiré, bezbarvé, zubatý okraj, po celém obvodu zdobeno bohatým brusem, minulé století.

Výška 25,5 cm

900 Kč

124. aukce Ostrava TOP 141-160

Velký hmoždíř PRO PATRIA 1915

železný, v centrální části medailon se zkříženými dělovými hlavněmi, dělovými koulemi, ratolestmi a nápisem, příčně pás horizontálního žebrování.

Výška hmoždíře 15 cm, délka tlouku 27 cm.

Tak zvaný náhražkový hmoždíř, který lidé dostali náhradou za jejich domácí bronzový nebo mosazný hmoždíř rekvírovaný vojenským erárem v době první světové války, odtud tedy název "PRO PATRIA" neboli "Pro vlast".

Velký luxusní ozdobný talíř

porcelán bíle glazovaný, zdobený ručně malovaným květinovým dekorem, při okraji široký zlacený reliéfní pás větviček vistárie. Značeno modrými zkříženými meči pod polevou MÍŠEŇ, dále vtlačeně E137A 64, ručně psané 48 a 36, minulé století.

Výška 3,5 cm, průměr 30 cm.

Nástolec na vysoké nožce

sklo čiré, bezbarvé, patka kruhová, tělo mísy zdobeno fasetováním a jemným leptaným dekorem, kolem poloviny minulého století.

Výška 16 cm, průměr 22,5 cm

500 Kč

Cukřenka s ptáčkem

košíček bílý kov, spodní část zdobena jemnými plastickými rostlinnými proužky, horní část prořezávaná, vložka hladké čiré růžové sklo. Na vrcholu vysokého klenutého ucha umístěna plastika ptáka. Neznačeno, druhá polovina 19. století.

Výška cukřenky 23 cm, výška skleněné vložky 8 cm, průměr 10 cm.

900 Kč

Plastika malý čtenář

keramika barevně glazovaná, na rozevřené knize leží postava malého chlapce, na stránce je vyrytý český text ČTENÁŘ, neznačeno, vespod vyryté číslo 226 a tužkou psané špatně čitelné texty, minulé století.

Výška 9,5 cm, základna 17,5 x 11,5 cm.

900 Kč

Luxusní ozdobný talíř

porcelán bíle glazovaný, zdobený ručně malovaným květinovým dekorem, při okraji široký zlacený plastický pás letorostů vinné révy. Značeno modrými zkříženými meči pod polevou MÍŠEŇ, vtlačeně Z 99b 14 a ručně psané 133, první polovina minulého století.

Schiffner Hans

Luxusní mocca šálek s podšálkem

porcelán glazovaný v terakotově červené barvě, zdobený motivem asijského draka, vše doplněno bohatým zlacením, značeno ROSENTHAL SELB BAVARIA, na podšálku ještě DECOR ROSENTHAL ROT. Značky pro rok 1922 na šálku a 1923 na podšálku.

Výška šálku 4 cm, průměr podšálku 10,5 cm.

500 Kč

Schiffner Hans (1876 -1964)

Malíř porcelánu, vyučen v porcelánce Rosenthal, od roku 1918 byl vedoucím malírny, v letech 1927 - 1934 vedoucím uměleckého oddělení. Je známý svým motivem zlatého draka.

Trojvázička

originální řezba v mastku, zdobeno bohatým asijským motivem květin, draků a bájných zvířat, Asie, vyrytá datace 24.10.1863 - 1913.

20 x 25 x 4 cm

900 Kč

Svitkový erotický obraz

barevná reprodukční technika, řada erotických výjevů zobrazujících různé sexuální pozice, adjustováno v brokátu, kvalitní provedení, 20. století, Čína.

21 x 171 (27 x 200) cm.

19 000 Kč

Svitkový erotický obraz

20 x 216 (25 x 247) cm.

19 000 Kč

Svitkový erotický obraz

barevná reprodukční technika, řada erotických výjevů zobrazujících různé sexuální pozice, adjustováno v brokátu, kvalitní provedení, 20. století, Japonsko.

20 x 216 (25 x 250) cm.

19 000 Kč

Váza zvonkovitého tvaru na nízké patce

sklo čiré, bezbarvé, broušené, zdobené malovaným zlatým dekorem spirálek a květinovým brusem do jantarové a rubínové lazury, první polovina minulého století.

Výška 25 cm.

1 500 Kč

Nástěnná textilie

plátno barevně ručně malované figurálním motivem, pravděpodobně Blízký Východ. Textilie opatřena mosaznými kroužky na zavěšení na zeď, na několika místech poškozena.

286 x 176

Reprezentativní plastika "Arab na velbloudu"

porcelán barevně glazovaný, značeno porcelánovým nálepem cihlové barvy ROYAL DUX BOHEMIA, žalud s písmenem E, dále vtlačenými čísly 1725 23, první polovina minulého století. Prasklina na spodní straně podstavce a na zadní noze velblouda.

 50,5 x 45 x 23 cm

15 000 Kč

Velmi příznivá vyvolávací cena.

Kazeta ve tvaru elipsy

řezba ve dřevě, na víku tři hlavy Slováků, v pozadí hory, uvnitř nápis Rajecké Teplice a datování okolo roku 1936. Celé provedení odpovídá návrhům dělaným pro Artěl, kvalitní sbírkový kus

Výška 6 cm, délka 20 cm, hloubka 11,5 cm.

1 500 Kč

Mucha Alfons

Nástěnný talíř "Byzantská hlava - Blondýnka se šperky ve vlasech"

chromolitografie na plechu, motiv podle slavného obrazu hlavy orientální krásky od secesního malíře ALFONSE MUCHY z roku 1897. Neznačeno, přelom 19./20. století, stav odpovídá stáří - malé kousky barvy se na více místech odlupují.

Průměr 41 cm.

19 000 Kč

Dvojice těchto talířů s hlavami Brunetky a Blondýnky byla nabízena v Paříži v roce 2015 s odhadní cenou Euro 3 - 3500. Jinak se na trhu vyskytuje zřídka.

Na straně 122 a 123 publikace Alfons Mucha Český mistr Belle Epoque, katalog k výstavě, vydala Moravská galerie v Brně a Szépmüvészeti Múzeum, Budapešť, jsou dvě barevné litografie Ttes Byzantines Byzantské hlavy, rok 1897, z nichž jedna je Bruneta, ta druhá je Blondýna. Dále je zde text: Hlavy dvou orientálních krásek s množstvím šperků, opět v kruhu, vyšly v řadě variant a verzí. Nejčastěji samostatně, někdy obě spolu, jindy s nadbytečným dekorem kolem, často s dotisky jmen různých firem, existují i verze na kovových, případně porcelánových talířích.

Z publikace Ivan Lendl: Alfons Mucha, str. 197: Byzantské hlavy Tmavovláska, Plavovláska (Tetes Byzantines), Paříž 1897. Tyto dva nádherné profily se objevily v tolika verzích a na tolika médiích včetně například plechových tabulí a váz že jsou dost možná široké veřejnosti nejznámějšími Muchovými díly. Jsou typicky muchovské dvě jemně modelované, klasicky krásné tváře decentně ozdobené čelenkami pokrytými drahokamy a všudypřítomné, nadýchané, vlasy tak nespoutané, že přetékají ven z kruhového rámu. Právě byzantská nádhera jejich čelenek dala dvojici její název.

Mucha Alfons (1860-1939)

Malíř secesního období, umělec užitého umění, sochař, fotograf, herec, umělec, který nebyl přijat ke studiu na pražské Akademii. Světoznámým se stal „přes noc“ díky zakázce na plakát pro Sarah Bernhardt. Navrhoval známky, bankovky, plakáty, viněty na nejrůznější výrobky - cigarety, sušenky, čokolády, láhve, maloval zástěny i návrhy jídelních menu, navrhoval nádobí, šperky, interiéry. Fotografie, které si pořizoval, sloužily jako předloha k malířské tvorbě, fotodokumentace z cest po předrevoluční Rusi byla podkladem pro Slovanskou epopej.

(Toman, Lexikon českých výtvarníků, wikipedie, www.ivancice.cz)

(24.7.1860 Ivančice – 14.7.1939 Praha)

porcelán ručně malovaný zlatem, v předním medailonku ruční malba mladé květinářky, velká verze, značení neobjeveno, patrně Slavkov, kolem roku 1850, svou velikostí a provedením výjimečný kus.

Výška šálku 8 cm, průměr podšálku 17 cm.

3 900 Kč

Kulovitá váza se dvěma úchopy po stranách

keramika s polévanou glazurou v barvě okrové, oranžové a černé, tělo po obvodu horizontálně žebrované, zajímavě řešené úchopy z žebrovaných proužků, značeno vtlačeně Czechoslovakia a vrytými číslicemi 15442. Art Deco, první polovina minulého století.

Výška 21 cm, průměr cca 26 cm.

1 800 Kč

Unikátní kalamář na psací stůl

ústředním prvkem je stojící jezdecký kůň na podstavci plasticky zdobeném siluetou města, dubovými listy a žaludy a vinnou révou, vše kov patinovaný starozlatým odstínem, nádobky na inkoust skleněné, 19. století, velmi dobrý stav.

Výška 30,5cm, délka 31cm, hloubka 21cm

Mimořádný sběratelský i funkční kus.