nesignováno

"Z Orientu"

tempera na kartonu, signatura nenalezena, kolem poloviny minulého století.

22 x 28 (30 x 35,5) cm

1 200 Kč

    124. aukce Ostrava TOP 161-180

Schmidt Oskar

"Venezia - Porta della Carta"

kombinovaná technika, kvaš, akvarel, signováno vlevo dole O.SCHMIDT, první polovina minulého století, paspartováno.

Výřez 48 x 38 (67 x 55) cm

Schmidt Oskar (1908-1982)

Malíř měst, akvarelista, na sklonku života působil v Praze, zastoupen ve sbírkách Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích (Registr sbírek výtvarného umění – katalog sbírek členských galerií Rady galerií České republiky)

(signaturymaliru, http://ustecky.denik.cz/zpravy_region/20110831_ich_galerie_nikol_deti.html, www.galerie-nikol.cz)

(1908 Litoměřice - 1982)

Šimůnek Karel

"Satanýř z Drahovic Třikrátzlej - hejtman Bratrstva"

kombinovaná technika, kvaš, akvarel, signováno vpravo dole tužkou K. ŠIMŮNEK, datováno 1934.

60 x 44 (67 x 50) cm

Šimůnek Karel (1869-1942)

Malíř, ilustrátor, grafik, scénograf, studium na pražské akademii u Václava Brožíka a Maxmiliána Pirnera, pět let řídil Topičův salon, osmnáct let působil jako scénárista a kostýmní výtvarník Národního divadla, řada ocenění a zastoupení v řadě galerií. Ilustrátor a akvarelista Maroldova typu.

(Toman, Lexicon of the CVA, abART)

(31.8.1869 Beroun - 19.7.1942 Praha)

Štola

"Dívčí společnost u stolu"

velký mistrovský olej na sololitu, signatura vlevo dole čtena ŠTOLA, rámováno v jednoduchém lištovém rámu.

90 x 129 (91,5 x 131) cm.

35 000 Kč

Malínský Jaroslav

"Na městském trhu"

olej na plátně, signováno vpravo dole, kolem roku 1920, mistrovská práce bezesporné galerijní úrovně.

74 x 53 (76,5 x 55,5) cm

15 000 Kč

Malínský Jaroslav (1897-1979)

Malíř krajinář a figuralista, vynikl i jako portrétista, studia na AVU v Praze u Hynaise a Nechleby, stipendijní cesty s přítelem Multrusem po Jugoslávii a v roce 1923 po Itálii, pobyty v Paříži, Vídni, Holandsku, věnoval se malbě krajin a květin v duchu francouzského impresionismu, později v jeho malbě sílila exprese, pracoval v redakčním klubu výtvarníků časopisu Dílo, byl předsedou Jednoty umělců výtvarných v Praze, řada výstav, zastoupen v Národní galerii.

(12.5.1897 Praha - 26.4.1979 Praha)

nesignováno

olej na plátně, signatura nenalezena, rámováno v širokém světlém rámu.

43,5 x 100 (57 x 113) cm

"Odpočívající horník se svítícím kahanem"

mistrovský olej na sololitu, signováno, nedatováno, vzadu autorský štítek.

45 x 60 (54 x 69) cm

Kvalitní práce národního umělce.

Sládek Jan Václav

"Z Vítkovic"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole J.V. SLÁDEK, nedatováno, kvalitní umělecký rám.

35 x 50 (51 x 66,5) cm

5 500 Kč

Sládek Jan Václav (1909-1992)

Malíř, grafik, spisovatel, pedagog, studium na UMPRUM v Praze u prof. Kysely, člen Bloku výtvarných umělců země Moravskoslezské a SČVU, vystavoval s SVU Mánes, zastoupen v Národní galerii Praha, významný malíř z Ostravska, významně je tento malíř spojen s Leošem Janáčkem, Janáčka neilustroval, ale komentoval, své práce vystavoval na muzikologických konferencích ve Vídni, Mnichově, Praze atd., vydal soubor pohlednic z Ostravska

(21.2.1909 Hukvaldy - 8.10.1992 Ostrava)

"Pouštění draka u ostravských hald"

mistrovský olej na malířské lepence, signováno vlevo dole J. DRHA, datováno 1947, rámováno v paspartě, zaskleno.

Ve výřezu 40 x 58 (63 x 79) cm

Kocian Quido Roman

"Zimní krajina z Gotthardem"

mistrovský olej na plátně, signováno, datováno 1943, vzadu štítek s názvem obrazu, dedikace a znovu jméno autora a datace na plátně, rámováno.

68 x 80 (81 x 94) cm

12 000 Kč

Kocian Quido Roman (1908-1981)

Malíř, grafik, restaurátor, syn sochaře Quido Tomáše Kociana (1874-1928), studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u Jaroslava Bendy a Arnošta Hofbauera, techniku mozaiky studoval soukromě u prof. Ulmana, vystavoval na světové výstavě v Paříži a na výstavách v Neapoli a Bukurešti, zastoupen v Národní galerii Praha, výborný a ceněný malíř poloviny 20. století.

(4.3.1908 Hořice, Jičín - 11.3.1981 Ostrava)

"Z Ostravska"

mistrovský olej na kartonu, signováno vpravo dole, nedatováno, rámováno v paspartě, vzadu zbytky štítku s razítkem ČFVU OSTRAVA.

Ve výřezu 35 x 68 (55 x 87,5) cm

4 500 Kč

Rolín Viktor

"Krajina před bouří"

mistrovský olej na dřevěné překližce, signováno vpravo dole V. ROLÍN, nedatováno, luxusní umělecký rám, drobná poškození malby.

50 x 50 (64,5 x 64,5) cm

Rolín Viktor (1887-1942)

Významný malíř, grafik, studia na malířské akademii v Petrohradě a v Mnichově u profesora Sambergera, zastoupen v Národní galerii a v řadě významných sbírek, řada výstav, výborný a ceněný malíř krajin.

(26.12.1887 Varšava, Polsko - 31.7.1942 koncentrační tábor Mauthausen, Rakousko)

Slavík St.

"Ruská trojka"

olej na plátně, signováno vlevo dole SLAVÍK ST, datováno 1957, drobná poškození plátna.

44 x 60 (56 x 72) cm

900 Kč

Janíček Jožka

"Cesta v podzimním lese"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole JOŽKA JANÍČEK, nedatováno.

41 x 54 (48,5 x 60,5) cm

1 500 Kč

Frolka Antoš

"Mladá žena ve slováckém kroji"

komorní akvarel na kartonu, signováno vlevo nahoře A. FROLKA, nedatováno, rámováno v paspartě pod sklem.

Ve výřezu 24 x 17,5 (45 x 34,5) cm

Práce významného moravského folklórního malíře

Frolka Antoš (1877-1935)

Malíř folklórních témat, žák profesora Seitze na mnichovské akademii, dále studia ve Vídni u profesora Pochwalského, ve Francii, šest roků u Joži Uprky, výstavy po celé Evropě, široké zastoupení v Národní galerii, spolu s Uprkou nejlepší český malíř života na Slovácku.

(Toman, abART, Vollmer 2/169, Thieme-Becker 12/518, Benezit 4/540, Nová encyklopedie českého výtvarného umění)

(13.6.1877 Kněždub, Hodonín - 8.6.1935 Dúbrava, Strážnice, Hodonín)

Klečka

"Tančící ženský poloakt v kroji"

kombinovaná technika - uhel, akvarel, pastel, signováno vpravo KLEČKA, nedatováno, rámováno v paspartě pod sklem.

Ve výřezu 29 x 20 (49 x 37) cm

1 200 Kč

Koudel F. ?

"Lesní zákoutí"

olej na tvrzené malířské desce, signováno vlevo dole, blíže neurčeno, možná datace nečitelná, mimořádně luxusní rám francouzského typu starozlaté barvy.

25 x 31 (41 x 47) cm

"Vesnická chalupa"

vrstvený olej na sololitu, signováno vpravo dole, nedatováno, nerámováno.

44 x 46,5 cm

1 500 Kč

To Ngoc Thanh (1940-)

"Vietnamské přítelkyně"

olej na plátně, signováno vpravo dole, datováno 1974, vzadu nalepené informace o autorově studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a o jeho otci, zajímavá práce.

59 x 81,5 (71 x 92,5) cm

16 000 Kč

Vietnamský umělec tento obraz namaloval zřejmě jako poctu svému otci - vietnamskému umělci To Ngoc Vanovi (To Ngoc Van), použil jeho obraz v roce 1974 jako předlohu, když studoval (absolvoval) v Praze na VŠU (rok 1974)

Knapp F.V.

"Zátiší s bohatou kyticí a ptačím hnízdem"

olej na silné dřevěné desce, signatura čtena F.V.KNAPP, nedatováno, malováno precizní technikou starých mistrů, luxusní široký zdobný rám, reprezentativní celek. Skvělá práce ve stylu manýrismu.

40,5 x 30 (65,5 x 55) cm

Vzadu značně poškozený štítek rámařství: BIGGS & SONS, Carvers, Gilders & Picture restorers, 31 Conduit Street, London. Podle "Registru britských rámařství" se jedná o firmu, která byla pod tímto názvem činná v krátkém období let 1853 - 1856. Na stejné adrese fungovalo rámařství po většinu 19. století, postupně se však měnila vlastnická struktura - nicméně v něm byl minimálně od 40-tých let 19. století činný alespoň jeden z rodiny Biggsů. Kolem roku 1885 činnost rámařství končí.

(http://www.npg.org.uk/research/conservation/directory-of-british-framemakers/h.php)