"Žena v kroji z profilu"

černobílá litografie, vpravo dole signováno v desce monogramem KS a tužkou K SVOLINSKÝ, vloženo do luxusní pasparty, nerámováno.

29 x 23 (42 x 30) cm

Krásný grafický list významného umělce.

(Toman, Lexikon českých výtvarníků, Slovník Chagall)

      124. aukce Ostrava TOP 181-200

Rabas Václav

"Chalupy v zasněžené krajině"

komorní barevný lept, signováno tužkou vpravo dole, nedatováno, list opatřen razítkem Grafická sbírka Dr. J. Tamchyny, uloženo v pomocné paspartě, nerámováno.

15 x 10,5 (30 x 22) cm

300 Kč

Rabas Václav (1885-1954)

Význačný český malíř 20. století, grafik, sochař, básník, studia na akademii v Praze u Roubalíka, Bukovace, Schwaigera a Švabinského, člen a dlouholetý předseda Umělecké besedy, spoluzakladatel SČUG Hollar, zastoupen v galeriích, včetně Národní galerie, řada domácích i zahraničních výstav, řada monografií, již v roce 1945 vyhlášen národním umělcem, jeden z největších českých grafiků a malířů vůbec.

(13.11.1885 Pečárkovský mlýn, Krušovice u Rakovníka - 26.10.1954 Praha)

Grmelová Anna

"Akt I"

barevný dřevoryt, signováno vpravo A GRMELOVÁ, datováno 1964, číslováno 7/60, uloženo v paspartě, nerámováno.

29,5 x 21 (30,5 x 22) cm

200 Kč

Grmelová Anna (1926-2000)

Grafička, ilustrátorka, malířka, řezbářka, studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole ve Zlíně u Karla Hofmana, Josefa Kousala, Vladimíra Hrocha, věnovala se volné grafice, knižní ilustraci a tvorbě ex libris, grafiku a ex libris vystavovala na mnoha mezinárodních výstavách.

(31.1.1926 Nový Jičín - 8.7.2000 Olomouc)

Grmelová Anna

"Akt II"

černobílý dřevoryt, signováno vpravo dole tužkou GRMELOVÁ, vlevo dole číslováno 89/100, uloženo v paspartě, nerámováno.

29,5 x 16 (30 x 22) cm

200 Kč

Grmelová Anna (1926-2000)

Myslbek Josef ml.

"Strom u chalupy"

lept, signováno vlevo dole v desce MYSLBEK, datováno 1925, uloženo v pomocné paspartě, nerámováno.

25 x 33 (30 x 34) cm

Myslbek Josef ml. (1884-1963)

Malíř a kreslíř, syn sochaře J.V. Myslbeka, žák Hynaise na pražské akademii, další studia v Mnichově, tvořil akvarely a kresby drobného formátu.

(22.3.1884 Praha - 15.4.1963)

Stehlík Ctirad

"Balvany"

barevná litografie, signováno tužkou vpravo dole C STEHLÍK, vlevo dole číslováno 185/200, uloženo v pomocné paspartě, nerámováno.

35,5 x 25 (38 x 26) cm

Stehlík Ctirad (1938-2004)

malíř, grafik, keramik, jeho tvorba pokrývala také obory: reliéf, kresba, ilustrace, sklo, keramika, kov, narozen v Praze, studium na keramické škole v Bechyni a na AVU Praha u prof. Součka a Ladislava Čepeláka, navazoval na tvorbu Františka Tichého, řada výstav u nás i v Evropě, zastoupen ve sbírkách pražské Národní Galerie, v Ermitáži v Petrohradu, AJG Hluboká, NG v Brně, GVU v Ostravě, v National Gallery of Art, Washington D.C., USA.

Poznámka v abART: Někdy jako datum úmrtí uváděno 15. 8. 2003.

(Lexikon českých výtvarníků, Slovník Chagall, abART)

(10.5.1938 Praha - 20.10.2004 Praha)

Beneš Karel

"Staré Bělidlo"

kresba tužkou, signováno vpravo dole KAREL BENEŠ, u signatury označení místa, nedatováno, v kvalitní paspartě, nerámováno.

16 x 22,5 (26 x 29,5) cm

300 Kč

Beneš Karel (1881-1941)

Pedagog, malíř, studia u Lišky, Maška, Preislera a Jakesche, byl profesorem Státního reálného gymnázia v Praze, maloval a kreslil hlavně motivy starých svérázných stavení a malebné kouty českého venkova.

(Toman, abArt)

(4.3.1881 Hlinsko, Chrudim - 3.6.1941 Hlinsko, Chrudim)

Chanlaire Pierre - Gilles (1758-1817)

"Mapa Evropy"

kolorovaný měditisk, nápis nahoře: Charte zur Übersicht von P. G. Chanlaire´s Atlas von Süd-Europa, kolem roku 1799, adjustováno v paspartě, nerámováno, stav dobrý.

Ve výřezu 23 x 34 (35 x 45) cm

Bachroník

"Parní lokomotiva č. 556 0161"

detailní kresba tužkou a tuší, signováno vpravo dole BACHRONÍK, datováno 1960, rámováno, pod sklem, sběratelská rarita.

39 x 58 (58 x 77) cm

1 800 Kč

Tkaczyk Bedřich Augustin

"Zima v horách"

mistrovský olej na tvrzené malířské desce, vpravo dole signováno monogramem B.A.T., nedatováno, vzadu autorský štítek s razítkem ČFVU, luxusní ručně řezaný rám zlaté barvy, zaskleno.

50 x 70 (67 x 88) cm

6 000 Kč

Tkaczyk Bedřich Augustin (1910-1979)

Tkaczyk (Tkačík) Bedřich Augustin

malíř, grafik, studoval na UPŠ v Praze a na Kunstgewerbe ve Vídni, jako malíř působil v Ostravě, zastoupen ve sbírkách GVUO, vynikající malíř Severní Moravy, měl velmi ztížené možnosti účasti na výstavách, z politických důvodů se tento skvělý malíř nestal malířem evropské třídy, podle našeho názoru jde spolu s Wünschem o nejlepšího malíře Severní Moravy ve 20. století

(Lexikon českých výtvarníků)

(7. 2. 1910 Brzezinka, Polsko - 1. 6. 1979 Ostrava)

Kostrhon Eduard S.

"Z Ostravy - šachta s haldou"

olej na plátně, signováno vpravo dole E.S. KOSTRHON, datováno 1948, kvalitní rám francouzského typu, obraz i rám vyžadují restaurátorský zásah. Výborná nabídka.

40 x 97 (61 x 115) cm

Kostrhon Eduard S. (1910-1966)

Malíř, pedagog, studoval ČVUT v Praze, účastnil se výstav SVU Aleš ve Zlíně, později vystavoval s brněnskými výtvarníky, působil v Brně.

(13.11.1910 Brno - 5.4.1966 Brno)

Raška

"Kaplička v Beskydech"

olej na plátně, signováno vpravo dole RAŠKA, nedatováno.

59 x 80 (78 x 98) cm

"U sloupu s elektrickým vedením v uličce starého města"

profesionální olej na plátně, signováno vlevo dole, nepřečteno.

72 x 46 (88 x 62) cm

3 000 Kč

Stein Václav

"Parní lokomotiva v zimě"

olej na plátně, signováno vpravo dole V. STEIN, nedatováno, pěkný sběratelský kus.

37 x 47 (46 x 56) cm

Stein Václav (1917-1944)

Malíř, žil a tvořil v Praze.

(abART, www.signaturymaliru.cz)

(14.2.1917 Praha - 24.2.1944 Praha)

nesignováno

"Potok v hlubokém lese"

velký olej na plátně, signum nenalezeno, nedatováno, kolem roku 1935, široký zdobný zlacený rám.

83 x 122 (102 x 141) cm

7 000 Kč

monogramista D.M.

"Mořské pobřeží se skalisky a figurální stafáží"

olej na sololitu, signováno monogramem vpravo dole, nedatováno, luxusní rám francouzského typu starozlaté barvy vyžaduje drobné restaurování.

35 x 40 (49 x 54) cm

Heller Adolf

"Ulička v Kroměříži"

profesionální olej na kartonu, signováno vlevo dole HELLER, nedatováno, rámováno, pod sklem.

43 x 31 (52 x 41) cm

Heller Adolf (1887-1952)

Malíř, krajinář, figuralista, absolvent Akademie v Mnichově. První světová válka jej zastihla na Kavkaze, vystavoval s ruskými umělci v Jakatěrinodaru, Jekatěrinoslavi a jinde. Proslavil se i kostelními malbami v Olomouci, Vyškově, pro kostel sv. Mořice v Kroměříži namaloval obraz Sv. Josefa. Od roku 1923 byl členem Klubu výtvarných umělců ALEŠ v Brně (KVU ALEŠ).

(17.1.1887 Chlumec nad Cidlinou, Hradec Králové - 1952)

Lasák Oldřich

"Žena s trakařem"

olej - tempera na plátně, signováno vpravo dole O. LASÁK, datováno 1929, rámováno, pod sklem.

Ve výřezu 26 x 32 (42 x 47) cm

1 000 Kč

Lasák Oldřich (1884-1968)

Malíř, grafik, restaurátor, spisovatel, scénograf, básník, voják v 1. světové válce, studoval na AVU v Praze u profesorů Vlaho Bukovace, Bohumíra Roubalíka a Hanuše Schwaigera, byl členem SVUM Hodonín, spolu s Adolfem Kašparem restauroval obrazy a fresky v chrámu P. Marie Sněžné v Olomouci, kromě moderních směrů v malířství byl i skvělým portrétistou, zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze, GVU v Ostravě, MG v Brně, GVU v Olomouci.

(19.12.1884 Zdětín, Prostějov - 26.11.1968 Ostrava)

Augusta Karel

"Dáma s fialovým kloboukem"

mistrovský portrétní olej na plátně, signováno K. AUGUSTA, datováno 1912, velmi kvalitní rám holandského typu.

95,5 x 67,5 (112,5 x 83) cm

17 500 Kč

Práce výborného malíře, žáka H. Schwaigera

Augusta Karel (1883-1974)

malíř, narozen v Humpolci, studoval na AVU u profesora H. Schwaigera, zúčastnil se výstav Skupiny slovenských maliarov

(Toman, Slovník Chagall, Lexikon českých výtvarníků (Lexicon of the CVA)

Novotný Jiří

"Barevný svět - abstraktní kompozice"

velký mistrovský olej na tvrzené malířské desce, signum nenalezeno, vzadu autorský štítek, nerámováno, pouze na blind rámu.

58 x 122 cm

49 000 Kč

Současný majitel obraz získal přímo na výstavě obrazů tohoto autora.

Novotný Jiří (1919-1992)

Sklář, malíř, sochař, keramik, restaurátor, studoval soukromě u malíře Heřmana, pak u Vokálka na Státní keramické škole v Praze a u profesorů Laudy a Kratochvíla na UMPRUM, po sametové revoluci byly jeho práce velkým objevem.

(Slovník Chagall, Lexicon of the CVA, abART)

(15.10.1919 Trhový Štěpánov, Benešov -1992)