281-301

Ozdobný rámeček na fotografie, s fotografií

rámeček je z tlačeného mosazného plechu s florálním dekorem a bronzovou patinou, na fotografii jsou "Dva rakouskouherští důstojníci v parádních uniformách", počátek minulého století, velmi dobrý stav.

20 x 11 cm

Na přední straně fotografie je název ateliéru E. JANUSZ, RZESZÓW a podpisy obou fotografovaných mužů Otakara a Hanse Doboženského. Vzadu na fotografii je tištěná výzdoba a text ZAKLAD FOTOGRAFICZNY, JANUSZ, RZESZÓF, ULICA STANDOMIERSKA.

124. aukce Ostrava TOP 281-301

"Ganéša - Bůh štěstí"

mistrovský bronz, některé části zlacené, Indie, přelom 19. a 20. století.

Výška 24 cm, šířka 25 cm

11 500 Kč

"Muž s bojovou sekerou" a "Žena s nádobami na vodu"

dvě bronzové plastiky, ORISA - oblast Indie, 19. století, sbírkové kusy.

Plastika muže - výška 53,5 cm, ženy - výška 61 cm.

49 000 Kč

Perez Mariano Alonso (1857-1930)

"Šťastná rodina"

francouzský gobelínek v odstínech bílé, černé a jemně zlaté barvy, signováno A. PEREZ a značeno NF, Francie, kolem roku 1890, kvalitní sbírkový kus, nerámováno.

cca 32 x 18 cm

Uváděno jako "Parents Heueux" d'apres Alonso Perez. Práce podle předlohy od španělského malíře Mariano Alonso Pereze (Zaragoza, 1857 - Madrid, 1930).

NF, někdy vetkané NFF - Neyret Freres, francouzská továrna na gobelíny.

Pánské hodinky špindlovky s mohutným řetězem

stříbrné, ciferník bílý s arabskými číslicemi, značeno na ciferníku a na strojku Joh: Christoph Saluthe, In Breslau, 18. století, natahovací klíček přiložen. Skvělý sbírkový kus.

Průměr 6 cm, délka řetězu 32 cm.

Hmotnost řetězu 28,32 g, hmotnost hodinek 150,84 g btto.

Ryzost stříbra hodinek 800/1000, závěsného ouška 650/1000, řetězu 750/1000.

25 000 Kč

Přiloženo Osvědčení Puncovního úřadu ČR o ryzosti stříbra.

"Olivia Larisch a Larisch"

černobílá fotografie manželů Larischových, datováno 29.4.1937, rámováno, pod sklem.

24 x 17,5 (26 x 20) cm

900 Kč

Jan Larisch-Mönnich, 6. 10. 1872 Fryštát - 10. 11 1962 Palfau, Rakousko, slezský šlechtic, podnikatel v uhelném průmyslu, politik, poslanec Slezského zemského sněmu a Říšské rady za Rakouska-Uherska.

Olivia Lucretia Larisch, rozená Fitz-Patrick, 25. 4. 1894, Saticoy, Ventura, CA, USA - 30. 3. 1971, Palfau, Rakousko.

Kašpar Adolf

"Ministrant s kadidelnicí"

mistrovský akvarel, pod kresbou signováno monogramem AK, nedatováno, volný list, nerámováno.

27 x 21 cm

Bravurní práce našeho předního malíře, kreslíře a ilustrátora.

Kašpar Adolf (1877-1934)

Významný a slavný český malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, žák učitelského ústavu v Olomouci, žák specielní školy profesora Pirnera, další studia v Itálii, byl i v Paříži, kde poznal francouzské ilustrátory, zejména umění Daniela Vierge, člen SVU Mánes, autor slavné ilustrace Babičky od Boženy Němcové, Filosofské historie, F.L. Věka, široké zastoupení v Národní galerii Praha.

(27.12.1877 Bludov u Šumperka - 29.6.1934 Železná Ruda)

nesignováno

"Smrt krále"

ilustrační lavírovaná kresba, kvaš, tuš, běloba, signum nenalezeno, skvělá ukázka české ilustrační tvorby, volný list, nerámováno.

26 x 18 cm

900 Kč

Niederle Marcel

"Běžec v cíli - Evžen Rošický v dresu S ?"

kombinovaná technika - tužka, pastel, akvarel, signováno M. NIEDERLE, volný list, nerámováno.

41,5 x 29 cm

Pro srovnání přikládáme odkaz na akvarel "Evžen Rošický" od Marcela Niederleho z roku 1977. Kresba je opatřena komentářem "Evžen Rošický dobíhá do cíle". Je uložena ve sbírkách Národního muzea a v elektronické podobě dostupná na stránce eSbírky – kulturní dědictví on-line (http://www.esbirky.cz/predmet/10633536).

Niederle Marcel (1898-1990)

Malíř, pedagog, v letech 1917 – 1922 byl žákem Maxe Švabinského. Specializoval se na kresby z různých odvětví sportu, tenis, hokej, atletika, rychlobruslení, fotbal atd., ve 20. letech působil 4 roky v zámoří v časopise Sport Illustrated. Pocházel ze široké rodiny Niederlů, mezi jeho příbuzné patřil fyzik Jiří Niederle (1939-2010). Vzpomínce na rodinu a její vztah ke Slovácku je věnován VELECKÝ ZPRAVODAJ, číslo 11, září 2015.

(3.6.1898 Praha - 1990 Praha)

( Toman, http://veletiny.cz/uploads/zpravodaj/VZ_2015-11.pdf)

Marvánek Otakar

"Koupající se akty"

kombinovaná technika - tužka, pastel, akvarel, tempera, nesignováno, volný list, nerámováno, ojedinělá nabídka. Práce vynikajícího českého moderního malíře Otakara Marvánka, z pozůstalosti malíře.

20 x 26 cm.

29 000 Kč

Marvánek Otakar (1884-1921)

Marvánek Otakar Jan

malíř, studia na pražské akademii u Schwaigera, pracoval v Mnichově a Paříži, člen Tvrdošíjných, mimořádný zjev našeho moderního malířství, jeden z nejvýraznějších malířů českých, ale i ve světovém kontextu, jeho práce již od roku 1905 jsou na tehdejší dobu mimořádně moderní, zastoupen v řadě galerií včetně Národní galerie, z jeho prací vycházel Špála a celá Osma, předstihl Špálu prakticky o 10 let a je se Špálou minimálně srovnatelný, předčasná smrt v roce 1921 byla velkou ztrátou pro české moderní umění. Posmrtná výstava v roce 1922 ukázala skvělé mistrovství tohoto umělce. Zastoupen v Národní galerii Praha.

(28.3.1884 Praha - 25.10.1921 Praha)

"Petrklíče"

olej na plátně lepeném na malířské lepence, signováno vpravo dole J DRHA, nedatováno, vzadu číslo 102 a název obrazu, nerámováno, sbírkový kus.

36,5 x 28,5 cm

1 900 Kč

Práce významného ostravského malíře.

monogramista RO

"1300 metrů pod zemí"

tempera, kvaš a akvarel, vpravo dole signováno monogramem RO, datováno 1940, návrh na titulní stranu publikace R.F. Vojíře, nerámováno, lepeno na malířské lepence, rarita.

43 x 31

1 800 Kč

Děláno pro nakladatele Vladimíra Orla - Praha. Práce s vysokou uměleckou a hlavně dokumentační hodnotou do sbírky o hornictví na Ostravsku.

Brusmannová Gita

"S ovcemi na pastvě"

zajímavý komorní olej na plátně, signováno vlevo dole, datováno špatně čitelně. V dolní polovině figurální scéna s pasákem a ovcemi, v horní polovině město s mostem, v pozadí vysoké hory, nerámováno, v paspartě.

Ve výřezu 23 x 13,5 cm

900 Kč

"Zábava na divadelním představení"

kolorovaná rytina na papíře, signum nenalezeno, patrně pod rámem, vzadu razítko s ozdobným monogramem. Původní adjustace z 19. století, kterou jsme nechtěli porušit, výborný černý rámek holandského typu vyžaduje restaurování.

18 x 16 (27 x 24,5) cm

2 500 Kč

Zajímavý sbírkový kus.

Mapa Moravy

kolorovaná rytina na ručním papíře, velmi zdobné provedení, pod moravskou orlicí kromě jiného text: MARCHIONATUS MORAVIA per MATTH. SEUTTER atd., kolem roku 1740, okraje papíru poškozeny, vlastní mapa ve velmi dobrém stavu, nerámováno.

24,5 x 38 cm

Na trhu vzácné

Mapa Norska a Dánska

černobílá rytina na ručním papíře, zdobná kartuše, datováno 1658, číslo 91, v plátěné paspartě nerámováno, mapa uprostřed mírně zažloutlá.

Ve výřezu 31 x 37 (45 x 49) cm

2 500 Kč

Zajímavá položka

Franz

"Parní lokomotiva s tendrem a šesti osobními vozy"

kresba tužkou a uhlem, signováno vlevo dole FRANZ, datace pravděpodobně kryta rámem, zaskleno, rám poškozen, obraz v pořádku, krásný sběratelský kus.

27,5 x 22,5 cm

Párová k položce č. 298

Franz

V minulosti jsme nabízeli obrazy se signaturou Franz psanou vždy malým psacím písmem. Náměty obrazů byly vesměs z prostředí hornického, hutnického či koksárenského, nabízená tvorba spadala do první poloviny minulého století, témata byla zpracována dokumentačně.

Franz

"Parní lokomotiva s vagony na nástupišti"

kresba tužkou a uhlem, signováno vpravo dole FRANZ, datace pravděpodobně kryta rámem, zaskleno, rám poškozen, obraz v pořádku, krásný sběratelský kus.

27,5 x 22,5 cm

Párová k položce č. 297

Franz

Degas Edgar (1834-1917)

"Baletka"

reprodukce grafiky, signováno v desce, nedatováno, rámováno, v paspartě, pod sklem.

39 x 31 (53 x 45,5) cm

"Statek v Alpách"

sytý akvarel na kartonu, signováno vlevo dole, datováno 1943, adjustováno pouze v paspartě, nerámováno.

Ve výřezu 28 x 35 (44 x 49,5) cm

"Bárky u pobřeží"

tříbarevná ofseto-litografie, nesignováno, nedatováno, číslováno 65/79, tisk PKO OLOMOUC, sběratelská série, umělecká adjustace, zaskleno.

29,8 x 40 (51 x 51) cm

5 900 Kč

Zrzavý Jan (1890-1977)

(5.11.1890 Okrouhlice, část Vadín, okres Havlíčkův Brod - 12.10.1977 Praha)