Hofman Karel

"Domek v zahradě"

olej na plátně, signováno vlevo dole K. HOFMAN, kolem poloviny minulého století.

43 x 54 (51,5 x 63) cm.

19 000 Kč

Hofman Karel (1906-1998)

(14.9.1906 Jablůnka - 27.11.1998 Valašské Meziříčí)

      125. aukce Ostrava TOP 121-140

Tomek Antonín

"Růžičky"

olej na sololitu, signováno vpravo dole A. TOMEK, datováno 1956. Vzadu papírový štítek s informacemi o obraze a razítkem NG v Praze.

43 x 36 (58,5 x 51,5) cm.

2 900 Kč

Tomek Antonín (1908-1978)

Malíř, hudebník, pedagog, studoval na pedagogické škole v Brně. Zpočátku se věnoval hudbě a pedagogické činnosti, později se zaměřil na malířství a karikaturní portréty představitelů domácí kulturní a politické scény. Působil v Novém Hrozenkově a v Týnci na Břeclavsku, na Slovácku založil dva pěvecké sbory, náměty mnoha obrazů čerpal z Valašska a Záhoří, v roce 1995 byl zastoupen na výstavě Regionální umění ve sbírkách GVUO pořádané v ostravském Domě umění.

(Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA, Katalog Vědecké knihovny v Olomouci)

(26.2.1908 Horní Nětčice, okr. Přerov - 23. 6. 1978 Ostrava)

Vaic Aleša

"Portrét Bedřicha Smetany"

suchá jehla, signováno vpravo dole ALEŠA VAIC, autorský list, kolem poloviny minulého století, paspartováno, rámováno, bravurní práce.

Ve výřezu 32 x 22,5 (53,5 x 42) cm.

1 200 Kč

Vaic Aleša (1920-2009)

Malíř a grafik v Praze, studia u svého otce Josefa Vaice, významného grafika a malíře. Grafické umění otce i syna Vaicových bylo pověstné po celé Evropě.

(nar. 30.12.1920 Praha)

"Květinové zákoutí"

mistrovský akvarel, signováno vpravo dole K SVOLINSKÝ, kolem poloviny minulého století. Paspartováno, rámováno.

Výřez 27,5 x 20 (46 x 36,5) cm.

1 200 Kč

(Toman, Lexikon českých výtvarníků, Slovník Chagall)

"Bzové na Soláni"

mistrovský olej na plátně, signováno vpravo dole J. HÝŽOVÁ, datováno 1957, vzadu na blind rámu název díla a podpis.

40,5 x 65,5 (58 x 83) cm.

6 500 Kč

"Jaro u Valašské Bystřice"

mistrovský olej na plátně, signováno vpravo dole, datováno, nepřečteno, patrně 50. léta minulého století. Vzadu na blind rámu rukou název díla a autorský papírový štítek.

40,5 x 65,5 (57 x 82) cm.

6 500 Kč

Kapec Jaroslav

"Ostravské jaro"

barevné pastely, signováno vpravo dole JAROSLAV KAPEC, u signatury název díla a datace 1963.

62 x 88 (70 x 97) cm.

4 500 Kč

Kapec Jaroslav (1924-1998)

malíř, grafik, autor objektů, studia na AVU v Praze u Rady a Holého, čestný rok u profesora K. Součka, člen mezinárodního uměleckého spolku Kontrast, vyučoval malbu na výtvarném oboru Lidové školy umění v Ostravě, zastoupen ve sbírkách GVU a Výtvarného centra Chagall v Ostravě, řada výstav, významný malíř, který výrazně přispěl k moderním směrům v českém malířství druhé poloviny minulého století

(30.8.1924 Ostrava - 27.11.1998 Havířov)

Kamenický Josef Jiří

"Na bramborách"

olej na plátně, signováno vpravo dole JJ KAMENICKÝ, vzadu na blind rámu nalepen papírový ověřovací list signovaný autorem a výstavní a kulaté razítko Spolku výtvarných umělců MAROLD.

30 x 55 (46,5 x 71,5) cm.

4 900 Kč

Kamenický Josef Jiří (1910-1981)

malíř, fotograf, narodil se v Brně, studoval na ŠUŘ dekorativní malbu a na AVU v Praze, byl členem Fotoskupiny pěti a střediska Purkyně, s tímto střediskem vystavoval své malby, jeho díla jsou v majetku MG Brno a GVU Zlín.

(11.11.1910 Brno - Lískovec - 1974)

Vorel Ondřej

"Pétanque"

kombinovaná technika, signováno vpravo dole, datováno 1999 (1991 ?), paspartováno.

Výřez 64,5 x 35 (88,5 x 58,5) cm.

10 000 Kč

Vorel Ondřej (1953-)

Malíř, grafik, kreslíř, pedagog, teoretik. Studoval český jazyk a výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě v Ostravě a obor teorie a dějin umění na Filosofické fakultě Palackého university v Olomouci, vysokoškolský pedagog na katedře výtvarné výchovy Ostravské univerzity, od roku 2000 vedoucí katedry.

(http://www.ondrejvorel.cz/ondrej_vorel.html,

https://polar.cz/karvinsko/orlova/635-vyjimecny-malir-ondrej-vorel,

http://www.ondrejvorel.cz/malba.html)

(Narozen 13.2.1953 ve Zlíně)

Paur Jaroslav

"Krystalová váza"

olej na lepence, signováno vpravo dole J. PAUR, datováno 1968.

35 x 25 (45 x 35) cm.

15 000 Kč

Paur Jaroslav (1918-1987)

Malíř, studoval na grafické škole užitých umění v Praze, na Ukrajinské akademii v Praze u Jana Kulece, soukromě u malíře Miloše Maliny a na pražské akademii u Jakuba Obrovského. Člen SVU Mánes, ČFVU, vystavoval na XI. zlínském saloně 1948, časté výstavy s SVU Mánes, více viz výčet v Lexiconu. Mimořádně významný český malíř 20. století, zastoupen v Národní galerii Praha, Národní galerii Varšava, Národní galerii Budapešť, v Galerii hlavního města Prahy, Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, v roce 1968 ocenění zasloužilý umělec, za cyklus obrazů "Varšava 1946" byl oceněn řádem Polonia restituta.

(25.7.1918 Kladno - 21.12.1987 Praha)

Pařízek Jan

"Žena v modrém"

olej na sololitu, signováno vpravo dole PAŘÍZEK, datováno 2012, nerámováno.

70 x 50 cm.

2 000 Kč

Pařízek Jan (1941-2012)

(Slovník Chagall, Lexikon českých výtvarníků, www.signaturymaliru.cz)

(20.7.1941 Praha - 2012)

Pařízek Jan

"Krajina s růžovým nebem"

olej na sololitu, vpravo nahoře PAŘÍZEK, datováno 2000, nerámováno.

50 x 70 cm.

1 900 Kč

Pařízek Jan (1941-2012)

(20.7.1941 Praha - 2012)

nesignováno

"Portrét tmavovlásky s krajkovým závojem"

olej na plátně, nesignováno.

64 x 67 (67 x 69) cm.

4 500 Kč

Vondoruš Jan Charles

"Bukinisté"

barevný lept, signováno vpravo dole VONDROUŠ, datováno 1928.

Tisková plocha 34,5 x 27 (52,5 x 42,5) cm.

1 900 Kč

Vondoruš Jan Charles (1884-1970)

(Toman, Slovník Chagall, Lexikon českých výtvarníků,
http://www.rozhlas.cz/krajane/clanky/_zprava/zapomenuty-krajan-a-grafik-jan-c-vondrous-18841970--1336768)

"Takový normální den v plenéru"

olej na sololitu, signováno vpravo dole V. URBAN, datováno 2014, vzadu autorský štítek s evidenčním číslem 483. Získáno přímo od autora.

31,5 x 53 (45 x 66) cm.

7 000 Kč

"Harpagon"

olej na plátně fixovaném na tvrzené lepence, vpravo dole uveden název obrazu a signování monogramem V.U. Vzadu autorský štítek s evidenčním číslem 488, název obrazu a podpis autora i na zadní straně rámu, práce z roku 2013. Získáno přímo od autora.

31 x 25,5 (48,5 x 43) cm.

4 500 Kč

Uprka Joža

"Krojovaná dívka s modlitební knížkou"

reprodukce barevné litografie, signováno monogramem JU v desce vpravo nahoře, vlevo dole tužkou JOŽA UPRKA. List původně součást souboru "Ženské kožuchy" z roku 1927, rámováno.

Tisková plocha 32,5 x 17,5 (56 x 37,5) cm.

900 Kč

Uprka Joža (1861-1940)

Významný český malíř a grafik folklórních témat, narodil se v rodině rolníka - malíře samouka, studium na AVU u Čermáka a na Akademii v Mnichově u Otty Seitze, poté v Praze u Pirnera, člen SVU Mánes a SVUM, náměty hledal na rodném Slovácku, zejména v okolí Hroznové Lhoty, pro načerpání nových dojmů zajel v roce 1928 do Dubrovníka, v letech 1922 - 1937 žil a tvořil na Slovensku v Klobušicích poblíž Ilavy, řada výstav a zastoupení v galeriích, v roce 2001 byla uspořádána výstava jeho prací v Domě umění v Hodoníně, jeden z nejdražších malířů první republiky, nejlepší malíř folklórních témat vůbec, výčet jeho děl je úctyhodný.

(26.10.1861 Kněždub, Hodonín - 12.1.1940 Hroznová Lhota, Hodonín)

Pasz Wladyslaw

"Motiv z Beskyd"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole W. PASZ, datováno 1958, nerámováno.

43,5 x 61 cm.

2 500 Kč

Pasz Wladyslaw (1912-1995)

pedagog, výtvarník. Narozen 4.8.-1912 v Orlové, zemřel 2.3.1995. Studoval pedagogiku na PedF Univerzity Palackého v Olomouci, výtvarnou výchovu, malbu a psychologii na univerzitách v Krakově a ve Varšavě, kde získal doktorát filozofických věd.
(http://www.tesin.cz/?kdo-je-kdo=wladyslaw-pasz)

Chroust Vlastislav

"Ikaros"

lavírovaná kresba tuší, signováno vpravo dole CHROUST, datováno 1957, vzadu papírový strojem psaný štítek s informacemi o obraze, paspartováno, rámováno.

Výřez 42 x 31,5 ( 59 x 49) cm.

1 200 Kč

Chroust Vlastislav (1922-1966)

Malíř, grafik, studoval u prof. Filly na VŠUP v Praze (1950).

(Slovník Chagall, http://www.osobnosti-kultury.cz/vlastislav-chroust-1511.html)

(16.5.1922 Hořice, Jičín - 17.9.1966 Hořice)

Hofman Karel

"Pohled na městečko pod horami"

olej na plátně, signováno vpravo dole K. HOFMAN, kolem poloviny minulého století. Drobně poškozená malba.

65 x 91,5 (79,5 x 106,5) cm.

15 000 Kč

Hofman Karel (1906-1998)