Lejček František Milan

"Muž a dívka v kroji při orbě párem koní"

olej na plátně lepeném na lepence, signováno vlevo dole LEJČEK, kvalitní zachycení momentky z jarního vesnického života, ozdobné nálepy v rozích rámu poškozené, malbě by prospělo vyčištění.

47,5 x 53,5 (62 x 68) cm

3 000 Kč

Lejček František Milan (1896-1980)

Malíř, studoval u profesora Pangratze a Pochwalského ve Vídni, působil ve Veselí nad Moravou, tvořil krajiny z Moravského Slovácka.

(abART, Signatury malířů - www.signaturymaliru.cz, Martin Motyčka: Kulturní místopis obce Vnorovy ve 20.století, Bakalářská práce, Vnorovy 2007)

(13.9.1896 Vídeň - 1980)

      125. aukce Ostrava TOP 001-020

Lejček František Milan

"Debata a práce krojovaných při sklizni vína"

olej na plátně, signováno vlevo dole LEJČEK, bohatý rám v odstínech zlaté barvy, rám vyžaduje opravy, obraz pouhé vyčištění, po této restauraci půjde o reprezentativní obraz, skvělá nabídka.

50 x 70,5 (68 x 88) cm.

5 000 Kč

(13.9.1896 Vídeň - 1980)

Lejček František Milan

"Ve vinném sklípku"

olej na plátně, signováno vlevo dole LEJČEK, skvělá reprezentativní práce z první poloviny minulého století, široký rám francouzského typu vyžaduje opravy ozdobných nálepů.

70 x 50 (87 x 68) cm

7 000 Kč

(13.9.1896 Vídeň - 1980)

Špillar Karel

"Lesní interiér"

olej na lepence, nesignováno.

21,5 x 16,5 (36 x 31) cm.

3 600 Kč

Podle přiloženého Znaleckého posudku pana PhDr. Petra Pavliňáka: "Posuzované dílo patří k originálním, kvalitním a zajímavým dílům Špillarovy tvorby, která jsou sběrateli vyhledávaná a dosahují na současném trhu s ceněním výrazných finančních hodnot". Potud citace dr. Pavliňáka, který zařazuje toto dílo do roku 1893.

Špillar Karel (1871-1939)

Malíř, grafik, pedagog, kreslíř, žák Františka Ženíška, sám byl pak profesorem, výstavy v Mánesu, práce a výstavy v Paříži, účast na světové výstavě v Paříži, zastoupen v Národní galerii a v dalších evropských galeriích, podílel se mj. na výzdobě Obecního domu v Praze, výrazná postava českého malířství, významný malíř z přelomu století.

Sacola O.

"Portrét muže s dlouhými vlasy a knírkem"

olej na plátně, signováno vpravo dole O. SACOLA, ve stylu biedermeier, vzadu nečitelné razítko, velmi zdobná adjustace, zaskleno.

20 x 15,5 (29,5 x 25) cm

4 900 Kč

Párová k položce číslo 6.

Cekel M.

"Portrét čtoucího muže"

olej na plátně, signováno vlevo dole M. CEKEL, ve stylu biedermeier, vzadu nečitelné razítko, velmi zdobná adjustace, zaskleno.

20 x 15,5 (29 x 25) cm.

4 900 Kč

Párová k položce číslo 5.

Bělík

"Děvčátko mezi drůbeží v kvetoucí zahradě"

velký zajímavý olej na plátně, signováno vpravo dole BĚLÍK, datováno 1913, mohutný široký zdobný rám zlaté barvy v secesním stylu, velmi dobrý stav.

61 x 87 (80 x 106,5) cm.

22 000 Kč

Martinák Vlastimil

"Milenci - Vzpomínka"

velký olej na plátně, signováno vlevo dole V. MARTINÁK, datováno 1958, vzadu uveden název a datace 1957-1958.

150 x 100 (152 x 102) cm.

3 000 Kč

Martinák Vlastimil (1923-1993)

Malíř, studoval soukromě, věnoval se převážně krajinomalbě.
(20.5.1923 Studénka, Nový Jičín - 1993)

(http://casopispoodri.cz/osobnosti/index.htm)

Mathauser Josef

"Portrét mladé ženy se slunečníkem"

velký mistrovský olej na plátně, signováno, datováno 1899, mohutný široký zdobný rám černo-zlaté barvy, vysoce reprezentativní.

104 x 70,5 (136 x 100) cm.

29 000 Kč

S fiží, honzíkem a parapletem, klobouček s peřím a závojem - módní oblečení cca posledních 20 let 19. století. Určení jména dámy by obraz velmi zhodnotilo.

Mathauser Josef (1846-1917)

Malíř portrétů, historických a žánrových maleb, oltářních obrazů, studium na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho historické obrazy byly často používány jako předlohy pro malované opony (viz http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=osobnost&id=7187).

(Toman, abART, https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Mathauser)

(14.7.1846 Staňkov, Domažlice - 10.1.1917 Praha)

"Beskydská krajina o žních"

mimořádně velký, kvalitní olej na plátně, signováno vpravo dole J.D. GRUBER - jedna ze signatur Josefa Drhy, kolem poloviny minulého století, vhodný široký zdobný rám, velmi dobrý stav, jedinečné.

100 x 141 (120 x 160) cm

9 000 Kč

V této kvalitě a velikosti na naších aukcích poprvé.

(Slovník Chagall, Lexikon českých výtvarníků (Lexicon of the CVA)

http://www.josefdrha.com/cz/josef-drha/)

Martinák Vlastimil

"Šedý akt"

olej na plátně, signováno, datováno 1969, vzadu na štítku uveden název a datace, vhodný široký rám stříbrné barvy, zaskleno.

100 x 70 (117 x 88) cm

4 500 Kč

Adámek Ferdinand

"Z Krásného Pole"

velký mimořádně kvalitní olej na plátně, signováno ADÁMEK FERD, nedatováno, vzadu na plátně rukou určení místa a znovu signatura, skvělá práce ve vhodném masivním širokém rámu černohnědé barvy.

72 x 98 (93 x 117,5) cm

15 000 Kč

Adámek Ferdinand (1896-1975)

malíř, grafik, scénograf, malíř dekorací, studoval na UPŠ v Praze u Hofbauera, Špillara, Kysely, Wachsmanna, byl členem SVU Mánes, MSVU v Ostravě, významný ostravský malíř, pro ostravskou radnici namaloval portréty čtyř bývalých starostů, podílel se na výzdobách kostelů v Přerově, Místku a jinde, malíř známý z Mariánských Hor v Ostravě

(24.2.1896 Praha - 20.7.1975 Ostrava)

Joseph Van Hoof

"Honosné zátiší s bílými růžemi, šampaňským a ovocem"

velký olej na plátně, signováno vpravo dole JOS VAN HOOF, nedatováno, skvělá reprezentativní práce, široký zdobný rám zlacený plátkovým zlatem, velmi dobrý stav.

80,5 x 100,5 (104 x 124) cm.

49 000 Kč

Joseph Van Hoof (1889-1937)

Pierre Jean-Baptiste Marie

"Lov vysoké zvěře"

olej na plátně, signováno vpravo dole Pierre Jean B, datace pod jménem špatně čitelná, jméno uvedeno také na blind rámu, kde je i datace 1786, plátno i původní pravým zlatem zlacený rám potřebují restaurování.

48 x 63,5 (64 x 79,5) cm.

8 000 Kč

Na ARTPRICE jsou zaznamenány prodeje žánrových scén.

Jean-Baptiste Marie PIERRE (1713-1789)

Schmidt G

"Jelen v Alpách"

velký olej na plátně, signováno vpravo dole SCHMIDT G, datováno 1904, mimořádně široký zdobný rám zlaté barvy.

62 x 90 (92 x 121,5) cm.

35 000 Kč

Cion V.

"Honosná kytice gladiol ve váze"

velký olej na plátně, signováno vpravo dole V CION, kolem roku 1942, mimořádně kvalitní široký ručně řezaný rám francouzského typu starozlaté barvy.

79,5 x 60 (95 x 75,5) cm.

3 500 Kč

Skvělá práce malířky, která se proslavila právě květinovými náměty, emigrovala do Kanady, kde také se svými obrazy uspěla.

Cion V. - Cionová (?-?)

Za první republiky byla malířkou v Ostravě, později emigrovala do Kanady, malovala zejména reprezentativní květinová zátiší, dlouho žila a zemřela v Kanadě. Údajně Valencia Cionová (http://www.prochazkagalerii.cz/databaze-maliru/item/cionova-v-cion.html)

Vorel Ondřej

"Interiér s hodinami a portrétem"

velký olej na sololitu, signováno Vorel, datováno 1992, skvělá nabídka

122 x 80 (132 x 89,5) cm.

25 000 Kč

Výborná práce malíře s řadou výstav doma i v zahraničí. Varianta nabízeného díla je s informacemi "Vzpomínka I. (Memory I.), 1992, olej, akryl, na sololitu, 140 x 100 cm" zařazena v autorově fotogalerii na webových stránkách http://www.ondrejvorel.cz/malba.html, oddíl malba

Vorel Ondřej (1953-)

Malíř, grafik, kreslíř, pedagog, teoretik. Studoval český jazyk a výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě v Ostravě a obor teorie a dějin umění na Filosofické fakultě Palackého university v Olomouci, vysokoškolský pedagog na katedře výtvarné výchovy Ostravské univerzity, od roku 2000 vedoucí katedry.

(http://www.ondrejvorel.cz/ondrej_vorel.html,

https://polar.cz/karvinsko/orlova/635-vyjimecny-malir-ondrej-vorel,

http://www.ondrejvorel.cz/malba.html)

(Narozen 13.2.1953 ve Zlíně)

Altmann

"Statek u jezera s figurální stafáží"

olej na plátně, signováno špatně čitelně vyškrabáním do malby Altmann, nedatováno, typická, romantická práce rakouské školy, luxusní široký ručně řezaný pozlacený rám, velmi dobrý stav.

57 x 88 (75 x 106) cm

18 000 Kč

Hapka Josef

"Bílá ulička"

pastel, vpravo nahoře signováno J. HAPKA, datováno 1969, vzadu název a další údaje, výborná komorní práce, zaskleno.

Ve výřezu 34 x 26 (48 x 40) cm

900 Kč

Zajímavá práce otce skladatele a zpěváka Petra Hapky.

Hapka Josef (1912-1987)

malíř, narozen v Podolí u Valašského Meziříčí, studoval soukromě u malíře Fr. Hoplíčka v Olomouci, později u profesora Obrovského na AVU v Praze, vystavoval na výstavách mladých výtvarníků ve Zlíně, samostatně vystavoval v Olomouci v roce 1943, v Praze v Alšově síni v roce 1951, v Kroměříži 1958

Řehořek František

"Žena s kravským povozem na cestě vesnicí"

velký olej na tvrzené malířské lepence, signováno vlevo dole F. ŘEHOŘEK, nedatováno, kvalitní adjustace v širokém zdobném rámu stříbrné barvy, zaskleno.

76 x 64 (95 x 83) cm

12 000 Kč

Řehořek František (1890-1980)

Malíř, rodák z Boskovic, studoval v malířské speciálce profesora H. Schwaigera, zaměřoval se na figurální malbu.

(26.11.1890 Boskovice - 21.11.1982 Boskovice)