Oznámení v Národních listech

oznámení ze dne 21. listopadu 1916 o smrti císaře a krále Františka Josefa I. Stav dobrý, nerámováno, vloženo do pasparty, sběratelská rarita.

Ve výřezu 38 x 23 cm, s paspartou 53,5 x 38 cm.

800 Kč

      125. aukce Ostrava TOP 021-040

Voldřichová - Ajmová Blanka

"Lyrické intermezzo - Dívčí akt v taneční poloze"

mistrovský komorní bronz, značeno i s názvem na štítku Díla na spodní straně plastiky.

Výška 28 cm

2 900 Kč

Výborná práce sochařky s řadou výstav, viz celostránkový sloupec ve Slovníku Chagall.

Voldřichová - Ajmová Blanka (1934-)

Sochařka, studovala sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u Jana Kavana a Ladislava Píchy.
(nar. 22.11.1934 Kašperské Hory)

(http://www.ceskeumeni.com/Voldrichova-Blanka-c10_121_2.htm)

Velká honosná šperkovnice s řezbou ve velbloudí kosti

dřevěné jádro vně obložené neuvěřitelně bohatou řezbou v kosti s výjevy ze života slonů, jelenů, lvů apod., tvar pravidelného osmistěnu, asi Indie, 20. století, klíček se nedochoval, schází vnitřní polstrování víka. Sbírkový i funkční artefakt.

Výška 20 cm, průměr 30 cm.

26 000 Kč

Zcela výjimečný kus umělecké řezby provedené až s filigránskou přesností.

Sbírkový mikroskop

mosaz, tři výměnné objektivy, tři výměnné okuláry, na tubusu značeno CARL ZEISS JENA, No 23616, přelom 19/20. století, Německo, uloženo v původní dřevěné skříňce, stav dobrý. Funkční i dekorativní kus, mimořádně náročné provedení - nejlepší značka v optice.

Výška skříňky 37 cm, šířka 18 cm, hloubka 21 cm.

6 000 Kč

Luxusní stolní lampa s nádherným secesním stínítkem

skleněné stínítko žlutě, modře a zeleně zabarvené (Loetz?), na podstavě uchycena soška dívky z bronzu a slonové kosti, nesignováno, první čtvrtina 20. století. Lampa je funkční, případný kupec si musí nechat udělat revizi elektroinstalace.

Výška 60 cm, průměr cca 30 cm.

59 000 Kč

Unikátní sběratelský a funkční kus.

Sbírkový globus - Zeměkoule

vlastní globus je upevněn na dřevěném černě lakovaném podstavci, vydal J. Felkl a syn, Roztoky u Prahy, komorní provedení, stav dobrý až velmi dobrý, velmi vzácné na trhu.

Celková výška 35 cm, průměr koule cca 14 cm.

8 000 Kč

Pokud se vyskytnou na trhu, tak se prodávají až za 15 000 Kč (v roce 2015 draženo v DOROTHEU).

Lovecká brokovnice se vbíjenými zlatými nápisy a ornamenty na kovových ozdobách

dvouhlavňová, hlavně damascénská ocel, značeno K. WERLIK IN TESCHEN, zámkové desky zdobeny figurálními rytinami s loveckými motivy, kolem roku 1860.

Hlavně zespodu znehodnoceny čtyřmi vyvrtanými otvory o průměru 0,7 cm.

Délka 114 cm.

11 000 Kč

I přes provedené znehodnocení se jedná o krásný sběratelský kus a skvělou dekoraci ve výjimečné vyvolávací ceně.

Citováno:

"Karl I. Werlik (1813 – 1889) se zabýval výrobou palných, dlouhých i krátkých, zbraní s perkusním zámkem, které se vyznačovaly bohatou výzdobou zámků a damaškovými hlavněmi. Karl I. Werlik složil mistrovské zkoušky v roce 1841. Puškařská dílna se nacházela v zadní části jeho domu na Mincovní ulici (dnes ul. Mennicza, Cieszyn) č. 147. V dílně se zaučovali i jeho synové a jiní pozdější puškaři. Werlikovy zbraně byly známé nejen v Rakousku a Německu, ale také jinde v Evropě. Se svými výrobky se účastnil několika výstav. V roce 1873 vystavoval ve Vídni na světové výstavě, v roce 1878 v Paříži, kde získal stříbrnou medaili. V roce 1880 se účastnil velké výstavy v Těšíně a v roce 1888 v Opavě na výstavě Umění a uměleckého řemesla, kde obdržel čestný diplom. Největší proslulost získaly jeho lovecké zbraně, dvojky s perkusními zámky, které jsou zastoupeny v muzejních sbírkách nejčastěji. Zvláště velké oblibě se těšily lovecké dvojky systému Lefaucheux z druhé poloviny 19. století. … … Exemplář zbraně ze sbírek Muzea Těšínska pocházející z dílny Karla I. Werlika pochází z doby kolem roku 1860. Představuje oblíbenou loveckou pušku dvojku se zadním nabíjením systému Lefaucheux, lidově zvanou „lefoška“. Systém Lefaucheux je označení palné zbraně zkonstruované pro náboj typu Lefaucheux. Jednalo se o náboj rozněcovaný kolíčkovou kovadlinkou, náboj měl lepenkový obal a mosazné dno. Na okraji náboje byl umístěn kolíček, jenž způsobil po úderu perkusním kohoutem roznět. Náboj byl pojmenován po svém vynálezci, pařížském puškaři Casimiru Lefaucheuxovi (1802 – 1852), který jej zkonstruoval v roce 1835."

Lovecká puška těšínské provenience, tzv. dvojka, systém Lefaucheux, signovaná K. WERLIK IN TESCHEN se nachází ve sbírkách Muzea Těšínska se pod inventárním číslem H 22 8781.

(Publikováno na http://www2.muzeumct.cz/obrazy/casopis_tesinsko/2005/ukazka3-2005.pdf, článek Lovecká puška těšínské provenience, autor Martin Krůl)

Hodiny nástěnné, kartelové

korpus bronzový, zlacený, na ciferníku hodiny římskými číslicemi a minuty arabskými číslicemi, počátek 20. století, stav velmi dobrý, klíček k dispozici, krásný sbírkový kus.

Výška 70 cm, šířka 30 cm, průměr ciferníku 17 cm

29 000 Kč

Luxusní lovecký kalamář

umělecká litina patinovaná tmavohnědou barvou, velmi zdobný lovecký motiv - hlava jelena s parožím, lovecké pušky a tesáky, kolem roku 1890-1910, patrně Blansko, velmi dobrý stav.

Výška 17 cm, šířka 27 cm, hloubka 23 cm

3 900 Kč

Stříbrná dóza "Wiener Werkstätte"

celoplošný béžový matný email, uprostřed víka pod sklem barevný dekor ve stylu Wiener Werkstätte, značeno rakousko-uherskou puncovní značkou DIANA a mistrovskou značkou RS, uvnitř zlaceno, počátek minulého století, mimořádně kvalitní provedení.

Ryzost stříbra 900/1000, hmotnost 187,67 g btto, výška cca 2,7 cm, průměr cca 7,5 cm, průměr obrázku uprostřed víka cca 4 cm

19 000 Kč

Unikátní sbírkový kus

Souprava zlatých šperků se záhnědou

kombinace žlutého a růžového zlata, náušnice, prsten i přívěs jsou osazené syntetickou záhnědou s fasetovým brusem, značeno platnou puncovní značkou LVÍČEK 4. Krásná zlatnická práce z období první republiky.

Ryzost zlata 585/1000 (14 K), hmotnost celkem 18,66 g btto,

v sestavě: prsten, náušnice, přívěs,

velikost prstenu 57.

12 000 Kč

Přiložená etue je označená Ant. Krhut, klenotník Ostrava I.

Souprava zlatých šperků s akvamarínem

kombinace žlutého a růžového zlata, značeno současnou platnou puncovní značkou LABUŤ, krásná zlatnická práce z minulého století, náušnice i prsten jsou osazené syntetickým akvamarínem s fasetovým brusem (tzv. stupňovec).

Ryzost zlata 585/1000 (14 K), celková hmotnost 13,15g btto.

V sestavě: prsten a náušnice

8 000 Kč

Brož - přívěs ve tvaru půlměsíce

zlato, kombinace růžového a bílého zlata, osazeno diamanty různé velikosti, brus: starý briliantový, švýcarský a jednoduchý diamantový, celkem 71 ks, značeno platnou RU puncovní značkou LIŠKA, puncovní úřad Vídeň,

původní etue.

Ryzost zlata 580/1000 (14 K), hmotnost celkem 13,64 g btto (včetně odnímatelné jehly),

velikost kamenů mezi 0,015 ct až 0,08 ct, celkem cca 2,50 ct, barva H-I, čistota Si2 až VS, šířka 4,5 cm.

87 000 Kč

Krásná zlatnická práce z přelomu 19. a 20.století. Díky důmyslnému patentu lze odepnout jehlu, čímž se z brože snadno vytvoří elegantní přívěs.

Přiložen Posudek číslo 52 zpracovaný RNDr. Jaroslavem Hrouzem, CSc., soudním znalcem Městského soudu v Praze.

Hřeben v rozevíracím stříbrném plášti

plášť zdobený geometrickým motivem - mřížkou, značeno platnou puncovní značkou TROJÚHELNÍK 4 z období Protektorátu Čechy a Morava a dále mistrovskou značkou PA.

Ryzost stříbra 835/1000, hmotnost 29,90 g btto,

délka 9 cm.

500 Kč

Stříbrný obal na rtěnku se střapcem

stříbro, obdélníkový průřez, rostlinný dekor, značeno platnou puncovní značkou TROJÚHELNÍK 3 se slovenským trojvrším. - tzv. druhá československá puncovní značka z období 1. republiky.

Ryzost stříbra 900/1000, hmotnost 14,07g btto,

délka 5,5 cm.

450 Kč

Stříbrná parfémka se střapcem

stříbro, značeno platnou puncovní značkou TROJÚHELNÍK 3 z období Protektorátu Čechy a Morava a mistrovskou značkou ZL, uzávěr imituje velký korál v barvě korespondující s barvou střapce.

Ryzost stříbra 900/1000, hmotnost 15,27 g btto,

výška 5 cm.

500 Kč

Stříbrný obal na zápalky

obdélníkový tvar, podélně gravírováno, značeno platnou puncovní značkou TROJÚHELNÍK 3 - tzv. druhá československá puncovní značka z období 1.republiky a mistrovskou značkou ML..

Ryzost stříbra 900/1000, hmotnost 44,10 g btto,
rozměr 5 x 6 cm.

1 500 Kč

Stříbrný pohárek

stříbro, kónický tvar, plášť bohatě zdoben rytým rostlinným a ornamentálním dekorem, značeno platnou puncovní značkou DIANA 3 z období Rakouska - Uherska.

Ryzost stříbra 800/1000, hmotnost 85,55 g btto,

výška 7,5 cm.

1 300 Kč

Zlaté náušnice s korálem

zlato, osazeno korálem oranžové barvy, značeno puncovní značkou LYRA platnou od roku 1921, náušnice jsou opatřeny pojistkou.

Ryzost zlata 585/1000 (14 K), hmotnost 3,36 g btto.

3 500 Kč

Zlaté náušnice s modrými kameny v kosočtvercové obrubě

zlato, každá náušnice osazena čtyřmi tyrkysově modrými kameny, značeno platnou rakousko-uherskou puncovní značkou LIŠKA, puncovní úřad Vídeň.

Ryzost zlata 585/1000 (14 K), hmotnost 1,45 g btto.

1 800 Kč