Dušek Ot.

"Lovecké zátiší se sojkou"

olej na tvrzené malířské desce, signum nenalezeno, jméno autora OT. DUŠEK uvedeno vzadu na štítku.

47 x 33 (56,5 x 42,5) cm

2 500 Kč

126. aukce Ostrava TOP 081-100

"Jaro ve Zděchově"

olejová tempera na lepence, signováno vpravo dole J. HÝŽOVÁ, datováno 1965, vzadu autorčinou rukou věnování a název obrazu.

35,5 x 46,5 (45,5 x 56,5) cm

6 500 Kč

monogramista J.K.

"Stromy u horské stezky"

olej na plátně, signováno vlevo dole monogramem J.K., nedatováno, kvalitní dobový rám zlaté barvy, drobná poškození plátna.

37 x 47 (52,5 x 62) cm

8 000 Kč

      126. aukce Ostrava TOP 041-060

Klee

"Podzimní horská krajina"

olej na sololitu, signováno vpravo dole KLEE, nedatováno, pozdější zdobný rám zlaté barvy.

24 x 30 (39,5 x 46) cm

3 500 Kč

Holejšovská Zdeňka

"Kytice ve džbánku"

mistrovský olej na sololitu, signováno vpravo dole HOLEJŠOVSKÁ, nedatováno, vzadu štítek Díla.

60 x 50 (70 x 60,5) cm

7 500 Kč

Práce významné malířky, která má zastoupení i v Tokiu, kde její obrazy dosahují mimořádně vysokých cen. Ojedinělá nabídka.

Holejšovská Zdeňka (1950-)

Malířka, učila se u malířů L. Musila, L. Laitgeba a J. Peci, vystavuje v Argentině a Japonsku, s rodinou založila firmu na výrobu zrcadel

Czyž Josef

"Kostel v Dolních Marklovicích"

olej na malířské lepence, vlevo dole určení zobrazovaného místa, signatura J. CZYŽ a datování 1988, odpovídající dobová adjustace.

41,5 x 26,5 (55,5 x 40,5) cm

1 200 Kč

Czyž Josef (1934-)

Malíř, narozen v Petrovicích u Karviné, v letech 1953-1957 absolvoval uměleckou školu v Brně, obor užité malby. Maluje zákoutí Ostravy a blízkého okolí, rodných Petrovic, trvalým zdrojem inspirace je mu dřevěný kostel v Marklovicích. V roce 2010 měl autorskou výstavu v Krámku ve Mlejně, Ostrava-Moravská Ostrava, Nádražní 3136/138A, informace o výstavě přinesl čtrnáctideník ATELIÉR, ROČNÍK 2005, čísla 21 - 23. Petrovický zpravodaj z dubna 2008 přinesl informace o výstavě připravované na duben až červen 2008 v místní knihovně.

(abART, Petrovický zpravodaj, duben 2008, Slezskoostravské noviny, říjen 2006, informace o Galerii ve Mlejně)

"Dóm sv. Štěpána ve Vídni - St. Stephan zu Wien"

barevný gobelínek, velmi dobré zpracování, rámováno ve starší liště starozlaté barvy, podloženo sololitem, dobrý stav.

59 x 38 (67,5 x 46) cm

1 500 Kč

Balek K.D.

"Bajkal"

olej na plátně, signováno vpravo dole K. D. BALEK, pod signaturou uveden název místa, nedatováno, kolem roku 1915, odpovídající dobový rám, velmi zajímavá práce.

73 x 102,5 (85,5 x 114,5) cm

1 600 Kč

Simon

"Žena s nůší klestí na břehu lesní říčky"

velký olej na plátně, signováno, datováno 1957 (?), kvalitní dobový rám, reprezentativní stav i celek

79,5 x 80,5 (96,5 x 97) cm

7 000 Kč

"Lodičky na břehu v Bretani"

mistrovská kresba tužkou na přenášecím papíře, nesignováno, mimořádně luxusní rám, umělecká adjustace, skvělý celek.

Ve výřezu 24,5 x 33 (50 x 58) cm

99 000 Kč

Pochází z rodiny Jana Zrzavého.

Skvělá nabídka

Zrzavý Jan (1890-1977)

malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, scénograf, pedagog, národní umělec, jeden z nejlepších českých malířů všech dob vůbec, je o něm vydána řada monografií, je zastoupen ve světových galeriích, na zámku v Telči je otevřena stálá expozice věnovaná tomuto umělci.

Naše společnost uspořádala v Dejvické galerii Vincence Kramáře v prosinci 1999 výstavu více než 600 prací tohoto umělce, převážně kreseb. Všechny tehdy vystavené exponáty jsou publikovány v Katalogu neznámých prací Jana Zrzavého, který v roce 1999 vydala rovněž naše společnost

(5.11.1890 Okrouhlice, část Vadín, okres Havlíčkův Brod - 12.10.1977 Praha)

Černý Karel

"Barikádníci"

černobílá litografie, signováno v desce K. ČERNÝ Š 45, přílohová grafika.

19,5 x 14 cm

1 500 Kč

Černý Karel (1910-1960)

(Lexikon českých výtvarníků (Lexicon of the CVA), abART)

(19.2.1910 Brno - 18.10.1960 Praha)

Černý Karel

"Oslava konce války"

kombinovaná technika - olej, tempera, kvaš na kartonu, signováno vpravo dole K. ČERNÝ Š, datováno 1945.

29 x 40,5 cm

75 000 Kč

Černý Karel (1910-1960)

John Jiří

"Mohyla"

olej na lepence, signováno dvakrát JOHN, datováno 1969.

17,5 x 21 cm

9 000 Kč

John Jiří (1923-1972)

Malíř a grafik, studoval v Praze VŠUM u Josefa Kaplického, byl členem UB 12, zúčastnil se všech výstav této skupiny, dále členem Umělecké besedy a SČUG Hollar. V letech 1964 - 1972 pedagogicky působil na AVU v Praze, významný malíř druhé poloviny 20. století.

Trnka Jiří

"Divý muž"

mistrovská kombinovaná technika - akvarel, kvaš na papíře, signováno vpravo dole Trnka (Jiří), cca 60. léta 20. století.

39,5 x 29,5 (49 x 39) cm

24 000 Kč

Trnka Jiří (1912-1969)

Světově proslulý český loutkař, malíř, grafik, ilustrátor, řezbář, sochař, animátor, scénograf, pedagog, studium na Reálném gymnáziu v Plzni u Josefa Skupy, na UPŠ v Praze u Jaroslava Bendy, řada výstav, široké zastoupení v Národní galerii, národní umělec, v roce 1968 obdržel cenu ministerstva kultury a cenu H. Ch. Andersena, velký počet cen obdržel na filmových festivalech v Karlových Varech, Benátkách, Montevideu, Bergamu, Oberhausenu, Cannes, Paříži, Locarnu, v roce 1940 byl poctěn cenou České akademie vědy a umění v Praze.

(Lexikon českých výtvarníků, abART)

(24.2.1912 Plzeň - 30.12.1969 Praha)

Marvánek Otakar

"V Brdech"

mistrovský olej na plátně, signováno vzadu O. MARVÁNEK, datováno 1916, dále uveden název obrazu, nově nataženo na blind rám, luxusní rám.

40 x 50 (61 x 71) cm

75 000 Kč

Práce patřící do zlatého galerijního fondu, mimořádně jednoduchá a mimořádně působivá. Je třeba si uvědomit, že jde o rok 1916. Kdyby autor nezemřel v roce 1921, patřil by k absolutní malířsské špičce.

Pochází z pozůstalosti malíře.

Marvánek Otakar (1884-1921)

Marvánek Otakar Jan

Malíř, studia na pražské akademii u Schwaigera, pracoval v Mnichově a Paříži, člen Tvrdošíjných, mimořádný zjev našeho moderního malířství, jeden z nejvýraznějších malířů českých, ale i ve světovém kontextu, jeho práce již od roku 1905 jsou na tehdejší dobu mimořádně moderní, zastoupen v řadě galerií včetně Národní galerie, z jeho prací vycházel Špála a celá Osma, předstihl Špálu prakticky o 10 let a je se Špálou minimálně srovnatelný, předčasná smrt v roce 1921 byla velkou ztrátou pro české moderní umění. Posmrtná výstava v roce 1922 ukázala skvělé mistrovství tohoto umělce. Zastoupen v Národní galerii Praha.

(28.3.1884 Praha - 25.10.1921 Praha)

Marvánek Otakar

"Autoportrét"

mistrovská olejomalba, signováno vpravo dole O. MARVÁNEK, rámováno.

43 x 36 (53 x 45,5) cm

95 000 Kč

Autoportrét jednoho z velikánů české moderní malby, který předběhl ostatní o generaci.

Marvánek Otakar (1884-1921)

Marvánek Otakar Jan

Pelc Antonín

"Před chlévem"

akvarel, kvaš, tempera na papíře, signováno vpravo dole A. PELC, datováno 1935, rámováno, paspartováno.

Výřez 29 x 66 (59 x 94,5) cm

19 000 Kč

Pelc Antonín (1895-1967)

Malíř, grafik, ilustrátor, karikaturista, pedagog, soukromá studia u Reisnera, na pražské akademii u Vlaho Bukovace a Maxmiliána Pirnera, později sám profesorem na akademii, v letech 1939-1945 tvořil ve Francii a USA, člen SVU Mánes, široké zastoupení v Národní galerii Praha a v dalších galeriích po celém světě, vystavoval v Praze, Brně, New Yorku, Montrealu, Bělehradě, Berlíně atd., národní umělec, významný moderní malíř.

(16.1.1895 Lišany, Rakovník - 24.3.1967 Praha)

Křížek Václav

"Žena myjící si vlasy"

mistrovská kombinovaná technika - tuš a akvarel, značeno vzadu autorským štítkem.

Ve výřezu 17 x 12 (46 x 39,5) cm

29 000 Kč

Mimořádná nabídka.

Křížek Václav (1920-1981)

Malíř, grafik, studoval ve večerních kurzech u J. Bendy a F. Tichého na UMPRUM v Praze, Rottrovu školu kreslení a soukromě u V. Špály a V. Sychry, zastoupen ve Středočeské galerii, v GHMP v Praze, Galeria Fondului Plastic Constanta v Bukurešti, Galerie Uměleckoprůmyslové školy v Leningradě, Národní galerie v Londýně a jinde.

(27.7.1920 Praha - 17.5.1981)

Procházka Josef

"Koupání u rybníka"

velký reprezentativní olej na tvrzené malířské desce, signováno vpravo dole JOS. PROCHÁZKA. Vzadu dvě autorova razítka, rozměr obrazu a číslo 8 (pravděpodobně evidenční), papírový štítek : " ART CENTRUM PRAHA s německým názvem "Das Baden beim Teich".

61 x 90 (76 x 107) cm

89 000 Kč

Velikostí, kompozicí a vypracováním patří mezi nejlepší práce autora.

Procházka Josef (1909-1984)

Malíř krajinář, studia na pražské akademii u Otakara Nejedlého, řada výstav, hodně jeho obrazů putovalo do zahraničí, práce tohoto malíře patří v malbě krajin k tomu nejlepšímu, co je ve 20. století k dispozici v české krajinářské malbě.

(30.1.1909 Horní Kruty, Kolín - 1984 Praha)

Minařík Jan Bedřich

"Velká lesní scenérie s potokem a balvany"

mistrovský reprezentativní olej na plátně, signováno vpravo dole J. MINAŘÍK, datováno 1925. Drobná poškození malby. Rámováno pouze v tenké rámové liště.

124 x 100 (126 x 102) cm

165 000 Kč

Práce Mařákovy krajinářské školy s kultovním tématem - INTERIÉR LESA.  Minaříkovi se toto téma několikrát mimořádně vydařilo, což dokazuje i námi nabízený obraz, kompozicí, světlem v lese i barevností se řadí mezi ty nejlepší.  Jeho obrazy s touto tématikou dosahují i vysokých cen. Například v aukci Galerie Kodl byl dne 27.4.2008 obraz se srovnatelnou velikostí (130 x 101 cm) prodán za 550 000 Kč.

Obrazu by slušel ručně řezaný široký rám, který by z velkého obrazu udělal impozantní dílo.

Minařík Jan B. (1862-1937)

Minařík Jan Bedřich

Spisovatel, básník, grafik, malíř krajinář, studium na UPŠ Praha u Františka Ženíška a na AVU Praha u Julia Mařáka a Maxmiliána Pirnera, excelentní představitel Mařákovy krajinářské školy, 1907 tvořil se Slavíčkem v Paříži, zastoupen v řadě evropských galerií, včetně Národní galerie v Praze, sběratelsky velmi ceněný a hledaný autor, v roce 1938 byla v Praze uspořádaná posmrtná výstava s jeho 159 obrazy.

(15.12.1862 Praha - 26.5.1937 Praha)