Jelínek Vladimír

Váza "Olympia"

sklo hutní v kombinaci hnědé a zelené barvy, zatavené vzduchové bubliny, návrh VLADIMÍRA JELÍNKA, číslo 6437 z roku 1964 pro Ústředí uměleckých řemesel Praha, sklárna Škrdlovice.

Výška 35 cm

2 900 Kč

Mimořádně výhodná nabídka.

Jelínek Vladimír (1934-)

Během studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru skla a monumentální malby Josefa Kaplického se spolu s dalšími studenty na popud Jana Kotíka a Karla Hetteše zapojil do vzorování ve Škrdlovicích. Tak vzniklo dnes již legendární vzorování ve Škrdlovicích 1956 pro Milánské Trienále 1957, kterého se účastnili Jiřina Žertová, Zdenka Strobachová, Lubomír Blecha a Vladimír Jelínek. Za pomoci Emanuela Beránka tehdy mladí výtvarníci vytvořili pozoruhodnou kolekci. Věci z tohoto vzorování se pak uplatnily nejen na Trienále ale i na Výstavě EXPO 58 v Bruselu a jsou součástí expozic a výstav dodnes.

Po absolvování působil Vladimír Jelínek jako výtvarník ve svobodném povolání, čtyři roky byl výtvarníkem n.p. Moravské sklárny, závod Karolinka, od roku 1966 až do roku 1997, s pětiletým přerušením v letech 1977 – 82, pracoval jako výtvarník Ústavu oděvní a bytové kultury, spolupracoval s podniky Karlovarské sklo – Moser, Crystalex. V letech 1978 – 1981 externě vyučoval na Pedagogické fakultě University Karlovy užité umění.

Navrhoval užitkové a dekorativní sklo, ryté sklo a plastiky, věnoval se architektonickým kompozicím a kromě jiného i krajinomalbě a grafice.

(5.2.1934 Žižice u Slaného)

126. aukce Ostrava TOP 101-120

Váza ve tvaru válce

sklo hutní, čiré bezbarvé, s jasně žlutým středem, krakelované, se zatavenými vzduchovými bublinkami, pravděpodobně práce Jaroslava Svobody, sklárna Škrdlovice, druhá polovina minulého století. Dno vázy nese jasné stopy po oddělení sklářské píšťaly.

Výška 25,5 cm

1 500 Kč

Váza na nízké patce hranovaná

sklo olovnaté, čiré bezbarvé, na těle i na patce vždy dvě protilehlé svislé hrany zaoblené, patka proti tělu pootočená, v průřezech "kosočtverce", minulé století. Téměř nepatrný oklep na horní vnitřní hraně.

Výška 24 cm

900 Kč

Předkládací talíř

porcelán bíle glazovaný, zdobený barevnou ruční malbou geometrického motivu a dvojicemi stylizovaných javorových listů, značeno vtlačenou značkou HAIDINGER - LOKET, datováno 1858, dále vtlačené číslo pravděpodobně série 62. Místy částečně setřená malba.

Výška 5 cm, průměr 33 cm

350 Kč

Předkládací talíř velký

porcelán bíle glazovaný, zdobený tiskem drobných barevných květin a plastickým dekorem imitujícím košíkový výplet, při vnějším okraji částečně setřená zlatá linka. Značeno tištěnou zelenou značkou ROSENTHAL, model Ph. Rosenthal, značka pro rok 1926.

Výška 5 cm, průměr 35 cm

1 200 Kč

Vázička ve tvaru kapky

sklo čiré bezbarvé, s vínově červenou lazurou, po celém obvodě broušené do oválných fazet. První polovina minulého století.

Výška 9 cm

350 Kč

Dezertní talířek

porcelán bíle glazovaný, zdobený plastickým barevným emailem s ústředním motivem draka, značeno tištěnou značkou MADE IN JAPAN. Opatřeno závěsným systémem.

Průměr 18,5 cm

500 Kč

Luxusní souprava na psaci stůl

mosaz vykládaná kořenicí, dvě skleněné vložky na inkoust, značeno figurkou lva nad E - ERHARD & SÖHNE, SCHWÄBISCH GMÜND, Německo, počátek 20. století. Jedna skleněná vložka oklepaná a lepená.

kalamář 6 x 29,5 x 14,5 cm,

perořízek 22 cm,

obal na zápisník 15 x 9,5 cm,

dóza na poštovní známky nebo kolky 2,8 x 8 x 5 cm.

12 000 Kč

Netypická sestava, výrazné secesní provedení. Kalamář má důmyslně navržené bočnice, které mohou zároveň sloužit i jako podložky pro několik per.Celkový stav dobrý, odpovídající stáří a evidentně častému používání,

Strobach - Königová Elly

"Stojící dívčí akt s květovanou osuškou"

porcelán barevně glazovaný, ručně malovaný, značený tištěnou značkou ROYAL DUX CZECHOSLOVAKIA a vtlačenými čísly 709 27P/3 2. 49. Návrh duchcovské výtvarnice Elly Strobach Königové z první poloviny minulého století.

Výška 24 cm

3 800 Kč

Strobach-Königová Elly (1908-2002)

Návrhářka duchcovské porcelánky, rozená Kvasničková, absolventka Státní odborné keramické školy v Teplicích. V roce 1966 se vystěhovala do Německa. Žila a zemřela v Geeretsriedu u Mnichova, její pozůstalost je uchována v tamním muzeu. Jméno STROBACH je spojované se stále žádanými artdeko figurkami třicátých a čtyřicátých let. Nenahraditelná škoda českému porcelánu vznikla v padesátých letech, když velká část originálních forem tzv. kýčovitého porcelánu, včetně originálních forem dle návrhů Elly Strobach - Königové byla zničena.

(http://www.duchcov.cz/noviny/200802/hist.htm,

http://www.royaldux.cz/cs/profil-spolecnosti/vytvarnici/elly-strobach-koenigova)

(5. 2. 1908 Ústí nad Labem - 14. 3. 2002 Geeretsried u Mnichova)

Liebermann Ferdinand

Plastika "Stojící klaun"

porcelán barevně glazovaný, na podstavci signovaný Ferd. Liebermann. Značeno zelenou tištěnou značkou ROSENTHAL SELB - BAVARIA a vtlačeným číslem modelu 92. Model z roku 1910. Schází vějíř v pravé ruce klauna.

Výška 15 cm

2 900 Kč

Liebermann Ferdinand (1883-1941)

Německý sochař, studoval na škole uměleckých řemesel v Mnichově (Königliche Kunstgewerbeschule). V letech 1909 - 1941 modelér firmy Rosenthal. V období Třetí říše byl žádaným umělcem.

(https://de.wikipedia.org/wiki/Ferdinand_Liebermann, https://en.wikipedia.org/wiki/Ferdinand_Liebermann)

(15.1.1883 Judenbach, Sonneberg, Thüringen - 28.11.1941 München)

Vácha Vladimír

Talíř ozdobný nástěnný

keramika barevně glazovaná, na zadní straně signovaná vyrytým monogramem VV. Dle majitele se jedná o Vladimíra Váchu. Ateliérová práce, druhá polovina minulého století. Při kraji drobná výrobní vada a vlasová prasklina, patrná krakeláž v glazuře.

Průměr 21,5 cm

700 Kč

Vácha Vladimír (1902-1983)

Malíř, grafik, keramik, fotograf, studoval soukromě u B. Jaroňka v Rožnově pod Radhoštěm. V letech 1938 až 1943 studoval u Jana Ivana Kulece na Ukrajinské akademii v Praze a na Akademii výtvarných umění u Otakara Nejedlého.

Do Rakovníka přišel v roce 1925 a začal zde tvořit jako avantgardní fotograf. Později se stále více věnoval své velké lásce – malířství, které pak studoval na výše uvedených školách. Inspiraci hledal při zahraničních cestách – navštívil např. Holandsko, Anglii, Belgii nebo skandinávské země. Své obrazy a keramické práce vystavoval pravidelně na Rakovnických salonech, dále v Praze, v Kladně, ve Slaném a dalších městech.

(16.2.1902 Vítkovice - 1983 Rakovník)

Talíř nástěnný "Dívčí akt se džbánem"

pálená hlína glazovaná bílou a modrou glazurou s motivem stojící ženské postavy se džbánem, neznačeno, nesignováno. Ateliérová práce, druhá polovina minulého století. Při okraji i v glazuře jsou patrné drobné výrobní vady, patrná krakeláž.

Výška 4,5 cm, průměr 24 cm

700 Kč

Černý Václav

Plastika "Svatební pár"

pálená barevně glazovaná hlína, nesignováno, práce Václava Černého, druhá polovina minulého století. Jeden okvětní lístek na nevěstině kytici je lepen.

Výška 23 cm

2 300 Kč

Pochází z významné sbírky keramiky. Dílo tohoto autora se v aukcích vyskytuje výjimečně. Vhodný svatební dárek.

Černý Václav (1929-2001)

Keramik, sochař, vyučil se malířem a modelářem porcelánu, studoval na keramické průmyslovce v Plzni. Rok pracoval u keramika Jana Kutálka. V roce 1950 nastoupil jako technik v podniku Karborundum v Benátkách nad Jizerou, od roku 1974 byl volným výtvarníkem. Řadu let vyučoval na LŠU.

(17.4.1929 Nová Huť, Dýšina , Plzeň - 2001 Benátky nad Jizerou)

Náramek kruh

slonovina, pevný kruh, po celém obvodu zdobený výrazným plastickým vyřezávaným geometrickým dekorem, 20. - 30. léta minulého století. Náramek se nachází v rodině současných majitelů již od 30. let 20.století. ART DECO

Výška 1,7 cm, vnější průměr 8 cm, vnitřní 6,6 cm

1 000 Kč

Žardiniéra

sklo čiré bezbarvé se zatavenými barevnými opály, návrh VLADISLAV URBAN, sklárna Rapotín, 90. léta minulého století.

Výška 8 cm

700 Kč

Do prodeje získáno přímo od autora.

Hořava František

Plastika "Alegorie léta"

pórovina bíle glazovaná, na podstavci vtlačená signatura F. HOŘAVA, první polovina minulého století. Několik drobných oklepů v glazuře.

Výška 45 cm

1 800 Kč

Skvělá nabídka.

Hořava František (1906-1974)

sochař, malíř, narozen v Opatovicích u Rajhradu, studia na pražské akademii u J. Mařatky, B. Kafky a speciálce pro modelování u O. Gutfreunda, po studiích se dále vzdělával v Paříži u E.A. Bourdella, byl členem KVU Aleš v Brně

Popelník s horním výklopným systémem

hliník silnostěnný, leštěný, nápis ARGALIUM EISENWERK WITKOWITZ 1828, upomínkový funkční předmět vyrobený ke 100. výročí Vítkovických železáren v roce 1928.

Výška 6,5 cm, průměr 9,3 cm

900 Kč

keramika bíle glazovaná, zdobená modrou ruční malbou tří sedících dívčích aktů pod větvičkami s lístky, vespod signováno písmenem D, neurčeno, ateliérová práce. Drobná krakeláž, při horním okraji dvě vady v glazuře.

Výška 25 cm

800 Kč

Koberec

ručně vázaný vlněný koberec zdobený stylizovaným rostlinným a ornamentálním dekorem. Severní Persie (dnešní Írán), počátek 20. století. Patrná drobná poškození stářím.

202 x 140 cm

14 000 Kč

Souprava na servírování teplých nápojů

stříbro, těla nádob po obvodu svisle hranovaná do osmistěnů, víčka kupolovitě vypouklá, konvice mají elegantní úchyty z hruškového dřeva kvůli nižší tepelné vodivosti. Datováno 1883, Rusko, vyrytý nápis Angliteria Silbern. Celkem 7 kusů.

Hmotnost celkem 3756,80 g btto, ryzost 900/1000.

4x konvice, výšky 28cm, 23 cm, 20 cm, 19,5 cm,

1x cukřenka, výška 14 cm,

1x nádoba s víčkem - stolní "placatka" na tvrdý alkohol, výška 17,5 cm,

1x mléčenka, výška 13 cm.

120 000 Kč

Naprosto ojedinělá reprezentativní souprava.

Přiloženo osvědčení Puncovního úřadu