Steňko Ladislav

"Fialky na kraji lesa"

barevný lept, signováno tužkou vpravo dole STEŇKO, datováno 1989, číslováno 6/60, vzadu štítek Díla, luxusní adjustace Lyry Pragensis, zaskleno.

Ve výřezu 18 x 13 (33 x 25) cm

350 Kč

Steňko Ladislav (1943-2016)

Pedagog, grafik, malíř, tvůrce ex libris a novoročenek, spoluautor učebnice Tvaroznalství pro sklářské a keramické učební obory (1987, 1. vyd, česky, SNTL). Studoval na Střední průmyslové škole keramické v Karlových Varech u Vlastimila Květenského a Miroslava Strnada. Po maturitě nastoupil jako malíř, technik a mistr v Karlovarském porcelánu, závod v Klášterci nad Ohří. V letech 1965 – 1989 byl odborným učitelem v Učňovském středisku Karlovarského porcelánu, později přešel na Střední odborné učiliště v Karlových Varech. Pravidelné výtvarné činnosti se věnoval od roku 1970, po roce 1989 přešel na volnou nohu. Zpočátku používal olejové barvy a pastel, později se zaměřil na grafické techniky, linoryt, dřevoryt, mezzotinta, suchá jehla, převažoval lept s akvatintou, věnoval se krajině a zátiší, zdokumentoval přírodní zákoutí, kaple, kostely, boží muka a lidovou architekturu. Samostatné výstavy měl v Českých Budějovicích, Chomutově, Jesenici u Rakovníka, Jirkově, Klášterci nad Ohří, Kounově u Rakovníka, Mutějovicích, Olomouci, zúčastnil se výstav grafiky v Německu – Kostnice, Mnichov, Frankfurt nad Mohanem, Fürth, Fulda, Schwandorf a další, v Rakousku, Maďarsku, Polsku a Japonsku.

(abART, noviny.klasterec.cz/index.php/z-kultury/item/666-odesel-basnivy-realista-ladislav-stenko)

(6.12.1943 Pardubice - 25.3.2016)

126. aukce Ostrava TOP 201-220

Steňko Ladislav

"Kočičky při jarním tání"

barevný lept, signováno tužkou vpravo dole STEŇKO, datováno 1989, číslováno 11/60, vzadu štítek Díla s razítkem Českého fondu výtvarných umění Karlovy Vary, luxusní adjustace Lyry Pragensis, zaskleno.

350 Kč

Steňko Ladislav (1943-2016)

Robach

"Zámeček pod Alpami"

akvarel, signováno vpravo dole Robach (Kobach ?), datováno 1925, rámováno, paspartováno, zaskleno.

Ve výřezu 19 x 13,5 (35 x 27) cm

500 Kč

Hurt Josef

"Potok v prosluněném listnatém lese"

mistrovský pastel, signováno vlevo dole HURT, kvalitní dobový rámek, zaskleno.

35,5 x 29,5 (38 x 31,5) cm

1 000 Kč

Hurt Josef (1881-1945)

Malíř krajinář a divadelní ředitel, žák Suchardy na UMPRUM v Praze, v prosinci 1926 vystavoval v Topičově saloně v Praze, zemřel v Terezínské pevnosti.

(11.4.1881 Olešnice - 10.4.1945 Terezín)

Olšák Jaroslav

"Růžová alej"

kombinovaná technika - olej a laky, signováno vpravo dole J. OLŠÁK, datováno 1978, luxusní autorská adjustace v originálním rámu, vzadu štítek Díla s razítkem ČFVU a kovový štítek označený OLŠÁK 1978.

Ve výřezu 7,5 x 34,5 (24,5 x 51) cm

1 900 Kč

Olšák Jaroslav (1914-1995)

Malíř, tiskař, umělecký knihař, grafik, vydavatel, designér, bibliofil, malbu studoval soukromě u malíře J. Kobzáně ve Zlíně, od roku 1936 měl vlastní knihařskou dílnu v Místku.

(13.4.1914 Vsetín - 10.5.1995 Frýdek-Místek)

Jelínek Adolf Alex

"Dívka hrající na klavír"

lept, signováno tužkou vpravo dole ADOLF JELÍNEK, rámováno, zaskleno.

37,5 x 27,5 (39,5 x 29,5) cm

600 Kč

Jelínek Alex Adolf (1890-1957)

Jelínek Adolf

Spisovatel, malíř, kreslíř, grafik evropského formátu, vlastním jménem Adolf Jelínek, pražská akademie u Švabinského, mnichovská akademie u profesora Janka, člen SVU Mánes, SČUG Hollar, zastoupen v Národní galerii, v Lexikonu dlouhý výčet výstav.

(25.4.1890 Strmilov, Jindřichův Hradec - 2.9.1957 Praha)

Němec Karel

"Útěk do Egypta"

černobílý dřevoryt, signováno tužkou vpravo dole K. NĚMEC, dobový rámeček lehce poškozený, zaskleno.

30 x 23,5 (31,5 x 25) cm

300 Kč

Němec Karel (1879-1960)

Malíř, grafik, loutkář, ilustrátor, ruský legionář, studium na Kalvodově krajinářské škole u Aloise Kalvody a na Akademii výtvarných umění u Hanuše Schwaigera, znamenitý malíř, grafik a kreslíř, mistr dřevorytu, řada knižních ilustrací, účastnil se výstav SVU Mánes, jehož byl členem.

(25.10.1879 Nové Město na Moravě - 17.6.1960 Nové Město na Moravě)

Jaroněk Bohumír

"Chalupa pod stromy"

mistrovský černobílý dřevoryt, signováno tužkou vpravo dole B. JARONĚK, rámováno, zaskleno.

19 x 15 (35,5 x 26,5) cm

1 500 Kč

Jaroněk Bohumír (1866-1933)

(Toman, Lexikon českých výtvarníků, Regionální umění ve sbírkách GVUO v Ostravě)

(23.4.1866 Zlín - 18.1.1933 Zlín)

Jaroněk Bohumír

"Dřevěné chalupy"

19 x 15 (35,5 x 26,5) cm

1 500 Kč

Jaroněk Bohumír (1866-1933)

Karel Václav

"Kohoutí ráno"

mistrovský olej na plátně, nesignováno, vzadu razítko V. KAREL, na blind rámu papírový autorský štítek s informacemi o autorovi a lepenkový štítek s evidenčním číslem 125, tenký bílý lištový rám.

90 x 60,5 (92,5 x 63) cm

16 000 Kč

Pro aukci získáno přímo z rodiny autora.

Karel Václav (1902-1969)

Malíř, grafik, ilustrátor, studia: Střední průmyslová škola keramická Bechyně, Uměleckoprůmyslová škola Praha u Kysely a Maška, Akademie výtvarných umění Praha u Švabinského a T. F. Šimona, člen Umělecké besedy, SČVU, SČUG Hollar, výstavy s Nezávislými, široce známý jako ilustrátor Mateřídoušky, českých národních pohádek a dalších dětských knih, řada výstav

(21. 10. 1902 Dobříč u Kralovic - 28. 12. 1969 Praha)

Kľúčik Peter

"Ex libris Peter Bianchi"

černobílý lept, signováno tužkou, datováno 1984, číslováno 37/50, vzadu štítek SFVU Dielo, paspartováno, zaskleno, rámováno plátěným olepem.

Ve výřezu 13 x 14,5 (36 x 34) cm

500 Kč

Kĺúčik Peter (1953-)

Kĺúčik Peter

Malíř, grafik, ilustrátor, studoval grafiku na SŠUP v Bratislavě a volnou grafiku a knižní tvorbu u profesora Brunovského na VŠVU v Bratislavě. Zabývá se volnou malbou, grafikou, realizuje lepty velkých rozměrů, ale i drobnou grafiku a knižní ilustrace.

(nar. 16.3.1953 v Bratislavě)

Gwuzdová Eva

"Blatouchy"

malováno na vlněném rounu, vzadu štítek s označením Miniatura z vlněného rouna, signaturou EVA GWUZDOVÁ a datací 1991, kvalitní dřevěný autorský rámek.

14 x 14 (21 x 20) cm

750 Kč

nesignováno

"Malí koledníci"

černobílý linoryt, nesignováno, nedatováno, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 11,5 x 10 (20 x 18,5) cm

650 Kč

"Beskydská melodie"

černobílý dřevoryt, signováno tužkou vpravo dole JAR. HÝŽOVÁ, datováno 1973, vlevo dole tužkou uveden název, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 25 x 8,5 (46 x 27) cm

900 Kč

Mapa - Aegyptus et Cyrenaica

kolorovaná rytina, geograf Cluverius Philip, kolem roku 1770-1800, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 21,5 x 31,5 (33 x 43,5) cm

1 900 Kč

"Paseka"

komorní grafika, signováno vpravo dole M ŠVABINSKÝ, nedatováno, nerámováno, pouze v paspartě. Ve sbírkách Moravské galerie je tato grafika zařazena do roku 1913.

Ve výřezu 13 x 10,5 (37,5 x 23,5) cm

600 Kč

(Toman, Lexikon českých výtvarníků, Slovník Chagall, abART)

"Bohyně dívající se na žence"

suchá jehla, komorní grafika v cihlově hnědé a bílé barvě, signováno, nedatováno, nerámováno, pouze v paspartě. Ve sbírkách Moravské galerie je tato grafika zařazena do roku 1931.

Ve výřezu 20 x 12,5 (45 x 32) cm

1 200 Kč

Motyčka František ml.

"Dvě borovice na kraji nízkého lesa"

tuš a akvarel, signováno vpravo dole MOTYČKA, datováno 1943, volný list.

31,5 x 23,5 cm

400 Kč

Motyčka František ml. (1904-1984)

Malíř krajinář a figuralista, pedagog, studoval profesuru kreslení na ČVUT v Praze a na Vysoké škole pedagogické v Brně, rovněž soukromě u R. Gajdoše ve Zlíně, působil jako středoškolský profesor ve Zlíně. Syn malíře Františka Motyčky (1877-).

(19.7.1904 Litomyšl - 25.5.1984 Praha)

Lalkawilas (Harris Smith)

"Grizzly Bear - Killerwhale Crest - Medvěd grizzly a zabijácká velryba"

černobílá grafika, nesignováno, vzadu původní štítek s informacemi o autorovi a jeho rodině z Britské Kolumbie (Kanada), nerámováno, pouze v paspartě.

Ve výřezu 14,5 x 22 (25,5 x 33) cm

950 Kč

Wühl M.

"Žánrová scéna v biedermeierském interiéru - Dekorování nápadníka karafiátem"

akvarel, signováno vlevo dole M. WÜHL, datováno aug. 1922, rámováno, zaskleno.

32,5 x 42,5 (35 x 45) cm

2 500 Kč