Šrámek Josef

"Zima v průmyslové Ostravě"

mistrovský pointilistický olej na tvrzené malířské desce, signováno vpravo dole ŠRÁMEK, datováno 1941, zdobný rám šedo-zlaté barvy vyžaduje drobnou opravu.

Ve výřezu 60 x 85 (86,5 x 111,5) cm

14 000 Kč

Šrámek Josef (1893-1971)

Malíř krajinář, odborný učitel kreslení v Ostravě, žák Aloise Kalvody, později studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Vratislava Hugo Brunnera a Josefa Schussera a na akademii v Praze u Otakara Nejedlého a Karla Špillara, uskutečnil studijní cesty do Jugoslávie a Itálie, delší dobu pobýval ve Francii, člen MSVU, v Lexiconu výčet výstav, zastoupen v Národní galerii, Galerii výtvarného umění v Ostravě, významný ostravský malíř.

(Toman, slovník Chagall, Lexikon českých výtvarníků (Lexicon of the CVA))

(6.1.1893 Ostrava - 16.2.1971 Ostrava)

127. aukce Ostrava TOP 081-100

Brož Josef

"Cesta přes můstek v potemnělé krajině"

olej - tempera, signováno vpravo dole BROŽ, datováno 1942, práce vynikajícího českého malíře.

Ve výřezu 42 x 56 (62,5 x 77,5) cm

9 000 Kč

Brož Josef (1904-1980)

Malíř, sochař, řezbář, ilustrátor, scénograf, národní umělec, studoval na UMPRUM v Praze u Hofbauera a v Paříži u profesora F. Kupky, člen Svazu čs. výtvarných umělců, Skupiny 58, Umělecké Besedy, Svazu českých výtvarných umělců, řada monografií, široké zastoupení v Národní galerii Praha, výstavy doma i v zahraničí.

(13.8.1904 Krásno nad Bečvou - 12.10.1980 Praha)

Čmerda Lumír

"Bída"

domalovaný dřevořez, signováno vpravo dole ČMERDA, datováno 1962, vlevo dole tužkou: Bída, čtvrtý list z cyklu "Blues o tom, co nenávidím", číslováno 1/10.

53 x 40 (87 x 65) cm

7 500 Kč

Čmerda Lumír (1930-)

Sochař, keramik, grafik, narozen v Plzni, studoval na Husově teologické fakultě v Praze.

"V kovárně"

mistrovská litografie, signováno vpravo dole tužkou VLAST. RADA, datováno 1946, číslováno 186/300, kvalitní adjustace, příjemný grafický list ryze českého malíře, kreslíře a grafika.

Ve výřezu 27 x 35 (42,5 x 54) cm

2 500 Kč

(5.4.1895 České Budějovice - 22.12.1962 Praha)

Beran Aljo

"Ostrava v symbolech"

jedinečný velký mistrovský olej na plátně, signováno vpravo dole BERAN, datováno 1962, vhodný široký bílý rám, reprezentativní celek.

101 x 100 (119 x 118) cm

65 000 Kč

Obraz bezesporu patří mezi nejlepší práce na téma Ostrava.

Beran Aljo (1907-1990)

Malíř, grafik, ilustrátor, pedagog, architekt, studoval na VUT v Brně obor architektura, poté na UPŠ v Praze u Jaroslava Bendy, Karla Špillara a Václava Štecha, podnikl řadu studijních cest po Evropě a Turecku v předválečné době i po roce 1945, byl docentem a vedoucím Katedry výtvarné výchovy FF Univerzity Palackého v Olomouci, navrhl znak Univerzity Palackého, svými grafikami vyzdobil četné bibliofilie, během dlouhých let se účastnil většiny kolektivních výstav a výstavních akcí v Olomouci a Ostravě.

(Slovník Chagall, Lexikon českých výtvarníků (Lexicon of the CVA), abART)

(15.4.1907 Podgórze u Krakova, Polsko - 22.10.1990 Olomouc)

Mukařovský Josef

"Zasněná dívka s perlovým náhrdelníkem"

kombinovaná technika - akvarel, kvaš, signováno vpravo dole J. MUKAŘOVSKÝ, datováno 1921, ručně řezaný rám stříbro-zlaté barvy.

35,5 x 25,5 (59,5 x 50) cm

5 500 Kč

Jedna z posledních prací tohoto vynikajícího kreslíře a ilustrátora zastoupeného v řadě evropských galerií včetně NG Praha

(1851-1921)

"Svatý Václav - personifikace vinobraní"

mistrovská kresba tuší a akvarel, práce galerijní hodnoty, kolem roku 1940, špičkový ručně řezaný umělecký rám od Jaroslava Olšáka. Jedna z nejkrásnějších komorních prací autora.

Ve výřezu 30 x 19 (57 x 47)

25 000 Kč

(Toman, Lexikon českých výtvarníků, Slovník Chagall)

Liesler Josef

"Soudci"

barevná litografie, signováno vpravo dole LIESLER, datováno 1945, číslováno 150/300, slavná grafika, papír je poškozen. Paspartováno, rámováno, pod sklem.

Ve výřezu 32 x 41,5 (49 x 60) cm

4 900 Kč

Liesler Josef (1912-2005)

(19.9.1912 Vidolice, Pětipsy, Chomutov - 23.8.2005 Praha)

Pecold Bohumír

"Modře laděný večerní ruch v centru Ostravy"

velký olej na plátně, signováno vpravo dole B. PECOLD, datováno 1961, vedle vysoké umělecké i vysoká dokumentační hodnota, reprezentativní celek.

90 x 75 (108 x 93) cm

45 000 Kč

Pecold Bohumír

Malíř, studoval na Masarykově vyšší lidové škole v Ostravě, výborný krajinář, zejména oblasti Beskyd a Valašska.

(24. 10. 1888 Černovice, Pelhřimov - 15. 3. 1964 Karviná - Darkov)

Wiesner Richard

"Dívka a černé slunce"

velký olej na plátně, signováno vpravo dole R. WIESNER, datováno 1962, vzadu autorský štítek a razítko ČFVU Praha.

78 x 95 (124 x 102) cm

95 000 Kč

Monumentální, vysoce reprezentativní a galerijní práce

Wiesner Richard (1900-1972)

Malíř, pedagog, absolvent akademie v Praze u Obrovského a Nechleby, jako stipendista byl dva roky v Paříži, člen SVU Mánes, Svazu čs. výtvarných umělců, Svazu českých výtvarných umělců, Skupiny 58, od roku 1971 národní umělec, významný český malíř 20. století, zastoupen v Galerii umění v Karlových Varech, Galerii výtvarného umění v Ostravě, Vlastivědném muzeu v Šumperku, Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, vystavoval s SVU Mánes, na zlínských salonech, v roce 1937 na Světové výstavě v Paříži, v Benátkách, Finsku, Libanonu, Maďarsku, NSR, New Yorku, Polsku, Sýrii, Tunisu, na mnoha místech v Československu. Mezi jeho nejznámější díla náleží sgrafito v hlavní hale nádraží v Praze-Smíchov (1958) a výzdoba stropu vestibulu Karolina v Praze - strop kryjí dřevěné desky vyzdobené symboly věd (1948), viz KAROLINUM - historické sídlo Univerzity Karlovy http://www.cuni.cz/UK-1436.html.

(6.7.1900 Ruda nad Moravou, Šumperk - 6.11.1972 Praha)

Schindler Zdeněk

"Žena jako domina"

kombinovaná technika - tuš, akvarel, kvaš, signováno dole Z. SCHINDLER, datováno 2011, pod signaturou uveden název obrazu. Současný surrealistický projev, zaskleno.

42 x 29,5 (43 x 31) cm

3 700 Kč

Získáno přímo od autora.

Schindler Zdeněk

"V pasti"

kombinovaná technika - tuš, akvarel, kvaš, signováno vpravo dole Z. SCHINDLER, datováno 2013, současný surrealistický projev, zaskleno.

40 x 29,5 (42 x 32) cm

3 700 Kč

Získáno přímo od autora

"Matterhorn"

mistrovský olej na plátně, signováno vlevo dole, neurčeno, široký mimořádně luxusní rám francouzského typu.

56 x 78 (81,5 x 101,5) cm

35 000 Kč

Cenu rámu lze odhadnout cca částkou 15 000 Kč.

"Jezdec před bránou"

mistrovská kresba uhlem, bělobou a pastelkou, signováno vpravo dole VLAST. RADA, datováno 1938. Kvalitní adjustace, rám, pasparta, sklo.

30 x 22,5 (54 x 44) cm

5 500 Kč

Práce významného českého malíře, kreslíře, ilustrátora bohatě zastoupeného v Národní galerii.

Bubeníček Ota

"Česká krajina s chalupami v zimě"

olej na tvrzené malířské lepence, signováno vpravo dole O. BUBENÍČEK, nedatováno, kolem roku 1920, zaskleno.

44 x 58 (56,5 x 70) cm

35 000 Kč

Bubeníček Ota (1871-1962)

Malíř, loutkář, maloval krajiny z Valašska, Tater a Krkonoš, studia na pražské akademii u Mařáka a Slavíčka, dále v Mnichově a Paříži, výstavy v Mnichově, Londýně, Benátkách, Topičově salonu a další, zastoupen v Národní galerii Praha, GHMP, VČG Pardubice, MU Olomouc, AJG Hluboká. Jeden z nejznámějších představitelů Mařákovy krajinářské školy.

(31.10.1871 Uhříněves, Praha - 10.9.1962 Mladá Vožice, Tábor)

Černý Karel Š

"Rozhovor"

olej na plátně, signováno vlevo dole K.ČERNÝ Š, nedatováno, jedná se o velmi zajímavou práci galerijní úrovně, plátno v dolní části restaurováno a podlepeno.

35,5 x 46 (43 x 54) cm

48 000 Kč

Těžko jsme hledali paralelu v díle Černého, proto ponecháváme případnému kupujícímu tři týdny ode dne konání aukce na konzultaci se svým vlastním znalcem

Černý Karel (1910-1960)

(Lexikon českých výtvarníků (Lexicon of the CVA), abART)

(19.2.1910 Brno - 18.10.1960 Praha)

"Z orientálního města"

mistrovský galerijní olej na plátně, signováno vpravo dole T. F. ŠIMON, nedatováno, původní rám, výborná nabídka.

38 x 58 (51 x 71,5) cm

39 500 Kč

Blažíček Oldřich

"Krásná zima na kraji vesnice"

mistrovský olej na plátně lepeném na malířské lepence, signováno, nedatováno, kolem roku 1925.

35 x 50 (57,5 x 71,5) cm

79 000 Kč

Typicky českou zimní atmosféru představuje potok s vrbou

Blažíček Oldřich (1887-1953)

(5.1.1887 Slavkovice u Nového Města na Moravě - 3.5.1953 Praha)

Průcha Jindřich

"V mladém lese"

olej na dřevěné desce, signováno vlevo dole PRŮCHA, nedatováno.

20 x 29 (33,5 x 42,5) cm

13 500 Kč

Průcha Jindřich (1886-1914)

Malíř, původně studoval na filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, současně navštěvoval kurzy kreslení na soukromé malířské škole Ludvíka Vacátka rovněž v Praze. Kreslení studoval v letech 1911-1912 u Johanna Caspara Hertericha v Mnichově na Akademie der bildenden Künste (Akademie výtvarných umění) a v letech 1912-1912 u Adolfa Liebschera na pražském Českém vysokém učení technickém. V roce 1912 byl přijat za řádného člena S.V.U. Mánes. Jako důstojník v záloze narukoval hned na začátku první světové války na vojnu, zahynul v Haliči při prvních bojích. Až na výjimky byly jeho práce ponejvíce vystavovány na autorských či kolektivních výstavách až posmrtně.

(29.9.1886 Uherské Hradiště - 1.9.1914 Komarów, Ukrajina - Halič)

Slavíček Antonín

"Chalupy s doškovou střechou v kvetoucí krajině s figurální stafáží"

velký mistrovský galerijní olej na plátně, signováno vlevo dole A. SLAVÍČEK.

55 x 68,5 (74 x 86,5) cm

790 000 Kč

Současný majitel obdržel tento obraz před padesáti lety od své tety. V roce 1993 na něj nechal vypracovat znalecký posudek od PhDr. Jiřího M. Boháče. Zpracovaný posudek je datovaný 12. 2. 1993 a je velmi fundovaný. V posudku se konstatuje:

"... posuzovaný obraz se blíží Slavíčkovým venkovským krajinám malovaným po roce 1904, obrazům malovaným na Českomoravské Vysočině ... nejblíže však lze najít v malířském rukopise a barevné skladbě příbuznost s obrazy malovanými v létě 1908 v Oldřichovci v Jižních Čechách. ... Oproti řadě předchozích děl prostším a zklidnělým názorem na skutečnost, nicméně ohlašujícím počátek vrcholení jeho předčasně přervalého díla".

Na základě doporučení znaleckého posudku majitel nechal obraz restaurovat u PhDr. Františka Šuberta, odborného restaurátora a soudního znalce uměleckých děl. V posudku F. Šuberta se konstatuje, že v období od 10. 5. do 9. 6. 1993 bylo provedeno restaurování bez toho, že by byl zasažen původní malířský materiál novým materiálem. To znamená, že bylo zachováno původní autorovo plátno, podklady i barevná vrstva.

Obrazu by prospělo odborné vyčištění zejména v levém spodním rohu. Původní široký velmi vhodný rám je poškozen zejména častým otíráním při domácím úklidu

Znalecký posudek PhDr. Jiřího M. Boháče

Znalecká zpráva PhDr. Františka Šuberta

Kopie rodinných fotografií s obrazem visícím na zdi před pohovkou

Slavíček Antonín (1870-1910)

Malíř, studium na akademii u Julia Mařáka, člen KVU Aleš, člen SVU Mánes, jeho dílem vrcholí český impresionismus, výčet jeho výstav a zastoupení je rozsáhlý, patří mezi nejdražší české malíře.

(16.5.1870 Praha - 1.2.1910 Praha)