"Převozník"

mistrovská ofsetolitografie, signováno v kameni ZJ, datováno 1954, adjustováno v paspartě, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 29 x 20 (42,5 x 34) cm

1 500 Kč

Zrzavý Jan (1890-1977)

(5.11.1890 Okrouhlice, část Vadín, okres Havlíčkův Brod - 12.10.1977 Praha)

      127. aukce Ostrava TOP 041-060

"Komtesa Milda"

ušlechtilý tisk mistrovské litografie, signováno v kameni SAUDEK, dále slepotiskem Kája Saudek, vzadu autorské razítko s názvem a datací 2013, číslováno 37/100, výborná adjustace, skvělá nabídka.

17 x 12,5 (42 x 32) cm

4 000 Kč

"IL DOTTORE"

velká mistrovská barevná litografie, vpravo dole signováno tužkou A. BORN, nedatováno, číslováno 16/90, kvalitní adjustace, výborný stav.

Ve výřezu 47 x 36 (67,5 x 52) cm

19 500 Kč

Witek M.

"Podle očitého svědka"

kolorovaná litografie, kamenotisk - STEINDRUCKEREI d. M. WITEK in PRAG, papír částečně zašpiněný a uprostřed přeložený, adjustováno v rámku pod sklem.

33,5 x 22,5 (42 x 31) cm

7 500 Kč

Text tištěný pod obrázkem:

„Schreckliches Verfahren mit dem Leichnam des gemordeten Kriegsministers Latour.

Aufgenommen v. einem Augenzeugen.“ Zacházení s tělem zavražděného ministra války Latour.

Theodor hrabě Baillet de Latour (15.6.1780 Linec - 6.10.1848 Vídeň), působil od dubna 1848 ve funkci ministra války v tehdejší rakouské konstituční vládě. Aby podpořil přesun vojsk chorvatského šlechtice a rakouského generála Josipa Jelačiće, který měl bojovat proti bouřícím se Uhrům, rozhodl se poslat mu na pomoc vídeňský batalión. Část vídeňského obyvatelstva se tomu pokoušela zabránit a vzala útokem říšské ministerstvo války. Latour byl lynčován a jeho tělo bylo následně pověšeno na pouliční lampu.

Majer Antonín

"Rozkvetlá jabloň v otevřené krajině s figurální stafáží"

mistrovský olej na plátně, signováno vpravo dole A. MAJER, kolem roku 1930. Výborná práce skvělého malíře a grafika, původní mohutný zlacený rám. Vysoce reprezentativní celek svou kvalitou i velikostí.

86 x 80,5 (103 x 98) cm

29 000 Kč

Obraz pochází přímo z rodiny malíře.

Majer Antonín (1882-1963)

Malíř, grafik, studia u profesora Brožíka, Schwaigera a Hynaise na AVU v Praze, věnoval se malbě, kresbě a ilustraci. Velký vliv na jeho práci měl Munch. Byl jedním ze zakládajících členů spolku Hollar, s nímž vystavoval u nás i v zahraničí, vydal cyklus pohlednic, zastoupen v řadě galerií, včetně Národní galerie Praha.

(1.2.1882 Praha - 6.12.1963 Praha)

Chatrný Dalibor

"Tvář"

dřevoryt, dole uprostřed signováno tužkou D. CHATRNÝ, datováno 1960, adjustováno v paspartě, rámováno, zaskleno. Na trhu se vyskytuje vzácně.

34,5 x 23,5 (55,5 x 41,5) cm

3 900 Kč

Chatrný Dalibor (1925-2012)

Malíř, grafik, tvůrce objektů, konceptuální umělec, narozen v Brně, studoval na pedagogické Fakultě UK v Praze u M. Salcmana a C. Boudy, ČVUT a AVU v Praze u V. Silovského, více jak třicet let pracoval jako pedagog mj. na střední uměleckoprůmyslové škole v Brně, na AVU Praha, JAMU v Brně, mimořádně silné zastoupení v galeriích, včetně Národní galerie v Praze, kolem sta výstav doslova po celém světě.

(28.8.1925 Brno - 5.7.2012 Rajhrad, Brno-venkov)

"Le vrai portrait du juif-errant, Tel qu’on l’a vu passer ŕ Bruxelles en Brabant, le 22 Avril 1774..."

kolorovaná novinová grafika s francouzským textem, dobrý stav, výborná adjustace.

48 x 30,5 (57,5 x 40) cm

1 500 Kč

Jelínek František Antonín

"Bakchanálie"

mistrovský komorní olej na plátně, značeno mosazným štítkem FR. A. JELÍNEK, skvělá adjustace v plátěné paspartě a výborném rámku.

Ve výřezu 14 x 20 cm

6 500 Kč

Z této mistrovské práce je vidět, že se jedná o práci žáka Hanuše Schwaigra

Jelínek František Antonín

Malíř, studium na AVU v Praze uVlaho Bukovace, Roubalíka a Hanuše Schwaigera, člen Jednoty umělců výtvarných v Praze, maloval krajinu Českomoravské vysočiny, portréty a figurální kompozice, měl velkou zálibu ve starých holandských malířích, maloval stylem starých mistrů, výborný malíř figuralista, zastoupen v Národní galerii Praha.

(8.3.1890 Praha - 26.2.1977 Kochánov, okres Havlíčkův Brod)

nesignováno

"Prométheus"

mistrovský galerijní olej na dřevěné desce, signum nenalezeno, přelom 18. a 19. století, obraz znázorňuje Prométhea přikovaného ke skále a orla, který se chystá zaútočit na jeho játra, nerámováno, na horní hraně drobně poškozené dřevo.

25 x 34,5 cm

20 000 Kč

Obraz pochází z pozůstalosti po malíři Josefu Holubovi

nesignováno

"Před poštovním úřadem v Cetinje"

kombinovaná technika akvarel a kvaš, nesignováno, vzadu razítko KOMMERZIALRAT ALFRED J. O. WODAK a rukou psaný text: "POSTAMT IN CETINJE, MONTENEGRO UM 1880, AQUARELL". Rámováno v širokém černě lakovaném dřevěném rámu. Dole vpravo drobná hnědá skvrnka.

18 x 23 (46 x 54) cm

25 000 Kč

Cetinje se nachází v jižní části Černé Hory (Montenegro). Město bylo kulturním a vzdělávacím centrem Černé Hory po dobu pěti století, po roce 1918 jeho význam klesl.

Tůma Drahomír

lept, signováno vpravo dole tužkou D. TŮMA, datováno 1968.

Tisková plocha 15,5 x 28 (31,5 x 39,5) cm

600 Kč

Tůma Drahomír 1907-1988)

Malíř, grafik, studoval u P. Dillingera na ŠUŘ v Brně a u J. Bendy na UMPRUM v Praze, pracoval jako novinář a grafik v Ostravě, maloval lehce stylizované figurální a krajinné kompozice, čerpal z Ostravska, zastoupen ve sbírkách GVU v Ostravě.

(28.11.1907 Přerov - 21.6.1988 Havířov)

nesignováno

"Podzimní zátiší"

olej na plátně, signum nenalezeno, první polovina minulého století.

56 x 42,5 (65 x 51) cm

2 700 Kč

Obraz pochází z pozůstalosti malíře Josefa Holuba.

Szelzer

"Plachetnice v přístavu"

velký mistrovský olej na plátně, signováno vpravo dole SZELZER, datováno 1940, původní luxusní rám vyžaduje restaurování.

66,5 x 97 (84,5 x 114) cm

7 500 Kč

Siřínek Karel

"Kopcovitá krajina s pasákem ovcí"

olej na plátně, signováno vpravo dole K. SIŘÍNEK, nedatováno, plátno na dvou místech proseknuté, vyžaduje drobnější restaurování, původní rám rovněž poškozený. Velmi kvalitní práce, vzhledem k drobným poškozením za výhodnou cenu.

58 x 68 (72 x 83) cm

1 500 Kč

Siřínek Karel (?-?)

Stopy Karla Siřínka ve Frýdku - Místku:

Tři práce Karla Siřínka jsou publikovány v příspěvku České televize. "Dominanty Frýdku-Místku zachycené na obrazech místních umělců vystavilo Muzeum Beskyd" (Výstava na zámku srovnává současnost a minulost Frýdku-Místku, Česká televize, Televizní studio Ostrava 30. 1. 2013, http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/kultura/213085-vystava-na-zamku-srovnava-soucasnost-a-minulost-frydku-mistku/)

"Oltářní obraz Sv. Františka z Assisi v poutním kostele Navštívení P. Marie ve Frýdku je umístěn v boční kapli téhož světce ... Obraz je signován v pravém dolním rohu pod stupni: ELIAS FRANT HERBERT/PINXIT 1761, pod signaturou malíře je další nápis: RENOV. K. SIŘÍNEK R. 1923." (Dominika Grygarová: Oltářní obrazy v poutním kostele Navštívení Panny Marie ve Frýdku, UP Olomouc, Filozofická fakulta, bakalářská diplomová práce, Olomouc 2011 http://theses.cz/id/ueloaj/bp.pdf)

Holub Josef

"Cestička v březovém lese"

mistrovský olej na plátně, signováno, nedatováno, autor je v současné době na trhu velmi vzácný, mimořádná nabídka.

89 x 68 (95 x 74) cm

32 000 Kč

Další z krásných ukázek zpracování oblíbeného tématu Mařákovy školy.

Holub Josef (1870-1957)

Malíř krajinář, v letech 1890-1894 studoval na akademii v Praze u Mařáka, získal Purmannovo a Hlávkovo stipendium, ve studiu pokračoval v rakouských a německých galeriích, obdržel státní stipendium od ministerstva školství ve Vídni, skvělý reprezentant Mařákovy krajinářské školy.

(13.11.1870 Slaný, Kladno - 22.8.1957 Kvasiny u Rychnova nad Kněžnou)

Sabev Miroslav

"Sněžný muž Yetti"

velký olej na tvrzené malířské lepence, signum nenalezeno, nedatováno, nerámováno.

101 x 71,5 cm

12 000 Kč

Sabev Miroslav (1952-2011)

Malíř, kreslíř, vyučený zámečník, prošel mnoha profesemi, mimo jiné pracoval na ropných vrtech v Severní Africe, autodidakt, v jeho malbě převažovala portrétní a figurální tvorba, vytvářel také imaginárně laděné krajiny a nekonvenční zátiší. Vlastní rukou tragicky zahynul.

(Slovník Chagall, http://cs.wikipedia.org/wiki/Miroslav_Sabev, http://www.mediafax.cz/kultura/3173631-Vyznamny-ostravsky-malir-Miroslav-Sabev-se-zastrelil)

(8. 10.1952 Bartošovice, část Hukovice, okres Nový Jičín - 15. 2. 2011 Ostrava)

Kafka Jaroslav

"Dívka"

mistrovský olej na plátně, vlevo dole signováno KAFKA, datováno 1971, vzadu na blind rámu štítek Díla se jménem Kafka Jaroslav a názvem "Dívka", luxusní rám z dubového masivu

61 x 46,5 (77 x 62) cm

35 000 Kč

Hrdina F.F.

"Vlk na Sibiři"

olej na plátně, signováno, datováno 5.10.1910, kvalitní zajímavý obraz, luxusní rám francouzského typu, reprezentativní celek. Rám vyžaduje restaurování.

50 x 75,5 (73 x 98)

19 000 Kč

Malíř není uveden v českých katalozích, mohlo jít o Čecha žijícího v Rusku.

Vlček Jindřich

"Drůbež ve stodole s průhledem na dvůr"

kombinovaná technika - uhel, tuš, akvarel, kvaš, datováno 3.7.1946, vzadu štítek se jménem autora, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 17 x 22 (30,5 x 34,5) cm

3 700 Kč

"Svážení sněhu"

velký mistrovský olej na plátně, signováno vpravo dole - nepřečteno, vzadu na plátně číslo 84, přelom 19. a 20. století, nerámováno. Skvělá práce, krásný reprezentativní obraz.

96 x 110 cm

55 000 Kč