281-300

Parma Leopold

"Valašská dřevěnice v horské krajině"

černobílý dřevoryt, signováno vpravo dole monogramem LP v desce a tužkou L. PARMA pod grafikou, datováno 1936, rámováno, zaskleno.

42 x 29 (46 x 34) cm

600 Kč

Parma Leopold (1891-1968)

Malíř, grafik, ilustrátor, pedagog, studium na učitelském ústavu v Příboře, působil pedagogicky na různých školách ve Frenštátě pod Radhoštěm, ve Frýdlantu nad Ostravicí atd., člen sdružení Koliba a MSVU v Ostravě, řada výstav se zaměřením na propagaci krás Beskyd.

(30.9.1891 Tichá, Frenštát - 30.9.1968 Brno)

127. aukce Ostrava TOP 281-301

Michal

"Karlštejn"

originální dřevoryt, autorský výtisk, signováno vpravo dole tužkou MICHAL, datováno 1955. Na spodním bílém okraji, mimo obrazovou plochu, jsou skvrny od vlhkosti, rámováno, zaskleno.

13,5 x 34,5 (37 x 48,5) cm

500 Kč

Demir

"Moře s červánky"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole DEMIR, první polovina minulého století. Při spodním okraji lepenka poškozena. Rámováno v ozdobném rámu zlaté barvy.

50 x 66 (64 x 80) cm

3 400 Kč

Obraz pochází z pozůstalosti malíře Josefa Holuba.

Demir

"Moře se skalisky"

olej na kartonu, signováno vpravo dole DEMIR, první polovina minulého století. Rámováno v jednoduchém hladkém rámu.

50,5 x 67,5 (62 x 79) cm

2 400 Kč

Obraz pochází z pozůstalosti malíře Josefa Holuba

Prihel Bohumír

"Variace zo Slovenska III"

mistrovský dřevoryt, autorský výtisk, signováno vpravo dole tužkou BOHUMÍR PRIHEL, vlevo dole tužkou datováno 1972. Velká reprezentativní grafika, umělecká adjustace.

40 x 49,5 (46 x 66) cm

1 900 Kč

Prihel Bohumír (1926-1990)

Sochař, restaurátor, studoval figurální sochařství u profesora Jozefa Kostky a Rudolfa Pribiše na VŠVU v Bratislavě. Věnoval se komornímu a monumentálnímu sochařství a restaurátorské práci.

V roce 2009 byla uspořádaná souborná výstava jeho díla. Citujeme:

"Podľa kurátora výstavy Bohumíra Bachratého je expozícia nielen Prihelova najrozsiahlejšia, ale v Bratislave vôbec najväčšia autorská za ostatné roky. Prekvapujúca je najmä maliarska tvorba tohto sochára, ktorú verejnosť doteraz nepoznala, podobne ako mnohé objekty i sochy. Steny priestrannej sály zdobia maľby, kresby, grafiky, akvarely, pastely, koláže alebo priestorové obrazy vytvorené kombinovanou technikou." [1]

(Slovník Chagall, abART

https://www.webumenia.sk

[1] https://style.hnonline.sk/kultura/305562-sochar-prihel-ma-na-bratislavskom-hrade-najvacsiu-vystavu-diel)

(27.10.1926 Bratislava - 1990)

Šimon Pavel

"Don Quijote"

mistrovský dvoubarevný lept, signováno vpravo dole PAVEL ŠIMON, nedatováno, v paspartě, zaskleno, rámováno.

Ve výřezu 32 x 40 (49 x 54,5) cm

1 500 Kč

Šimon Pavel (1920-1958)

Malíř, grafik, ilustrátor, studoval u Vladimíra Pukla, Františka Tavíka Šimona a Antonína Pelce na AVU v Praze. Zpočátku se věnoval zejména malbě, později se soustředil výhradně na plakátovou tvorbu, knižní grafiku, ilustraci a volnou i drobnou grafiku, účastnil se soutěží exlibris, člen SČUG Hollar. Syn grafika a malíře T.F. Šimona.

(16.6.1920 Praha - 26.6.1958 Praha)

Raška

"Dřevěnice v podhorské krajině s vodou"

olej na plátně, signováno špatně čitelně vpravo dole, nedatováno, rámováno.

39,5 x 49,5 (51 x 61) cm

800 Kč

Poduška Václav ?

"Kytice ve džbáně"

olej na tvrzené malířské desce, signováno vpravo dole PODUŠKA V., nedatováno, rámováno.

64,5 x 26,5 (75,5 x 37,5) cm

1 100 Kč

Cion V.

"Kytice růží ve váze"

olej na plátně, signováno vpravo dole V. CION, nedatováno, rám stříbrné barvy.

40 x 45 (54 x 59,5) cm

1 900 Kč

Cion V. - Cionová (?-?)

Za první republiky byla malířkou v Ostravě, později emigrovala do Kanady, malovala zejména reprezentativní květinová zátiší, dlouho žila a zemřela v Kanadě.

Votruba František.

"Ležící ženský poloakt"

kombinovaná technika - olej, pastel, signováno vpravo dole F. VOTRUBA, nedatováno, původní rám, obraz je malovaný na kartonu, který se zvlnil, je potřeba ho vyrovnat.

31 x 39 (43 x 52) cm

1 500 Kč

Votruba František (1895-?)

A. Burtov

Malíř figuralista v Praze, žák pražské um. prům., grafický kurz u profesora Karla, A. Burtov používal jako pseudonym.

(20.2.1895 Praha - ?)

"Na cestě k chalupě v noci"

olej na kartonu, signováno špatně čitelně vpravo dole, datováno 1924, špatný stav, nutno restaurovat.

29 x 43 (38 x 52) cm

600 Kč

monogramista L.H.

"Figurální stafáž v krajině s vysokým kostelem"

olej na kartonu, signováno monogramem L.H., nedatováno, práce naivního umělce, silně poškozený rám.

35 x 39 (42,5 x 47) cm

1 000 Kč

"Alpská krajina"

olej na plátně, signováno vpravo dole, nepřečteno, nerámováno.

40 x 80 cm

1 200 Kč

Hrnčárek Jan

"Valašské dřevěnice v zimní krajině"

barevná litografie, signováno vpravo dole J. HRNČÁREK, nedatováno, číslováno 31/200, zaskleno.

33 x 52 (38 x 56,5) cm

500 Kč

Hrnčárek Jan (1918-2009)

ak. mal. PhDr. Hrnčárek Jan

(15.8.1918 Fryčovice, Frýdek-Místek - 21.10.2009)

Rašík Vladislav

"Přes Žukov v zimě"

kombinovaná technika - kvaš, akvarel, signum patrně pod paspartou, vzadu autorský štítek se jménem autora a razítkem ČFVU OSTRAVA, adjustováno v paspartě pod sklem, rámováno.

Ve výřezu 38 x 86 (62,5 x 110,5) cm

1 900 Kč

Raszyk (Rašík) Vladislav (1936-)

Malíř, narozen v Darkově u Karviné, malíř autodidakt, soukromě se vzdělával u Rudolfa Žebroka, věnuje se hlavně krajinomalbě, v roce 1990 otevřel vlastní galerii v Českém Těšíně.

Dobrý (Vašek) Václav

"Kvetoucí louka u vody"

pastel, signováno vpravo dole V. DOBRÝ, datováno 1929, pasparta, zaskleno, rámováno.

Ve výřezu 26 x 33 (45,5 x 51) cm

1 200 Kč

Dobrý Václav (1897-?)

Malíř, soukromá studia u profesora Ehrenhafta ve Vídni a Jindřicha Bubeníčka.

(1897 Plzeň - ?)