"Sto let školy v Šenově 1856 - 1956"

barevná litografie, signováno tužkou, zaskleno.

41 x 59 (49 x 67,5) cm

900 Kč

      128. aukce Ostrava TOP 041-060

Krkoška

"Slunečný zimní den na vesnici"

mistrovská kombinovaná technika - tuš, akvarel, kvaš, tempera, signováno vpravo dole KRKOŠKA..., datováno 9.7.1964.

30,5 x 48,5 (51,5 x 65,5) cm

900 Kč

barevná litografie, signováno tužkou, zaskleno, lehce poškozený rám.

Ve výřezu 35,5 x 47,5 (54 x 66,5) cm

1 500 Kč

Černovická Luisa

"Honosná kytice slunečnic ve váze"

mistrovský olej na plátně, signováno vpravo dole LUISA ČERNOVICKÁ, nedatováno, luxusní ručně řezaný rám francouzského typu, kvalitní reprezentativní práce známé malířky květin a květinových zátiší.

75,5 x 65,5 (93,5 x 83,5) cm

12 000 Kč

Černovická Luisa (1903-?)

Malířka, studia na Škole uměleckých řemesel v Brně v malířské speciálce u Süssera, v sochařské speciálce u Jana Lichtága, potom u Rudolfa Vejrycha na Ukrajinské akademii v Praze. Známá a uznávaná malířka květinových zátiší.

Manželka malíře, spisovatele, redaktora Josefa M. Černovického (1906-1991).

(Toman, Slovník Chagall, abART, http://georges.webnode.cz/produkty/)

(1.1.1903 Ronov u Velkého Meziříčí, část obce Ořechov - 2008 ?)

"Svatá rodina"

mistrovský olej na plátně, druhá polovina 18. století, patrně Střední Evropa, nevhodný rám z minulého století. Odpovídajícím rámem by se celek významně pozvedl.

68 x 54 (82 x 68) cm

49 000 Kč

Původně byl obraz navrhován na Kulturní památku ČR, nakonec se komise rozhodla udělit povolení k prodeji a vývozu. Důvodem byl názor několika členů komise, že se může jednat o benátskou práci z 18. století, čímž by nebyla splněna podmínka významu pro českou kulturu, příslušné materiály jsou k dispozici

Javůrek Milan

"Zima na vesnici v Beskydech - Postavy na cestě"

mistrovský olej na plátně, signováno vpravo dole M JAVŮREK, nedatováno.

60 x 90 (78,5 x 90) cm

5 500 Kč

Krásná zimní scenérie

Javůrek Milan (1924-1992)

Malíř v Ostravě, základy malířství získal u Jana Obšila a svého otce Cyrila Javůrka, později studoval u Josefa Lubojackého, člen ČFVU. Věnoval se krajinářské tvorbě, maloval především Ostravsko, Valašsko a Jesenicko, maloval i v Jugoslávii, Francii a Baltu, vystavoval se Sdružením výtvarných umělců Jaroněk. O jeho životě a díle vznikl v roce 1987 dokument v Čs. Televizi Ostrava

Beran Aljo

"Ostravské symboly - důlní šachta a haldy"

mistrovský galerijní olej na plátně, signováno vpravo dole BERAN, nedatováno. Adjustováno v úzké tmavé liště.

60 x 80,5 (63 x 84) cm

18 000 Kč

Beran Aljo (1907-1919)

Malíř, grafik, ilustrátor, pedagog, architekt, studoval na VUT v Brně obor architektura, poté na UPŠ v Praze u Jaroslava Bendy, Karla Špillara a Václava Štecha, podnikl řadu studijních cest po Evropě a Turecku v předválečné době i po roce 1945, byl docentem a vedoucím Katedry výtvarné výchovy FF Univerzity Palackého v Olomouci, navrhl znak Univerzity Palackého, svými grafikami vyzdobil četné bibliofilie, během dlouhých let se účastnil většiny kolektivních výstav a výstavních akcí v Olomouci a Ostravě.

(15.4.1907 Podgórze u Krakova, Polsko - 22.10.1990 Olomouc)

Procházka M.

"Dřevěnice v zimě"

olej na tvrzené malířské lepence, signováno vpravo dole M. PROCHÁZKA, datováno 1944.

49,5 x 67,5 (61 x 79) cm

2 500 Kč

Obraz navozuje příjemnou zimní náladu. Prospělo by mu vyčištění a vhodnější rám

Tkaczyk Bedřich Augustin

"Kování koně v zimě za chalupou - Venkovská žánrová scéna"

mistrovský galerijní olej na kartonu, signováno vpravo dole TKACZYK, datace čtena 1945, skvělá práce vynikajícího malíře, v okrajích u rámu drobné poškození kartonu.

64,5 x 86 (82 x 103,5) cm

7 000 Kč

Tkaczyk Bedřich Augustin (1910-1979)

Tkaczyk (Tkačík) Bedřich Augustin

Malíř, grafik, studoval na UPŠ v Praze a na Kunstgewerbe ve Vídni, jako malíř působil v Ostravě, zastoupen ve sbírkách GVUO, vynikající malíř Severní Moravy, měl velmi ztížené možnosti účasti na výstavách, z politických důvodů se tento skvělý malíř nestal malířem evropské třídy, podle našeho názoru jde spolu s Wünschem o nejlepšího malíře Severní Moravy ve 20. století.

(Lexikon českých výtvarníků)

(7. 2. 1910 Brzezinka, Polsko - 1. 6. 1979 Ostrava)

"Panova píšťala"

mistrovský olej na plátně, signováno vpravo dole WÜNSCHE, datováno pod rámem 1923.

45,5 x 35,5 (67 x 56,5) cm

30 000 Kč

Ne příliš často bývají v nabídce Wünscheho díla s náměty jinými než sociálně - pracovními, byť něžně zpracovanými, jako například v položce 45 tohoto aukčního katalogu. Zde citově podbarvené dílo mladého umělce, jiné než díla z prostředí chlapské dřiny.

Salichová Helena

"Děti při hře v parku"

mistrovský olej na tvrzené malířské lepence, signováno vpravo dole H. SALICHOVÁ, datováno 1971.

62 x 122 (65 x 126) cm

20 000 Kč

Reprezentativní práce.

Salichová Helena (1895-1975)

Salichová - Hálová Helena

Moravská malířka, grafička, ilustrátorka, spisovatelka, studia na akademii v Praze u Hynaise, Bukovace, Nechleby, Krattnera, žila v Polance nad Odrou, řada výstav, zastoupena v galeriích, včetně Národní galerie, jedna z našich nejlepších malířek 20. století. V roce 2009 vyšla monografie o životě a díle Heleny Salichové v rozsahu 400 stran a 1680 reprodukcí, autor Petr Pavliňák. Manželka malíře Antonína Hály (1895-1952).

(Slovník Chagall, Toman)

(25. dubna 1895 Kyjovice – 2. července 1975 Ostrava)

Zacharovič M.P.

"Sedící ženský akt"

olej na malířské lepence, vlevo dole signováno monogramem v azbuce M.Z., datováno 1982, na zadní straně azbukou jméno ZACHAROVIČ, nerámováno.

55 x 35 cm

4 800 Kč

monogramista F.Š.

"Krajinná partie s vodou"

olej na plátně, vlevo dole signováno monogramem F.Š., špatně čitelně datováno, kolem poloviny minulého století.

19,5 x 30 (29 x 40) cm

1 200 Kč

Procházka O.

"Zimní krajina"

olej na plátně lepeném na kartonu, signováno vlevo dole PROCHÁZKA, datace čtena 1934.

29,5 x 39 (34,5 x 43,5) cm

1 000 Kč

Grus Jaroslav

"Cesta vesnicí"

olej na tvrzené malířské lepence, signováno vpravo dole J. GRUS, nedatováno, mimořádná barevnost.

44 x 56 (59 x 71) cm

9 000 Kč

Grus Jaroslav (1891-1983)

(13.8.1891 Pardubice - 13.10.1983 Praha)

Procházka M. (Milan)

"Léto v horské krajině"

olej na tvrzené malířské lepence, signováno vlevo dole M. PROCHÁZKA, datace čtena 1939.

41,5 x 56 (49,5 x 63,5) cm

900 Kč

"Dřevorubec na kraji lesa"

olej na plátně, signováno vpravo dole, nepřečteno.

59,5 x 78,5 (69,5 x 88,5) cm

3 500 Kč

 Zajímavá krajinářská práce.

Arnegger Alois

"Světlo v krajině s vodou"

mistrovský olej na plátně, signováno vlevo dole A. ARNEGGER, nedatováno, krásná práce rakouské krajinářské školy.

42 x 52 (56,5 x 67) cm

15 000 Kč

Skvělá nabídka.

Arnegger Alois (1879-1963)

Rakouský malíř, studium na vídeňské Akademie der bildenden Künste (Akademie výtvarných umění). Maloval především alpskou krajinu v různých ročních obdobích. Ve dvacátých letech maloval také scenérie ze Středomoří, k oblíbeným místům patřily Neapol, San Remo, Capri. Ve zvláštní oblibě měl hru světla na vrcholech hor v kontrastu s bílou barvou zasněžených strání.

(9.3.1879 Vídeň - 11.8.1963 Vídeň)

Mervart Augustin

"Dům nad mořskou zátokou"

mistrovský olej na malířské lepence, signováno vlevo dole AUG. MERVART, datováno 1929, krásná práce jednoho z nejlepších krajinářů z Moravy, luxusní ručně řezaný rám drobně poškozený, zaskleno.

33 x 39 (44 x 49,5) cm

12 000 Kč

Mervart Augustin (1889-1968)

Malíř, sochař, významný moravský krajinář, studoval sochařství u profesorů F. Hrachovce, A. Balána, základy malířství získal u B. Jaroňka, žil a tvořil v Přerově, člen SVU Mánes, od roku 1910 se účastnil všech členských výstav, více než 30 výstav u nás i ve světě, Kodaň, New York, atd., zastoupen v mnoha galeriích, včetně galerie Národní, jeden z nejlepších moravských malířů.

(30.12.1889 Krásno nad Bečvou, Valašské Meziříčí - 15.6.1968 Přerov)

Foltýn František, připsáno

"Abstrakce - průnik barev"

mistrovská kombinovaná technika - olej, tempera, nesignováno, nedatováno, skvělá moderní práce.

44 x 50 (54,5 x 60,5) cm

45 000 Kč

Foltýn František

Malíř, kreslíř, studium na UPŠ v Praze u Dítěte a Hofbauera, absolvent pražské akademie, Académie Julien a Académie Grande - Chaumiére v Paříži, po první světové válce se věnoval krajinomalbě na Východním Slovensku a Podkarpatské Rusi, od roku 1924 tvořil převážně v Paříži, kde měl v roce 1930 soubornou výstavu a byl zakladatelem modernistické skupiny "Abstraction - Création", po válce žil v Brně, jeho abstraktní kompozice jsou proslulé po celé Evropě, národní umělec, špičkový český malíř - modernista.

(9.6.1891 Hradec Králové - 8.6.1976 Brno)