Holárek Emil

"Biblická scéna"

mistrovská galerijní kombinovaná technika - tuš, akvarel, kvaš, značeno pozůstalostním razítkem, rámováno, zaskleno, krásná sběratelská položka.

Ve výřezu 22 x 22 (39,5 x 38,5) cm

5 500 Kč

(1867-1919)

128. aukce Ostrava TOP 201-220

"Jezdci z Arizony - obálka"

ofsetolito, signováno v desce, nedatováno, obálka k Bob Hurikán, Jezdci z Arizony, Pacific Expres, Praha 1969, rámováno, pod sklem.

Ve výřezu 28,5 x 19 (42,5 x 32,5) cm

1 350 Kč

Toyen - Čermínová Marie

"Máchův Máj"

ofset, nesignováno, nedatováno, ilustrace ke knize Karel Hynek Mácha "Máj", Družstevní práce, Praha 1936, rámováno, zaskleno.

24 x 17,5 (44 x 34) cm

1 350 Kč

Toyen - Čermínová Marie (1902-1980)

Čermínová Marie

Malířka, grafička, ilustrátorka, studia na uměleckoprůmyslové škole v Praze u Dítěte a v Paříži, členka Skupiny surrealistů v ČSR, členství dále v Devětsil, SVU Mánes, Bretonova surrealistická skupina, do roku 1942 vystavovala se Štýrským v Paříži, některé z posledních výstav věnovaných této malířce - 2004 v Galerii Art Světlany a Luboše Jelínkových v Chrudimi, 2003 v Galerii "V" v Podivíně, 1998 ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě nebo zastoupení na kolektivních výstavách v Galerii české plastiky v Praze 2004, jedna z nejlepších českých malířek, představitelka surrealismu v celoevropském měřítku.

(21.9.1902 Praha - 9.11.1980 Paříž)

Kremlička Rudolf

"Portrét dívky"

litografie, signováno tužkou monogramem, nedatováno, dvacátá - třicátá léta minulého století, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 17,5 x 12,5 (37,5 x 32,5) cm

1 350 Kč

Kremlička Rudolf (1886-1932)

(19.6.1886 Kolín - 3.6.1932 Praha)

Tichý František

"Harlekýn"

mistrovská kresba tužkou a uhlem, signováno Tichý, datováno 1938, konzultováno s Dr. Janou Orlíkovou.

24,5 x 19 (505 x 43) cm

45 000 Kč

Tichý František (1896-1961)

Vynikající český malíř, kreslíř a grafik, jeho práce patří k tomu nejlepšímu z českého malířství 20. století, studium na pražské akademii u Obrovského a Krattnera, odchod do Francie, řada výstav u nás i ve světě, široké zastoupení v Národní Galerii i v řadě světových galerií, zasloužilý umělec v roce 1961, řada monografií o tomto slavném malíři, např. monografie "Tichý František - Grafické dílo" od Františka Dvořáka.

(24.3.1896 Praha - 7.10.1961 Praha)

Jiřincová Ludmila

"Čarovná zahrada - Dívčí akt"

litografie, nesignováno, nedatováno, frontispis ke knize Čarovná zahrada, Deset příběhů o lásce, Evropský literární klub, Praha 1943, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 21 x 12,5 (40,5 x 31) cm

1 350 Kč

Jiřincová Ludmila (1912-1994)

(9.5.1912 Praha - 22.1.1994 Praha)

Pezellen Tina

"Matka s dětmi ve městě"

mistrovská galerijní kresba tužkou a uhlem, signováno monogramem, datováno 1926, kresba vrcholné německé exprese, rámováno, zaskleno,

48,5 x 32 (59 x 42,5) cm

15 000 Kč

Pezellen Tina (1897-1979)

Bauer-Pezellen Tina

Vynikající expresionistická malířka a ilustrátorka, uváděna ve světových katalozích, v devadesátých letech bylo její dílo významným objevem, v roce 2000 byla uspořádána výstava jejích prací na německém velvyslanectví v Praze.

Narodila se v rodině důstojníka c. a. k. armády. Rodina se krátce po narození Tiny přestěhovala do Jindřichova Hradce, kde pak malířka strávila dětství. Studovala ve vídeňské grafické škole, navštěvovala Kunstgewerbeschule ve Vídni, ve studiích pokračovala na akademii v Mnichově. V roce 1937 se odstěhovala s manželem Siegbertem Bauerem do Výmaru (Zdroj viz níže /*/)

(/*/ https://jindrichohradecky.denik.cz/kultura_region/jh_tina_bauer20070509.html)

(1897 Kotor v Dalmácii - 1979 Německo)

Grus Jaroslav

"Lodičky u břehu"

krásná barevná litografie, signováno tužkou, nedatováno, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 32 x 42 (54 x 61,5) cm

3 500 Kč

Grus Jaroslav (1891-1983)

(13.8.1891 Pardubice - 13.10.1983 Praha)

"Alegorie svobody - dívka v šátku"

litografie v převažujících národních barvách, signováno v desce, datováno 1942.

44,5 x 34,5 (65,5 x 55,5) cm

3 500 Kč

(Toman, Lexikon českých výtvarníků, Slovník Chagall)

Blažíček Oldřich

"Krásná zima na kraji vesnice"

mistrovský olej na plátně lepeném na malířské lepence, signováno, nedatováno, kolem roku 1925.

35 x 50 (57,5 x 71,5) cm

79 000 Kč

Typicky českou zimní atmosféru představuje potok s vrbou

Blažíček Oldřich (1887-1953)

(5.1.1887 Slavkovice u Nového Města na Moravě - 3.5.1953 Praha)

Kirchner Otto

"Kuřák fajfky"

mistrovský olej na dřevěné desce, signováno vpravo nahoře Otto Kirchner München, nedatováno, mimořádný luxusní rám drobně poškozen.

24 x 18 (42 x 36,5) cm

5 000 Kč

Skvělá vánoční nabídka

(1887-1960)

Kristin Vladimír

"Na kraji vesnice"

mistrovský olej na plátně podloženém kartonem, signováno, nedatováno, luxusní ručně řezaný rám francouzského typu, v paspartě, pod sklem.

Ve výřezu 52 x 41 (78,5 x 68,5) cm

25 000 Kč

Kristin Vladimír (1894-1970)

Významný malíř ostravského regionu, ilustrátor, scénograf, grafik, malíř, studoval ve Vídni, člen MSVU, SVU Mánes, Skupiny výtvarných umělců v Brně, v literatuře rozsáhlý výčet výstav, zastoupen v Národní Galerii Praha, v ostravské GVU a dalších, velké spektrum výstav, cenná jsou zejména jeho panoramata Ostravy a Prahy, spolu s Tkaczykem, Salichovou a Wünschem patří k nejlepším malířům ostravského regionu vůbec.

(25.7.1894 Moravská Ostrava - 13.11.1970 Ostrava)

Führich Joseph

"Josef a Marie z cyklu Biblické obrazy 1847"

lept, vlevo dole tiskem JOSEPH FÜHRICH, nerámováno, uloženo v paspartě.

Ve výřezu 35 x 46,5 (49,5 x 60) cm

300 Kč

(1800-1876)

Štěpán Bohumil

"Člověk a pes"

kresba perem a tuší a koláž, nesignováno, výborná práce jednoho z nejlepších kreslířů, malířů a hlavně karikaturistů minulého století, umělecká adjustace, sběratelsky vzácné.

Ve výřezu 15,5 x 19 (41,5 x 31,5) cm

7 500 Kč

Získáno přímo z rodiny autora.

Štěpán Bohumil (1913-1985)

Malíř, grafik, ilustrátor, karikaturista, studoval v Praze na soukromé grafické škole profesora Rottera a u profesora Jana Ivana Kulce na Ukrajinské akademii. Pracoval jako výtvarník pro nakladatelství Melantrich, zabýval se užitou a knižní grafikou, kresbou a koláží, fotomontáží, figurální malbou, plakátovou tvorbou. Publikoval v různých časopisech - Dikobraz, Literární noviny, Kultura, Plamen, Výtvarná práce. Od roku 1969 žil v Mnichově, kde se věnoval především ilustraci.

(12.4.1913 Křivoklát, Rakovník - 1.3.1985 Mnichov, Německo)

"Na návsi u rybníka"

mistrovský olej na sololitu, signováno, datováno 1943, poškozený rám.

44 x 54,5 (58,5 x 69,5) cm

6 500 Kč

Sládek Jan

"Ostravská ulice"

barevný dřevoryt, signováno tužkou, nedatováno, nerámováno, v paspartě.

Ve výřezu 24 x 16 (40 x 30) cm

250 Kč

Sládek Jan (1906-1982)

Malíř, grafik, scénograf, kostýmní výtvarník, pedagog, soukromá studia u prof. Ungermanna, pedagogicky působil na Škole umění ve Zlíně a na DAMU, katedra scénického výtvarnictví, grafik a výtvarník divadla v Ostravě, vydal cyklus z prostředí železáren, řada výstav, významný umělec regionu 20. století.

(20. 5. 1906 Ostrava-Kunčice - 30. 7. 1982 Praha)

nesignováno

"Abraham a Agar - Sára přivádí Abrahamovi svou otrokyni Hagar"

rytina, nesignováno, nerámováno, uloženo v paspartě.

Ve výřezu 13,5 x 8,5 (29 x 21) cm

150 Kč

Pezellen Tina

"Chlapec v modrém obleku"

mistrovská galerijní kombinovaná technika - kresba tužkou a uhlem, kolorovaná akvarelem, signováno vpravo dole TINA PEZELLEN, datováno 1924. Rámováno, paspartováno, pod sklem.

Výřez 40 x 26,5 (61 x 48) cm

16 000 Kč

Skvělá práce vynikající německé expresionistky, která žila v ČSR. Vzácné.

Pezellen Tina (1897-1979)

Bauer-Pezellen Tina

Pezellen Tina

"Děti"

černobílá litografie, signováno tužkou vpravo dole TINA PEZELLEN, datováno 1922, vlevo dole text. Rámováno, paspartováno, pod sklem.

Výřez 28,5 x 33 (45 x 51,5) cm

7 500 Kč

Skvělá práce vynikající německé expresionistky, která žila v ČSR. Ojedinělý výskyt.

Pezellen Tina (1897-1979)

Bauer-Pezellen Tina

Wiesner Richard

"Dívka a černé slunce"

velký olej na plátně, signováno vpravo dole R. WIESNER, datováno 1962, vzadu autorský štítek a razítko ČFVU Praha.

78 x 95 (124 x 102) cm

95 000 Kč

Monumentální, vysoce reprezentativní a galerijní práce

Wiesner Richard (1900-1972)

Malíř, pedagog, absolvent akademie v Praze u Obrovského a Nechleby, jako stipendista byl dva roky v Paříži, člen SVU Mánes, Svazu čs. výtvarných umělců, Svazu českých výtvarných umělců, Skupiny 58, od roku 1971 národní umělec, významný český malíř 20. století, zastoupen v Galerii umění v Karlových Varech, Galerii výtvarného umění v Ostravě, Vlastivědném muzeu v Šumperku, Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, vystavoval s SVU Mánes, na zlínských salonech, v roce 1937 na Světové výstavě v Paříži, v Benátkách, Finsku, Libanonu, Maďarsku, NSR, New Yorku, Polsku, Sýrii, Tunisu, na mnoha místech v Československu. Mezi jeho nejznámější díla náleží sgrafito v hlavní hale nádraží v Praze-Smíchov (1958) a výzdoba stropu vestibulu Karolina v Praze - strop kryjí dřevěné desky vyzdobené symboly věd (1948), viz KAROLINUM - historické sídlo Univerzity Karlovy http://www.cuni.cz/UK-1436.html.

(6.7.1900 Ruda nad Moravou, Šumperk - 6.11.1972 Praha)