129. AUKCE OSTRAVA - 2.6.2019

"Z Ostravska"

olej-tempera na kartonu, signováno vpravo dole J. DRHA, vzadu autorovo razítko, rámováno, zaskleno.

41 x 59 (49 x 68) cm

1 900 Kč

Práce umělecké a dokumentační hodnoty.

      129. aukce Ostrava TOP 001-020

"Horníci v rubání"

mistrovská litografie, signováno vlevo dole tužkou V. WÜNSCHE, vydal Lito Oborný Ostrava, zaskleno.

Ve výřezu 58,5 x 43,5 (72,5 x 52,5) cm

2 500 Kč

Výborná práce známého malíře hornických motivů.

Galbavý Rudolf

"Z Vítkovických oceláren"

akryl na tvrzené malířské desce, nesignováno.

46 x 65 (58,5 x 78,5) cm

3 500 Kč

Zajímavá práce s námětem výrobního procesu od výborného žijícího malíře.

Galbavý Rudolf (1951-)

(nar. 1951 Vracov na Jižní Moravě)

Šavel Vladimír (?)

"Bývalý důl Klement Gottwald - Hrdlovka"

mistrovský olej na plátně, signum nenalezeno, vzadu na plátně uveden název a na blind rámu jméno ŠAVEL.

60 x 114 (62 x 116) cm

6 000 Kč

Kromě nesporné galerijní hodnoty i hodnota dokumentační.

Kutíková - Kavánková Františka

"Zátiší s hornickými symboly"

olej na plátně lepeném na tvrzené malířské desce, signováno vpravo dole F. KUTÍKOVÁ - KAVÁNKOVÁ, datováno 1954, ručně řezaný rám.

41 x 32,5 (54 x 46) cm

3 500 Kč

Kutíková -Kavánková Františka (1910-1978)

Kafuňková - Kavánková Františka

Malířka, studovala u l. Kleinmondové-Janovské, vystavovala s SVU Myslbek, působila v Čáslavi. Rozená Kavánková, provdaná Kafuňková, prvním manželem byl primář chirurgie v Čáslavi umučený nacisty za lékařskou pomoc odbojářům. Obrazy podepisovala Kafuňková -Kavánková. Později se znovu provdala a obrazy pak nesly signaturu Kutíková - Kavánková. Malovala květinová zátiší, portréty, figurální kompozice. Pro kostel v Čáslavi vytvořila obraz svaté Terezie. Její obraz Slunečnice je v majetku České spořitelny, pobočka Čáslav a spolu s dalšími obrazy je publikován na internetových stránkách Galerie České spořitelny. (www.galerieceskesporitelny.cz/zatisi-a-malba-kvetin-19-stoleti)

Františka Kutíková -Kavánková je uvedena v seznamu osobností spojených s Čáslaví.

(17.2.1910 Praha - 11.12.1978)

"Chalupy v podhorské krajině"

olej na lepence, signováno vpravo dole J. DRHA, kvalitní práce významného ostravského malíře. Adjustováno v paspartě, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 24 x 29 (46 x 51,5) cm

1 900 Kč

Bártek

"Vysokohorská krajina s vodní plochou"

olej a kvaš na lepence, signováno vpravo dole BÁRTEK, tradičně mistrovská práce tohoto blíže neurčeného autora. Adjustováno v paspartě, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 22,5 x 28 (44 x 50,5) cm

1 900 Kč

Bártek

"Horský potok"

Ve výřezu 28 x 21,5 (52,5 x 41) cm

1 900 Kč

"Hornatá krajina s továrními komíny v pozadí"

olej na lepence, signováno vpravo dole J. DRHA, adjustováno v paspartě, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 14,5 x 36 (34,5 x 55,5) cm

1 800 Kč

Holas Otto

"Chalupy a rozkvetlé stromy ve stráni"

velký mistrovský olej na malířské lepence, signováno vpravo dole OTA HOLAS, datováno 1978, svou velikostí reprezentativní práce, rámováno, zaskleno.

70,5 x 99,5 (84 x 114) cm

5 000 Kč

Holas Otto (1910-1990)

Holas Ota

Malíř, kreslíř, grafik, v roce 1943 byl na základě předložených prací přijat do Syndikátu českých výtvarných umělců v Praze, později studoval na AVU v Praze u Jakuba Obrovského a Karla Mináře, člen Moravskoslezského sdružení výtvarných umělců, dlouhý výčet výstav v Lexikonu.

(5.2.1910 Hranice - 3.3.1990 Ostrava)

"Předjaří na kraji vesnice"

Ve výřezu 18 x 38 (39 x 55,5) cm

1 800 Kč

Baran Otakar

"Močály Těrlické přehrady"

akvarel, signováno vpravo dole O. BARAN, vzadu štítek s názvem a jménem autora. Adjustováno v paspartě, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 22,5 x 64 (42 x 84) cm

900 Kč

Baran Otakar (1905-1986)

Baran Otto

Malíř, absolvent Akademie výtvarných umění v Krakově, věnoval se akvarelu a kvaš akvarelu, člen Moravskoslezského svazu německých výtvarných umělců, se kterými vystavoval v Praze, náměty čerpal v Karviné a okolí, z Beskyd a Pobeskydí, maloval také v Polsku, Bulharsku, Rakousku. Člen ostravského spolku KUNSTRING v meziválečném Československu. Otec malíře Edgara Barana.

(31.12.1905 Heřmanice, Ostrava - 20.11.1986 Praha)

Němec Karel

"Stavy I"

mistrovský černobílý dřevoryt, signováno vpravo dole tužkou i v desce K. NĚMEC, devět profesí sedlákem počínaje a čertem konče, rámováno, zaskleno.

39,5 x 49,5 (41 x 51) cm

800 Kč

Tento grafický list je zastoupen mimo jiné i ve sbírkách Moravské galerie v Brně (http://sbirky.moravska-galerie.cz/dielo/CZE:MG.C_9595)

Němec Karel (1879-1960)

Malíř, grafik, loutkář, ilustrátor, ruský legionář, studium na Kalvodově krajinářské škole u Aloise Kalvody a na Akademii výtvarných umění u Hanuše Schwaigera, znamenitý malíř, grafik a kreslíř, mistr dřevorytu, řada knižních ilustrací, účastnil se výstav SVU Mánes, jehož byl členem.

(25.10.1879 Nové Město na Moravě - 17.6.1960 Nové Město na Moravě)

Němec Karel

"Stavy II"

mistrovský černobílý dřevoryt, vpravo dole signováno tužkou K. NĚMEC, devět profesí porodní bábou počínaje a sv. Petrem konče, rámováno, zaskleno. Vlevo nahoře mimo tiskovou plochu přehrnutý papír.

39,5 x 49,5 (41 x 51) cm

800 Kč

Tento grafický list je zastoupen mimo jiné i ve sbírkách Moravské galerie v Brně (http://sbirky.moravska-galerie.cz/dielo/CZE:MG.C_674)

Němec Karel (1879-1960)

Němec Karel

"Stavy III"

mistrovský černobílý dřevoryt, vpravo dole signováno tužkou K. NĚMEC, devět profesí hudcem počínaje a andělem konče, rámováno, zaskleno.

39,5 x 49,5 (41 x 51) cm

800 Kč

Tento grafický list je zastoupen mimo jiné i ve sbírkách Moravské galerie v Brně (http://sbirky.moravska-galerie.cz/dielo/CZE:MG.C_9594).

Němec Karel (1879-1960)

Pospíšil Bohumil

"Vysokohorské jezero"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole BOH. POSPÍŠIL, datace čtena 1951, rámováno v širokém dobovém rámu, zaskleno.

51 x 61 (67 x 77) cm

900 Kč

Pospíšil Bohumil (1914-1996)

Pospíšil Boža

Publicista, kreslíř, malíř krajnář.

Kolář Jiří

"Plakát k MS v kopané, Španělsko 1982"

ofsetolitografie, signováno vpravo dole J. KOLÁŘ, datováno 1981, rámováno, zaskleno.

93 x 58 (95,5 x 60,5) cm

3 000 Kč

Kolář Jiří (1914-2002)

Malíř, kreslíř, kolážista, básník, překladatel, český umělec světového jména, vyučen truhlářem, absolvoval soukromá studia. Od 1980 žil a tvořil v Paříži. V roce 1996 se konala výstava ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě, vystavoval spolu s Bělou Kolářovou. Zastoupen snad ve všech významných galeriích na celém světě, patří k nejvýznamnějším českým uměleckým osobnostem, patrně světově nejznámější český výtvarník 20. století

(24.9.1914 Protivín, Písek - 11.8.2002 Praha)

Gabánková - Laníková Antonie

"Kytice pivoněk ve džbáně"

pastel, signováno vlevo dole ANT. LANÍKOVÁ, datováno 1943, zaskleno, poškozený rám.

69 x 60,5 (78 x 69,5) cm

1 800 Kč

Gabánková - Laníková Antonie (1924-?)

Grafička, malířka, studovala na AVU v Praze, působila v Ostravě, zastoupena ve sbírce na ZŠ Jiřího z Poděbrad v Ostravě. Profesionálně pracovala a vystavovala s manželem Josefem Gabánkem. Po vojenské invazi v roce 1968 emigrovali s celou rodinou do Kanady, kde pokračovali ve výtvarné činnosti, vystavovali v Kanadě a USA. Dcera Maria (1951) je rovněž malířka.

(nar. 10.3.1924 Brušperk u Ostravy - ?)

Němec Karel

"Faust"

mistrovský barevný dřevoryt, vpravo dole signováno tužkou K. NĚMEC, vlevo dole tužkou uveden název, rámováno, zaskleno.

40 x 30 (41,5 x 31,5) cm

650 Kč

Tento grafický list je zastoupen mimo jiné i ve sbírkách Moravské galerie v Brně (http://sbirky.moravska-galerie.cz/dielo/CZE:MG.C_9576).

Němec Karel (1879-1960)

"Návrh na plakát - Spojení / spolupráce různých profesí"

kombinovaná technika - pastel, kresba uhlem, akvarel, kvaš, signováno vpravo V. WÜNSCHE, rámováno, zaskleno.

56 x 80 (62,5 x 87,5) cm

1 500 Kč