131. AUKCE OSTRAVA - 28.6.2020

Maska

řezba ve dřevě, vykládaná pravými kameny - polodrahokamy a vybíjená kovem stříbrné barvy. Práce lidového umělce z Indonésie, maska byla vyrobena kolem poloviny minulého století jako luxusní suvenýr, velmi dobrý stav, dekorativní.

Výška 40 cm, šířka 30 cm, hloubka 15 cm

2 500 Kč

      131. aukce Ostrava TOP 021-040

Váza s loveckým motivem

sklo žluté s rubínovou lazurou, ve vedutě řezba laně a jelena, proti vedutě vybroušeno 10 čoček, při okraji vybrušované olivky, na patce vybroušeny drobné čočky, počátek 20. století, výborný stav.

Výška 15 cm, průměr 11,5 cm

600 Kč

Luxusní, velmi kvalitní výrobek.

Klinger Miloslav

Váza na jeden květ

sklo hutní, žluté, v přední části zdobené řezbou ptáčka sedícího na stéble. Tvarově pod vlivem EXPO 58, velmi dobrý stav.

Výška 28 cm, šířka 13 cm

900 Kč

Klinger Miloslav (1922-1999)

Sklářský výtvarník, pedagog, studoval u profesora Karla Štipla na VŠUP v Praze, od roku 1948 pracoval jako výtvarník Železnobrodského skla pro obor skleněných figurek a hutního skla. Na EXPO 58 v Bruselu získal stříbrnou medaili.

(10. 1. 1922 Hrubá Horka, Železný Brod - 5. 7. 1999 Železný Brod)

Džbán - karafa se zabrušovanou zátkou

sklo čiré s lazurou jantarové barvy, horní část zlacená a zdobená malbou barevnými emaily. Kolem roku 1920, velmi dobrý stav.

Výška se zátkou 41 cm, bez zátky 33 cm

450 Kč

Brychta Jaroslav

Plastika "Štvanice na jelena"

sklo foukané, stříbřené a tažené. Dva psi štvoucí jelena, práce významného skláře Brychty, dobrý stav.

Výška 17 cm, délka 22 cm, hloubka 7 cm

600 Kč

Několik návrhů z roku 1930 a některé realizace Brychtových foukaných figurek z třicátých let jsou uvedeny v publikaci Antonín Langhamer, Martin Hlubuček: Jaroslav Brychta - spoluzakladatel a tvůrce železnobrodského skla, Město Železný Brod 2014, strany 64, 65.

Brychta Jaroslav (1895-1971)

Sochař, sklářský výtvarník, studium u Drahoňovského a Kafky, čtyřicet let působil jako profesor na sklářské škole v Železném Brodě, specializoval se na portrétní plastiku. Za skleněné figurky obdržel již v roce 1925 zlatou medaili a čestný diplom na výstavě dekorativního umění v Paříži.

(9.3.1895 Litomyšl, část Pohodlí - 5.10.1971 Železný Brod)

Hračka - panenka - porcelánová hlavička, pravé vlásky, otevřená ústa se zoubky

trup papírmašé, dřevěné končetiny kloubové, celé tělo lakované. Značeno Made in Germany ARMAND MARSEILLE 390 DRGM 246 AIIM, počátek minulého století. Barva částečně oprýskaná, ruce poškozené. Po restaurování kvalitní sběratelský kus.

Výška 46 cm

2 500 Kč

Nepůvodní pletená červená kombinéza.

Groma Alfonz

Plastika "Šípková Růženka"

epoxidová hmota patinovaná na bronz. Vespod štítek Slovenské národní galerie se jménem autora Alfonz Groma, datem 13.6.1975 a s dalšími špatně čitelnými údaji. Drobně restaurováno.

Výška 19 cm, délka 15 cm

1 200 Kč

Groma Alfonz (1924-1993)

Sochař, pedagog, medailér, působil v Liptovském Mikuláši, ateliér měl také v Trstené. Studoval na Akademii výtvarných umění Praha - pedagogové Lauda Jan, Španiel Otakar, podnikl studijní cesty do Polska, Rakouska, Maďarska, Itálie, SSSR, Iránu, Rumunska, Švýcarska, Francie, Španělska, Německa. Byl členem Zväzu slovenských výtvarných umelcov. Vytvářel drobnou plastiku i rozsáhlá monumentální díla.

(22.3.1924 Trstené (Liptovský Mikuláš) - 8.6.1993 Liptovský Mikuláš, Slovensko)

Plastika "Děvčátko v kraťáskách"

porcelán bílý, malovaný, vespod červeně tištěná značka KUNSTPORZELLANE METZLER & ORTLOFF, značka používaná v letech 1930-1972, a papírový štítek Franz Abicht ILMENAU.

Výška 10 cm

550 Kč

Těžítko

mořská ulita na mramorové desce, oklep na podložce.

15 x 10 cm

400 Kč

Hodiny stolní s budíkem

kovová schránka částečně niklovaná mosaz, přední a boční strany prosklené, přední sklo podložené mosaznou reliéfně zdobenou destičkou, ciferník lisovaný papír s třemi ciferníky, původní klíček, funkční.

Výška 18 cm, základna 13 x 10 cm

500 Kč

Bibus František

Tác servírovací

stříbro, tvar obdélníkový, okraj reliéfně zdobený, značeno FB (František Bibus), dále puncovní značkou Trojúhelník se slovenským trojvrším s dvojramenným křížem 5.

Ryzost stříbra 800/1000, hmotnost 663,80 g,

délka 40,5 cm, šířka 17 cm, výška 1,2 cm

8 900 Kč

Bibus František (1860-1941)

Bibus Franz

Vyučený zlatník, designér, působil ve firmě Franz Bibus & Sohn, Moravská Třebová.

Obchodní název firmy Franz Bibus se objevuje od roku 1896, v roce 1917 se změnil na Franz Bibus & Sohn. Podnik pro výrobu stříbrných, alpakových a galvanicky pokovených předmětů fungoval do 40. let, kdy byl František Bibus donucen svou firmu prodat. Po druhé světové válce národní správa sloučila veškeré místní dílny a vzniklý celek byl začleněn do n.p. Sandrik."

Luxusní kazeta na šperky s miniaturou na víčku

zlacený bronz, kruhové víčko plasticky zdobené, uvnitř textilní polstrování.

Miniatura - malba portrétu šlechtičny, tempera na slonové kosti, signováno, neurčeno. Kolem roku 1800 - 1820, empírový styl.

Výška 3 cm, průměr 9 cm

3 500 Kč

Zapalovač benzínový - tzv. koksák

svého času patřil mezi nejspolehlivější - nezničitelné zapalovače, nepoužívaný, původní balení včetně návodu a záručního listu, šedesátá léta minulého století.

Výška 5,5 cm, šířka 3,5 cm

100 Kč

Velká sada kořenek s ruční malbou a německými nápisy na čelních stěnách

keramika barevně glazovaná, keramická víka. Nepůvodní dřevěná víka a dřevěné profilované zadní desky závěsných dóz. Značeno vtlačeně TONI 125. Oklepy na víkách, nádoba na sůl má v zadní stěně vlasovou prasklinu, první čtvrtina 20. století.

2x závěsná dóza - sůl, mouka, výška 18 cm, základna 10 x 10 cm,

6x velká dóza, výška 18 cm, základna 10 x 10 cm,

6x malá dóza, výška 8 cm, základna 5 x 5 cm.

2 900 Kč

Závěsné desky jsou z kořenek sundané - nepoškozené. Krásná sbírková i funkční sestava.

Stolní globus školní

osa globu upevněna v kovovém čtvercovém černě natřeném podstavci, šedesátá - sedmdesátá léta minulého století.

Průměr globusu 20 cm, základna 16 x 16 cm

450 Kč

Souprava psací, včetně nože na otevírání dopisů

světlý mramor, ústředním kusem je podlouhlá mramorová deska, na obou koncích zakončená kalamářem, uprostřed odkládací prostor na psací potřeby a stojánek na dopisy, kolem roku 1925-1935. Schází jedna nádobka na inkoust. Drobné oklepy.

ústřední deska, délka 55 cm, šířka 12,5 cm,

nůž na otevírání dopisů, délka 23 cm,

pečetidlo, délka 9,5 cm,

kolébka na savý papír, délka 16 cm, šířka 9 cm, výška 5 cm.

600 Kč

Soubor čtyř dřevěných plastik koní

řezba v cizokrajném dřevě, patrně Asie, zachycení koně ve čtyřech různých polohách.

V souboru:

"Kůň vzpřímený", výška 9 cm, délka 6,5 cm,

"Kůň pasoucí se", výška 6 cm, délka 8 cm,

"Kůň pádící", výška 7 cm, délka 11 cm,

"Kůň válející se", výška 7,5 cm, délka 7,5 cm.

900 Kč

Hořínek Vojtěch

Velká nástěnná figurální plastika "Mládí"

bronz, reliéf, signováno vpředu vpravo dole VOJTĚCH HOŘÍNEK, vzadu štítek Díla s názvem a razítko ČFVU.

42 x 95 cm

18 000 Kč

Výborná práce skvělého sochaře, žáka J. Mařatky a B. Kafky, výborná nabídka. Jenom cena za materiál a odlití by byla vyšší než je cena vyvolávací.

Hořínek Vojtěch (1906-1998)

Sochař, medailér, restaurátor, pokračovatel sochařského a kamenického rodu Hořínků (otec Karel 1868 – 1935, syn Karel nar. 1936, vnuk Tomáš nar. 1961). Studia: Uměleckoprůmyslová škola Praha, Josef Mařatka, Karel Štipl, Akademie výtvarných umění Praha, Kafka Bohumil, Staatschulen für freie und angevandte Kunst in Berlin, Wilhelm Gerstl, Fritz Klimsch. Zastoupen ve stálé expozici Českého výtvarného umění 20. století, Dům umění, Olomouc.

(11.2.1906 Olomouc-Řepčín - 3.4.1998 Šternberk)

Hračka - vláček

dřevo barevně malované, značeno made in Czechoslovakia, první polovina minulého století. Přiloženy dvě dřevěné figurky - panáček a kolombínka.

V soupravě:

lokomotiva, délka 12,5 cm, výška 4 cm,

cisterna, délka 7,5 cm, výška 3,5 cm,

osobní vagon s okny, délka 11 cm, výška 3 cm,

služební vagon, délka 6,5 cm, výška 3 cm,

nákladní vagon, délka 7,5 cm, výška 2,5 cm.

Výška figurek 4,5 cm

900 Kč

Krásná ukázka práce ve dřevě.

Korbel s cínovým víčkem a hracím strojkem ve dně

sklo řezané a leptané motivem květů, vpředu z ornamentu vytvořena kartuše pro jméno majitele, spodní část v cínové montáži, víčko bohatě zdobené plastickým dekorem. Přiložen klíček k natažení hracího strojku. Druhá polovina 19. století.

Výška 21 cm, průměr 11,5 cm

2 100 Kč

Na spodní straně dna je nálepka s ručně psaným německým textem "Unter dem Doppel Adler Marsch" - nejznámější pochod Josefa F. Wagnera a "Verkaufte Braut" - melodie z Prodané nevěsty.

Výjimečný, luxusní kus.