132. AUKCE OSTRAVA 20.12.2020___NEDĚLE__11 hod

Kotvald Ferdinand

"Poprsí hnědovlásky"

olej na sololitu, signováno vpravo dole F. KOTVALD, kolem poloviny minulého století. Na několika místech se odlupuje malba.

30,5 x 20 (46,5 x 36) cm

12 000 Kč

Kotvald Ferdinand (1898-1980)

Malíř, koncem dvacátých let se v Praze věnoval malířství, zpěvu a herectví, účinkoval v řadě oper, od roku 1930 se věnoval výhradně malířství, tvořil pod vlivem Gogha a Kokoschky, řada výstav u nás i v Evropě, zastoupen rovněž v řadě galerií.

(24.5.1898 Vyškov- 23.8.1980 Praha)

Kotrčová Naděžda

Triptych "Klanění tří králů"

olej na dřevě, signováno v pravém dolním rohu na pravé postranní desce N. KOTRČOVÁ, datováno 2011, vzadu papírový autorský štítek.

Složený stav 42 x 28, rozložený 42 x 56 cm

10 000 Kč

Kotrčová Naděžda (1945-)

Malířka, grafička, ilustrátorka.

Studovala propagační grafiku u J. Vondráčka, L. Stratilové, J. Kubičky na Střední odborné škole výtvarné v Praze, soukromě u prof. K. Součka a V. Sedláčka. Zabývá se ilustracemi, přispívá do časopisů. Věnuje se reklamní grafice, ve volné grafice se věnuje drobným pracím exlibris, v malbě ve věnuje komorní práci. Vytváří řezané polychromované reliéfy z lipového dřeva, šperky ze dřeva a galvanicky postříbřeného plastu.

(Narozena 19. 4. 1945 v Ostravě)

"Sedící dvojice"

tempera, kvaš na papíře, signováno vpravo dole, neurčeno. Druhá polovina minulého století. Na dvou místech papír nese jasné stopy po přehnutí.

98 x 67 (102,5 x 71,5) cm

700 Kč

nesignováno

"Dvě dívky"

tempera, kvaš na papíře, nesignováno. Druhá polovina minulého století. Dle stylu malby předpokládáme, že se jedná o stejného autora jako u předcházejícího díla.

98 x 68 (101,5 x 71,5) cm

700 Kč

Boštík Václav

"Barvy slunce"

barevné pastelky na papíře, signováno dole uprostřed tužkou BOŠTÍK, datováno 1979. Rámováno, paspartováno.

Výřez 15 x 11 (32 x 28) cm

16 000 Kč

Současný majitel získal do své sbírky přímo od Václava Boštíka.

Boštík Václav (1913-2005)

Malíř, grafik, žák W. Nowaka, člen Umělecké besedy, později UB 12, zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha, Centre G. Pompidou v Paříži, Menil Foundation Houston a v řadě dalších sbírek. Vynikající český malíř, moderní malíř evropské úrovně, řada výstav doma i v zahraničí, v roce 2004 obdržel Medaili Za zásluhy, v Lexikonu dlouhý výčet literatury, zastoupení v galeriích a několikaobrazovkový výčet výstav.

(6. 11. 1913 Horní Újezd u Litomyšle - 7. 5. 2005 Praha)

nesignováno

"Lesní tůňka"

olej na malířské lepence, nesignováno, počátek minulého století.

25 x 30 (39 x 45) cm

13 500 Kč

nesignováno

"Portrét ženy v biedermeierovském šatu"

olej na plechu, nesignováno.

42 x 34 (53 x 45) cm

2 900 Kč

nesignováno

"Mnich s knihou"

malba na dřevěné desce, nesignováno, vzadu papírový štítek, kde uvedeno: A. Neranus 1688 - zatím blíže neurčeno a nepotvrzeno. Povrch malby přelakován.

32 x 23 (43 x 34,5) cm

7 000 Kč

Delaroche - Kubicza

"Napoleon ve Fontainebleau 31. března 1814"

kombinovaná technika akvarel, kvaš, vlevo dole uvedeno jméno autora originálu DELAROCHE a vpravo jméno kopisty KUBICZA, přelom 19/20. století. Rámováno v jednoduchém tmavě hnědém dřevěném rámu.

Výřez 28,5 x 22 (46 x 39,5) cm

13 500 Kč

V posouzení díla Prof. PhDr. Ivo Barteček, CSc. uvádí: "O kvalitním a dle rukopisu zkušeném kopistovi (Kubicza) zatím více informací nemáme. Dílo vnímám jako výborné napoleonikum poučeného portrétisty vzniklé v okruhu či pro okruh zastánců/ctitelů napoleonských tradic. Dochovanost kvaše je výborná, bez poškození."

Mládek Ivan

"Dům s obchodem MECERA & TCHÝNĚ"

kombinovaná technika, strohý styl připomínající studii architektury, vlevo dole věnování "Honzovi 14. 6. 1990 Ivan." Patrně při příležitosti otevření obchodu pana Mecery. Otevření obchodu symbolizují otevřené dveře na obraze.

31 x 41 (33,5 x 43,5) cm

4 000 Kč

Mládek Ivan

Kreslíř, malíř, zpěvák, skladatel, textař.

(Nar. 7. 2. 1942 Praha)

Janeček Ota

"Dívka s podepřenou hlavou"

grafika výborného autora, signováno vlevo dole v desce JANEČEK a vpravo dole tužkou OTA JANEČEK, číslováno 14/19, skvělá adjustace, pasparta, zaskleno.

22,5 x 15 (46,5 x 38) cm

8 500 Kč

Janeček Ota

Jeden z nejlepších českých malířů a sochařů 20. století, kreslíř, grafik, ilustrátor, pedagog, věnoval se scénografii, tvorbě plastik, loutek, známek, studoval na UMPRUM v Praze u Kysely, Nováka, na ČVUT u Blažíčka a C. Boudy, člen SVU Mánes, SČUG Hollar, skupiny UB, kolem sta výstav, zastoupení v galeriích po celém světě.

(15.8.1919 Pardubičky, Pardubice - 1.7.1996 Praha)

Šetelík Jaroslav

"Panorama jarní Prahy"

velký olej na plátně, signováno vlevo dole JAROSLAV ŠETELÍK, datováno 1920, široký luxusní rám, výjimečný celek, skvělá práce vynikajícího malíře, výjimečná nabídka.

71,5 x 135,5 (98,5 x 162,5) cm

100 000 Kč

Šetelík namaloval řadu obrazů s motivem Prahy, specializoval se na moderně pojatý pohled na město Praha. Tento obraz se však vymyká notoricky známým záběrům Prahy a nabízí mimořádně kvalitní pohled na dominanty Prahy z větší dálky.

Šetelík Jaroslav (1881-1955)

Malíř, kreslíř, studoval v Mnichově, později u Lišky na UMPRUM v Praze a u profesora Ottenfelda na AVU v Praze, nejlepší malíř pohledů na Prahu, četné zahraniční cesty, za pobytu v Holandsku vytvořil 40 obrazů určených k propagaci holandských měst, příležitostně se věnoval i nástěnné malbě, publikoval ve Zlaté Praze, byl oceněn Grand Prix na výstavě v Barceloně, zastoupen v řadě galerií včetně Národní galerie v Praze.

(10.8.1881 Tábor - 12.12.1955 Praha)

Černý Jaroslav

"Pohled do prosluněného údolí"

velký reprezentativní olej na plátně, signováno vlevo dole JAR. ČERNÝ, vzadu na obraze název místa, nepřečteno, široký zdobný rám.

80,5 x 95,5 (104 x 118) cm

50 000 Kč

Velmi zajímavý a precizní výběr lokality, svah s kameny v popředí přechází do jehličnatého lesa, uprostřed obrazové plochy je průhled osvětlené otevřené krajiny.

Čerbý Jaroslav (1904-1984)

Machaczek

"Romantická krajina s figurální stafáží - Život v krásné hornaté krajině"

olej na plátně, signováno vpravo dole MACHACZEK PRAGUE, rentolováno, 19/20. století.

68 x 100 (84,5 x 116,5) cm

30 000 Kč

nesignováno

"Panna Maria Bolestná"

velký reprezentativní galerijní olej na plátně, nesignováno, první polovina 17. století - okolo 1640, Střední Evropa. Černý rám holandského typu.

94 x 142 (122 x 169) cm

35 000 Kč

Ikonograficky méně obvyklý námět truchlící Panny Marie utěšované anděly. P. Maria drží v pravé ruce hřeb z kříže, na němž byl ukřižovaný Ježíš. Další dva hřeby a trnová koruna jí leží u nohou. V pozadí je stylizovaná stěna skalního hrobu.

Samotný rám odhadujeme cenou 20 000 Kč.

Obraz byl vyhlášen Kulturní památkou České republiky, proto jej může koupit pouze občan ČR

nesignováno

"Portrét mladé ženy s perlovým náhrdelníkem"

olej na plátně, nesignováno, původní zlacený rám, velmi kvalitní práce z období biedermeieru.

28 x 22,5 (37,5 x 32) cm

3 500 Kč

Diblík František Xaver

"Portrét krásné mladé ženy s kožešinou a kloboučkem"

olej na plátně, signováno vlevo dole F.X. DIBLÍK, datováno 1937.

42,5 x 32,5 (57,5 x 47,5) cm

3 900 Kč

Skvělá portrétní práce významného autora.

Diblík František Karel (1887-1955)

Malíř, narozen v Nalžovicích u Sedlčan, zemřel v Praze. Absolvent pražské akademie u Hanuše Schwaigera, legionář, navrhl plukovní prapory čs. legie, řady portrétů výjimečných osobností.

Mládek Ivan

"Ženský poloakt pozorující z okna pražské střechy"

olej na plátně, signováno vpravo dole I. MLÁDEK, nedatováno, zajímavá práce známého zpěváka, frontmana, hudebního skladatele, písničkáře.

70 x 60,5 (82,5 x 72,5) cm

20 000 Kč

Ojedinělá nabídka na trhu. Obraz byl svatební dar přímo od autora.

Mládek Ivan

(Nar. 7. 2. 1942 Praha)

Reiner Václav Vavřinec

"Odpočinek při pastvě dobytka u starého hradu"

velký reprezentativní olej na plátně, nesignováno, luxusní zlacený rám, práce skvělého středověkého barokního malíře a stavitele.

82 x 95,5 (101,5 x 114,5) cm

320 000 Kč

Ve Slovníku Toman je o tomto malíři dlouhý popis, jeho obrazy nejsou obvykle signovány.

Reiner Václav Vavřinec (1689-1743)

Kautský Jan Václav

"Hluboký mystický les"

olej na plátně, signováno vlevo dole, mistrovská, galerijní reprezentativní práce.

145 x 124 (179 x 160) Kč

550 000 Kč

Práce vynikajícího malíře, jehož práce dosahují v současné době u nás i v zahraničí cen 750 000 - 1 250 000 Kč

Kautský Jan Václav (1827-1896)