021-040 www.aukcnidum.cz

 133. AUKCE OSTRAVA - 5.12.2021___NEDĚLE__11 hod

Sedací souprava ve stylu vídeňské secese

dřevěná konstrukce zdobená barevnou intarzií, sedáky a zadní opěrky čalouněné, potah plyšový s květinovým dekorem, boční opěrky vyplněné tyčkami. Na spodní straně lavice značeno výrobcem PORTOIS & FIX WIEN (firma založena 1881). Přibližně z let 1900-1910.

1x lavice na 4 vysokých nožkách, výška 86 cm, délka 111 cm, hloubka 58 cm,

2x křesílko na vysokých nožkách, výška 84 cm, délka 62 cm, hloubka 56 cm.

18 000 Kč

Plyšová textilie je zpracována v secesním stylu. Tvarově stejné zakončení předních noh, prohnutí zadních noh a vrchní části opěradel je uplatněno u židle vytvořené podle návrhu Roberta Fixe (1877-1945) ve Vídni kolem roku 1900 (viz https://www.patrick-kovacs.at/en/archive/objects/seatings/chair-robert-fix.html)

Celá souprava je v nebývale zachovalém stavu a velmi reprezentativní.

Sedací souprava a prosklená vitrína

dřevěné konstrukce, pohovka a křesílka čalouněné. Vitrína na vysokých nožkách, dvě zásuvky, tři skleněné police, prosklená dvířka, ozdobné zlacené lišty. Všechny čtyři kusy jsou zdobeny zlacenými řezbami. Konec 19. století. Přečalouněno.

1x vitrína, výška 180 cm, šířka 113 cm, hloubka 36 cm,

1x pohovka, výška 96 cm, délka 146 cm, hloubka 78 cm,

2x křeslo, výška 94 cm, šířka 69 cm, hloubka 77 cm.

19 000 Kč

Stolek na čtyřech nožkách s trnoží

dřevo zdobené jemnou řezbou, tvarované nožky, na horní kruhové ploše vsazena zelená mramorová deska, kolem roku 1900.

Výška 66 cm, průměr desky 63 cm

2 500 Kč

Šestiboká prosklená vitrína na šesti nožkách / bar / odkládací stolek

dřevo dubové, nožky zdobené řezbami akantů, dole ukotvené v plném podstavci. Horní a boční stěny vyplněny fasetovaným sklem. Dvě svislé stěny jsou dvířkami na klíč. Období první republiky. Na spodní desce vitríny chybí malá lišta.

Celková výška 71 cm, šířka 76 cm, vnitřní výška vitrínky 29 cm.

2 500 Kč

Stav odpovídá častému používání.

Šachový stolek

dřevo, čtyři štíhlé nožky, kruhová deska je pokryta mosazným plechem. Na herní ploše je vytlačená šachovnice, v doplňujících kruhových úsečích jsou vytlačené šachové figurky.

Výška 59,5 cm, průměr 50 cm

2 500 Kč

Křeslo na kolečkách

konstrukce dřevo ebenové barvy, bohatě vyřezávané, vysoký sedák, područky a zadní opěradlo polstrované, vše přečalouněné. Historizující styl kolem roku 1900.

Výška 118,5 cm, šířka 62 cm, hloubka sedu 60 cm

6 000 Kč

Knihovna se spodní zásuvkou a dvoukřídlými prosklenými dveřmi

dřevo dýhované, nastavitelné police, nahoře a dole ozdobná řezba, zásuvka bombírovaná, sklo fasetované. Nožky, dolní okraj zásuvky a horní část knihovny tvarované. Stav dobrý, drobná opotřebení odpovídají téměř stoletému používání v rodině majitele.

Výška 186,5 cm, šířka 108 cm, hloubka 50 cm

7 000 Kč

Jídelna ve stylu ART DECO

rozkládací kruhový stůl, 6 židlí, bufet s nízkou nadstavbou, skleník - horní část prosklená, spodní část s plnými dvířky, zaoblené hrany, černě lakovaný povrch, čalounění sedáků židlí nepůvodní. Zakázkový nábytek kolem roku 1930.

Stůl: průměr ve složeném stavu 120, výška 79 cm.

Bufet: délka 220, s nohami 234, výška 110, hloubka 65 cm.

Skleník: výška 164,5, délka 143, hloubka 48 cm,

z toho výška spodní části 44, horní části 118 cm.

19 000 Kč

Ploché nohy bufetu a skleníku sledují oblou siluetu nábytku. Bufet - příborník nabízí slušné úložné prostory, uvnitř má police a zásuvky na příbory.

Tato souprava luxusního nábytku byla původně nabízena na naší ostravské aukci s vyvolávací cenou 29 000 Kč.

Jiroutek Jiří (1928-)

Komoda U-453 na čtyřech šikmých nožkách

přírodní mořený dub, osm zásuvek po čtyřech nad sebou, čela zásuvek v efektních barevných pruzích, návrh JIŘÍ JIROUTEK 1958 pro Interiér Praha, výroba v provozovně TŘESŤ podle normy TPJ-39-03-91/61-INT. Stav dobrý, včetně horní desky, pouze drobné oděrky

Délka 110 cm, výška 76 cm, hloubka 45 cm

7 000 Kč

- Vzadu papírový štítek výrobce. Štítek odkazuje na normu z roku 1961 a ceník z roku 1962. Vzadu rovněž velmi špatně čitelné razítko - čteme 1968.

- Zásuvky - postranice dřevěné, dno sololit.

- Čela zásuvek jsou tvořena z podélných černě lakovaných dřevěných úchytů a bílého či růžového lamina/umakartu, které tak vytvářejí velmi efektní střídající se pásy černé, bílé a růžové barvy.

- V horní části bočnic jsou 4 otvory pro případné uchycení nástavby (obytné stěny).

Obě komody mohou být přes drobné odlišnosti - jiná kresba dřeva na horní desce a rozdílná konstrukce vnitřních částí zásuvek - použity jako párové, rozměry jsou stejné. Velmi nadčasový design vznikl pod vlivem bruselského Expa 1958, v loňském roce oslavil 60-té jubileum od svého vzniku. U této příležitosti vyšel dne 25.12.2018 na serveru LIDOVKY.CZ rozhovor s Jiřím Jiroutkem s názvem "Nejkrásnější život ze všech lidí. Jiří Jiroutek se po právem stal ikonou českého designu.", V článku se píše mimo jiné o těchto komodách, které nabízíme v naší aukci: "Ikonou dnes může být cokoliv. Ale ikon v pravém smyslu slova je pomálu. Jednou takovou je bezesporu komoda U-453. V roce 1958 ji vymyslel Jiří Jiroutek (90). Stala se nejslavnějším kouskem ze série sektorového nábytku, který designér navrhl pro národní podnik Interiér Praha a který se vyráběl dvacet let. Letos komoda opět ožila díky značce Nanovo."

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/design/nejkrasnejsi-zivot-ze-vsech-lidi-jiri-jiroutek-se-po-pravem-stal-ikonou-ceskeho-designu.A181206_154444_ln-bydleni_ape

Nanovo se vrátilo k této komodě v limitované sérii.

Vysoce funkční a navíc žádaný nábytek z šedesátých let. Na výrobním štítku je uvedena cena 540 Kčs podle ceníku z roku 1962. V té době stála chalupa v Krkonoších cca 5 000 Kčs.

Jiroutek Jiří

Český nábytkář a interiérový designer. V roce 1947 nastoupil do firmy Michalík, po jejím znárodnění pracoval v podniku Interiér Praha. Později přijal nabídku přímo od Ingvara Kamprada, majitele firmy IKEA. Domů se vrátil po 3,5 letech, v Interiéru Praha mohl pracovat pouze jako řadový prodavač. Po zásahu Ingvara Kamprada dostal místo v oddělení zahraničního obchodu, kde navrhoval nábytek. Po revoluci 1989 založil vlastní ateliér.

(Narozen 30.1. 1928)

Jiroutek Jiří (1928-)

přírodní mořený dub, osm zásuvek po čtyřech nad sebou, čela zásuvek v efektních barevných pruzích, návrh JIŘÍ JIROUTEK 1958 pro Interiér Praha, výroba v provozovně TŘESŤ. Stav horní desky dobrý.

7 000 Kč

Vysoce funkční úložný nábytek z šedesátých let.

- Vzadu částečně utržený štítek, vzadu rovněž razítko, čteme 1968, zde rovněž uvedena cena 540 Kčs.

- Zásuvky dřevěné.

- Čela zásuvek jsou tvořena z podélných černě lakovaných dřevěných úchytů a bílého či růžového lamina, které tak vytvářejí velmi efektní střídající se pásy černé, bílé a růžové barvy.

- V horní části bočnic jsou 4 otvory pro případné uchycení nástavby (obytné stěny)

- Jedna bočnice má menší poškození v místě, kde byl zřejmě neodborně uchycen další díl nábytkové sestavy.

Jiroutek Jiří

(Narozen 30.1. 1928)

Konferenční stolek

masivní chromované trubky, dole dva fixační hranoly tmavě hnědě lakovaný kov, dvě odkládací plochy z kouřového skla, druhá polovina minulého století. Menši sklo má na jedné hraně drobný oklep.

Výška 42,5 cm, horní deska 40 x 40 cm

3 000 Kč

Nízký konferenční stůl

kruhová skleněná deska kouřové barvy, čtyři nohy z chromovaných ohýbaných trubek, minulé století.

Výška 54 cm, průměr 110 cm

1 200 Kč

Servírovací stolek na kolečkách

konstrukce z ohýbaných chromovaných trubek, dvě odkládací skleněné desky kouřové barvy, minulé století.

Výška 60,5 cm, šířka 59,5 cm, hloubka 45 cm

2 500 Kč

Stolek s jednou odkládací plochou

konstrukce z ohýbaných chromovaných trubek, police sklo čiré, minulé století.

Výška 50,5 cm, hloubka 34,5 cm

1 100 Kč

Dvojice židlí s područkami

barevně lakovaná buková překližka, konstrukce z ohýbaných kovových trubek, Čechy, výroba od 30. let 20. stol., fa Robert Slezák, Bystřice pod Hostýnem. U obou schází šroubek v opěrce.

Výška cca 80 cm, sedák 42 x 40 cm

3 800 Kč

Židle s područkami

lakovaná buková překližka, chromovaná ocelová konstrukce, Čechy, od 30. let 20. stol., výroba fa Robert Slezák, Bystřice pod Hostýnem.

3 500 Kč

Sedák

Výška 46 cm, sedák 42 x 40 cm

3 000 Kč

Sedák

buková překližka, chromovaná ocelová konstrukce, Čechy, od 30. let 20. stol., výroba fa Robert Slezák, Bystřice pod Hostýnem.

Výška 46 cm, sedák 42 x 40 cm

3 000 Kč

Lustr na třech ozdobných závěsných řetězech

korpus tvořen z kostního skla ve tvaru mísy, dekor ruční malbou lučních květů a zlacením, dole kovové zakončení. Ke korpusu je připevněno šest mosazných ramen s držáky svíček a skleněnými ověsky. Lustr je upraven na elektřinu.

Délka 107 cm, průměr 50 cm

2 600 Kč

Lustr v podstatě nebyl elektrifikovaný, prostředkem je jen spuštěna jedna žárovka, do ramen elektřina nebyla zavedena.

Nutná revize elektroinstalace

Ověskový secesní lustr

mosazný plech s tlačeným geometrickým dekorem, skleněné trubičky jako ověsky. Korpus sestává z plášťů centrálního šestibokého hranolu a tří hranolů postranních. Závěs je tvořen třemi řetězy z plechových destiček a spojovacích kroužků.

Délka 85 cm, šířka 42 cm

2 900 Kč

Lustr nebyl elektrifikovaný.