041-060 www.aukcnidum.cz

 133. AUKCE OSTRAVA - 5.12.2021___NEDĚLE__11 hod

Burian

"Baletka před zrcadlem"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole BURIAN, datováno zřejmě 47 (1947). Autorský rám.

44 x 31 (48,5 x 35,5) cm

1 800 Kč

"Portrét muže s šátkem na krku"

kresba tužkou, signováno vpravo dole, nepřečteno. Rám, pod sklem.

21 x 17,5 (35 x 30,5) cm

1 800 Kč

monogramista

"Dostaveníčko v parku"

olej na dřevěné desce, signováno vpravo dole stylizovaným monogramem, velmi zdobný rám zlaté barvy, ozdobné prvky řezané ve dřevě.

51 x 41 (62 x 47) cm

12 000 Kč

Kriehuber Josef (1801-1876)

"Portrét sedícího muže s řádem na prsou"

kombinovaná technika, signováno vpravo dole KRIEHUBER, datováno 1842. Oválný zlacený rám zdobený nahoře a dole štukovanými aplikami, v horní části poškozený. Pod sklem.

30 x 25 (50 x 36) cm

3 500 Kč

Milén Eduard (1891-1976)

"Kytice polních květin ve džbáně"

akvarel, signováno vpravo dole ED. MILÉN, nedatováno, paspartováno, rámováno v hlubokém dřevěném rámu.

54,5 x 43,5 (75 x 59,5) cm

4 900 Kč

Milén Eduard

Müller Eduard - vlastním jménem

Malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, působil v Brně, v letech 1941 - 1945 profesor na škole umění ve Zlíně. Studia na UMPRUM v Praze u Dítěte a Schikanedera, dále na AVU v Praze ve speciální grafické škole u Švabinského. Člen KVU Aleš, SČVU, SČUG Hollar, řada výstav a zastoupení v českých a moravských galeriích.

(18.3.1891 Frýdštejn, Jablonec nad Nisou - 19.5.1976 Brno)

Jochym

"Větrné mlýny v obilném poli"

olej na plátně lepeném na malířské desce, signováno dole uprostřed JOCHYM, datováno 2003.

69 x 57,5 (84,5 x 72,5) cm

2 900 Kč

Škovran Karel (?-?)

"Zátiší s vodou v podzimním lese"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole ŠKOVRAN K, nedatováno, minulé století.

68 x 85 (75 x 91,5) cm

1 800 Kč

Škovran Karol

Malíř krajiny, květinových zátiší, zátiší s houbami, maloval Tatry.

Doubnerová Jiřina

"Vesnice v prosluněné letní krajině"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole DOUBNEROVÁ, datováno 1963.

28 x 62 (49,5 x 82) cm

3 500 Kč

Stočes

"Praha - úklid ve Zlaté uličce"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole STOČES, datováno 1948. Pasparta textilní, sklo, rám.

46,5 x 30,5 (71,5 x 54,5) cm

2 500 Kč

Pražský motiv v podání málo známého autora. Ve 123. aukci v Ostravě 2017 jsme nabízeli rovněž Stočesův obraz s podobným námětem z prostředí starého města.

Mervart Augustin (1889-1968)

"Kamenitý potok v podzimním lese"

olej na plátně, signováno vpravo dole AUG. MERVART, datováno 1928.

70 x 50 (81 x 61) cm

29 000 Kč

Mervart Augustin

Malíř, sochař, významný moravský krajinář, studoval sochařství u profesorů F. Hrachovce, A. Balána, základy malířství získal u B. Jaroňka, žil a tvořil v Přerově, člen SVU Mánes, od roku 1910 se účastnil všech členských výstav, více než 30 výstav u nás i ve světě, Kodaň, New York, atd., zastoupen v mnoha galeriích, včetně galerie Národní, jeden z nejlepších moravských malířů.

(30.12.1889 Krásno nad Bečvou, Valašské Meziříčí - 15.6.1968 Přerov)

nesignováno

"Mazurská jezera"

olej na řídkém plátně lepeném na kartonu, nesignováno, nedatováno. Štukovaný rám zlaté barvy.

25,5 x 35 (38 x 47) cm

2 500 Kč

Dle majitele obrazu se jedná o práci brněnského Ing. architekta Hájka.

nesignováno

"Podzimní krajina u Hostýna"

olej na malířské lepence, nesignováno, nedatováno, kolem poloviny minulého století.

35 x 50 (45 x 60) cm

1 800 Kč

Raszka

"V horách"

olej na plátně, signováno vpravo dole RASZKA. Luxusní rám francouzského typu, skvělý celek.

62,5 x 82 (81,5 x 100) cm

9 000 Kč

"Bystřina pod horskými štíty"

olej na dřevě, signatura nerozpoznána, kolem poloviny minulého století. Drobná poškození rámu. Pod sklem.

90 x 71 (100 x 83,5) cm

9 000 Kč

Barevně skvěle zvládnutá práce, svou velikostí reprezentativní.

Zezula Oldřich (1907-1980)

"Pohled na vesnici"

olej na plátně, signováno vpravo dole OLDŘICH ZEZULA, datováno 1943.

73 x 92 (96 x 116) cm

5 000 Kč

Zezula Oldřich

Malíř, pedagog, studium na akademii v Praze u prof. Blažíčka, Loukoty a Obrovského, v roce 1937 podnikl studijní cestu do Francie, byl profesorem kreslení v Turnově, Příboře, Kroměříži. Byl členem Spolku výtvarných umělců Hodonín a Bloku výtvarných umělců země Moravskoslezské. Zastoupen ve sbírkách NG Praha, KGVU Zlín, GVU Hodonín, Muzea Kroměřížska v Kroměříži a jinde.

(24.5.1907 Rataje, Kroměříž -29.6.1980 Kroměříž)

Kunc Jaromír (1900-1971)

"Zátiší se zeleninou"

olej na plátně, signováno vlevo dole JAR. KUNC, kolem poloviny minulého století.

65 x 80 (79,5 x 94,5) cm

14 500 Kč

Kunc Jaromír

Významný malíř krajinář, žák Engelmüllera a Liebschera, V. Součka a Otakara Nejedlého, řada výstav, vystavoval na dvanácti výstavách SVU Myslbek, zastoupen v Národní galerii, patří mezi představitele Mařákovy krajinářské školy.

(26.2.1900 Humpolec - 23.1.1971 Praha)

Šnobl Jaroslav (1884-?)

"Michalská ulička"

akvarel, signováno vlevo dole JAROSLAV ŠNOBL, datováno 1931, adjustováno v paspartě, pod sklem, rámováno.

40 x 29,5 (68,5 x 54,5) cm

500 Kč

Šnobl Jaroslav

Malíř, studoval na pražské Akademii výtvaných umění u Františka Ženíška, specializoval se na portrétní malbu.

(16. 3. 1884 Praha - ?)

"Bílé kačeny na vodě"

olej na plátně, signováno vpravo dole, nepřečteno, první polovina minulého století.

67,5 x 94 (86 x 113) cm

25 000 Kč

Velká mistrovská malba v reprezentativní adjustaci.

Zahradník Otto (1894-1939)

"Letní krajina s potokem, kamenným mostem a břízami"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole ZAHRADNÍK, nedatováno.

35 x 49,5 (43,5 x 57,5) cm

1 800 Kč

Zahradník Otto

Tvořil akty, portréty i krajiny.

(4.7.1894 Kutná Hora - 1939)

Mervart Augustin (1889-1968)

"Horní Moštěnice"

olej na plátně, signováno vpravo dole AUG. MERVART, datováno 1929.

50 x 70 (62,5 x 82,5) cm

29 000 Kč

Dle ústního sdělení namaloval Mervart tento obraz na přání dědečka současného majitele.

Mervart Augustin