133. AUKCE OSTRAVA - 5.12.2021___NEDĚLE__11 hod

Siničák Jaroslav (1962-)

"Vtáky - Dvě barevné holubice"

olej na plátně, signováno vpravo dole SINIČÁK, datováno 2020.

70,5 x 100 cm

5 000 Kč

Do prodeje získáno přímo od autora.

Siničák Jaroslav

Autor je malíř, fotograf, restaurátor s pseudonymem "Barevný blázen", vystavoval mimo jiné v Praze, Bruselu, Štrasburku.

Siničák Jaroslav (1962-)

"Greckokatolický kostelík svatého Juraja v Jalové na Slovensku"

50 x 70 (58,5 x 78,5) cm

3 000 Kč

Siničák Jaroslav

nesignováno

"Polovycpávka ptáčka na kvetoucí větvičce"

domalba na malířské lepence, nesignováno, rámováno v širokém masivním rámu, zaskleno.

29 x 24 (38 x 33) cm

1 500 Kč

Stehlík

"Na kraji lesa v zasněžené krajině"

olej na kartonu, signováno vpravo dole STEHLÍK, nedatováno.

25,5 x 35 (36 x 46) cm

1 700 Kč

Hořovský

"Vesnice s potokem v zimě"

velký olej na plátně, signováno vpravo dole HOŘOVSKÝ, nedatováno.

70 x 100 (80 x 110) cm

3 500 Kč

Ulrich Josef

"Portrét mladé černovlasé ženy"

malba na malířské lepence, signováno vlevo dole ULRICH, datováno 1922, paspartováno, oválný rám na několika místech poškozen.

48 x 38 (68 x 58) cm

3 500 Kč

Ulrich Josef

Malíř, ilustrátor, studium na Akademii výtvarných umění v Praze u Františka Sequense. Ilustroval pro různá periodika, např. Pražský ilustrovaný kurýr či Humoristické listy. Ilustroval Humoresky od Jaroslava Haška, Těsnohlídkův Poseidon, knihy vydávané Aloisem Hynkem či Janem Toužimským. Pro nakladatele Josefa Richarda Vilímka ml. ilustroval téměř všechny romány Karla Maye.
V posledních letech 19. století vystavoval v Topičově salonu. Na konci 20. století byl zastoupen na výstavách v Kladně a Slaném. V roce 2018 byl vedle mistrů Bedřicha Havránka, Adolfa Liebschera, Josefa Mánesa, Julia Mařáka, Otakara Španiela, Hugo Ullika a dalších zastoupen na výstavě "Národ sobě" pořádané Galerií moderního umění v Roudnici nad Labem.

( 28. 2. 1857 Roudnice nad Labem - 6. 10. 1930 Roudnice nad Labem)

nesignováno

"Portrét sedícího děvčátka s loutkou v náručí"

pastel na kartonu, nesignováno, nedatováno. Rámováno, pod sklem.

64,5 x 49 (77,5 x 61,5) cm

2 900 Kč

Hurník Vincenc (1914-2002)

"Zátiší s kyticí šeříků v zlacené zelené váze"

olej na sololitu, signováno vpravo dole V. HURNÍK, nedatováno.

71,5 x 56,5 (82 x 66) cm

2 000 Kč

Hurník Vincenc

Farář, malíř romantických krajin, květinových zátiší, biblických postav, ale i postav z reálného života, působících v různých profesích - maloval horníky, hutníky, staré lidi, církevní hodnostáře - farář z Bohuslavic u Opavy. Část obrazů z jeho tvorby tvoří výzdobu kostela v Bohuslavicích, velká část je ve vlastnictví lidí z Bohuslavic a okolí.

(27.8.1914 - 25.8.2002 Bohuslavice)

Hosperger Emanuel (1891-1984)

"Vysoké tatry - Štrbské pleso"

olej na plátně, signováno vpravo dole E. HOSPERGER, nedatováno.

40,5 x 50,5 (56 x 66,5) cm

1 900 Kč

Hosperger Emanuel

Malíř, studia na Akademii v Mnichově u profesora Brucknera, byl velmi ovlivněn Benešem Knüpferem při jeho pobytu v Praze v roce 1908. Proslavil se svými pracemi z francouzské a italské Riviéry, Sardinie, Korsiky a dalmatského pobřeží, významný malíř mořské tématiky.

(21.3.1891 Praha - 1984 Karlín, Praha)

Procházková Linka (1884-1960)

"Kytice v zelené váze"

olej na plátně, nesignováno, nedatováno.

35,5 x 30,5 (39,5 x 34,5) cm

19 000 Kč

Dle majitele tento obraz dostala jeho maminka jako dárek přímo od malířky Linky Procházkové, toto tvrzení je ochotný stvrdit svým podpisem.

Procházková Linka

Procházková - Scheithauerová Linka

Česká malířka rozená Scheithauerová. Studovala krátce na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, potom soukromě v ateliéru výtvarné školy malíře a grafika Karla Reisnera, kde se setkávala s mladými výtvarníky, včetně budoucího manžela Antonína Procházky, později členy skupiny OSMA. Již v roce 1908 se zúčastnila druhé výstavy OSMY. Na studijní cestě v Berlíně se znovu setkala s Antonínem Procházkou, do Prahy se vrátili jako manželé. Spolu získali GRAND PRIX v Paříži 1937.

(28. 1. 1884 Nové Dvory, okres Kutná Hora - 21. 10. 1960 Jáchymov)

Kočár Ondřej (1964-)

"Zátiší s knihou"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole KOČÁR, vzadu autorský štítek s datací 2003.

25 x 25 (35 x 35) cm

2 500 Kč

Nesrovnalová L.

"Tábor - Svatošova ulice"

olej na kartonu, signováno vpravo dole monogramem LN, datováno 1996, z cyklu "Starý Tábor". Vzadu dva autorské štítky s informací o obraze.

19 x 19 (34,5 x 34,5) cm

1 200 Kč

Homolka Ja

"Čtvrtá ZDŠ v zimním čase"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole Ja HOMOLKA s přípisem 4. ZDŠ + ŠTANDL, datováno 1970.

19,5 x 25 (29 x 35) cm

1 200 Kč

ŠTANDL (ŠTANDEL) je 350 m vysoký vrch na území obce Sviadnov, okres Frýdek - Místek. Kopec obtéká říčka Olešná, na jižním svahu leží vesnice Zelinkovice. Právě v Zelinkovicích žije výtvarný umělec a pedagog Jaroslav Homolka. V roce 2020 vystavoval ve Frýdeckém zámku cca 300 prací z jeho šedesátileté tvorby.

Pavlišová Ivana (1963-)

"Chalupy za plotem"

olej na sololitu, signováno vpravo dole PAVLIŠOVÁ, nedatováno.

13,5 x 21,5 (24,5 x 32,5) cm

1 200 Kč

Pavlišová Ivana

Malířka, absolvovala SZTŠ v Přerově, žije v Poličce na Českomoravské Vysočině, zabývá se krajinomalbou Vysočiny.

Broďáková Dobroslava (1954-)

"Proměny tvaru 2"

olej na sololitu, nesignováno, vzadu štítek DÍLA ČFVU se jménem autorky DOBROSLAVA BROĎÁKOVÁ a názvem díla, nedatováno.

18 x 18 (25,5 x 25,5) cm

1 200 Kč

Broďáková Dobroslava

Dobroslava Broďáková Urbanová

Malířka, ilustrátorka, grafička, studium na UMPRUM v Brně, členka skupiny a13 - volné sdružení krnovských výtvarníků, v letech 1995, 1997, 1998 se zúčastnila mezinárodních výstav ve Španělsku, v zahraničí dále obeslala výstavy v Polsku, Rakousku, Francii, Německu, Anglii, Koreji.

(nar. 16.12.1954 Kojetín)

Baran Otakar (1905-1996)

"Na pláži"

akvarel, signováno vpravo dole O BARAN, nedatováno. Rám, pasparta, sklo.

30,5 x 59,5 (46 x 75,5) cm

1 200 Kč

Baran Otakar

Baran Otto

Malíř, absolvent Akademie výtvarných umění v Krakově, věnoval se akvarelu a kvaš akvarelu, člen Moravskoslezského svazu německých výtvarných umělců, se kterými vystavoval v Praze, náměty čerpal v Karviné a okolí, z Beskyd a Pobeskydí, maloval také v Polsku, Bulharsku, Rakousku. Člen ostravského spolku KUNSTRING v meziválečném Československu. Otec malíře Edgara Barana.

(31.12.1905 Heřmanice, Ostrava - 20.11.1986 Praha)

Liška J.

"Podzimní krajina s chalupami"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole J. LIŠKA, vlevo v olejomalbě číslo 90.

71 x 97 (81 x 107) cm

2 500 Kč

Grass H.

"Žena s perlami ve vlasech a bílém oděvu se zlatou bordurou na terase"

olej na plátně, signováno vpravo dole GRASS.H, nedatováno. Antická scéna ve středomořské krajině.

93 x 62,5 (106,5 x 76,5) cm

3 500 Kč

Bienkowski Kazimierz (1863-1918)

"Mladý goral"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole KAZIM. BIENKOWSKI, datováno 1894.

53,5 x 43,5 (56,5 x 47) cm

7 000 Kč

Bieńkowski Kazimierz

Polský malíř. Studoval v letech 1880-1886 na Škole výtvarných umění v Krakově. Maloval portréty, krajiny), žánrové výjevy, horaly, Cikány. Známé jsou i jeho obrazy odkazující na obrazy A. Böcklina (Rybak a Syrena, 1901). Svá díla vystavoval ve Společnosti přátel výtvarného umění v Krakově v letech 1886, 1893 a 1894. V roce 1892 zaslal také obraz Z Gubałówky Společnosti pro podporu výtvarného umění ve Varšavě.

Kazimierz-Bienkowski

(Žil v letech 1863 - 1918)

Brožík Václav (1851-1901)

"U brodu - Z francouzského venkova"

olej na dřevěné desce (sestává se ze dvou částí), signováno vpravo dole V BROŽÍK. Dle přiloženého znaleckého posudku lze dané dílo zařadit do druhé poloviny osmdesátých let 19. století.

56 x 68 (78 x 91) cm

230 000 Kč

V nabízeném obraze Brožík zachytil kravičku s mladým býčkem napájejícím se u brodu v popředí, v pozadí se nachází větrný mlýn. Je to jedna z variant podobných krajinných kompozicí s dobytkem, které autor namaloval v různých formátech na plátně nebo na dřevě. Dr. Blažíčková - Horová v přiloženém posudku konstatuje, že "Také předložená scenerie patří ke zdařilým pracím Václava Brožíka z oblasti venkovských námětů."

Přiložen znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové - Horové

Brožík Václav

studium na pražské a drážďanské akademii, Brožík byl členem výtvarné generace Národního divadla, v roce 1884 obdržel v Paříži kříž Čestné legie, stal se jejím důstojníkem, dále byl členem francouzské akademie, členem České akademie věd a umění atd. Jeho komorní krajinářské práce jsou Tomanem zasazovány do roku 1899.