121-140 www.aukcnidum.cz

 133. AUKCE OSTRAVA - 5.12.2021___NEDĚLE__11 hod

Placatka Ladislav (1923-1986)

"Stromy ve městě"

olej na sololitu, signováno vlevo nahoře PLACATKA, nedatováno, rám je v dolní části nepatrně poškozen.

49 x 49 (62 x 62) cm

8 000 Kč

Placatka Ladislav

Pseudonym Laci di Placi, malíř, grafik, fotograf, studoval ve speciální figurální škole u profesora Rady na AVU v Praze. Původním povoláním fotograf, věnoval se malbě, grafice, knižní ilustraci. PhDr. Eva Ronzová, manželka, je autorkou knihy z roku 2000 "Placatkova díla překonávají hranice času".

(26.5.1923 Neratovice - 10.10.1986 Ostrava)

Placatka Ladislav (1923-1986)

"Zátiší alchymisty, v pozadí tajemné postavy"

olej na sololitu, signováno vlevo nahoře PLACATKA, nedatováno.

37,5 x 83,5 (51 x 98) cm

12 000 Kč

Placatka Ladislav

Placatka Ladislav (1923-1986)

"Zátiší s míšeňským porcelánem"

olej na sololitu, signováno vlevo nahoře PLACATKA, nedatováno, vzadu autorský štítek s názvem díla a dalšími informacemi o obraze.

80 x 60 (92,5 x 73) cm

12 000 Kč

Placatka Ladislav

Ralenovský Vladimír (1920-2005)

"Jaro na Vysočině"

olej na kartonu, signováno vlevo dole VLAD RALENOVSKÝ, nedatováno.

50 x 64 (60 x 74,5) cm

4 500 Kč

Ralenovský Vladimír

Malíř, grafik, ve třicátých letech studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně, malíř Vysočiny, jeho obrazy byly zastoupeny ve sbírce obrazů Radovana Lukavského.

(23.10.1920 Měnín, Brno - 16.9.2005 Brno)

"Dva horníci s kahany"

tempera, signováno vpravo V. WÜNSCHE, datováno 1944, francouzský rám, v rozích štukované ozdoby.

46 x 52 (66 x 72) cm

16 000 Kč

Procházka M.

"Jistebník - Starý rybník I"

olej na kartonu, signováno vpravo dole M. PROCHÁZKA, datováno 1947, rámováno, paspartováno.

50 x 64,5 (73,5 x 86,5) cm

2 500 Kč

"Makové pole"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole - nepřečteno, nedatováno.

22 x 26,5 (36,5 x 41) cm

2 000 Kč

Janeček Jaroslav (1898-?)

"Chalupy v hornaté krajině"

olej na kartonu, signováno vpravo dole JANEČEK, datováno 1955.

33 x 45 (50,5 x 62,5) cm

2 500 Kč

Janeček Jaroslav

Malíř, grafik, žák T.F. Šimona a Pukla, člen SVU Purkyně, účastnil se soutěže o výzdobu malého foyeru Národního divadla.

(30.8.1898 Brno - ?)

Adámek Ferdinand (1896-1975)

"Kytice zářících zahradních květů"

kombinovaná technika - pastel, tempera a olej na malířské lepence, signováno vlevo dole ADÁMEK FERD, datováno 1939.

61,5 x 48,5 (70,5 x 57,5) cm

1 800 Kč

Adámek Ferdinand

Malíř, grafik, scénograf, malíř dekorací, studoval na UPŠ v Praze u Hofbauera, Špillara, Kysely, Wachsmanna, byl členem SVU Mánes, MSVU v Ostravě, významný ostravský malíř, pro ostravskou radnici namaloval portréty čtyř bývalých starostů. Podílel se na výzdobách kostelů v Přerově, Místku a jinde, malíř známý z Mariánských Hor v Ostravě.

(24.2.1896 Praha - 20.7.1975 Ostrava)

Lhoták Kamil (1912-1990)

"Evuška"

kresba tužkou na papíře (list ze skicáku), signováno vpravo KAMIL, datováno 5.6.1969, text rukou Kamila Lhotáka "Eva po 10 štamprlích". Položeno na černém podkladu. Rámováno, pod sklem.

20,5 x 13,5 (43,5 x 33,5) cm

12 000 Kč

Dle soukromé informace byl na večírku u Kamila Lhotáka i kunsthistorik František Dvořák.

Lhoták Kamil

Malíř, grafik, ilustrátor, spisovatel, kostýmní návrhář, autodidakt, před válkou studoval na filozofické fakultě Univerzity Karlovy, člen Skupiny 42, Umělecké besedy, SČUG Hollar, řada výstav samostatných i kolektivních, zastoupen ve sbírkách GHM Praha, GVU Ostrava, GVU Cheb, SGVU Litoměřice, Krajské galerie Hradec Králové, GU Karlovy Vary, GVU Olomouc, NG Praha, MG Brno, Středočeské galerie Praha, VČG Pardubice, galerie Hluboká nad Vltavou, Liberec, Louny, Roudnice nad Labem. Vynikající a význačný český malíř, grafik a ilustrátor 20. století.

(25.7.1912 Praha - 22.10.1990 Praha)

Liesler Josef (1912-2005)

"Portrét Václava Hejny"

kresba barevnými pastelkami na listu ze skicáku, signováno vpravo dole LIESLER s datací 1939, vlevo dole text "Hejna od Lieslera". Na reversu částečně čitelné razítko malíře Václava Hejny. Položeno na světlém podkladu.

29,5 x 20,5 (37 x 28,5) cm

3 500 Kč

Liesler Josef

(19.9.1912 Vidolice, Pětipsy, Chomutov - 23.8.2005 Praha)

Bauch Jan (1898-1995)

"Stojící dívčí akt"

kresba tužkou na ručním papíře z Velkých Losin, signováno vpravo dole JAN BAUCH, datováno 1965. Rám, pasparta, pod sklem.

Výřez 28,5 x 11,5 (47 x 27) cm

4 000 Kč

Procházka Antonín (1882-1945)

"Tři ženy"

kresba tužkou na listu ze skicáku, signováno vpravo dole monogramem AP, nedatováno. Rámováno, pod sklem.

20 x 15 (27 x 22) cm

1 400 Kč

Procházka Antonín

Malíř, kreslíř, ilustrátor, grafik, sochař, studia na UMPRUM v Praze, na AVU u prof. Bukovace, ve speciálce u Schwaigera, široké zastoupení v Národní galerii Praha, řada monografií, národní umělec, člen Osmy, SVU Mánes, jedna z nejvýznamnějších postav českého malířství první poloviny 20. století, spolu se svou ženou Linkou Procházkovou byl za specifický způsob uměleckého vyjádření oceněn v roce 1937 v Paříži cenou GRAND PRIX, na trhu velmi vzácný a ceněný.

(5.6.1882 Vážany, Vyškov - 9.6.1945 Brno)

Procházka Antonín (1882-1945)

"Dvě ženy"

kresba na listu ze skicáku, signováno vpravo dole monogramem AP, nedatováno. Položeno na černém podkladu. Rámováno, pod sklem.

19 x 15 (27 x 22) cm

1 400 Kč

Procházka Antonín

Bogusz Marian (1920-1980)

"Abstrakce"

olej na papíře, signováno vpravo dole zkratkou MBOG (Marian Bogusz), datováno 1959, původní adjustace i rám.

14,5 x 18 (25 x 29) cm

2 700 Kč

Bogusz Marian

Polský malíř, sochař, scénograf a pedagog. Je považován za jednu z nejdůležitějších osobností polského umění a klíčového organizátora uměleckého života v Polsku v letech od konce druhé světové války do roku 1980.

(25. 3.1920, Pleszew, Polsko - 2. 2.1980)

nesignováno

"Sedící ženský akt"

olej na plátně, signum nenalezeno, kolem roku 1930. Obraz je rentolován na nové plátno. Je pravděpodobné, že signum, pokud není skryto v obraze, bylo ztraceno při rentoláži.

46,5 x 36 (59 x 49) cm

9 000 Kč

Veržakovský Karel (1924-1963)

"Vánoční zátiší se jmelím, citrony a porcovaným kaprem"

olej na plátně, signováno vpravo dole K. VERŽAKOVSKÝ, datováno 1952.

60 x 75 (62 x 79) cm

9 000 Kč

Veržakovský Karel

Malíř, sochař, žil a tvořil v Praze, studium na pražské akademii u profesora Obrovského. Vynikající moderní malíř druhé třetiny minulého století, věnoval se surrealisticky a abstraktně laděné malbě. Řada výstav a zastoupení v galeriích, v posledních letech realizovány samostatné výstavy v Galerii Paidea, Praha 1994 a Galerii Růžový kopeček, Cheb 1995

(4.11.1924 Tyvrov, Ukrajina - 1963)

Stroff Karel (1881-1929)

"Alegorie podzimu"

kombinovaná technika, kresba tužkou, akvarel a kvaš, signováno vpravo dole STROFF, počátek minulého století. Rámováno, pod sklem.

50,5 x 40,5 (70 x 60) cm

19 000 Kč

Stroff Karel

Malíř, kreslíř, ilustrátor, básník, karikaturista, studia na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u E.K. Lišky, na pražské akademii u Františka Ženíška a v Mnichově na Akademii výtvarných umění (Akademie der bildenden Künste) u Franze von Stucka. Vystavoval s JUV, pořádal vlastní výstavy. Ilustrace tvořil již během studií, přispíval do českých i německy psaných humoristických časopisů, po válce sám psal i ilustroval vlastní satirickou revui.

(28.10.1881 Kutná Hora - 12.6.1929 Praha)

Hůrka Otakar (1889-1966)

"Na konci vesnice"

olej na plátně, signováno vpravo dole OTAKAR HŮRKA.

65,5 x 90,5 (79,5 x 104,5) cm

9 600 Kč

Hůrka Otakar

(10.9.1889 Koloděje, Praha - 21. 7. 1966 Praha)

Šuk Antonín (Schück) (1880-?)

"Volský potah na dvoře statku"

olej na plátně, signováno vpravo dole A. ŠUK, datováno 1920, vzadu na blind rámu Schück a patrně evidenční číslo 842.

71 x 100 (84 x 112) cm

29 000 Kč

Šuk Antonín

Schück Antonín

Malíř, maloval podobizny, akty a krajiny.

(nar. 1880 Praha)