133. AUKCE OSTRAVA - 5.12.2021___NEDĚLE__11 hod

Svícny párové jednoplamenné

mosaz bohatě plasticky zdobená, čtvercový půdorys, druhá polovina 19. století. 2 kusy

Výška 27 cm

1 200 Kč

Svícny párové jednoplamenné

cín, kruhová patka s profilovaným okrajem, hladký povrch zdobený tenkými prstenci. Značeno S. W. FEIN ZINN, první polovina 19. století. Na jednom svícnu při horním okraji nepatrná promáčklina. 2 kusy

Výška 24,5 cm

400 Kč

Svícen dvouplamenný

mosaz, horní část dříku má tvar polopostavy ženy, ve vrcholu je kroužek na zavěšení, spodní část a patka jsou zdobeny plastickým rostlinným dekorem. Druhá polovina 19. století.

Výška 28 cm

400 Kč

Holba

cín, vespod značeno monogramem KM 1870 a dále špatně čitelnou značkou.

Výška 19 cm

700 Kč

Plastika "Stojící šlechtic s kordem"

kovová kompozice, kruhová plinta, povrch upravený zlacenkou, neznačeno.

Výška 19 cm

500 Kč

Párové šálky s podšálky

porcelán bíle glazovaný, ozdobně tvarované ouško na koncích zdobeno motivem listu, zlaté plošky na podšálcích téměř setřené, značeno na podšálcích vtlačenou značkou CARLSBAD, kolem poloviny 19. století. Při okraji jednoho šálku výrobní vada.

Výška šálku 7 cm, průměr podšálku 15,5 cm

1 000 Kč

Souprava desertní

majolika barevně glazovaná, okraj tvar rokaje, povrch plasticky zdobený rokaji a květinami. Dole vyrytá a/nebo vtlačená čísla 912, 4, IV a II. Druhá polovina 19. století. Pár nepatrných oklepů a jedna vlasová prasklina ze spodní strany. Celkem 7 kusů.

1x mísa 4 x 26 x 21 cm,

6x miska 3 x 17 x 14 cm

1 600 Kč

Powolny Michael (1871-1954)

Plastika "Der Baron Ochs auf Lerchenau"

porcelán bílý, neglazovaný, návrh MICHAEL POWOLNY 1927, značeno modře tištěným štítem s korunou a nápisem Wien (WIEN AUGARTEN) a vtlačeným číslem 8, minulé století. Název vytlačený na plintě.

Výška 27 cm

2 500 Kč

Vůl ze Skřivanova - postava barona Ochse z opery Richarda Strausse Růžový kavalír.

Powolny Michael

Keramik, sochař, návrhář, pedagog. V letech 1891-1894 studoval na Odborné škole pro keramický průmysl (Fachschule für Tonindustrie) ve Znojmě, v letech 1894-1901 na Staatliche Kunstgewerbeschule ve Vídni. S Bertoldem Löfflerem založil v roce 1906 dílnu Wiener Keramik, která se v roce 1913 spojila s Gmundner Keramik. V letech 1909 až 1936 působil na vídeňské Uměleckoprůmyslové škole. Spolupracoval s Josefem Hoffmannem, navrhoval pro společnosti Klinkosch, Lobmeyr či Augarten a další. Je autorem soch, fontán, pomníků a řady bytových doplňků.

(18.9.1871 Judenburg, Rakousko - 4.1.1954 Wien, Rakousko)

Láhev - váza na jeden květ

porcelán bíle glazovaný, kónický tvar, na těle medailon s modrošedým reliéfem býčka, pod hrdlem pás svislého žebrování, značeno vtlačeně 0,7 L. Druhá polovina minulého století.

Výška 21 cm

900 Kč

Korbel

keramika hnědě glazovaná, v centrální části plastický motiv medvěda, značeno tištěnou značkou DITMAR-URBACH T Made in Czechoslovakia a vtlačeně 2195, závod Teplice, druhá polovina minulého století.

Výška 21 cm

100 Kč

Pohárek "Mušketýr s korbelem"

sklo čiré, tenkostěnné, na jedné straně barevnými emaily malovaný muž v dobovém šatu, protilehle namalovaný monogram RK.

Výška 12 cm

200 Kč

Malý pohárek

sklo čiré, bezbarvé, ve spodní části fasetované, okolo horního okraje zlatý pásek. V horní části po celém obvodu jemný zlatý rostlinný dekor. Zlacení z větší části setřené.

Výška 7,5 cm, průměr 5,5 cm

50 Kč

Pohárek

sklo čiré, bezbarvé, bohatá malba vínovou lazurou, okraj lemovaný výbrusem čoček. Druhá polovina 19. století. Pod horním okrajem drobná výrobní vada.

Výška 10,5 cm

250 Kč

Pohárek na nízké nožce se znakem lékárníků

sklo silnostěnné, čiré, bezbarvé, vínová lazura, ruční malba stylizovaného rostlinného dekoru barevnými emaily, v centrálním medailonu je namalovaný had a pohár. Kolem poloviny 19. století.

Výška 14 cm

550 Kč

Číška ovinutá hadem odkazuje k Aeskulapově dceři Hygii, bohyni zdraví. Dnes se tento symbol nejčastěji užívá pro farmacii.

Pohárek na hraněné patce

sklo čiré, světle hnědé, svisle fasetované, broušené, zdobené bohatým zlacením. Přelom 19./20. století.

Výška 14,5 cm

1 200 Kč

Řepásek Jiří (1927-)

Elegantní válcovitá váza

sklo olovnaté, ručně lisované, svisle hraněné, jemně dobroušené, autor návrhu JIŘÍ ŘEPÁSEK 1970, sklárny Bohemia Poděbrady, model č. 92/813/256/0/255. Publikováno In: Glass Review 32/1977, č. 4, str. 18-21, obr. 6, Rapid, Praha, 1977

Výška 27 cm

900 Kč

Hanuš Václav (1924-2009)

Váza válcovitá s výraznými výstupky

sklo lisované, indigové, po celém obvodu vystupují části koulí - kulové vrchlíky, návrh VÁCLAV HANUŠ, n.p. Jablonecké sklárny Desná v Jizerských horách, 60. léta 20. století.

Výška 23,5 cm

500 Kč

Váza rozevřená

sklo lisované, medové, čiré, Sklo Union Rosice, 60. léta 20. století.

Výška 19,5 cm

500 Kč

Vázička na jeden květ

sklo hutní, oranžové, čiré, ve tvaru kapky, mohlo by se jednat o produkci sklárny Chlum u Třeboně.

Výška 14 cm

500 Kč

Hlava Pavel (1924-2003)

Váza velká - "Mozek"

sklo hutní, indigově modré, foukané do drátěné formy, návrh PAVEL HLAVA pro ÚBOK (Ústav bytové a oděvní kultury) z roku 1968, sklárna Nový Bor, papírový štítek Bohemia Glass Made in Czechoslovakia.

Výška 32 cm

1 000 Kč

Hlava Pavel

Sklářský výtvarník, studoval na VŠUM v Praze u profesora Štipla, vyučoval i na Royal Colledge of Art v Londýně, obdržel Bavorskou státní cenu se zlatou medailí na Internationale Handwerksmesse v Mnichově v roce 1971, 1974 - Premio Internationale Vicenza, Itálie, 1988 - Zlatá medaile Kanazawa 88, 1989 - Brno, zlatá medaile za design.

(25.6.1924 Semily - 22.2.2003 Praha)