161-180 www.aukcnidum.cz

 133. AUKCE OSTRAVA - 5.12.2021___NEDĚLE__11 hod

Skála Karel Václav (1908-2001)

"Portrét tmavovlásky v zelené halence"

olej na plátně, signováno vpravo dole K. SKÁLA, datováno 1951.

56 x 42,5 (71 x 57) cm

6 600 Kč

Skála Karel

Malíř, pedagog, studoval na státní grafické škole v Praze, na pražské AVU malbu u Vratislava Nechleby, později na základě francouzského stipendia u profesora Souverbieho na Académie des Beaux-Arts v Paříži, řada výstav a ocenění.

(23.10.1908 Praha - 20.8.2001 Praha)

Urazayev Mirat (1962-)

"Pod měsícem"

olej na plátně, signováno vpravo dole MIRAT (Urazayev), vzadu na plátně informace o obraze s datací 2008.

45 x 65 (56 x 76) cm

34 000 Kč

Urazayev Mirat

Narodil se v kazašském městě Astana (současný název je Nur-Sultan, od roku 1997 hlavní město Kazachstánu). Vystudoval na Umělecko-grafické fakultě Pedagogického institutu v Karagandě. Na počátku své tvorby se zaměřil na surrealismus. V České republice žije již 20 let, je členem Unie výtvarných umělců ČR. Obrazy jsou v soukromých sbírkách v Rakousku, Anglii, Brazílii, Maďarsku, Německu, Holandsku, Španělsku, Itálii, Kanadě, Norsku, Rusku, Saúdské Arábii, USA, Turecku, Francii, České republice, Švédsku, Švýcarsku a dalších zemích. Jeho obrazy vlastní známé osobnosti, např. francouzský spisovatel Albert Jordan, zpěvák Sting, princezna Nora ze Saúdské Arábie. V Květnu 2019 uspořádalo Velvyslanectví Republiky Kazachstán v České republice výstavu obrazů tohoto autora.

Waldhauserová Kamila (1947-)

"Číňanka s myškou na hlavě"

olej na sololitu, nesignováno, práce Kamily Waldhauserové. Nerámováno.

70,5 x 48 cm

12 000 Kč

Waldhauserová Kamila

Nar. 1947 v Bratislavě. Studovala na Vysoké škole zemědělské v Praze-Suchdole (1965 – 1970), Mistrovské škole uměleckého designu v Praze a Rudolfínské akademii Asociace starožitníků tamtéž (1998 – 2000). Věnuje se malbě, především zátiší. Maluje také sklo a porcelán. Žánrové obrazy zpracovává v tematických cyklech. Samostatně vystavovala v letech 1998 – 2000 ve Švédsku (Stockholm, Smalingen, Kungabacka).

"Hněv"

kresba uhlem na papíře, signováno vpravo dole - neurčeno, datováno 2005. Papír na několika místech mírně poškozený, rámováno, nezaskleno.

64 x 48 (73,5 x 57,5) cm

2 800 Kč

"Žuráň"

olej na dřevěné desce, signováno monogramem vpravo dole a vzadu V.U. - VLADISLAV URBAN, na reversu také datace 9/2020 a název díla.

42 x 42 (53 x 53) cm

3 900 Kč

Žuráň je návrší v katastru obce Podolí v okrese Brno-venkov, z něhož řídil 2. prosince 1805 Napoleon Bonaparte bitvu u Slavkova. Jde také o významné archeologické naleziště.

Do aukce nabídnuto přímo autorem obrazu.

Skula Matěj František (1891-1977)

"Mořský příboj"

olej na plátně, signováno vlevo dole SKULA M.F., kolem poloviny minulého století.

46,5 x 54 (55 x 62,5) cm

3 900 Kč

Skula Matěj František

Malíř krajinář, žák Horváta a Engelmüllera, studijní cesty po Jugoslávii a Slovensku, usadil se na Drahanské Vysočině. Maloval také zátiší, vystavoval doma i v zahraničí.

(24.2.1891 Brno - 17.3.1977 Staré Město)

Černovický Josef M. (1906-1991)

"Krajina s cestou do vesnice"

olej na plátně, signováno vlevo dole J.M. ČERNOVICKÝ, kolem poloviny minulého století.

77 x 95 (92,5 x 110) cm

3 500 Kč

Černovický Josef M.

Malíř, grafik, spisovatel, redaktor, studia u prof. K. Truppeho, prof. T. Šimona, ex-libris u ak. malíře Julia Horna, v letech 1933 - 1934 v Paříži na škole École des Arts et Métiers, absolvoval studijní cesty v Itálii a v Jugoslávii, věnoval se figurální a krajinářská olejomalbě, malbě květinových zátiší, člen ČFVU, manžel Luisy Černovické (1003-2008).

(23.2.1906 Černovice, okr. Boskovice - 28.2.1991 Praha)

Brunner Samuel (1858-1939)

"Krajina kolem řeky"

olej na plátně, vlevo dole signatura S. BRUNNER a špatně čitelný text, první polovina minulého století.

66 x 81 (85,5 x 99,5) cm

7 500 Kč

Brunner Samuel

Malíř podobizen, krajin, zátiší, biblických motivů, architektury, vedut, žánru, studium na Uměleckoprůmyslové škole ve Vídni u Michaela Riesera a na akademii v Mnichově (Akademie der bildenden Künste München), profesoři Benczúr Gyula, Lindenschmidt Wilhelm, od roku 1888 žil v Brně, člen spolků: Mährischer Künstlerbund (Moravský umělecký svaz), Vereinigung der deutschen bildenden Künstler Mährens und Schlesiens "Scholle" (Sdružení německých výtvarných umělců na Moravě a ve Slezsku "Rodná zem"), Mährischer Kunstverein (Moravský umělecký spolek), v roce 1928 účast na výstavě soudobé kultury v Brně a na 4. ausstellung des Ostrauer Kunstvereines Kunstring, Dům umění, Ostrava, zastoupen ve sbírkách: Moravská galerie v Brně, Moravské muzeum v Brně, Národní galerie v Praze, Regionální muzeum Mikulov.

(5.11.1858 Pohořelice - 9.5.1939 Brno)

Toman Karel (1888-?)

"Cesta lemovaná dřevěnými ploty"

kresba tuší a akvarel, signováno vlevo dole KAREL TOMAN, datováno 1933. Rámováno, paspartováno, pod sklem.

Výřez 29 x 41 (60 x 72) cm

2 500 Kč

Toman Karel

Malíř, grafik, tvůrce ex libris. Grafiku studoval v Gorici, působil v Prostějově, věnoval se zejména malbě krajin a pohledů na moravská města.

(nar. 1888 Příbor - ?)

"Tání sněhu v Kameničkách"

olej na plátně, signováno vpravo dole J.M. ČERNOVICKÝ. Vzadu uveden název obrazu. Na rámu mosazný štítek se jménem autora.

66 x 80 (77 x 90) cm

5 500 Kč

Černovický Josef M.

"Chalupa v krajině o žních"

olej na plátně, signováno vpravo dole, nepřečteno. První polovina minulého století.

62 x 70 (74 x 82) cm

1 800 Kč

Kutzer Viktor (1885-1948)

"Pohled do údolí"

barevné pastely, signováno vlevo dole V. KUTZER, první polovina minulého století.

47 x 61 (60,5 x 74,5) cm

1 000 Kč

Kutzer Viktor

Malíř, studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u Jana Preislera, Emanuela Dítěte, Arnošta Hofbauera, Karla Vítězslava Maška- Řada výstav, převážně v Ostravě. Delší dobu působil na Severní Moravě. Jeden ze zakladatelů Moravskoslezského sdružení výtvarných umělců. Uváděn mezi komunitou židovských malířů, zastoupen v Národní galerii.

(18.7.1885 Velké Karlovice, Vsetín - 19.12.1948 Ostrava)

"Lesní zákoutí"

olej na kartonu, signováno vpravo dole, nepřečteno, druhá polovina minulého století.

48,5 x 68 (61 x 80) cm

1 500 Kč

Schneiderka Ludvík (1903-1980)

"Zátiší s houbami a květákem"

olej na plátně, signováno vlevo dole LUDVÍK SCHNEIDERKA, kolem poloviny minulého století.

51 x 62 (60,5 x 72,5) cm

3 800 Kč

Schneiderka Ludvík

Malíř figuralista ze slavné malířské rodiny, bratr Aloise a Josefa, žák polského malíře Alexandra Sochaczevského, dále studium na akademii ve Vídni, po návratu v Praze u Hynaise, Obrovského a Švabinského, obdržel římské stipendium a studoval i na akademii v Římě, studijní cesty po Francii, Itálii, Holandsku, Belgii, Španělsku a Jugoslávii, řada výstav, zastoupen v Národní galerii, žádaný moravský malíř.

(9.1.1903 Valašské Meziříčí - 12.11.1980 Praha)

"Motiv z Cassis"

olej na plátně, značeno vpravo dole I.29 nebo XI.29 (datováno 1929), na blind rámu uveden název díla, vzadu na plátně dvě špatně čitelná razítka, v jednom z nich "VYSTAVENO 1936 V MÁNESU"

61 x 73 (72,5 x 84,5) cm

1 800 Kč

Makovská Horská Marta (1916-2005)

"Zátiší s kyticí zahradních květin"

olej na kartonu, signováno vlevo dole MAKOVSKÁ, datováno 1950.

49,5 x 33,5 (59,5 x 43,5) cm

700 Kč

Vári - Vojtovits Zoltán (1890-1953)

"Podzimní les"

olej na kartonu, signováno vpravo dole VOJTOVITS (Vari Zoltán), první polovina minulého století.

42 x 34,5 (53 x 56) cm

5 500 Kč

Vári - Vojtovits Zoltán

Malíř. Jeho rodina emigrovala do Spojených států. Studoval na Vysoké škole malířské ve Springfieldu. Absolvoval studijní pobyty v Římě, Florencii, Vídni, Africe. Jeho díla se nacházejí v italských, maďarských a amerických muzeích. V databázi ARTPRICE jsou zaznamenány prodeje jeho děl na aukcích od roku 2005.

(1890 NYÍREGYHÁZA, Maďarsko -1953)

"Seník ve vysokohorské krajině"

akvarel, signováno vpravo dole, nepřečteno, druhá polovina minulého století. Paspartováno, rámováno v olepu.

Výřez 34 x 46 (49 x 59) cm

500 Kč

"Řeka pod skálou"

akvarel, signatura může být ukrytá pod paspartou, druhá polovina minulého století. Paspartováno, rámováno v olepu.

Výřez 28,5 x 38,5 (42 x 50) cm

400 Kč

Augusta Antonín (1891-1940)

"Cesta podzimním lesem"

olej na kartonu, signováno vpravo dole A. AUGUSTA (Antonín), první polovina minulého století.

50,5 x 65 (58,5 x 73,5) cm

6 600 Kč

Augusta Antonín

malíř působící v Praze.