301-320 www.aukcnidum.cz

 133. AUKCE OSTRAVA - 5.12.2021___NEDĚLE__11 hod

311 312 313 314 315
316 317 318 319 320

Sýkora Gustav (1889-1966)

"Portrét krásné černovlásky s kyticí růží"

olej na plátně, signováno vpravo dole G. SÝKORA, nedatováno. Rám francouzského typu, zlaté barvy.

86 x 67 (103 x 84) cm

25 000 Kč

Sýkora Gustav

Malíř, studoval u profesora V. Hynaise na AVU v Praze, získal Hlávkovo cestovní stipendium, v letech 1922-1927 pobýval v Argentině.

(10. 12. 1889, Teplice - 29. 11. 1966, Praha)

TOP 301-320

Krasický Marcel (1898-1968)

"Alegorie léta"

olej na dřevěné desce, signováno vlevo dole M. KRASICKÝ, nedatováno. Dekorativní rám.

47 x 36,5 (65 x 54) cm

16 000 Kč

Krasický Marcel

Malíř žánrových námětů, grafik, studium na speciální malířské škole Truppeho v Brně a soukromě u Františka Hlavici, rovněž v Brně, studijní cesty Rakousko, Německo, Itálie, Balkán, působil v Kvasicích u Kroměříže, učil ve Sdružení umělců samouků v Brně, mezi sběrateli oblíbený autor.

(4. 9. 1898 Kvasice - 3. 11. 1968)

TOP 301-320

Stříbrný Vladimír (1905-1970)

"Dívčí poloakt"

olej na plátně, signováno vpravo dole V. STŘÍBRNÝ, nedatováno. Dekorativní rám.

40 x 30 (59 x 49) cm

16 000 Kč

Stříbrný Vladimír

Malíř, narozen v Českých Budějovicích, studoval u Jakuba Obrovského a Vratislava Nechleby na AVU v Praze, člen Jednoty umělců výtvarných (JUV) v Praze, výborný český malíř figuralista, s oblibou maloval ženské tělo.

(7.10.1905 České Budějovice - 19.6.1970)

TOP 301-320

Stříbrný Vladimír (1905-1970)

"Mladá čtenářka"

olej na plátně, signováno vpravo dole V. STŘÍBRNÝ, nedatováno. Drobná poškození v malbě, krakeláž. Dekorativní rám starozlaté barvy.

45,5 x 38 (59,5 x 52) cm

16 000 Kč

Stříbrný Vladimír

TOP 301-320

Krasický Marcel (1898-1968)

"Bohaté zátiší s ovocem, zeleninou a terinou"

olej na plátně, signováno vpravo dole M. KRASICKÝ, nedatováno. Dekorativní rám starozlaté barvy.

45 x 55 (62 x 72) cm

14 000 Kč

Krasický Marcel

TOP 301-320

Boháček Karel (1886-1928)

"Koupající se ženy"

olej na kartonu, signováno vlevo dole BOHÁČEK, datováno 1920. Vzadu razítko Umělecká pozůstalost Karla Boháčka. Dekorativní rám zlaté barvy.

18 x 26 (31 x 39) cm

15 000 Kč

Boháček Karel

Malíř, ilustrátor, žák prof. Bukovace, Thieleho a Krattnera na pražské akademii, byl krajinářem i figuralistou.

(4.8.1886 Zamachy, Velké Všelisy, Mladá Boleslav - 21.8.1928 Praha)

TOP 301-320

Panuška Jaroslav (1872-1958)

"Motiv z Kochanova"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole PANUŠKA, vzadu uveden název, J. Panuška a vročení 1942. Dekorativní rám stříbrné barvy.

50,5 x 66,5 (68,5 x 84,5) cm

38 000 Kč

Panuška Jaroslav

Malíř, kreslíř, ilustrátor, pražská akademie u Pirnera, v letech 1891-1896 žák krajinářské školy J. Mařáka, člen SVU Mánes, řada výstav a zastoupení v galeriích.

(3.3.1872 Hořovice - 1.8.1958 Kochánov)

TOP 301-320

Stephan Leopold (1826-1890)

"Cestou z kostela"

olej na plátně, signováno vlevo dole - podpis schován pod rámem, datováno 1875. Na širokém zlaceném rámu je mosazný štítek s údaji o autorovi STEPHAN LEOP. 1826-1890.

47,5 x 72 (59,5 x 84) cm

85 000 Kč

TOP 301-320

Monogramista VF (1896-1980)

"Tatry"

olej na plátně, signováno vpravo dole monogramem VF, nedatováno. Dekorativní rám.

60 x 42 (74 x 56) cm

9 000 Kč

Majitel se po konzultaci se znalcem domnívá, že autorem je Václav Fiala (1896-1980).

Fiala Václav

Malíř, grafik, ilustrátor, absolvent Akademie v Petrohradě, dále u Švabinského na AVU v Praze, ilustroval řadu knih především historických, v letech 1956-60 byl předseda SČUG Hollar, delší čas tvořil a vystavoval v Rusku.

(15.7.1896 Praha - 25.6.1980 Praha)

TOP 301-320

Zeyer A

"Kvetoucí strom u dřevěnice s potůčkem"

olej na plátně, signováno vlevo dole A. ZEYER, nedatováno.

60 x 49 (70 x 59) cm

18 000 Kč

TOP 301-320

Solovjev Arkadi (1902-1948)

"Dřevěnice v úvozu"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole A. SOLOVJEV, nedatováno.

32 x 36,5 (41 x 45,5) cm

8 000 Kč

Solovjev Arkadi

Malíř, restaurátor, studia na akademii v Praze u Nejedlého a Nechleby, souborné výstavy v Rubešově galerii v letech 1933, 1935, 1938, 1941, 1943, 1945, 1946, 1947 a 1948, malujval romanticky cítěné krajiny s charakteristickými rybníky a stromovím.

(nar. 2.10.1902 Kolupa, Lotyšsko - ?)

TOP 301-320

Krystyn Bohumír (1919-2010)

"Z Nové Lhoty"

olej na plátně, signováno vpravo dole B. KRYSTYN, datováno 1960. Vzadu autorský štítek.

38 x 55,5 (53 x 70,5) cm

3 500 Kč

Krystyn Bohumír

Malíř, grafik, studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně a monumentální malbu u profesora E. Filly na VŠUP v Praze, po studiích se vrátil zpět na Ostravsko, řada výstav, realizace v architektuře. Manželka Eva Krystynová, výtvarnice.

(26.11.1919 Hlubočec u Opavy - 2010)

TOP 301-320

Rolín Viktor (1887-1942)

"Soumrak"

olej na dřevěné desce, signováno vpravo dole V. ROLÍN, nedatováno.

39,5 x 50 (51,5 x 62) cm

9 000 Kč

Rolín Viktor

Významný malíř, grafik, studia na malířské akademii v Petrohradě a v Mnichově u profesora Sambergera, zastoupen v Národní galerii a v řadě významných sbírek, řada výstav, výborný a ceněný malíř krajin.

(26.12.1887 Varšava, Polsko - 31.7.1942 koncentrační tábor Mauthausen, Rakousko)

TOP 301-320

314

Lolek Stanislav (1873-1936)

"Na pastvě"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole LOLEK ST, nedatováno. Mírně vyboulená lepenka.

37 x 37 (40,5 x 40,5) cm

36 000 Kč

Přiložen znalecký posudek PhDr. Petra Pavliňáka.

Lolek Stanislav

Malíř a grafik v Praze a Uherském Hradišti, významný představitel Mařákovy krajinářské školy, známý malíř lesních a mysliveckých námětů, původně vystudovaný lesník, od roku 1895 studia na pražské akademii u Mařáka a Ottenfelda, později na mnichovské akademii u profesora Neumana a Heinemana, se Slavíčkem projížděl Francii a maloval krajiny, řádný člen ČAVU, široké zastoupení v Národní galerii Praha, řada výstav, i v New Yorku, řada jeho prací s náměty z okolí Uherského Hradiště byla publikována na pohlednicích.

(13.11.1873 Palonín, Šumperk - 9.5.1936 Uherské Hradiště)

TOP 301-320

315

Jauss Georg (1867-1922)

"Kmeny vysokých stromů"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole JAUSS, nedatováno.

50 x 26 (56 x 32) cm

6 000 Kč

TOP 301-320

316

nesignováno

"Na starých schodech se slunečníkem a chrtem"

akvarel na kartonu, nesignováno, nedatováno.

51,5 x 23,5 (55,5 x 27,5) cm

3 500 Kč

TOP 301-320

317

Daněk - Sedláček František (1892-1974)

"Zátiší s třešněmi, broskvemi a jahodami"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole DANĚK-SEDLÁČEK, datováno 1964.

30 x 50 (44 x 64) cm

5 600 Kč

Daněk - Sedláček František

Daněk-Sedláček František

Malíř, studium na Akademii výtvarných umění u Vratislava Nechleby, vynikající krajinář, v lexikonu uvedeny zejména jeho časté výstavy v Topičově saloně a ve Štramberku.

(28.1.1892 Praha - 1974)

TOP 301-320

318

Motyčka František (1877-?)

"Chryzantémy ve váze"

olej na kartonu, signováno vpravo dole MOTYČKA, minulé století.

45 x 59,5 (56,5 x 71) cm

1 900 Kč

Motyčka František

Malíř samouk, v letech 1898-1901 pracoval v ateliéru prof. Hofmanna ve Vídni, maloval krajiny, květiny, architektury, zejména však starou Litomyšl a její okolí. On i jeho syn jsou uvedeni na seznamu malířů Vysočiny (Malíři Vysočiny II, podnázev: Dodatek k malému lexikonu z roku 1993, 36 stran, vydání 2000).

(3.12.1877 Budislav, Litomyšl - ?)

TOP 301-320

319

Držkovic Valentin (1888-1969)

"Žena s vědrem"

kombinovaná technika - tužka, akvarel, kvaš, signováno vpravo dole, datováno 1925. Přípravná studie. Rámováno, pasparta, pod sklem.

Výřez 30,5 x 40 (56,5 x 66) cm

1 800 Kč

Držkovic Valentin

Malíř a grafik, kněz, pedagog, vystudoval bohosloveckou fakultu, krátce působil jako kněz, potom vyučoval kreslení na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži, v letech 1919-1920 studoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni u profesorů R. Jettmara a F. Schnutzera. Další studia na Akademii v Karlsruhe u profesora Bühlera a v Berlíně a Paříži. Ve Vídni úspěšně vystavoval 1919 v Künstlerhaus a 1920 Secession, na jaře 1925 v Paříži v Salon des Independants. Po druhé světové válce žil v Opavě. Člen mnoha spolků včetně Société des Artistes Indépendants, Paříž. Zastoupen ve sbírkách NG Praha a v dalších našich i zahraničních galeriích. Další výstavy v zahraničí 1921 - Norimberk, 1925 - Vídeň, 1926, 1927 a 1931 - Paříž, 1938 New York a další, v ČSR více než 90 výstav.

(10.2.1888 Velká Polom - 27.10.1969 Opava)

TOP 301-320

320

Šlitr Jiří (1924-1969)

"Vyzývavý dívčí akt"

kombinovaná technika, signováno vlevo dole ŠLITR, datováno 1968, vzadu text: "Koupeno na výstavě v Ostravě 1968 nedlouho před Šlitrovou smrtí, šlo o výstavu provokativního umění". Rámováno, pasparta, pod sklem.

Ve výřezu 21 x 13 (35 x 27) cm

2 500 Kč

Šlitr Jiří

Malíř, grafik, hudebník, herec, zpěvák, hgudební skladatel, studoval na Právnické fakultě v Praze, externě spolupracoval s Laternou magikou, účinkoval s ní na Expo 58 v Bruselu, pak v Moskvě, Londýně, Vídni, v roce 1959 spolu s Jiřím Suchým založil divadlo Semafor, zabýval se knižní ilustrací, jeho kresby se objevovaly v publikacích o Semaforu, v novinách i časopisech. V kresbách zachycoval města, ulice, moře, výjevy z divadla, koncertů, ženské akty, portréty. Syn malíře - samouka a pedagoga Josefa Šlitra (15.1.1899 - ?).

(15.2.1924 Zálesní Lhota, část obce Studenec, okres Semily - 26.12.1969 Praha)

TOP 301-320